Jump to content

Cd - Dvd - Usb - Hdd ... Için Multiboot Hazırlamak

Share

Recommended Posts

@XrayN

Aşağıdaki konudaki BlueXPE Light sürümün indir.

http://www.tnctr.com/index.php?showtopic=115191

Yani aşağıdaki linkteki dosyayı;

Please register to see this content.

Sonra masaüstüne indirdiğin dosyayı çıkar. Çıkan dosyaların içinde ISO_ROOT klasörü var. Tüm XP kur için gerekli dosyaları bunun içine at ve ISO_ROOT klasörünün yanında BlueXPE_MakeISO.CMD dosyası vardır. Bun çift tıklatarak iso dosyasının oluşmasını bekle.

Iso dosyası oluşunca eğer mümkünse sanal pc yazılımıyla iso dosyasını kontrol edip , daha sonra CD ye çekip kullanabilirsin.

Kolay gelsin...

Karşılaştığım bir hatayı sormak istiyorum blue_life,

Normal bir şekilde ayrı klasör belirtmeden Tek bir xp eklediğim zaman herhangi bir sorunum yok fakat iki adet xp ekliyorum biri modifiyeli biri sade olaraktan ilk mavi ekran aşamasında yani sata vs. driver yükleyip ekran siyaha döndükten sonra disk seçme bölümünde gelmeden hemen önce mavi ekran hatası alıyorum..

Hata olarak Process1_initializing_fail uyarısı veriyor hata kodu da 0x0000006b olarak çıkıyor karşıma bu sorunu bir türlü aşamadım. Test programı olarak virtual pc kullanıyorum. Neden kaynaklanıyor olabilir acaba bu sorunum...?

Unutmadan sadece tek xp yi normal şekilde değilde DPXP diye bir klasör içine atıp denediğim zamanda aynı hatayla karşılaşıyorum...

Minixp yi çalıştırmayı denerken yine TXTSETUP.SIF eksik hatası alıyorum...

Şimdiden teşekkürler yardımların için...

Edited by jrblue

@jrblue

Bildiğim kadarıyla, Xp kur maviekranda dosyaları kopyaladıktayınca, kısa bir süreliğine siyah ekrana düşüyor. İşte bu arlarada bir takım sürücüleri kullanıma hazırlıyor.

Görünen oki senin xp ile Virtualpc arasında bir sorun var. Ama sen bu XP'kuru direkt Virtualpc ile denemiş ve sorun yaşamamışsın.

Tavsiyem bir kez daha direkt ilgili XP yi aynı VirtualPc ile denemendir. Eğer yine sorun yaşamazsan;

Bu denediğin XPnin kurulum yolunu değiştirerek tekrar test et.

DPXP yerine 0DPX gibi bir klasör ile dene. (Iso içinde çok fazla dosya olunca, adresleme ile alakalı sorunlar çıkabiliyor)

Xp kurun kurulum yolunu değiştirmek için paketteki programı kullandıysan (BL_MBXP.exe), arayüzdeki mode3 seeçeneğini seçerek tekrar dene.

İlgili klasördeki dosya isimlerinin büyük olmasına dikkat et.

Minixpe derken, hangi minixp acaba?

Cevap için teşekkürler blue_life,

SDXP olarak ta denedim aynı şekilde sorun yaşadım ama bu akşam diğer metodları da ayrı ayrı deneyeceğim bilgi veririm bununla ilgili.

MiniXp morning arkadaşımızın katılımsız kurulum adımları altında anlattığı yerden indirmiş bulunmaktayım...

Akşam biraz uğraştım o sorunu aştım fakat anlamadığım durum daha önce yine senin anlattığın yolda tek Xp olarak multiboot hazırlamıştım ve minixp çalışıyordu. Oradaki menu.lst dosyasıda dahil farklı komutlar denedim şuan minixp normal xp gibi ön yükleme yaparak açılmaya başlıyor..

Sanırım gece uğraştığım için gözümün önündeki kodları göremedim tekrar inceleyeceğim..

@jrblue

Ilgili minixp hakkında bir bilgim yok, lakin açıktan çalışıyorsa, yani misal I386 klasörü ve içinde bir çok dosya şeklinde bir çalışma ise, dosya isimlerinin büyük olmasına dikkat et.

Son güncellemelerde, linux ile uyum sağlamak için mkisofs ile oluşturulan iso formatı değiştirildi. Yani XP gibi sistemlerin bootta kullandığı dosyalar bu pakette küçük harfli olursa sorunlar yaşayabilirsin...

Blue_life

Tamamdır dostum metod 3 le beraber yaptığımda gördüm zaten komutları txrsetup.sif dosyasını da düzenliyor.

Bu şekilde yaparak sorunumu hallettim teşekkürler yardımların için...

Edited by jrblue

selamlar,

çalışma süper. çok teşekkürler. easyboot ile multiboot yapmıştım, şimdi usb ile biraz uğraşayım dedim :) Blue XPE ve mini vistayı entegre etmeye çalışıyorum ancak ikisinde de aynı hatayı alıyorum.

windowsxpprofessional20n.png

windowsxpprofessional20.png

dosya yapısı şu şekilde;

0607z.png

MINI klasörü içinde boot klasöürü var ve mini vista içeriği.

.lst dosyam şu şekilde;

title Mini Live Vista
ls /MINI/boot/vistaldr.bin || find --set-root  --ignore-floppies /MINI/boot/vistaldr.bin
ls /MINI/boot/vistaldr.bin || pause --wait=5 MINI/boot/vistaldr.bin bulunamadi!
chainloader /MINI/boot/vistaldr.bin || chainloader ()
#--
# =========================================================================

title BlueXPE Light v1.9[0]\n CD/DVD - HDD - USB den calisan Minixp
# www.4shared.com/dir/17551162/107cfbba/BlueXPE.html
ls /BXPE/BLUE_XPEL.BIN || find --set-root  --ignore-floppies /BXPE/BLUE_XPEL.BIN
ls /BXPE/BLUE_XPEL.BIN || pause --wait=5 BXPE/BLUE_XPEL.BIN bulunamadi!
chainloader /BXPE/BLUE_XPEL.BIN || chainloader ()

yardımcı olabilir misiniz? @ultimateefe yapmış yoksa ona mı özel mesaj göndersem ama blueXPE de de aynı hatayı aldım :S

@ZEUS__

Sorun grub4dosun ilgili önyükleme dosyasını bulamaması.

Sen BXPE klasörünü usb sürücüsünün rootuna koyduğuna eminmisin?

title BlueXPE Light v1.9[0]\n CD/DVD - HDD - USB den calisan Minixp
ls /BXPE/BLUEXPEL.BIN || find --set-root  --ignore-floppies /BXPE/BLUEXPEL.BIN
chainloader /BXPE/BLUEXPEL.BIN || chainloader ()
boot

çalışması gerekiyor. BXPE yi çözünce diğerinede bakarız.Zaten görünen kadarıyla çıkan sorun aynı.

Önyükleme dosyası grub4dos tarafından bulunamamaış.

selam tekrar,

sabah denemelerimde çözüldü sorun. net yoktu yazamadım.

BLUEXPEL.BIN gibi isimler tutmuyormuş o yüzden olmuş. o kadar denedim, bakındım, yeterince dikkatli bakmamışım. sanalda denedim sorunsuz.

mini vista da oldu. boot-land de şu kodu buldum;

title VistaPE
chainloader /BOOTMGR

senin erdiğindeki win7 vista kur kodu ile düzenledim şu şekilde ayrıca.

title Live Vista
errorcheck off
chainloader /BOOTMGR
chainloader /bootmgr || chainloader /BOOTMGR
errnum && chainloader (hd0)+1

Root klasörüne boot klasörünü ve bootmgr dosyasını attım. vistaldr.bin'i de boot klasörü içine attım (bi fonksiyonu var mı bilmiyorum çalışmasında)

ancak şimdi tam hatırlamıyorum; iki kodda da fark etmiyor, ntldr can't boot gibi bi hata mesajı veriyor ama hatayı atlıyor ve sorun vermeden açılıyor. o hatayı göstermemek için bi çözüm var mı?

bir diğeri;

NTFS ile sorunsuz açılıyor usb ancak hiren boot cddeki programların da sorunsuz açılmasını istiyorum. dediğin gibi fat32 ile formatlayınca ortamı çıkarın ve başlatmak için bir tuşa basın diye hata alıyorum. yani fat32 yapınca usb boot etmiyor.

hata ekranı;

windowsxpprofessional20m.png

Edited by ZEUS__

@ZEUS__

Ben root derken usb diskin anadizininden bahsediyorum. Misal senin usb sürücün H:\ işe direk H:\ sürücüsüne at demek istiyorum.

Şuan BXPE ile ilgii sorun varmı?

Live Vista için aşağıdaki komut daha doğru;

title Live Vista
chainloader /bootmgr || chainloader /BOOTMGR
boot

Çok fazla chainloader kullanmaya gerek yok.

Kısca yukarıdaki komutta titleyi biliyorsun zaten.

chainloader /bootmgr || chainloader /BOOTMGR ; bootmgr dosyasını önyüklemeye çalış beceremez isen BOOTMGR dosyasını önyükle demektir.

Şuanda sorun yaşadığın bileşenler tam olarak nedir?

Usb sürücüsünü Qemu ile test ediyorsan Qemu ile alakalsı sorunlarda çıkabilir.

Direkt sistemini yeniden başlatıp testlerini yapmanı tavsiye ederim.

Bu arada hiren için gerekli anlatımı ana konuda yazdığım gibi bir çok yerde yazdım.

Yeniden gözat....

Yapamazsan tekrar yazarsın...

blue XPE de sorun yok, hireni başlatabiliyorum ancak programlar çalışmıyor. onu da fat32 çevirin demişsin :) işte fat32ye çevirince de usb disk boot etmiyor. ortamı çıkartın hatası alıyorum. boot-land den USB-Boot_Utilities diye başka birinin çalışmasını indirdim onunla fat32 yapınca oldu. ayrıca grub4dos kendi sitesinden indirdim onunla da fat32 oldu. senin bize indirmemiz için verdiğin de son sürümümü acaba, 0.4.4 mü yani. neden merak ediyorum dersen. mesela onun içinde grldr, config.sys gibi farklı dosyalarda var.

USB-Boot_Utilities de de kernel.sys var mesela. hepsi değişik değişik kafam karıştı.

son olarak;

senin verdiğin dosyalar ile acronis hemen açıldı ancak şu an 72mb da kalıyor(grubdos orjinal dosyalarını kullanınca), tabi dosyalardan değil, ntfs hem hızlı yüklüyor, hem ben fat32 de deneyememiştim, fat32 yavaş diye takılıp kalıyor olabilir.. ancak ntfs yapınca da hireni kullanamıyorum.

fat32 ile live vistada da sorun yaşıyorum. fat vs. gibi bi hata yazdı açmadı. verdiğin kodla bi daha deneyeyim live vistayı :)

ek: VMware de deniyorum usb belleği.

Edited by ZEUS__

BlueLife ,

Kaspersky rescue disk i usb ye daha önce hazırlamış olduklarımın yanına yani root a iso sunu koydum

herşey güzel menusü geldi dil seçmem için sonra görsel mi yoksa text modunda mı çalıştırayım diye başka bi menu geldi her ikisini de deneme me rağmen bazı yüklemeler yapıyor sonra boot edilecek aygıt bulunamadı deyip kalıyor dikkat ettim de mount device derken orda sda1 , sda5 gibi parametreler kullanıyor onların hd01 yada hd05 şeklinde olması gerekmiyor mu programın kendi usb tool u ile denedim gene aynı şekilde kalıyor.

@ZEUS__

Multiboot Usb paketini kullanıyorsan ve sorun yaşarsan programın ekranında solda bulunan disk seçeneğini seçmelisin.

Varsayılan olarak partition ayarlıydı..

Evet paketteki Grub4dos versiyonu 0.4.4 olacaktı. Tabi ben başka grub4dos ile çakılma ihtimaline karşı yolları değiştirmiştim.

Ntfs sistemler için disk yönetmi sunmuştum. Denemedin mi?

@filipov

Kaspersky Rescue CD hakkında bilgim yok. Bir ihtimal senin usb belleği mount edemiyor olabilir mi?

Kasperky Rescue CD yi iso dosyasında mı çalıştırıyorsun?

peki o zaman diski seçip denerim bir daha. hocam açıkcası hala ntfs mi fat32 mi karar vermemiştim, şimdi okudum biraz, karşılaştırmaları falan fat32 genel olarak daha iyi diyolar. fat32 kullanıcam sanırım. ancak dediğim gibi acronis yüklemede problem yaparsa ancak o şekilde ntfsye geçerim.

bir mesajında demiştin hocam;

isodan xp yükletince önce rame yüker sonra açar, o yüzden raminiz yeterli gelmeyebilir diye. tüm isolar bu şekilde mi çalışıyor? acronis ntfsde sorunsuzdu ama fat32 de açmadı. neyse birazdan yine deneyecem. haber ederim. acronisi bi klasöre açıp çalıştırmaz mıyız acaba daha hızlı yüklenmesi için eğer ramden yükletiyorsa? çünkü benim acronis.iso dosyası 200 küsür mb. server sürümü vs. hepsini bi araya toplamıştım.

@ZEUS__

Ben Ntfs kullanıyorum. Gerçekten benim flash Ntfs olunca daha hızlı çalışıyor.

O XP kur için bir yöntemin ufak bir alıntısı.

Hayır grub4dos ile her iso o şekilde çalışmıyor.

Komutlarda görmüştürsün. map birde map --mem var. Sadec map --mem de iso dosyası rame yüklenir...

selam tekrar,

NTFS ile formatlanmış USBye hiren boot cd içindeki "Offline NT/2000/XP/Vista/7 Password Changer" ı eklemeye çalışıyorum. direkt ana menüye. ancak şu komutlarla olmadı;

title Offline NT/2000/XP/Vista/7 Password Changer\nOffline NT Password & Registy Editor
find --set-root /cd100627.iso
map /cd100627.iso (hd32)
map --hook
chainloader (hd32)

title Offline NT/2000/XP/Vista/7 Password Changer\nOffline NT Password & Registy Editor
find --set-root /cd100627.iso
map /cd100627.iso (0xff) || map --mem /cd100627.iso (0xff)
map --hook
chainloader (0xff)

title Offline NT/2000/XP/Vista/7 Password Changer\nWindows Password Reset
find --set-root /chntpw.gz
kernel /linux vga=1
initrd /chntpw.gz

hireni değil yalnızca içindeki dosyayı alıp denedim, sitesinden .iso sunu indirdim. denediğim komutlar yukarıda, ancak hiç biri olmadı.

şu ekranda kalıyor;

windowsxpprofessional20h.png

ne yazarsam yazayım şöyle yazılar yazıyor sonrasında;

windowsxpprofessional20p.png

direkt olarak grub menüsüne eklenemez mi bu uygulama acaba?

@ZEUS__

Ilgili seçeneğin NTFS ile alakası yok. HBCD klasörünü sürücünün rootuna kopyala ve Hiren'in kodlarını kullan.

Unutma linux ve chntpw.gz dosyaları HBCD klasöründe olsun.

title Offline NT/2000/XP/Vista/7 Password Changer\nWindows Password Reset
find --set-root /HBCD/chntpw.gz
kernel /HBCD/linux vga=1
initrd /HBCD/chntpw.gz

selamlar hocam. ancak ben tüm hireni değil yalnızca bu dosyayı istiyorum. tüm hiren klasörünü atmadan olmaz mı acaba?

dediğin gibi ancak yalnızca şu dosyaları attım USB'ye;

HBCD klasörü açtım,

chntpw.gz

linux dosyalarını attım. verdiğin kodu kullandım ancak yine olmadı. şu hatayı verdi;

windowsxpprofessional20i.png

başka dosya ile deneme yapmak için NTLDR fix'i denedim aynı klasöre;

memdisk ve ntldr.gz dosyalarını attım ve açıldı sorunsuz. şu kod ile;

title Fix "NTLDR is Missing"
find --set-root /HBCD/ntldr.gz
kernel /HBCD/memdisk
initrd /HBCD/ntldr.gz

İlgili bileşende sorun olabilr.

Ben wmwarede Hiren.iso sunu çalıştırdım ve boot menüsünde Windows Password Reset seçeneğini seçtim. Lakin takıldı.

Demek istediğim ilgili bileşen bazı pclerde sorun varebilir.

Yani normalde çalışması lazım...

• 2 hafta sonra ...

seek error occurred hatasını şu an almaya devam ediyorum. low level format tool programını kullanıyorum bu iş için. harici hdd raw formatına dönüşmüştü. malesef ubuntu ile dosyalarımı kurtarmayı denedimse de muvaffak olamadım. bad sector düzeltmesi için windows7 nin kaynaklarını kullandım nafile. sonunda format atmayı başardım ve harici hdd kullanılabilir hale geldi. ancak bunun da yeterli olduğunu düşünmüyorum zira üzerindeki bad sectorler dolayısıyla sıkıntı yaşayacağım garanti diye düşünüyorum.

@LiveValue

Yanlış bir konu ve yanlış bir bölüme yazmışsın.

Neyse, anladığım kadarıyla harici diskin bir nedenden dolayı hasar gördü (düşme vs. emin deyilim) ve sen dosyalarını kurtarmaya çalıştın ama başaramadın.

Verilerini kurtarmak için R-Studio gibi başarılı bir filerecovery programları tavsiye ederdim. Bu programlar ilgili diskteki partitionlar arızalı olsa bile tüm diski tarama özelliği olduğu için dosyalarını kurtarabilmen mümkündü. Sadece bad sektorlu kısımda çok bekleme veyahut nadirde olsa donma yapabiliyorlar tabi.

Gel gelelim sen low level format attığın için, (tabi başarılı bir şekilde atıldıysa) artık dosyalarını bu tip programlar ile kurtarman çok çok zor (sanmıyorum).

Tabi bilgilerin çok değerliyse, kurtarma işi yapan firmalar ile görüşebilirsin. Görüşürken tabiki diskin başından geçen olayları anlatman ve belirlediğin firmayı iyi araştırman lazım.

Diskin şuanki durumuna gelirsek; HddScan,Hdtune gibi yazılımlar ile diskindeki bad sectorleri tespit edebilirsin. Çok fazla bad sector bulunursa veyahut kritik noktalarda bad sectorler diskin çalışmasını olumusuz etkiliyorsa garanti yolunu izlemeni tavsiye ederim...

Bazen bu bad sectorler mantıksal olabiliyor. Yani low level format vs. gibi işlemler ile bu mantıksal bad sectorler düzletilebiliyor...

Belkide hiç bad sector çıkmaz,kim bilir :)

Kısaca garantiden önce diskini bad sectore karşı tarat..

Kolay gelsin...