Jump to content

Cd - Dvd - Usb - Hdd ... Için Multiboot Hazırlamak

Share

Recommended Posts

• 5 hafta sonra ...

merhaba blueLife... forumda beyaa bir inceleme yaptım verdiğin linklere göz attım sen nasıl bir insansın yahu :)

süper ötesi varlık.... verdiğin bilgiler için tşk ederim...

bir sorum var.

senin videolarından anlattığın gibi temalarda değişiklik yapıyorum. bu arada değişiklik dediğimde arka plan fotosunu değiştiriyorum daha sonra menu dosuasından aktif olması gereken tema adını seçiyorum kaydediyorum tüm herşey eksiksiz ama benim seçtiğim arka plan bir türlü gelmiyor.. eskiside gelmiyor grub4dos un mavi arka planını görüyorum. 800x600 96dpi 24bit jpg tüm özelliklerinide bir önceki back.jpg dosyası ile aynı yaptım hala bir değişme yok...,

nerede yanlış yapıyorum bilmiyorum tek istediğim arka plan dosyasını değiştirmek :D

tüyo verirsen sevinirim.

@c3md3r

Iltifatın için teşekkürler.

Büyük ihtimal ilgili resmin renk derinliği ile ilgili sorun yaşıyorsun.

Kısaca;

Gimp progrmaın internetten indir.

Herangi bir temadaki arkaplan resmini aç.

Kendi kullanmak istediğin resmi bu resimin üzerine sürükle ve kayıt.

Sonra paketleyip kullanabilirsin.

Kolay gelsin...

Bu arada konuda halen eksik hatalı kısımlar mevcut ama vakit ayıramıyorum... :)

Tabi bu haliyle bile sorunsuz kullanabilirsiniz. Sorun yaşadığınızda ilgili konu altında yazarsanız, elimden geldiğince yardımcı olurum.

• 2 hafta sonra ...

@yunus_28

Photoshop ile resmini düzenledikten sonra, Gimp progragramıyla açtığın tema dosyasındaki resmi aç.

Sonra photoshop ile hazırladığın resmi Gimpte açtığın resmin üzerine sürükleyip kayıt et...

Kolay gelsin....

@yunus_28

Gördüğüm kadarıyla hiç birisi... :D

Hiren BootCD'de yanlış hatırlamıyorsam, boot.gz dosyasından boot ediliyordu. Ordaki dosyalar ise uharc ile paketlenmiş dosyalar. Yani dostan ordaki uharcd.exe ile açılıp kullanılıyor...

Sağolasın dostum :rolleyes2:

Grub4dos ile en güzel xp kurulumunu nasıl yaparım flashdiskden ?

ve ben şu yolu izledim sorun cıktı kuruluma geçmedi :D

xp iso sunun içindeli dosyaları I386,$OEM$ flashdiskin ana dizinine attım ve şu komutları kullandım yinede kurulum ekranına geçmedi ?

kullandığım komutlar.

# ===================================

title Windows XP Kurulumu \n Windows 2000-XP-2003 icin I386/SETUPLDR.BIN dosyasini onyukler...

ls /I386/SETUPLDR.BIN || pause --wait=5 I386/SETUPLDR.BIN bulunamadi!

chainloader /I386/SETUPLDR.BIN || chainloader ()

title Windows XP Kurulumu \n Windows 2000-XP-2003 icin I386/SETUPLDR.BIN dosyasini onyukler...

chainloader /I386/SETUPLDR.BIN

title XP Kur

chainloader /I386/SETUPLDR.BIN

boot

sorun nerde acaba ? mesaj kutunda dolmuş haberin olsun blue_life

Sağol hacı demek hala bir gelişme yok bu Grub4dos da nasıl bıraktıysak öyle durmakda :rolleyes2: sağolasın

şu linke baqsana dostum

Please register to see this content.

içinden BOOTICE,MSSTMake,WinNTSetup143 çıktı

bu WinNTSetup143 yapan adam dosyanın yeni sürümüne BOOTICE,MSSTMake 2 dosyayıda koymuş bunlar ne işe yarıyor belki yeni bir gelişme sağlar..! ve ya bir kolaylık ? sen bi incelede bizimlede paylaş

Edited by HaYTo

@HaYTo

Bunun grub4dos ile alakası yokki. Grub4dos başarılı bir şekilde SETUPLDR.BIN dosyasını önyükler. Sorun XP kaynağında.

Farklı şekillerde direk çalıştırılabilir, lakin her pcde düzgün çalışmaz...

WinNTSetup programına gelirsek; Incelemeye gerek yok. Zaten yapı aynı yapı...

MSSTMake.exe; sürücüler ile alakalı. Heralde JFX massStorage sürücü eklemesi yapıyor... (Guide bunun ile ilgili seçenek vardı.)

bootExt.exe,BOOTICE.EXE,bootsect.exe ise PDR - MBR ile ilgili. Yani xp için harddiske gerekli mbr - pdr bilgilerini düzenliyorlar...

Blue life hocam merhaba

Yaklasık 1 haftadır su bootable olayıyla ugrasıyorum sızın anlattıgınız yontemlerle usb-hdd'yı bootable yaptım gfx menulerıde hazırladım ıcersıne xp vista win7 hirenide ekledım fakat bır turlu xp vista ve win7'yi çalıştaramadım. xp vista win7 dosyaları root klasörüne kopyladım ama sureklı hata aldım chainloader /USBMENU/IMAGES/XP/I386/SETUPLDR.BIN komutunu kullanıyorum kurulum başlıyacak gıbı oluyor fakat kurulum başlamıyor menu ekranına gerı donuyor buyuk kucuk harf uyumuna özellikle dikkat ediyorum. win7 de chainloader /BOOTMGR komutunu kullanarak kurulum başlatıyım dedım ondada kurulum basşlıyacak gıbı oluyor oda hataya dusup menu ekranına geçiyor. bende xp vista win7'nın isolarını oluşturdum map /IMAGES/XP.ISO komutunu kullandım. bundada kurulum başladı sankı hersey duzgun calısır gıbı :) xp'de sata drıverlerı yuklerken mavı ekrana dustu win7'de sabit diski bulamadıgını cd-veya dvd tekrar takılması gerektıgını soyler bı hata ıle karsılastım. nihayetinde çalışmadı. Blue life hocam yardımcı olabılırsenız cok sevınırıım

kurulum ekranı

adszlf.jpg

menulist

Please register to see this content.

Xp Kur ve benzerlerini direk flash disk gibi ortamlardan normal yöntemler ile kuramıyoruz. Editleyip yapabiliriz, lakin her pc sorunsuz çalışmaz.

XP Kurun livecd üzerinde rahatlıkla kurabilirsin... (WinntSetup gibi programlar ile.)

Vista'ya gelirsek; vista kur usb flash disk gibi ortamlar çalışabiliyor. Lakin he pcde ve flash diskte sorunsuz çalışmayabilir. Bazen çalışmıyor.

Bir ara iki flash disk üzerinde aynı pc de dendim. (Birisinde normal kura geçti, birisinde hata verdi)

Aynı şekilde Vista'da, Vista kaynağıyla hazırlanmış bir livecd üzerinden kurulabilir...

Win7 Kur (ben denemedim ama) normal bir şekilde usb disk ortamından çalışyor...

Sen kurulum dosyalarını eksik kopyalamış olabilirsin... (Denemediğim için net bir fikrim yok)

Bu arada tüm dvd içeriği sürücünün rootunda olacak ve Grub4dos ile de, Vista ve Win7 için;

title Harddsikten vista & Win7 - Kurulumunu Baslat
errorcheck off
find --set-root --ignore-floppies --ignore-cd /sources/boot.wim || find --set-root --ignore-floppies --ignore-cd /SOURCES/BOOT.WIM
errnum && pause --wait=3 sources\boot.wim bulunamadi!
chainloader /bootmgr || chainloader /BOOTMGR
errnum && chainloader (hd0)+1[/CODE]

kullanacaksın...

@blue_life hocam bu şekildede biz aynı anda win7 ve vistayı kuramıyoruz değlmi.çünkü ikiside aynı klaörde olamaz benzer dosylara var.peki biz ikisini birlikte multi boota koyamazmıyız.

@shmd

Şuan için malese hayır... :) İkisinden birini tercih etmelisin...

Tabi ilerde kurulum yollarını değiştirebileceğimiz bilgiler ortaya çıkacaktır...

Hepsi mümkün yapılabiliyor.Yaptım.XP yi de grub4dos altında kurdum hemde modifiye full driver xp sp3+ yapılabiliyor.Vista 6 in 1 +XP SP3+ Windows 7 8 in 1 hepsi ve daha birçok uygulama...Kendim uğraşıp bütün elimdekileri bi çatı altında topladım. Hatta işin içine Mac kurulumunu bile kattım ancak grub4dos mac boot altına koyunca hepsini tek USB hdd ten çalıştırdım.Snow Leopard USB den normal sistem olarak çalışabiliyor çok şaşırtıcı.Windows ta bu imkansız. NASIL MI YAPILIYOR ÇOK UĞRAŞMANIZ +MAC sisteminiz olması lazım pc nizde ki bende var :yahoo: Yani yapılabildiğini bilmeniz için yazdım.Kimseye hava atma ya da yalan söleme derdinde değilim.TNCR ye özellikle Blue life ve diğerlerine teşekkürler.Çünkü windows 7 all in one ,modifiye xp sp3+ TNCTR den aldığım çalışmalardır.Blue Life a da grub4dos tan beni haberdar ettiği için teşekkürlerimi sunarım...

ustam benim yine bir sorunum var şu grup4dos ile alakalı

harddiskten başlat yaptığımda " chainloader (hd0)+1 " kodunu yazıyorum sanalda ve normal pc de denememe rağmen bir türlü hardiskten boot yapmıyor " missin operating system " diyor buna xp ve w7 dahil, aerostüdyoda da olmadı sonuçta oda grup4dos kullanıyo

sorunu win7 bul ve başlat, xp bul ve başlat ile çözdüm ama yukardaki kod neden olmuyor anlamıyorum yardım edersen sevinirim

@synergicx w7 ile vistayı nasıl ekledin ikiside bootmgr kulanıyo ana menüde, ayrı ayrı klasöremi koydun yoksa bootmgr nin adını mı değiştirdin sonuçta boot yaparken dosyanın adı önemli değil yaptığı işlev önemli ( tabi dediğim doğruysa )

Edited by muharremerd

@synergicx

Ben win7 kur ile vista kur, aynı sürücüden kurulamaz demek istemedim. Kurulabilir tabi.

Yani demek istediğim şimdilik başlangıçta bootmgr dosyasını boot edip kurulamaz diyorum.

Çünkü ortak dosyaları kullanıyorlar

Yoksa bir livecd yardımıyla tabiki kurulabilirler... (Kurulum livecd üzerinden başlatılacak)

XP de direk usb den boot edilerek kurulabiliyor. Farklı yöntemler mevcut. Ama bu yöntemler bazı bilgisayarlarda sorun çıkarmaktadır.

Bunun ile ilgili güzel genel bir yöntem yok!. LiveCD üzerinden rahatlıkla kurulabiliyor tabi.

Eğer yaptığın farklı bir şey ise;

Nasıl yaptığını açıklarsan sevinirim...

@muharremerd

Anladığım kadarıyla bu sorun ile AeroStudio'da karşılaştın. Peki bu konu AeroStudio ilemi alakalı? :(

Şu mesajları lütfen uygun konulara yazalım...

Yaşadığın soruna gelirsek, (tabi ben yanlış anlamadıysam) AeroStudio'da kullandığın chainloader (hd0)+1 komutu grub4dos ile alakalı deyildir.

Eğer bu komut ile ilgili sorun yaşıyorsan;

grub4dos chainloader (hd0)+1
boot[/CODE]

komutunu dene!

Kolay gelsin.....

BEN BURAYI ANLAMADIM ABİ YA NASİL OLUYIO :)

Diyelim 20 MB boyutunda bir dosyamız var ve biz bunu CD_ROOT klasörüne koyduk.

Ardından bu dosyayı 100 defa CD_ROOT klasörüne kopyaladık.

Iso oluşturduğumuzda iso dosyamızın boyutu 20 MB * 100 MB = 2000 MB olmaz.

Sadece en fazla 21 MB olur...

İsterseniz test edebilirsiniz...

Edited by stuff-w

@muharremerd

Anladığım kadarıyla bu sorun ile AeroStudio'da karşılaştın. Peki bu konu AeroStudio ilemi alakalı? :(

Şu mesajları lütfen uygun konulara yazalım...

Yaşadığın soruna gelirsek, (tabi ben yanlış anlamadıysam) AeroStudio'da kullandığın chainloader (hd0)+1 komutu grub4dos ile alakalı deyildir.

Eğer bu komut ile ilgili sorun yaşıyorsan;

grub4dos chainloader (hd0)+1
   boot[/CODE]

komutunu dene!
Kolay gelsin.....
sorun aero stüdyoda değil senin bluexpe ile w7lite_v2 yaptım sadece içine w7lite ın dosyalarını atarak, şimdide 5w7 yaptım aerostüdyo ile  ikisindede " chainloader (hd0)+1 " komutunu kullandım ama boot yapmadı
az önce menu.lst dosyasını masaüstüne atıp tekrar cd içine attım bu sefer boot etti şaştım kaldım
grup4dos u denedim ondada " kernel must be loaded before booting " yazıyo
" geometry (hd0) || pause --wait=3 Sistemde Disk Yok!
chainloader (hd0)+1 || chainloader () " komutunu kullandım birinde boot yaptı farklı bir multiboot cd ye attım menu.lst dosyasını onda yapmadı, gelde işin içinden çık  
bende şu komutu kullandım 5w7 de sorunsuz çalıştı
[code]errorcheck off
find --set-root --ignore-floppies --ignore-cd /bootmgr || find --set-root --ignore-floppies --ignore-cd /BOOTMGR
map () (hd0)
map (hd0) ()
map --rehook
chainloader /bootmgr || chainloader /BOOTMGR
errorcheck off
find --set-root --ignore-floppies --ignore-cd /ntldr || find --set-root --ignore-floppies --ignore-cd /NTLDR
map () (hd0)
map (hd0) ()
map --rehook
find --set-root --ignore-floppies --ignore-cd /ntldr || find --set-root --ignore-floppies --ignore-cd /NTLDR
chainloader /ntldr || chainloader /NTLDR

Edited by muharremerd

@stuff-w

Açıklamışsım zaten... Benzer dosyalar tek bir dosyaya bağlanıyor...

Ufak basit bir örnek verim istersen...

C:\program.exe adında bir programımız olsun.

Ben bu programın kısayolunu masaüstüne oluşturursam, C:\ dizinine gimeden programımı çalıştırabilirim dimi.

Tabi bu kısayolu startmenu gibi yerlerede oluşturup, bu kısyol vasıtasıyla programımı çalıştırabilirim.

Oluşan kısayollar çok az yer kaplar. Heralde biliyorsundur.

İşte bu yöntemde tam benzer olmasada, bunun gibi bir şey... (Anlayabilmen için bu şekilde örnek verdim)

Umarım anlamıştırsın..

@Blue_World

Konu aslında çok karışık deyilde, çok geniş bir konu olduğu için ve içerikte farklı konularda olduğu için biraz uzun..

Tabi konuda çok eksik var... Bir gün yeniden gözden geçireceğim... Ama o gün ne zaman bende bilmiyorum... :(

@muharremerd

Gerçekten ilgin... :(

Denem yaptığın pcde disk ile alakalı bir sorun olabilir. Emin deyilim...

Sen her ihtimale karşık o yukarıdaki komutlarıda multiboot menüne eklersin.

Böyle bir sorun ile karşılaştığında onları kullanırsın...

chainloader (hd0)+1 genel bri yöntemdir..

Tabi soruna dair aklıma bir şeyler geliyor.. Mesela sistemde kaç disk var... Sistemde bir den fazla disk var ise; ve ilk sıradaki diskte sistem yoksa, sorun bundan çıkıyor olabilir...

Sistemde kaç adet disk var?

• 2 hafta sonra ...