Jump to content

Cd - Dvd - Usb - Hdd ... Için Multiboot Hazırlamak

Share

Recommended Posts

Sadece eski anakartlarda diil yenilerdede aynı oluyor..

Normal boot ta (xp cd veya dos ekranında ) usb klavye sorun vermiyor grub4dost ta bu oluyor ve birçok anakartta denedim aynı sonuç, diğer klavyelerde sorun yok

Neyse artık var olanla idare edicez..

Teşekkürler;

Birde Win8 ve Win7 isolarını aynı usb de çalıştırmayı başardım ama bir kaç deneme daha yapmam lazım..

Normalde bir çok programla denedim hata mesajları verdi ama sonunda çözdüm..

Bende çalıştırdım ama win8'in kurulum aşamasında dosyaları genişletirken %50 ye geldiğinde dosyaları okuyamıyor. ve kurulum devam etmiyor. Aynı ISO dosyasından daha önce DVD ile hatasız çok kurulum yaptım ama Multiboot ta olmuyor.

Sen sorunsuz bi şekilde kurabildin mi? Kurabildiysen nazıl yaptığını bizimle paylaşabilir misin?

Edited by KayhanG

arkadaşlar bu dosyayı yani multiboot usb olarak çalışmasını   bitiren bir arkadaş içinde ntldr çözümüdür windows şifre bulmardır  diğer önemli dosyalrdır  windowslar falan bunu ahzırlayan biir içinden sadece windows  dosyaısnı silip (yer kaplamaması)için sildikten sonra bu kalıbı upload edip paylaşabilirlermi acaba hem dosya boyutu az olur hemde indirip sadece windowsları ekleyip  usbye atabiliriz

kac gundur isin icinden cikamadim ya Allah rizasi icin su konuyu anlayan bir arkadas duzenleyebilirmi? elimizdeki isoyu veya icerigini hangi dosyaya atiyoruz. USB_ROOT klasorune atiyorum dosyalar kopyalaniyor ama USBMENU.lst olayini nasil yapiyoruz dosyayi nasil gosteriyoruz. boot komutlarimi yazmak gerek yoksa dosyayimi gostermek? kafam allak bullak valla bana detayli anlatabilecek arkadas varsa msn telefon teamwiewer vs hepsi mumkun 2 hafta oldu cikamadim isin icinden :S

kac gundur isin icinden cikamadim ya Allah rizasi icin su konuyu anlayan bir arkadas duzenleyebilirmi? elimizdeki isoyu veya icerigini hangi dosyaya atiyoruz. USB_ROOT klasorune atiyorum dosyalar kopyalaniyor ama USBMENU.lst olayini nasil yapiyoruz dosyayi nasil gosteriyoruz. boot komutlarimi yazmak gerek yoksa dosyayimi gostermek? kafam allak bullak valla bana detayli anlatabilecek arkadas varsa msn telefon teamwiewer vs hepsi mumkun 2 hafta oldu cikamadim isin icinden :S

@One2one

MB_USB.exe programını çalıştırdıktan sonra USB belleğini seç. Sonra seçili sürücüyü biçimlendiri seç sonra başlatı tıkla.  Qemu butonuna tıklayarak usb belleğinin menusunu test edebilirsin. daha sonra usbmenu.lst dosyasını notdefteri ile aç isteğine göre düzenle.  Usbmenu.lst dosyasının içinde Win7 ve XP için boot komutları var. ayrıca XP ve Win7 isosunu nasıl oluşturabileceğine dair linkler mevcut.

@blue_life

Senin win8 çalışmalarının sonuçlarını sabırsızlıkla bekliyoruz. Aklımagelen her yöntemi denedim. Ama olmadı. 

win8 kurulumuna başlıyorum ancak  dosyaları genişletme sırasında %50 civarına gelince dosya okunamadı hatası alıyorum. ne denediysem olmadı. Seni de fazla sıkıştırmak istemem ama sabırsızlıkla bekliyoruz.

Edited by KayhanG

Windows 8 kurulumunu ben sorunsuz gerçekleştirdim. Yapamayan arkadaşlar için yazıyorum. Denemelerimde hem Nt6IsoSetup aracıyla hazırladığım isoyla sorunsuz kuruldu hem de orjinal isonun içindeki dosyaları ana dizine açınca sorunsuz kuruldu. Nt6IsoSetup aracıyla izlediğim yol: isonun adını WIN8.ISO yazdım, simge çubuğu oluşturmadım. Sonra iso oluştuktan sonra boot ederken NT6BOOT.ISO kullanmadım. Tabiki NT6BOOT.ISO kullanmadan sorunsuz boot olması için WIN8.ISO nun flashdiskte parçalanmamış durumda olması gerekiyor. Bunun için flasha disk birleştirme yapmak gerekiyor. Bu iş için Auslogics Disk Defrag programını tavsiye ederim. Hangi dosyaların parçalanmış olduğunu yazıyor. Ve en önemli ayrıntılardan biri de flashtaki dosyaların bozulmaması için, flashı her çıkaracağınızda güvenli kaldır yapmaktır. Çünkü ntfs tabanlı dosyalar çok çabuk bozulabiliyor. Bazen de flasha chkdsk yaparak dosyaların ömrünü uzatabilirsiniz. Kolay gelsin.

Edited by manyakisko

Windows 8 kurulumunu ben sorunsuz gerçekleştirdim. Yapamayan arkadaşlar için yazıyorum. Denemelerimde hem Nt6IsoSetup aracıyla hazırladığım isoyla sorunsuz kuruldu hem de orjinal isonun içindeki dosyaları ana dizine açınca sorunsuz kuruldu. Nt6IsoSetup aracıyla izlediğim yol: isonun adını WIN8.ISO yazdım, simge çubuğu oluşturmadım. Sonra iso oluştuktan sonra boot ederken NT6BOOT.ISO kullanmadım. Tabiki NT6BOOT.ISO kullanmadan sorunsuz boot olması için WIN8.ISO nun flashdiskte parçalanmamış durumda olması gerekiyor. Bunun için flasha disk birleştirme yapmak gerekiyor. Bu iş için Auslogics Disk Defrag programını tavsiye ederim. Hangi dosyaların parçalanmış olduğunu yazıyor. Ve en önemli ayrıntılardan biri de flashtaki dosyaların bozulmaması için, flashı her çıkaracağınızda güvenli kaldır yapmaktır. Çünkü ntfs tabanlı dosyalar çok çabuk bozulabiliyor. Bazen de flasha chkdsk yaparak dosyaların ömrünü uzatabilirsiniz. Kolay gelsin.

en kısa zamanda deneyeceğim. inşaallah çalışır

eline sağlık güzel anlatım olmuş ama acemi olduğum için hiçbirşey anlamadım bende bir menü yapmak istiyorum bana bir yardımcı olun videolu anlatım falan birde merak ettiğim birşey var ben menüye 3 tane sistem ekliyorum ortalama 10gb olması gereken boyut 4.7 olup 1 dvdye nasıl sığıyor

biri yaptığı sistemi paylaşabilirmi

Paylaşacak olan ghost ile imajını alarak imajı paylaşması gerekir. imajın kaç gb usb bellekten alındığı da önemli. 
Ya da usb belleğin içeriğini komple paylaşabilir. ancak bunu çalıştırabilmek için önce MB_USB.exe programı ile usb belleğe boot atmak gerekir. Ama Ghost ile yapılırsa buna gerek kalmaz. Edited by KayhanG

Denedim ama yine olmadı :(  Yine dosyalar çıkartılırken dosya okunamıyor hatası verdi. 

Arkadaşlar, win8 kurulumunu denemediğim ve bildiklerimi önceki mesajlarda yazdığım için, win8 kurulumu hakkındaki soruları (win8 kurulumunu grub4dos ile deneyene kadar) yanıtlamayacağım. Bunun için kusura bakmayın.

@aanto

Bildiğim kadarıyla bizim kullandığımız versiyonlarda mouse yoktu. Lakin konu hakkında detaylı malumatım yok. Usb klevye normalde grub4dos menüsünde çalışmaktadır. Bunun için anakartının biosundan gerekli düzenlemeleri yapman gerekiyordu. Bak aşağıdaki sitede anlatım yapılmış. Incelersin.

http://www.bootbeta.com/blog/enable-usb-keyboard-and-mouse-support-in-bios.html

Tabi her anakart (genelde eski anakartlar) başlangıçta usb klevyeyi vs. desteklemeyebilirler..

ben gurup dostla   köylünün yaptıgı tümwin8 ler isosundan  usb ye atarak kurdum .hatta orjınal 64 bit sürümünüde usb den kurdum.yani gurupdostla  usb üzerinden win8 sorunsuz kuruluyor.problem yok

Hocam o zaman kullandığınız isoda sıkıntı olabilir. Ben köylü hocanın sistemini kullandım.

Kullandığım iso da sorun olduğunu düşünmüyorum. DVD ile çok kurulum yaptım. Hiç bir hata ile karşılaşmadım. 

http://www.tnctr.com/topic/209516-windows-8-tum-surumler-32-bit64-bitmsdntr/

Bu linkteki sürümü kullanıyorum.

VL ve media center dışında senin söylediğin ile bunun arasındaki fark nedir?

Paylaşacak olan ghost ile imajını alarak imajı paylaşması gerekir. imajın kaç gb usb bellekten alındığı da önemli. 
Ya da usb belleğin içeriğini komple paylaşabilir. ancak bunu çalıştırabilmek için önce MB_USB.exe programı ile usb belleğe boot atmak gerekir. Ama Ghost ile yapılırsa buna gerek kalmaz.

bana aslında bu windows şifre kırma dsyları lazım   umenu.lstye eklenecek kod ile dosyaları  tam teşekkllü yapan biri varsa  sistemi windowları çıkartı  dosyalarını yani kalıbı paylaşabilir

bana aslında bu windows şifre kırma dsyları lazım   umenu.lstye eklenecek kod ile dosyaları  tam teşekkllü yapan biri varsa  sistemi windowları çıkartı  dosyalarını yani kalıbı paylaşabilir

Vista PE  varsa elinde onun içinde Windows şifre kırma programı var. listeye ekleyebileceğin bi kırma programı bilmiyorum ama Vista PE ile yapabilirsin. 

Kullandığım iso da sorun olduğunu düşünmüyorum. DVD ile çok kurulum yaptım. Hiç bir hata ile karşılaşmadım. 

http://www.tnctr.com/topic/209516-windows-8-tum-surumler-32-bit64-bitmsdntr/

Bu linkteki sürümü kullanıyorum.

VL ve media center dışında senin söylediğin ile bunun arasındaki fark nedir?

Fark kişiye göre değişir. Benim asıl söylemek istediğim herşeyi deneyip de hala hata alıyorsan sorun büyük ihtimalle iso dan kaynaklı gibi geldi bana. İndirme imkanın varsa kullandığın aynı iso yu tekrar indir ya da farklı bir iso indir dene derim ben.

Fark kişiye göre değişir. Benim asıl söylemek istediğim herşeyi deneyip de hala hata alıyorsan sorun büyük ihtimalle iso dan kaynaklı gibi geldi bana. İndirme imkanın varsa kullandığın aynı iso yu tekrar indir ya da farklı bir iso indir dene derim ben.

senin söylediğin iso yu indirdim. Nt6isoSetup ile çevirdim. Şimdi USB belleğe atıyorum. İnşaallah yine aynı sorunla karşılaşmam. İnşaallah sorun benim iso dadır.

Kardeş win8 için işe yarıyor mu yarıyorsa eğer onun kodlarını verebilirmisin emeğe saygı kolay gelsin...

Evet işe yarıyo. Kodlar Win7 kodları ile aynı. Daha önceki mesajlarda linki verilen köylü nikine sahip arkadaşımızın paylaştığı Win8 ile çalışıyor. Önceki mesajları okursan senin için faydalı olur. kolay gelsin.

arkadaşlar kolay gelsin tekrardan bir şey soracagım ben grup4 dosla winxp home ,winxp pro,win7 tüm sürümler,win8 tüm sürümleri 16 gb lık flasha yazdırdım bütün hepsi boot alıp çalışıyor fakat win8 de kuruluma geçiş esnasında tüm sürümlerin bulunduğu menü gelmiyor usb bellekten isoları okuyamıyor neden olabilir acaba 

win 7 nin komutlarıyla arkadasın dediği gibi yaptım sadece win7 yazan yerlerde win8 ibaresi kullandım kodlamasında usb menünün içeriğinde

not iso bozuk değil adım gibi eminim 

arkadaşlar kolay gelsin tekrardan bir şey soracagım ben grup4 dosla winxp home ,winxp pro,win7 tüm sürümler,win8 tüm sürümleri 16 gb lık flasha yazdırdım bütün hepsi boot alıp çalışıyor fakat win8 de kuruluma geçiş esnasında tüm sürümlerin bulunduğu menü gelmiyor usb bellekten isoları okuyamıyor neden olabilir acaba 

win 7 nin komutlarıyla arkadasın dediği gibi yaptım sadece win7 yazan yerlerde win8 ibaresi kullandım kodlamasında usb menünün içeriğinde

not iso bozuk değil adım gibi eminim 

bende senin gibi bi iso üzerinde inat etmiştim. DVD ile çok kurulum yapmıştım ama USB ye gelince çalışmıyodu. Önceki mesajlarda linki verilen iso'yu indir. Olmazsa o zaman kafa yorarız.

slm blue life bir sorum olcak yazmadan önce biraz uğraştım ama çözüm bulamadım.sonunda size yazmayı karar vedim .xp ve windows7 yi kurdum ama başka bir xp nasıl kurabilirim.yani 2. bir xpgörsel fulsata driver entegreli ve birde elimde 9 gb lık bir kurulum cd si var ve ben onu flash diske bot etmek istiyorum biraz denedim ama olmadı iso dosyasını flash diske atan proğramlarla denedim 9 gb lık dvd yi 16 gb;a çıkardı ve açılış menüsünü görmüyor sadece açılışta windows 7 yi kurmaya başlıyor. birde şunu söyleyim phison chip li bir flash diskim yok phison chipli bir flash belleğe kurabiliyorum ve sorunsuz çalışıyor

Edited by fatosemre