Jump to content

Cd - Dvd - Usb - Hdd ... Için Multiboot Hazırlamak

Share

Recommended Posts

ocz rally2 8gb var okuması 30mb yazması 10mb yazılarda 24 mb felan diyordu 3 adet dosyayı atması 1 saate yakın sürüyor acıkcası flasha bu kadar uzun sürede atması beni soguttu dvd den multiboor olarak devam edecem oem xp ve xp volum bide hiren kaspersk rescue bilmem ne o var onuda ekleyecem ben bi fabrikada bilgi işlem olarak calışıyorum senin önerebilecegin programlar var mı acaba

@hur_82

Içerikteki uygulamaların bazıları autoit ile hazırlanmıştır. Bazı antivirüsler de bu tip dosyalara uyarı vermektedir!

Kısacası içerikte sakıncalı herangi bir şey yok! Anvirisü yazılımını devre dışı bırakıp indirebilirsin...

@AliArslan

Yazma ile okuma arasında baya fark var. Okuma genelde daha hızlı oluyor.

Usb konusuna gelirsek, tamamen senin ihtiyaşlarına bağlı...

Benim için bir kaç özellik yetiyor. Ghost - Acronis Disk Director - BlueXPe vs...

blue_life bende easyboot ile bir multiboot dvd hazırlıyorum içinde sadece xp, win7 ve hiren's boot cd v9.6 var bilerek hiren boot cd'nin eski versiyonunu seçtim yenilerde biraz sorun oluyor okuduğum kadarıyla neyse xp, win7 sorunsuz çalışıyor ama hiren boot cd bir türlü çalışmıyor aslında sorun şu açılışta hiren boot cd'yi seçiyorum çalışıyor ve açılıyor menüden bir program açmaya çalışıyorum "BootCD folder not found" diye bir uyarı alıyorum programlar bir türlü çalışmıyor yardımcı olabilirsen veya bilen arkadaşlar yardımcı olabilirse cok sevinirim teşekkurler

@hur_82

Hiren BootCD nin yeni versiyonlarını fazla incelemedim ama, ama tahmin ettiğim (bildiğim) kadarıyla @Hiren illegal içerikleri çalışmasından çıkartacaktı!

Yani haliyle Hiren'in ilerki sürümlerinde aşina olduğumuz programlar olmayacak! Tabi senin seçtiğin sürüm ise çok eski bir sürüm.

Neyse kısaca BootCD folder not found hatası, ilgili aranan dosyanın BootCD içinde bulunamamasından kaynaklı. Sen BootCD dosyasını rootta (anadizinde) olacak şekilde ayarladığına göre bu sorunun nedeni senin CD/DVD sürücüsün yüklenememesi olabilir. Tavsiyem daha yeni bir Hiren BootCD versiyonu seçmen yönündedir...

söylediğin gibi RMPREPUSB ile flash diske NTFS olarak format atmaya çalıştığımda "error 6" diye hata veriyo. FAT32 yaparsam atıyo ama onda da kurulum yavaş oluyo. hatta baya yavaş oluyo.

DİKKAT: Forum düzenini bozan uzun alıntılar yapmayınız.

hocam şu uyarı nedemek ben daha önce bunu uyguladım ama şu anda çalışmıyor.
http://www.resimupload.com/ds299246154_adsiz.html
birde mini xpnin hangisi son en kapsamlısı
BlueXPE Light v1.9
BlueXPE Network v1.0
hangisi güncel onu kullanıyım

Edited by korasoglu

[quote name='azrailkenan' date='10 Kasım 2010 - 11:09]
blue_life kardeşim şimdi bu gfx menü olayıyla ilgili 1-2 sorum olacak
1)ben bu hfx maker ile arkaplanını değiştirdiğim bi dosyayı grubdos a attığımda ve autoexec.bat dosyasında gerekli değişikliği yaptığımda maalesef arka plan görünmüyor siyah oluyor herşeyi kitab...

2) şimdi ben be grubdos ile harici hdd min bir bölümüne Windows 7 X86-X64 All In One DVDsini Windows VISTA X86-X64 All In One DVDsini Windows XP Profesyonel MSDN Sürüm Windows XP Profesyonel Katılımsız aynı şekilde Home Edition Sürümleri ve hiren boot cd ve Windows XP Live CD yapmak İstiyorum ancak bunu nasıl yapaca...
[/quote]

1 - Hfx maker hakkında bilgim yok! Ayrıca gfx menü ile autoexec.bat dosyasının bir ilişkisi bulunmamaktadır. Ilk konuyu tekrar incelemeni öneririm.
2 - Ilk olarak grub4dos'u harici diskine kurmalısın. Konuda usb'ye kurulum için gerekli anlatım mevcuttu. Tabi ilgili program üzerinen format atma.
Kurulumu sorunsuz bir şekilde yaptıktan sonra tekrar yazarsın...

[quote name='blue_life' date='10 Kasım 2010 - 09:44 ' timestamp='1289382897' post='913156']
1 - Hfx maker hakkında bilgim yok! Ayrıca gfx menü ile autoexec.bat dosyasının bir ilişkisi bulunmamaktadır. Ilk konuyu tekrar incelemeni öneririm.
2 - Ilk olarak grub4dos'u harici diskine kurmalısın. Konuda usb'ye kurulum için gerekli anlatım mevcuttu. Tabi ilgili program üzerinen format atma.
Kurulumu sorunsuz bir şekilde yaptıktan sonra tekrar yazarsın...
[/quote]

blue_life kardeşim

şimdi ben grub4dos u kurdum otomatik ghost işleminide yaptım onda sorun yok benim anlatmak istediğim =

Şimdi benim 500GB Samsung G2 Portable Harddiskim Var ben bunun yaklaşık 20GB lık bir Bölümünü bu iş için ayırdım oraya grub4dos u kurmak sıkıntı değil ancak ben bu bölüme

Windows 7 X86-X64 All In One
Windows VISTA X86-X64 All In One
Windows XP Profesyonel MSDN Sürümü (Katılımlı)
Windows XP Profesyonel (Katılımsız)
Windows XP Home Edition MSDN Sürüm (Katılımlı)
Windows XP Home Edition (Katılımsız)

işletim sistemlerini çalıştırmak istiyorum yani kurulumlarını hepsinin iso dosyası bende mevcut bu isoları nereye atacam ve menünün hangi dosyasını değiştirmem gerek yada hangi değişiklikleri yapmam gerek yanı bu yapmak istediğim olayı mümkünse resimli bir şekilde anlatabilirseniz çok memnun kalacağım ayrıyetten benim gibi bir çok arkadaşında işine yarayacağına eminim.

İkinci konum ise yukarda hfx yazmışım kusura bakma yazarken ekrana bakmadığımdan göremedim GFX menü maker ile editable gfx menü klasöründeki bir menü dosyasının arka planını değiştirdim tekrar gfx dosyası haline getirdirm ancak Grub4Dos bölümüne attığımda yine penguenli menü açılıyordu bende biraz Grub4Dos un dosyalarını kurcalayarak GRUBOOT içinde GRUBOOT.LST dosyasını note defteri ile açıp istediğim GFX menüyü aktif hale getiriyorum ancak arkaplan siyah çıkıyor (yukarıda yazdığım Autoexec.bat dosyasını yanlış yazdım) kardeş sorunum bu ben Bilgisayar Teknisyeniyim ayrıntılı bir şekilde sorumu ve sorunumu yazdım eğer sende aynı şekilde bizlere ayrıntılı bir şekilde açıklama yaparsen memnun kalacağız, Bilgi Paylaştıkça Güzeldir...

@azrailkenan

Ilgili disk sistem diski olmadığı için bence herangi bir tuşa gerek yok! Normal bir şekilde grub4dos mbr bilgsini yazdırki ilgili diskten boot ettiğinde menu direkt açılsın.
Yani kısaca aşağıdaki resimdeki seçenekler yeterli!
[img]http://d.imagehost.org/0377/sshot-1.png[/img]

Windows 7, Vista direk usb sürücülerinden sorunsuz kurulmaktadır.
Tabi usb diski tanırlarsa. Genelde win7 bu konuda sorun çıkmaz. Ama Vistada nadirde olsa sorun çıkabilir.
Öyle bir durumda senin disk için gerekli sürücüleri eklemek sorunu çözecektir.

Windows xp malesef direk kurulamıyor. Bunun ile alakalı bu topicde baya konuşturk.
Ben Vista & Win7 için örnek vereyim.

Ilgili iso dosyası içindekinleri ilgili bölümün rootuna çıkart.
Daha sonra *.lst dosyasında aşağıdaki komutu kullan.

[codebox]title Harddsikten vista & Win7 - Kurulumunu Baslat
ls /sources/boot.wim || find --set-root --ignore-floppies --ignore-cd /sources/boot.wim
chainloader /bootmgr
boot[/codebox]

Lakin Wista & Win7 kurulum dosyaları aşağı yukarı aynı oluduğu için birini tercih etmelisin.
Ama farklı bir bölümede Vistayı koyuta kullanabilirsin. O zaman bir flag dosyası oluşturursun.
Yani diyelim roota VISTA.BOOT adında boş bir dosya oluşturup aşağıdaki komutu kullanırsın.

ls /VISTA.BOOT || find --set-root --ignore-floppies --ignore-cd /VISTA.BOOT
chainloader /bootmgr
boot[/codebox]

Komutlarda dikkat etmen gereken en önemli nokta, dosya isimlerindeki büyük küçük harflerdir.

Gfx menüdeki resimi düzenlemek için gimp kullan.
Kısaca gimp ile normal arkaplan resmini açıp, senin resmini üzerine sürükleyip kayıt et.
Yapamaz isen resmini yollarsın...
Kolay gelsin...

[b]Edit:[/b] Ben daha önce usbden vista ve win7 yi birlikte kullanıp denemedim. Bu yüzden yukarıdaki yazdıklarım sadece fikirlerimdir.
Kısaca Vista & Win7 kuru incelersek;
Bootmgr dosyasını önyükleyip diğer boot dosyaları vasıtasıyla boot.wim dosyası rame yüklenip pe ortamı açılıyor.
Daha sonra kur programı çalışıp kurulum için gerekli menü ekrana geliyor. Ilerleyen aşamalarda kur programı kur dosyalarını tanıdığı sürücülerde arayıp bulursa kurulum işlemine devam ediyor vs. vs...

Bu yüzden misal Vista win7 kur dosyalarını algılayıp bunları kulanmaya çalışırsa illaki sorunlar çıkacaktır.
Aslında bu durum için yarım kalan bir konu vardı. O konuda iso dosyasından direkt kurulum yapabiliyorduk.

Eğer sorun yaşarsan ordaki konuyu incele. Tabi en sonlardaki postlar çok önemli... Linkini bulim...
[color="#0000FF"][u][b]http://www.tnctr.com/topic/129018-birden-fazla-win7-ve-vista-kurulumu/page__p__732979__fromsearch__1#entry732979[/b][/u][/color]

Biraz meşgulüm çok fazla detaylara girmedim. Sorun yaşarsan vakit buldukça yardımcı olmaya çalışırım.
Kolay gelsin...

Edited by blue_life

[quote name='blue_life' date='10 Kasım 2010 - 10:24 ' timestamp='1289385284' post='913165']
@azrailkenan

Ilgili disk sistem diski olmadığı için bence herangi bir tuşa gerek yok! Normal bir şekilde grub4dos mbr bilgsini yazdırki ilgili diskten boot ettiğinde menu direkt açılsın.
Yani kısaca aşağıdaki resimdeki seçenekler yeterli!
[img]http://d.imagehost.org/0377/sshot-1.png[/img]

Windows 7, Vista direk usb sürücülerinden sorunsuz kurulmaktadır.
Tabi usb diski tanırlarsa. Genelde win7 bu konuda sorun çıkmaz. Ama Vistada nadirde olsa sorun çıkabilir.
Öyle bir durumda senin disk için gerekli sürücüleri eklemek sorunu çözecektir.

Windows xp malesef direk kurulamıyor. Bunun ile alakalı bu topicde baya konuşturk.
Ben Vista & Win7 için örnek vereyim.

Ilgili iso dosyası içindekinleri ilgili bölümün rootuna çıkart.
Daha sonra *.lst dosyasında aşağıdaki komutu kullan.

ls /sources/boot.wim || find --set-root --ignore-floppies --ignore-cd /sources/boot.wim
chainloader /bootmgr
boot[/codebox]

Lakin Wista & Win7 kurulum dosyaları aşağı yukarı aynı oluduğu için birini tercih etmelisin.
Ama farklı bir bölümede Vistayı koyuta kullanabilirsin. O zaman bir flag dosyası oluşturursun.
Yani diyelim roota VISTA.BOOT adında boş bir dosya oluşturup aşağıdaki komutu kullanırsın.

chainloader /bootmgr
boot[/codebox]

Komutlarda dikkat etmen gereken en önemli nokta, dosya isimlerindeki büyük küçük harflerdir.

Gfx menüdeki resimi düzenlemek için gimp kullan.
Kısaca gimp ile normal arkaplan resmini açıp, senin resmini üzerine sürükleyip kayıt et.
Yapamaz isen resmini yollarsın...
Kolay gelsin...
[/quote]

Kardeşim ilgilendiğin için teşekkürler.

ancak bir sorun var başını çok ağırtıyorum ancak benim istediğim konuda yazmış olduğum sistemleri usb harddiskten çalıştırmak xp için olmaz dedin ancak bazı arkadaşlar bunu yapmışlar oluyor benim bu konuda bu kadar durmanın ve ısrar etmemin sebebi bilgisayarcı olduğum için günde en az 10 tane windows kuruyorum hepsi için ayrı CD-DVD taşımaktan sa sadece bir harici hdd taşımak daha mantıklı geliyo ondan lütfen kusuruma bakma.

Şimdi sorularıma cevap vermişsin teşekkürler ancak işte ben bu Grub4Dos konusunda pek fazla bilgim deneyimim yok ondan ayrıntılı bir şekilde adım adım anlatabileceğin (resimli) bir döküman hazırlayabilirsen sevinirim yazdın konuda flag dosyası hazırlayacan demişsin ben pnun ne anlama geldiğini bile bilmiyorum hesap et o kadar karacahilim bu konuya karşı bu arada eğer böle bi çalışma yaparsan mail yoluyla da bana ulaşırsan sevinirim a k y a z i l i _ i l y a s @ h o t m a i l . c o m bu adres aynı anda MSN adresimdir eklersen sevinirim.

Şimdiden Teşekkür Ederim İyi Çalışmalar

@azrailkenan

Dediğim gibi xp ve benzeri sistemler Fat32,NTFS vb. gibi ortamlar üzerinden direk çalıştırılıp kurulamıyor.
Bazı programlar ile, kurulum için gerekli işlemler yapılsada her pcde sorunsuz çalışmıyor. Önceden bu konular tartışıldı.
Eski mesajlara bakabilirsin.

Flag dosyası derken misal;
Diyelim sürücülerden birisinde senin oluşturduğun deneme.txt dosyası var ve sen bu sürücü adını bulmak istiyorsun.
O zaman kısaca ilgili dosyayı sürücülerde aratıp, bulunduğu sürücünün adını alabiliriz.

Grub4dos için verdiğim örnekte aynen böyle sayılır. Dur verdiğim komutu alıntı yaparak açıklım.
chainloader /bootmgr
boot[/codebox]

Kısaca
[codebox]Bulunduğun sürücüde VISTA.BOOT dosyası yoksa floppy ve cd sürücüler hariç tüm sürücülerde VISTA.BOOT dosyasını ara ve onu root olarak belirle
bootmgr dosyasını önyükle
önyükleme[/codebox]
Resimli anlatıma gerek olduğunu düşünmüyorum, zaten bunun için yeterli zaman ayırmam söz konusu deyil.
Konuyu iyi incelemeni tavsiye ederim.

@korasoglu

Heralde 1GB demek istedin. MB_USB programı varsayılan olarak grub4dos mbr bilgisini aktif partition yazıyor. Nadirde olsa bu durum bazen soruna yol açabilir.
Bunu önlemek için;
MB_USB nin arayüzündeki Disk seçeneğini seç. Yine sorun çıkarsa, kullandığın sistem kaynaklı olabilir.
MB_USB'yi yönetici olarak çalıştır. Ayrıca Qemu bazen net sonuç vermeyebilir. Mümkünse bilgisayarını yeniden başlatıp boot menüsüne bak!
Neyse duruma göre tekrar yazarsın...
Kolay gelsin arkadaşlar...

hocam BlueXPE Light v1.9 indirdim flash dikten denedim tamam teşekkürler.
gözüm bir önceki versiyona alıştığındanmı önceki sürümün görselliği daha çok hoşuma gitti eleştiri amaçlı değil.
birde flash diske multi boot menüyü atınca bilgi alışverşinde yavaşlama olurmu bence sanki kopyala yavaşlıyor gibi geldi
evet konuyla hiç alakası yok ama bilgi verebilirseniz sevinirim.
aspirin gibisiniz iyiki varsınız...

@korasoglu

Görsellik değişmedi ki! O sürümde tema için eni bir özellik eklenmişti. Yani isteyen başlangıçta uygun temayı kullanabiliyor.
Tabi ben sistemdeki temalar rast gele kafasına göre değişsin diye BXPE\!PROGRAMS\BLUEXPE.INI dosyasına bir satır eklemiştim.
Ilgili satırı silersen eski temayı kullanabilirsin. Veyahut hoşuna giden tema için ilgili satırı da düzenleyebilirsin.

Bir flash diske multiboot menü kurmanın flash diskin hızında önemli bir etkisi olacağını düşünmüyorum.
Rica ederim, kolay gelsin...

Anlamdagim bisey var zaten ben msl indirdim bi dvd olarak iso imaj dvd multiboot dvd olarak boot yapiyo ana ekrani cikariyo

ama su verdigniz programlarlan usb cevirmek neyin neseni yapmadim olmadi boot olmiyo

msl iso seklindeki butun dosyalar hazir benim degil ama su dosyalari iso imaj cikardikmi nereye koyalim

@minatown

Konuyu tam anlayamadım kusura bakma! :(
Anladığım kadarıyla bir multiboot iso dosyasını grub4dos ile usbden kullanmak istiyorsun.
Tam olarak hangi aşamada sorun yaşıyorsun?

Ilgili usb depolama birimini bootable mi yapamıyorsun?
Yani grub4dosu hiç mi çalıştıramadın usbden?

Yoksa iso dosyasını usbden kullanma ile mi alakalı sorun yaşıyorsun.
Öyleyse iso dosyasının içeriği hakkında bilgi vermelisin.

Yaşadığın sorunu ayrıntılı yazarsan, seni yönlendirmeye çalışırız...
Kolay gelsin...

Slm Herkese

Kardesim Bi iso windows xp paketi indirdim ben kendim yapmadim dvd ye yazdim boot isliyo ana menusunu cikartiriyo

Simdi iso nun icindeki dosyalar bide yuklenik olan programlar

1:Windows Xp Sp3
2:HBCD
3:Ghost
4:UTBCD
5:WIndows 7
6:PAtition magic part

Sunlari Dvd olarak ana menu da cikartiriyo Multiboot ilgili calisiyo

Konu nerde ben sunlari usb den nasil calistiracam verdeginiz programlarlan ne yapayim iso daki butun dosyalari yukledim usb ye ama boot calismiyo ne yapayim..