Jump to content

Cd - Dvd - Usb - Hdd ... Için Multiboot Hazırlamak

Share

Recommended Posts

hocam selamlar tekrardan ellerine sağlık. cd üzerinde xp, hirenboot (dsk sistemi), acronis ve her sistemimde kullandığım minipe v2k6 sistemini çalıştırdım. (Özellikle hiren dosya yüklenemedi hatası almadım ya dünyalar benim oldu desem yeridir.) windows 7 deneme fırsatım olmadı.

ayrıca usb boot ile xp, hiren, acronis programlarını çalıştırdım. Sana 2 sorum daha var (şimdilik :) )

1.)hocam minipe yi usb ve harddiskten açabilmek için hangi komutları kullanmam lazım.

2.)vermiş olduğun xp yükleme yöntemi ile windows u repair seçeneğini kullanabilirmiyiz. (mesela ntldr fixmbr fixboot için)

@canbaba

Tema değiştirme derken, kendi temanı hazırlamakta mı, yoksa hazırlanmış bir tema dosyasını *.lst dosyasına yazıp kullanmakta mı sorun yaşıyorsun?

Gerek olursa yarın uygun bir vakitte bir video çekebilirim....

Hazır verilmiş olan temaları değiştirmekte

@iskader

1- LiveSistemler bir birinden farklı olduğu için Grub4dos ile çalışma yöntemleride farklı olabiliyor. Önce bu minipe iso dosyasının içinde hangi dosyalar var?

Ondan sonra sana nasıl yapabileceğini anlatırım.

2- Xp repair derken heralde usb den bahsediyorsun. Ufaltılmış xp isosunu bu iş için kullanabiliriz. Yani direkt iso dosyasını Grub4dos ile çalıştırıp repair yapabiliz...

İso çalıştırma yöntemlerini denemelisin. Yapamazsan tekrar üzerinden geçeriz. Ama yaptığın işlemeleride yazmayı unutma...

@canbaba

Please register to see this content.

Kolay gelsin arkadaşlar...

Uygun bir vakitte konuyu daha doğrusu *.lst dosyasındaki komutları gözden geçireceğim..

@iskader

1- LiveSistemler bir birinden farklı olduğu için Grub4dos ile çalışma yöntemleride farklı olabiliyor. Önce bu minipe iso dosyasının içinde hangi dosyalar var?

Ondan sonra sana nasıl yapabileceğini anlatırım.

2- Xp repair derken heralde usb den bahsediyorsun. Ufaltılmış xp isosunu bu iş için kullanabiliriz. Yani direkt iso dosyasını Grub4dos ile çalıştırıp repair yapabiliz...

İso çalıştırma yöntemlerini denemelisin. Yapamazsan tekrar üzerinden geçeriz. Ama yaptığın işlemeleride yazmayı unutma...

1-) hocam aslında içerisinde minipe hirenin ve birtane daha sistemin içinde olduğu ortak olduğu bir isodan aldım. i386 ve proğramlar klasörü ile xp ile başlayan dosyaları attım. resimleride akşam eklerim.

2-)Repairden kastım geçen gün cdromu çalışmayan bi bilgisayarda ntldr hatası aldım. hiren in içinde de düzeltme programları var diyorlar denemedim. Demek istediğim @JFX in programıyla xp yükleyebiliyorsak aynı şekilde kurtarma konsolunda da işlem yapabiliriz galiba.

Edited by iskader

1-) Tmm ilgili dosyaların bir fotosunu ekledikten veyahut adlarını yazdıktan sonra nasıl yapabileceğin hakkında fikirler vermeye çalışırım.

2-) XP ye özgü kurtarma konsolünü direk isodan çalıştırmak daha mantıklı bence. Heralde forumda @blackman12 arkadaşımızın sadeleştirilmiş kurtarma konsolu bulunmaktaydı.

Onu bir kaç yöntem deneyerek usb veyahut harddiskten çalıştırabiliriz. Lakin ilgili dosya bende yok. Denemeleri sen yapacaksın :clapping:

Ilgili doyayı edinemezsen normal bir xp isosunuda editleyerek kullanabiliriz....

Ayrıca minisistem üzerinden de kurtram işleri yapılabilir. Bence o daha mantıklı. Şu dosyayı kopyala. Şunu bunu düzelt vs. vs. gibi..

İşlemler manuel yapılabilir..

bu içeriğini aldığım multiboot dvd nin içeriği (buradan minipeyi alıp usb me ekledim)

EkranAlnts.png

buda usb ve i386 içerik

EkranAlnts2.png

EkranAlnts3.png

buda kullanmış olduğum komut

# ===================================

title MiniPE

find --set-root /I386/SETUPLDR.BIN

chainloader /I386/SETUPLDR.BIN

boot

bu ise cd imajında kullandığım komut bu düz<gün çalışıyor

title Windows MİNİ XP Kurulumu

chainloader /I386/SETUPLDR.BIN

buda cd imajının resmi

EkranAlnts4.png

Edited by iskader

@iskader

Cd/Dvd farklı hdd farklı ortamlardır.

MiniXP lerin bir çoğu harddisklerde MININT klasöründen çalışabiliyor.

Aldığın hatayı öğrenebilirmiyim.

Bu arada unutmuşum rootta NTDETECT.COM dosyasını koyup denemelisin...

@sellsell

Kullandığın komut doğru lakin her livecd malesef grub4dos ile düzgün çalışmayabiliyor.

Belkide sata sorunu yaşıyor olabilirsin...

Bu arada bende vakit buldukça dışardan program eklenebilen livexpe üzerinde çalışıyorum..

Test edip bana çalışmamda katkıda bulunma imkanınız olur ise sevinirim...

http://www.tnctr.com/index.php?showtopic=115191

Tabi henüz program paketi hazırlamadım :)

@rafik

MultiBoot CD/DVD yapmak için sorduysan;

Win7 zaten menüde ekliydi. İndidiğin paketteki CD_ROOT klasörüne Win7 iso dosyasının içeriğini aktarmalısın.

Pardus içinde yine pardus iso dosysının içeriğini CD_ROOT klasörüne aktarmalısın.

Daha sonra CD_ROOT klasöründe bulunan MENU.LST dosysını açıp uygun bir yere aşağıdaki satrıları ekle.

Yani bir titlenin başına veya en sona aşağıdaki satırları ekle.

title Pardus
chainloader /BOOT/ISOLINUX/ISOLINUX.BIN[/CODE]

İso oluşturmak içinde bat dosysını kullanıp test et... Hepsi bu kadar.

Kolay gelsin..... (Bu arada ben Pardusu denemedim)

Edit:

Menüde Slax için kodlarda varmış. :lol: Sadec titleyi düzenleyip, uygun bir şey yazıp kullanabilirsin. Slax ile Ubuntuyu önyükleme yapmak için kullanılan komut aynı.

Edited by blue_life

@rafik

Usb boot için;

Usb diskine grub4dos kurduktan sonra win7 iso içeriğini usb diskine kopyala. Zaten win7 içine gerekli komut USBMENU.LST dosysında yazıyordu.

Paruds için; Denemediğim için net bir yanıt veremem. :lol:

Lakin Pardus iso dosyasının içeriğini usb diskine kopyala. Tabi bunlar usb diskin rootuna kopyalanacak.

Daha sonra bir önceki verdiğim mesajdaki komutları kullan...

title Pardus
chainloader /BOOT/ISOLINUX/ISOLINUX.BIN[/CODE]

Kolay gelsin...

Arkadaşlar kişisel nedenlerden dolayı nete fazla takılamıyorum. Kusura bakmayın.

Şimdilik tekrar kısa bir açıklama yapım daha sonra vakit bulursam ayrıntılı olrak anlatmaya çalışırım.

Usb harici diskten , usb flash bellekten veya dahili diskten farklı yöntemler ile windows kurulabilmektedir.

Bu konudaki usb ye kurulan grub4dos ile bu işlemi yapmak istersek kısaca;

[b]Vista ve Win7 için;[/b]

1 - İlk önce grub4dos'u usb diskimize kuralım. Konudaki ikinci post.

http://www.tnctr.com/index.php?showtopic=100852&view=findpost&p=546769

Ilgili bölüm eğer ntfs olur ise kurulumda sorun çıkabilir. Denemediğim için emin deyilim. Eğer ntfs ile ilgili sorun yaşarsanız, fat32 ilgili bölüme indirdiğiniz paketteki program ile format atıp tekrar denersiniz.

2 - Vista veya Win7 nin kaynak dosyalarını usb diskimizin rootuna (anadizinine) kopyalayalım.

3 - USBMENU.LST dosyamıza uygun komutu yazalım. (Dosya isimlerindeki büyük ve küçük harflere dikkat)

Gerekli komut ilgili lst dosyasında mevcut ama ben yinede yazım.

[code]title Windows vista - Win7 Kurulumu \n Windows Vista - Win7 kurulumu icin BOOTMGR dosyasini onyukler...

chainloader /bootmgr || pause --wait=10 BOOTMGR bulunamadi!

[b]Normal veya modifiyeli xp kurlumu için;[/b]

Malesef XP vista veya win7 gibi usb disketn direk önyükleme yapılıp kurulamıyor. Sorun veriyor.

Tabi kaynak dosylarını editleyerek kurulum gerçekleştirebiliriz ama bu yöntem her pc çalışmayacaktır.

Bu nedenle en güzel yöntemi tekrar yazıyorum. Bu yöntemi defalarca denedim ve herangi bir sorun yok!

En son yiyenimin bilgisayarındaki CD sürücüsü arızalı olduğundan bir flash disk ile kurulum yaptım ve şuanda sorunsuz çalışıyor.

Neyse fazla uzatmadan gerekli adımları biraz daha ayrıntılı olarak yazım....

1 - İlk önce grub4dos'u usb diskimize kuralım. Konudaki ikinci post.

http://www.tnctr.com/index.php?showtopic=100852&view=findpost&p=546769

2 - Bir livexp bulup bunu kurduğumuz grub4dos'a entegre edelim. Yani en basit olarak Hiren BootCD yi internetten indirip konuda anlatıldığı gibi usb diskinize kurabiliriz.

Hiren BootCD'de bulunan MiniXP gibi bir live sistem gerekli.

3 - Usb diskimizde herangi bir isimde bir klasör açalım. Mesela XPKUR olsun. XP kaynak dosyalarının tamamını burya kopyalayalım. (I386 vs vs...)

4 - WinNT Setup programını indirip usb diskimize kopyalayalım.

İndirme linki;

Programı yazan arkadaşın ilgili konusu;

Please register to see this content.

5 - Şimdi bilgisayarımızı yeniden başlatıp, usb diskimize eklediğimiz Hiren BootCD deki MiniXP' yi başlatalım. (Rame yüklenmesi sisteminize göre bir kaç dakika alabilir).

MiniXP açılınca XP kurmak istediğimiz diskimiz MiniXP de görünmüyorsa; en basit olarak bilgisayarı yeniden başlatıp anakartımızın biosundan ahciyi disable yaparak MiniXP yi tekrar başlatalım.

6 - Eğer kurmak istediğiniz sürücüye format atmak istiyorsanız ilgili sürücüye sağ tıklatıp formatınızı atın.

7 - Şimdi daha önceden usb mize kopyadığımız WinNT Setup programını çalıştıralım.

sshot-10.png

Birinci kutudan usb diskimizde bulunan XP kurunun bulunduğu klasörü seçelim. Yani XPKUR klasörü.

Diğer iki kutu ise kurulum yapılacak sürücümüz olacak.

Eğer modifiyeli bir XP kuruyorsak Unattend tıkı işaretli olmalıdır. Ve ilgili kutudaki dosya konumu doğru yazmalıdır.

Zaten yeni sürümde otomatik algılıyordu.

Son kontrollerimizi yapıp Setup tuşuna basarak gerekli dosyaların kopyalanmasını bekliyoruz.

Kopyalama bitince uyarı mesajı gelecektir. Uyarı mesajından sonra sisteminizi yeniden başlatın ve flash diskinizide çıkarın.

Gerisi normal bir kurulum şeklindedir.....

Kolay gelsin....

Bir ara daha ayrıntılı bir şekilde anlatmaya çalışırım....

Deneyen arkadaşlar, olumlu olumsuz yorum yazarsa sevinirim..... Kolay gelsin.......

ewet Güzel Bir çalışma olmuş dostum gene adına yakışır şekilde Karşılaştığım sorunlar şu şekilde

Kullandığım Çalışan cd BlueXPE Güzel bir Çalışma olmuş ayrıca tşk.ler blue_life ;)http://www.tnctr.com/index.php?showtopic=115191&st=0&p=646527entry646527

Sorun Şu şekilde

1.Yeni aldığınız Bir hdd Bu şekilde BlueXPE Üzerince Biçimlendirip WinNT ile Mxp v.3 Dosyalarını atarak Kurulum yapamazsınız.! (Hdd Mbr.boot ayar çekmedniz gerekli )

ama xp işletim sistemi kurulu olan bir PC Rahatlıkla format atabilirsiniz.!

2.Benim Başıma gelen sorunda Şu şekilde ben VMware Workstation denedim Bu olayı ve Tmm. Güzel şekilde oldu ama pc restart attım ve hdd partitionlarını göreceğim yerde hani seçim yapıyorumya orda Mavi ekran verdi

Doğal olarak kuruluma devam edemedim Sebep ne olabilir acaba veya mxp v3. demi çalışmıyor Bu sistem

Ham şekilde bölümlenmemiş bir harddiski önce bir partition programıyla bölümlendirmeliyiz. Ben genellikle Dostan çalışan Acronis Disk Director kullanıyorum. ( Yaklaşık 3 MB )

Tabi bölümlemede aktif birincil bir bölüm oluşturmamız şart.

LiveXp üzerindeki disk yönetiminden bölümleme yapınca sistemi yeniden başlatmak gerekiyor.

Sende disk yönetiminden bölümleme yaptıysan uyarı vermiştir zaten. Yeniden başaltıp format atmak gerekli. Tabi ilgili bölümü aktif sürücü olarakta işaretlemek lazım.

WinntSetup programı ilgili bölüme bootsect.exe ile mbr bilgisi yazabiliyor.

Mavi ekran hatasına gelirsek; wmwaredeki SCSI hatası olabilir. Yani xp wmwarenin diskini tam olarak tanıyamamış olabilir. Mxp elimde olmadığı için deneme fırsatım yok. ;)

Lakin bir çok kez bu program ile modifiyeli xp kurulumu yaptım ve herangi bir sorun yaşamdım. :yahoo:

Sounu çözersen bizim ile paylaşmayı unutma.

hocam selamlar tekrardan ellerine sağlık. cd üzerinde xp, hirenboot (dsk sistemi), acronis ve her sistemimde kullandığım minipe v2k6 sistemini çalıştırdım. (Özellikle hiren dosya yüklenemedi hatası almadım ya dünyalar benim oldu desem yeridir.) windows 7 deneme fırsatım olmadı.

ayrıca usb boot ile xp, hiren, acronis programlarını çalıştırdım. Sana 2 sorum daha var (şimdilik :D )

1.)hocam minipe yi usb ve harddiskten açabilmek için hangi komutları kullanmam lazım.

2.)vermiş olduğun xp yükleme yöntemi ile windows u repair seçeneğini kullanabilirmiyiz. (mesela ntldr fixmbr fixboot için)

title MiniXp

map /XP.ISO (0xff) || map --mem /XP.ISO (0xff)

map --hook

root (0xff)

chainloader (0xff)

Bu Komut ile calıştırabilirsin..! Ben Bu Şekilde sorunsuz kullanmakdayım

@ero35

Kısaca hayır diyebilirim. Bu iş için AutoPlay Media Studio tarzı programlar kullanmalısın.

Ben uzun zaman önce AutoRun Pro Enterprise kullanmıştım. Ve gayet sade güzel bir programdı!

hazırladıgımız menüye ilave AutoPlay Media Studio kullanarak windows ortamındada bir menü gözükmesini sağlaya bilirmiyiz ? ( ikisi bir arada oluyormu)

illa AeroStudio türkçe +AutoPlay Media Studio 7.5 türkçe kullanarakmı yapabiliyoruz

@ero35

AeroStudio, EasyBoot, Grub4Dos, Isolinux vs vs... gibi yazılımlar, kısaca önyükleme işlemleri için kullanılmaktadır.

Bu tip programlar windows ortamında direk kullanılamazlar...

Sen şimdi boot menüsü için bu önyükleme programlarından birisini, windows ortamındaki autorun menüsü için seninde dediğin gibi AutoPlay Media Studio gibi bir program kullanmalısın.

Örnek verirsem;

Grub4dos + Autorun Programı

AeroStudio + Autorun Programı

EasyBoot + Autorun Programı

İsolinux + Autorun Programı

vs. vs. gibi...

Kolay gelsin....

• 2 hafta sonra ...