Jump to content

Cd - Dvd - Usb - Hdd ... Için Multiboot Hazırlamak

Share

Recommended Posts

By_FaRuK ilgin ve cevabın için teşekkür ederim.Verdiğin kodla alt menu oluşturma işini hallettim sağolasın.Ancak win7ve win8 ekleme ile ilgili sorunumu tam anlatamadım.Sorunumu tekrar açıklamaya çalışayım.Win xp ve win7 yi ekledim ve kontrol ettim gayet güzel ikiside kuruluyor ancak bunlara ek olarak 3. işletim sistemi olarak win8 eklediğimde win8 dosyaları win7 ye ait dosyaların üzerine yazılıyor ve win7 kurmak için seçim yaptığımda da win8 kurulumu başlıyor.Hal böyle iken sorum şu Win7 ve win8 i aynı usb de nasıl kullanabilirim.Cevabınız için tekrar teşekkür ederim.

Windows 8 i nasıl ekliyorsun peki?

Nt6 ile iso dosyası oluştururken windows 8 için dosya yollarını ve ismini başka vererek oluşturmalısın.

Ben usb yi winsetupfromusb ile hazırladım yani dosyaları program kendi otomatik olarak konumlandırdı.Nt6 yı daha önce hiç kullanmadım ben usb de hazır iso kalıplarını kullandım yani kendi hazırladığım bir iso yok.

Ben usb yi winsetupfromusb ile hazırladım yani dosyaları program kendi otomatik olarak konumlandırdı.Nt6 yı daha önce hiç kullanmadım ben usb de hazır iso kalıplarını kullandım yani kendi hazırladığım bir iso yok.

O zaman windows 8 ini Nt6 ile yapıp kullan. Hiç bir sorun yaşamazsın.

Bahsettiğin yöntemi ben hiç kullanma gereksiniminde bulunmadım.

O zaman windows 8 ini Nt6 ile yapıp kullan. Hiç bir sorun yaşamazsın.

Bahsettiğin yöntemi ben hiç kullanma gereksiniminde bulunmadım.

Bu konuyu biraz araştırıp deneyeyim nt6 konusunda  ve winsetufromusb kullanma dışında usb hazırlama tecrübe ve bilgisine sahip değilim.İnşallah becerebilirim. Cevabın ve ilgin için teşekkür ederim.

Bu arada hazırladığım usb nin klasör görünümü aşağıdaki şekilde oluşturmam gereken bir klasör , Win8 dosyalarını kopyalamam gereken yer ve nt6 da iso hazırlama konusunda tavsiyelerin olabilirse sevinirim.

mc7gb.jpg

Bu arada hazırladığım usb nin klasör görünümü aşağıdaki şekilde oluşturmam gereken bir klasör , Win8 dosyalarını kopyalamam gereken yer ve nt6 da iso hazırlama konusunda tavsiyelerin olabilirse sevinirim.

mc7gb.jpg

Dostum klasörlerin çok karışık yaa :hım:

Sanırım kullandığın yöntemle alakalı olsa gerek.

Bu yüzden grup4dosu blue_life in verdiği programlarla hazırlaman hem daha az görüntü kirliliği hemde herşeyin derli toplu olmasını sağlayacaktır.

@manyakisko nun verdiği linki incele. Takıldığın yer olursa yazarsan yardımcı olurum. İstersen özeldende yazabilirsin.

Kolay gelsin..

Arkadaşlar

Windows Recovery Unlimited usb grub4dos komutlarını bilen var mı? 

Başka program olsa olmaz mı? İlla bu programımı istiyorsunuz?

Eğer başka programda olur diyorsanız bundan önceki bir kaç sayfaya bakarsanız alternatif görebilirsiniz.

Kolay gelsin..

• Like 1

Başka program olsa olmaz mı? İlla bu programımı istiyorsunuz?

Eğer başka programda olur diyorsanız bundan önceki bir kaç sayfaya bakarsanız alternatif görebilirsiniz.

Kolay gelsin..

Faruk hocam buna alternatif varsa tavsiye edebilirmisiniz bide grub4dos kodlarını da paylaşırsanız sevinirim.teşekkürler iyi çalışmalar.

Faruk hocam buna alternatif varsa tavsiye edebilirmisiniz bide grub4dos kodlarını da paylaşırsanız sevinirim.teşekkürler iyi çalışmalar.

Aşağıdakilerden istediğini kullanabilirsin.

1. sıradaki boyut olarakta işlev olarak çok kullanışlıdır.

Dosyalarda komutlarıda aşağıda.

1-) Active Password Reset  (1.4 Mb)

Windows XP \ Vista \ 7 \ 8 için kullanabilirsin.

Grub4dos komutları aşağıda.

Konumunu kendine göre düzenle.

# =========================================================================

title Active Password Reset
set ISOFILE=/USBMENU/PASSWORD/ActiveBootDisk.ISO
ls %ISOFILE% || find --set-root --ignore-floppies %ISOFILE%
map %ISOFILE% (0xFF)
map --hook
root (0xFF)
chainloader (0xFF)/ISOLINUX/ISOLINUX.BIN || chainloader ()
boot

2-) Recovery My Password  (207.7 Mb)

Windows XP \ Vista \7 \ 8 için kullanabilirsin.

title Recovery My Password
set ISOFILE=/USBMENU/PASSWORD/RECMYPASS.ISO
ls %ISOFILE% || find --set-root --ignore-floppies %ISOFILE%
map %ISOFILE% (0xFF)
map --hook
root (0xFF)
chainloader (0xFF)/ISOLINUX/ISOLINUX.BIN || chainloader ()
boot

3-) KON-BOOT  (9 Kb)

Windows XP için kullanabilirsin.

title KON-BOOT (XP)
set IMGFILE=/USBMENU/PASSWORD/KONBOOT.GZ
if exist %IMGFILE% || find --set-root --ignore-floppies %IMGFILE% || echo -> %IMGFILE% bulunamadi!
if exist %IMGFILE% && map --mem %IMGFILE% (fd0)
if exist %IMGFILE% && map --hook && chainloader (fd0)+1 && rootnoverify (fd0) && map --floppies=1
boot || echo -> Onyukleme basarisiz! && echo && pause --wait=5 <<< Klasik Menuye Don ...

Kolay gelsin..

Edited by By_FaRuK
  • Like 1

Kaspersky rescue CD yi usb multiboota eklemek istiyorum.

Hiren boot cd de verilen iki adet kod var :

title Kaspersky Rescue CD iso (Virus Scanner)
find --set-root /kavrescue.iso
map /kavrescue.iso (0xff) || map --mem /kavrescue.iso (0xff)
map --hook
root (0xff)
chainloader (0xff)
title Kaspersky Rescue CD (Virus Scanner)
find --set-root /isolinux/rescue.igz
kernel /isolinux/rescue root=/dev/ram0 init=/linuxrc looptype=squashfs loop=/image.squashfs cdroot quiet noapic
initrd /isolinux/rescue.igz

Bu  Kodlardan 1.si direk iso dosyasından çalıştırıyor.

Fakat 2. kod ile nasıl çalıştıracağımı bilemedim. Yardımlarınızı bekliyorum.

Kaspersky rescue cd nin içinde aşağıdaki dosyalar var :

livecd dosyası
rescue klasörü
boot klasörü

Kaspersky rescue CD yi usb multiboota eklemek istiyorum.

Hiren boot cd de verilen iki adet kod var :

title Kaspersky Rescue CD iso (Virus Scanner)
find --set-root /kavrescue.iso
map /kavrescue.iso (0xff) || map --mem /kavrescue.iso (0xff)
map --hook
root (0xff)
chainloader (0xff)
find --set-root /isolinux/rescue.igz
kernel /isolinux/rescue root=/dev/ram0 init=/linuxrc looptype=squashfs loop=/image.squashfs cdroot quiet noapic
initrd /isolinux/rescue.igz

Bu  Kodlardan 1.si direk iso dosyasından çalıştırıyor.

Fakat 2. kod ile nasıl çalıştıracağımı bilemedim. Yardımlarınızı bekliyorum.

Kaspersky rescue cd nin içinde aşağıdaki dosyalar var :

livecd dosyası
rescue klasörü
boot klasörü

Birincisi dediğin gibi doğrudan iso dosyasından yükleme yapar. Diğer kod ise iso içeriğini Usb anadizinine kopyaladığında geçerli olur. Ben şimdi bende ki Hiren 15.2 nin içeriğine baktım ama Kavrescue.iso diye bir dosya bulamadım. Ama sanırım istenilen dosyalar boot Klasöründe o yüzden kodların şöyle düzenlenmesi lazım:

find --set-root /boot/rescue.igz
kernel /boot/rescue root=/dev/ram0 init=/linuxrc looptype=squashfs loop=/image.squashfs cdroot quiet noapic
initrd /boot/rescue.igz

Edit: Dosyayı indirdim bendeki Iso içeriği şöyle:

rescuex.jpg

Edited by KingLost
  • Like 1

Yardımlarınız için teşekkürler çalışıyor.

Fakat işin teknik altyapısını tam olarak bilmediğim için affınıza sığınarak birkaç soru daha sormak istiyorum ? 

1. Bu ve benzeri programları iso dosyasından çalıştırmakla iso yu bir dizine açıp çalıştırmak arasında fark var mı ?

Artıları eksileri nelerdir ? Hangisini tercih etmek gerekir ?

2. Dizine çıkarıp çalıştırmamız durumunda sürücünün root undan çalışması ile alt dizinlerden çalışması arasında bir fak var mı ? 

Örneğin ben şöyle bir komutla alt dizinden çalıştırdım bir olumsuzluk olur mu ?  

İso dan çıkan dosyaları (Root)/USBMENU/IMAGES/KRCD/ klasörüne attım.

title Virus Scan Kaspersky Rescuemap (hd0,0)/USBMENU/IMAGES/KRCD/rescue/rescueusb.iso (0xff) || map --mem (hd0,0)/USBMENU/IMAGES/KRCD/rescue/rescueusb.iso (0xff)
map --hook
chainloader (0xff)
Edited by kalelibilişim

Yardımlarınız için teşekkürler çalışıyor.

Fakat işin teknik altyapısını tam olarak bilmediğim için affınıza sığınarak birkaç soru daha sormak istiyorum ? 

1. Bu ve benzeri programları iso dosyasından çalıştırmakla iso yu bir dizine açıp çalıştırmak arasında fark var mı ?

Artıları eksileri nelerdir ? Hangisini tercih etmek gerekir ?

2. Dizine çıkarıp çalıştırmamız durumunda sürücünün root undan çalışması ile alt dizinlerden çalışması arasında bir fak var mı ? 

Örneğin ben şöyle bir komutla alt dizinden çalıştırdım bir olumsuzluk olur mu ?  

İso dan çıkan dosyaları (Root)/USBMENU/IMAGES/KRCD/ klasörüne attım.

title Virus Scan Kaspersky Rescuemap (hd0,0)/USBMENU/IMAGES/KRCD/rescue/rescueusb.iso (0xff) || map --mem (hd0,0)/USBMENU/IMAGES/KRCD/rescue/rescueusb.iso (0xff)
map --hook
chainloader (0xff)

ben iki şekildede format attım bi fark göremedim

• Like 1

@kalelibilişim

1.Soru için diyeceğim görev açısından fark yok. (Slax vb hariç )  Iso dosya olmasının artısı beleğinin dağınık olmaması. Çünkü bütün iso içeriğini anadizine atarsan bir karmaşa yaşanır. . Eksisi anadizine yüklenen dosyalar doğrudan çalışırken; Iso dosyaları önce Ram'e yüklenir sonra çalışır. Yani Iso dosyasından yükleme anadizine göre biraz daha zaman alıyor.(Çok az). Ama benim tercihim Isodan yüklemek. Çünkü dağınıklıktan hoşlanmam :)

2.Soru için; Iso için Farketmez. Iso dizinini doğru tanıtırsan ve Isoyu görmesini sağlarsan  hangi dizinde olursa olsun çalışır. Fark eden bir şey yok yani. Ama Hiren Boot Cd vb çalışmalar mutlaka anadizinde olmalı. Çünkü içindek MiniXp vb programlar anadizin moduna göre ayarlanmıştır.

Edit: Yazdığın kod iso dosyasını bulmaya yöneliktir. İçeriği belli bir klasöre attıp yüklemen için farklı kodlar var. Örn: Linux, Ubuntu vb sistemlerin kodları Iso dosyasında boot.cfg adlı dosyada var.  Ayrıntılı bilgiyi Blue_life zaten ilk sayfada vermiş.

Edited by KingLost
  • Like 1

@ KingLost Yazdığım kod yukarıda köylünün vermiş olduğu çözüm için alt dizin kodudur.

Iso dosyasını altdizine atıp o kodu yazarsan olur; ama  Iso içeriğini alt dizine atıp o kodu yazdığında herhangi bir işlem gerçekleşmez dedim. Eğer sen Iso dosyasını altdizine atıp çalıştırırsan bir sorun çıkmaz tabii.

rescue2usb.exe aracı ile rescue cd yi usb ye aktardığımızda usb nin rootunda syslinux.cfg, liveusb, ldlinux.sys ve rescue klasörü oluşuyor.

rescue klasörünün içinde de rescue.iso, rescueusb.iso, grub.exe ve help klasörleri var.

Biz usb nin rootunda oluşan bu dosya ve klasörleri topta multibootta alt dizine atıyoruz.

Bizim kod ile gösterdiğimiz rescueusb.iso dosyasının boyutu 18 mb.

Yani kod ile Kaspersky rescue cd yi direk göstermiyoruz.

http://support.kaspersky.com/8092

http://rescuedisk.kaspersky-labs.com/rescuedisk/updatable/rescue2usb.exe

Edited by kalelibilişim
  • Like 1

kaspersky rescue cd yi multiboot usb de şu şekilde çalıştırıyorum belki arkadaşlara faydası olur

1) usb ana dizinine liveusb adında boş bir dosya oluşturun
2) kasperky den indirdiğiniz iso dosyasının adını rescue.iso olarak değiştirin
indirme adresi 
http://rescuedisk.kaspersky-labs.com/rescuedisk/updatable/kav_rescue_10.iso
3) usb ana dizinine rescue klasörü oluşturun içine rescue.iso dosyasını atın
4) rescue.iso dosyasını ultraiso ile açın içinden boot klasörü hariç ne varsa silin ve rescueusb.iso olarak farklı kaydedin
5) rescue kalsöründe rescue.iso ve rescueusb.iso şeklinde 2 iso dosyamız oluşmuş oldu
6) grubdos komutlarını aşağıdaki şekilde menulist e ekleyiniz

title Kaspersky Rescue CD (ISO) 
map /rescue/rescueusb.iso (0xff) || map --mem /rescue/rescueusb.iso (0xff) 
map --hook 
root (0xff) 
chainloader (0xff) 
boot

birinci madde için usb ana dizininde sağ tıklayıp yeni metin belgesi deyin adını liveusb yapın txt uzantısını silin dosya oluşur
  • Like 2

slm arkadaşım benim bir sorum olacak usb başlatınca format atarken kurulum güzel başlıyor fakat hard disk bölümüne gelince sürücü bulunamadı diyor bu sorunu nasıl halledebilirim yardımcı olursanız sevinirim bir aydan fazla bir süredir uğraşıyorum fakat bir türlü çözemedim şimdiden teşekkür ederim...