Jump to content

Cd - Dvd - Usb - Hdd ... Için Multiboot Hazırlamak

Share

Recommended Posts

merhaba bluelife 

ben grub4dos mbr yazmak istiyorum bunun için 2012_08_29_WINBOOT.zip indirdim

amacım bilgisayar açılorken grub4dos menüsü çıksın

ama çalışıtırken bir hatayla karşılaştım 

windows önyükleme sürücünü bulamadı diye ben windows boot dosyalarını c içersindeki boot klasöründe tutuyorum belki bundan yapabilir

Arkadaşlar win8 ile alakalı mesajları atlıyorum, kusura bakmayın. Uygun vakitte ilgili iso yöntemini gözden geçirip sorunlarını çözemye çalışacağım.

@fatosemre

Gerekli anlatımlar yapılmıştı! Ilgili boot.gz yi oluşturmadan önce, progrın ayar sayfasından iso dosyasının konumunu değiştirmelisin. Daha sonra ilgili dosyaları ilgili konuma koyup, boot.gz yanında oluşan *.lst dosyasındaki komutları USBMENU.LST dosyasına eklemelisin. Ilgili Nt5SetupFromIso paketindeki videoda anlatılmıştı.

@berce

Kullandığın sistem nedir?

• Like 1

iso dosyasından windows7 kurulumunda hata veriyor...

mevcut win7 iso dosyasını menulist te belirtilen adrese kopyalıyorum...

isoyu bulup kurulumu başlatıyor...

tam şimdi yükle denilen yerde...

şimdi yükle tuşuna bastıktan sonra...

bir driver eksik hatası veriyor...

kurulum yarıda kalıyor...

Elimdeki Windows7  isolarını  çalıştırmayı başardım…

İsolarda hiçbir problem olmadığı halde hata veriyordu…

NT6isosetup ile çevirince çalışıyor…

Elimdeki başka iso dosyalarını denedim…

Çevirmeye gerek kalmadan çalışan isolar şunlar:

Acronis boot cd isoları çevirmeden çalıştı…

Hiren boot cd 15.1,

Active@Boot Disk 5.7.0,

FarStone Total Recovery 7 Pro,

Paragon Harddisk Manager 11 Pro,

Spotmau PowerSuite 2012,

EASEUS Master Server 9.1,

Kod olarak yabancı bir siteden arakladığım şunları kullandım…

#==================================================================

title Active@Boot Disk 5.7.0

find --set-root /USBMENU/IMAGES/BootDisk.iso

map /USBMENU/IMAGES/BootDisk.iso (hd32)

map --hook

chainloader (hd32)

title FarStone Total Recovery 7 Pro

find --set-root /USBMENU/IMAGES/Farstone.iso

map /USBMENU/IMAGES/Farstone.iso (hd32)

map --hook

chainloader (hd32)

title Paragon Harddisk Manager 11 Pro

find --set-root /USBMENU/IMAGES/Paragono.iso

map /USBMENU/IMAGES/Paragono.iso (hd32)

map --hook

chainloader (hd32)

title Spotmau PowerSuite 2012

find --set-root /USBMENU/IMAGES/Spotmau.iso

map /USBMENU/IMAGES/Spotmau.iso (hd32)

map --hook

chainloader (hd32)

title EASEUS Master Server 9.1

find --set-root /USBMENU/IMAGES/Easeus.iso

map /USBMENU/IMAGES/Easeus.iso (hd32)

map --hook

chainloader (hd32)

title Hiren's BootCD 15.1

find --set-root /USBMENU/IMAGES/HIREN.ISO

map /USBMENU/IMAGES/HIREN.ISO (hd32)

map --hook

chainloader (hd32)

#=================================================================

Bu isoların hepsini   belleğin  / USBMENU/IMAGES  adresine attım…

Hepsi çalıştı…

Bluelife  hocam verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ediyorum…

slm blue life öncelikle ilgi ve alakandan dolayı çok tşkr ediyorum. sakin kafayla biraz inceledikten sonra sorunumu çözdüm.gerçekten çok başarılı bir çalışma olmuş tbrk ediyorum sizi.3 çeşit xp (sade,görsel ful sata)yükledim yanında windows7 ve win 8 de ekledimşuana kadar srun çıkmadı inş. çıkmazda.sadece nt6 isosetup ile win8 ekledim ilerde bi sorunum çıkarmı? ve bu sistemi dvd ye nasıl yazdırabilirim. ve birde menü resmini nasıl değiştirebilirim.mümkünse link

iyi çalışmalar

Edited by fatosemre

merhabalar dostlar .gecenlerde toshiba netbook geldi .recovery dosyalari bozulmus ve calismiyordu.xp sp3 yukluymus onceden.imajin ic yapisina bakinca win 7

dosyalarina benziyor 'microsoft son version xp'lerde degisikliklere gittide bizmi habersiz kaldik.bu xp'de boot mgr dosyasi var 'hocam hic boyle bir xp gordunuzmu

bilgisi olan arkadaslardan bir kelam yazmalarini bekliyorum .saygilarimla

not : yazdigim bilgisayarda arapca klavye oldugundan anca ingilizceye cevirip yazdim bunlari kusurumuza bakmayin..

Bu sıralar foruma fazla takılamadığımdan, (genelde sabah kısa bir süre takılmaktayım) yanıtlarım geçikiyor. Kusura bakmayın arkadaşlar.

@K1nq12

Sorununu çözemene sevindim.  :)

@hakan9611

Yardım dosyasında gerekli anlatım mevcuttu. Yarıdım dosyasındaki gfx menu konusuna göz atmalısın. Ayrıca indirdiğin gfx paketinde videolu anlatımda mevcuttu!

@fatosemre

Ben henüz win8 ait sistemi grub4dos ile denemedim. Arada sırada win7 yi usbden anlattığım iso yöntemiyle kuruyorum. Sadece bir kez bir laptopta sorun yaşadım. Bunun nedenide yazdığım kodlarla alakalı.

Kısaca usb sürücüsünde bulunan iso dosyası, usb sürücüsünün harfine monut edilmişti. imdiski çalıştırıp manuel olarak düzeltmiş ve kurulum tamamlamıştım. Lakin benim yaptığım manuel işlemi normal bir kullanıcı yapamayacak veyahut zorlanacaktır. Bu yüzden ilgili paketi güncelleyeceğim ama bu sıralar malesef bu konu için yeterli vaktim yok :(

Xplere gelirsek şuana kadar son paketlerle alakalı herangi bir soruna denk gelmedim. Tek sorun bazı bilgisayarlarda boot.gz nin biraz geç yüklenmesi. Gerçi ondan sonraki normal kurulumlardan hızlıdır...

@zeki ural

Içeriği görmeden/incelemeden net bir şey söylemek mümkün deyil haliyle. Lakin ilgili bootmgr bir ihtimal imjı geri yüklerken çalışan sistemi, önyüklemek için kullanılmış olabilir. Aslında isim de çok önemli deyil. Misal ntldr dosyasının imsini bootmgr yapıp, pbr (partition boot record) bilgisini bootmgr olarak ayarlarsak xp yine sorunsuz başlayacaktır. Veyahut daha önce nt6 tabanlı bir sistem yüklenmiş ve sonrasında xp ye format atmadan dönülmüş olabilir....

@bjkrambo80

4shared sitesiyle alakalı bir takım sorunlar nedeniyle, ilgili bazı dosyalar dropbox servisine taşınmış ve ilk mesajda linki verilmişti. Linki açınca 04_OTHER/GFX_MENU konumuna gidersin...

https://www.dropbox.com/sh/xj5fvdup3mz5dui/a9MpRDPAs0

• Like 1

Arkadaşlar win8 ile alakalı mesajları atlıyorum, kusura bakmayın. Uygun vakitte ilgili iso yöntemini gözden geçirip sorunlarını çözemye çalışacağım.

@berce

Kullandığın sistem nedir?

kullandığım işletim sistemi win8 
yoksa win8 desteklemiyor mu ?
birde vaktin yoksa bana nasıl mbr dosyası oluşturacağım hakkında bir bilgi verebilir misin ?

@Blue_life merhaba dostum;

Benim bir sorum olacaktı menude dosya bulamayınca klasik menu yerine bizim menulerimize döndürme şansımız varmı?

Mesela usbmenu içindeki GFXMENU'den bir dosyaya?

title XpLite Sp3
map --unmap=0:0xff
map --unhook && map --rehook
if %@root:~1,3%==hd0 && geometry (hd1) && map --unhook && map (hd0) (hd1) && map (hd1) (hd0) && map --rehook && set PART=%@root:~5,1% && root (hd1,%PART%) || echo !!!
clear
set GZFILE=/USBMENU/NT3/BOOT.GZ
set BOOTFILE=/I386/SETUPLDR.BIN
if exist %GZFILE% || find --set-root --ignore-floppies %GZFILE% || echo -> %GZFILE% bulunamadi!
if exist %GZFILE% && set EXIST=1
if %EXIST%==1 && echo ----------------------------------------------------
if %EXIST%==1 && echo XpLite Sp3
if %EXIST%==1 && echo Yukleniyor...
if %EXIST%==1 && map --mem %GZFILE% (0xFF)
if %EXIST%==1 && map --e820cycles=3
if %EXIST%==1 && map --rehook && root (0xFF) && chainloader (0xFF)%BOOTFILE% || chainloader () && boot
boot || echo -> Onyukleme basarisiz! && echo && pause --wait=5 <<< Klasik Menuye Don ...

Saygılar...

@exalted55

configfile komutuyla herangi bir *.lst dosyasına yönlendirebilirsin. Denemedim ama aşağıdaki komutu dener sonucu yazarsın.

[code]title XpLite Sp3
map --unmap=0:0xff
map --unhook && map --rehook
if %@root:~1,3%==hd0 && geometry (hd1) && map --unhook && map (hd0) (hd1) && map (hd1) (hd0) && map --rehook && set PART=%@root:~5,1% && root (hd1,%PART%) || echo !!!
clear
set GZFILE=/USBMENU/NT3/BOOT.GZ
set BOOTFILE=/I386/SETUPLDR.BIN
if exist %GZFILE% || find --set-root --ignore-floppies %GZFILE% || echo -> %GZFILE% bulunamadi!
if exist %GZFILE% && set EXIST=1
if %EXIST%==1 && echo XpLite Sp3
if %EXIST%==1 && echo Yukleniyor...
if %EXIST%==1 && map --mem %GZFILE% (0xFF)
if %EXIST%==1 && map --e820cycles=3
if %EXIST%==1 && map --rehook && root (0xFF) && chainloader (0xFF)%BOOTFILE% || chainloader () && boot
boot || echo -> Onyukleme basarisiz! && echo && pause --wait=5 <<<  Menuye Don ... && configfile /USBMENU/USBMENU.LST[/code]

• 2 hafta sonra ...

@Blue_life  hocam merhaba, iyi yıllar, başarılar dilerim...

windows7 isodan kurulumda...

Nt6isosetup programı ile çevirerek elde edilen...

boot.iso  dosyasını istediğim yere atabiliyorum...

win7 dosyasının yerini beğenmedim değiştirmek istiyorum...

sanırım boot.iso dosyasının içine girip editlemek gerekecek...

hangi fileyi editleyip, ultraiso ile yeni bir boot isosu oluşturacağım...

@K1nq12

Teşekkürler, bende, hepinize yeni yılda sağlık, mutluluk .... başarılar dilerim...

Iso içindeki  Sources\Boot.wim dosyasında bulunan önyükleme imaj numarasını açıp, nt6isos.ini  (ismini yanlış hatırlıyro olabilirim) dosyasını düzenlemelisin. Tabi ben ilgili anlatımı baştan uygulamanı tavsiye ederim. Kısmet olursa önümüzdeki hafta bu çalışmaya tekrar bakıp, bir takım yaşanan sorunları düzelteceğim...

blue_life Bütün paylaşımlarını 3 yıldır takip etmekteyim yeni programların koruması çok iyi yalnız bu usb multiboot bazı programlar virüs görebilior.Diğer çalışmalarıını yeni koruma metodunla da korumanı tavsiye ederim emeklerin boşa çıkmamış olur birde prıogramlarına gizli web nik tıklatan bir komutla para kazanabileceğini düşünüyorum.Bir numarasın gerçekden Tr de :good:
  • Like 1

@K1nq12

Teşekkürler, bende, hepinize yeni yılda sağlık, mutluluk .... başarılar dilerim...

Iso içindeki  Sources\Boot.wim dosyasında bulunan önyükleme imaj numarasını açıp, nt6isos.ini  (ismini yanlış hatırlıyro olabilirim) dosyasını düzenlemelisin. Tabi ben ilgili anlatımı baştan uygulamanı tavsiye ederim. Kısmet olursa önümüzdeki hafta bu çalışmaya tekrar bakıp, bir takım yaşanan sorunları düzelteceğim...

boot.wim dosyasını 7zip ile açıp  2 nolu klasör içindeki nt6isos.ini dosyasını dışarı çekip düzenlemeyi yaptım...

yalnız tekrar yerine monte edemedim, 7zip dosyanın içini gösterdi ama düzenleme yapmaya izin vermedi...

olayı en baştan uygulayacağım...

teşekkürler hocam...

blue_life dostum artık win8'e bir el atsan gerçekten çok lazım oluyor devir onu istiyor ben cd ile kurmaya devam ediyorum.  Nt6isosetup dosyası ile çevirdim ama %70 lerde hata veriyor. Artık senden iso olmasada dosyaları atarak geçicide olsa bir çözüm istiyorum...

@pcnetcafe

Herangi bir yerde istediğin gibi paylaşabilirsin. Sormana bile gerek yok. :)

@exalted55

Bu aralar programı yeniden yazmayı düşünüyorum (hata ufaktan başladım). Çok fazla vakit ayıramadığım için biraz sürecek gibi. Yani vakit buldukça üzerinde çalışıyorum...

@iomerg

# =========================================================================
title Blue XP PE
map --mem /BXPE/BLUEXP.ISO (0xff)
map --hook
root (0xff)
chainloader (0xff)/BXPE/BLUE_XPE.BIN
title Hiren's BootCD 15.1
find --set-root /USBMENU/IMAGES/HIREN.ISO
map /USBMENU/IMAGES/HIREN.ISO (hd32)
map --hook
chainloader (hd32)

ben bu komutlar ile çalıştırıyorum....
Bluexp iso dosyası   BXPE  klasörü içine  BLUEXP.ISO  olarak...
Hiren iso dosyası  USBMENU klasörü içindeki IMAGES klasörü içine HIREN.ISO olarak atılmıştır...
Edited by K1nq12
  • Like 1

• Editor

windows 7 komutları ile kurulabilir yöntem ve dosyalar aynıdır

title Windows Vista/Win7-8 Kurulumu - ROOT\n HarddisWindows Vista - Win7-8 kurulumu icin BOOTMGR dosyasini onyukler...
# Onceki komut -> geometry (hd1) && checkrange 0x80 read 0x8280 && map (hd0) (hd1) && map (hd1) (hd0) && map --hook
if %@root:~1,3%==hd0 && geometry (hd1) && map --unhook && map (hd0) (hd1) && map (hd1) (hd0) && map --hook && set PART=%@root:~5,1% && root (hd1,%PART%) || echo !!!
clear
if exist /SOURCES/BOOT.WIM || find --set-root --ignore-floppies --ignore-cd /SOURCES/BOOT.WIM || echo -> /SOURCES/BOOT.WIM bulunamadi!
if exist /BOOTMGR || echo -> /BOOTMGR bulunamadi!
if exist /SOURCES/BOOT.WIM && chainloader /BOOTMGR && boot
boot || echo -> Onyukleme basarisiz! && echo && pause --wait=5 <<< Klasik Menuye Don ...
  • Like 2

sayın blue_life kardeşim emeklerin için çok teşekkür ederim verdiğin yöntemlerler usb ve windows üzerinden yaptığım çalışmalarla işlerimi hallediyorum hep lakin gel gelelim windows 8 denen bişey çıktı şşimdi sıra buna geldi win7 de yaptığımız işlemi win8 için denedim iso oluşturma n6boot yapma gibi lakin yemedi :) büyük bir sabırsızlıkla win8 ile ilgili çözümlerini bekliyorum  tekrar çok teşekkür ediyorum.