Jump to content
Son zamanlarda artan kullanıcı hesap hırsızlıkları sebebiyle tüm kullanıcılara şifre sıfırlama maili gönderilmiştir. Lütfen güveli şifreler seçiniz. Mevcut e-mail adresinize erişemiyorsanız, en aşağıdaki destek linkinden bize ulaşınız. ×

Cd - Dvd - Usb - Hdd ... Için Multiboot Hazırlamak

Share

Recommended Posts

Oğuzhan hocam dediğinizi yaptım kodları uyguladım kendime göre bunlardan Linux mint masaüstüne geldi ama ubuntu çalışmadı.

Yaptığım işlemler

LINUX isminde klasör oluşturdum onun içine direk isoları attım 64 bit olarak ubuntu 14.1 ve mint 17

isoların isminide şöyle yaptım. min64 ve UBUNTUI364

menü.lst kodum ise

# =======================================================================================================

title Ubuntu 14.10 Desktop X64
find --set-root /LINUX/UBUNTUI364.ISO
map /LINUX/UBUNTUI364.ISO (0xff) || map --mem /LINUX/UBUNTUI364.ISO (0xff)
map --hook
root (0xff)
kernel /casper/vmlinuz.efi  file=/cdrom/preseed/ubuntu.seed noprompt boot=casper persistent iso-scan/filename=/LINUX/UBUNTUI364.ISO quiet splash -- locale=tr_TR
initrd /casper/initrd.lz

# =======================================================================================================

title LINUX MINT 16 X64
map --unmap=0:0xff
map --unhook
root (hd0,0)
map /LINUX/min64.iso (0xff) || map --mem /LINUX/min64.iso (0xff)
map --hook
root (0xff)
kernel /casper/vmlinuz boot=casper iso-scan/filename=/LINUX/min64.iso quiet splash --
initrd /casper/initrd.lz

ubuntunun verdiği hatanın resmini çektim oda şöyle

Acaba nerede hata yapıyorum

aşağıdaki USBDRV dosyasını indirip sizdeki ile değiştirip aşağıdaki komutu dener misin

http://www.tnctr.com/topic/100852-cd-dvd-usb-hdd-icin-multiboot-hazyrlamak/page-117#entry1498791

partnew (%@root:~1,3%,3) 0x00 /LINUX/UBUNTUI364.ISO
map /LINUX/UBUNTUI364.ISO (0xff) 
map --hook 
chainloader (0xff)

[spoiler]

[/spoiler]

@firtina_limani cevap senin içinde geçerli

Edited by oguzhan43

aşağıdaki USBDRV dosyasını indirip sizdeki ile değiştirip aşağıdaki komutu dener misin

http://www.tnctr.com/topic/100852-cd-dvd-usb-hdd-icin-multiboot-hazyrlamak/page-117#entry1498791

map --hook 
chainloader (0xff)

@firtina_limani cevap senin içinde geçerli

32 bit olani da  verirmisin abi bu kod da islemcim 32 bit oldugunu diyor 

suanda linux ubuntu ile yaziyorum oguzhan abim sayesinde allah kendisinden razi olsun  kodlar
title Ubuntu 14.10 Desktop X86 
partnew (%@root:~1,3%,3) 0x00 /LINUX/UBUNTUI386.ISO
map /LINUX/UBUNTUI386.ISO (0xff) 
map --hook 
chainloader (0xff)

map --hook 
chainloader (0xff)

ve hemen resim atalim :)
[spoiler]

ayqbR7.png

[/spoiler]

not yönetici onayi uzun sürdügü icin sizlere gec cevap vermis gibi oluyorum kusuruma bakmayin abi yeniden emegine yüreyine saglik

http://www.tnctr.com/topic/272507-linux-lite-22-final/arkadaslar bu linux lite i multiboot yapma sansimiz varmi ?

evet suanda ise linux lite ile sizlere yazmaktayim saatimiz 03 54 göstermekte

ekran resimi hemen altta :)

yasasin acik kaynak yasasin özgürlük :)

kod

[spoiler]

# =========================================================================

title linux lite Desktop X32
partnew (%@root:~1,3%,3) 0x00 /LINUX/linux-lite32.ISO
map /LINUX/linux-lite32.ISO (0xff)
map --hook
chainloader (0xff)
title linux lite Desktop X64
partnew (%@root:~1,3%,3) 0x00 /LINUX/linux-lite64.ISO
map /LINUX/linux-lite64.ISO (0xff)
map --hook
chainloader (0xff)

linux-lite32

[/spoiler]

pcden alinan resim

[spoiler]

http://i.hizliresim.com/EzljBA.png

EzljBA.png

[/spoiler]

Edited by firtina_limani
  • Like 2

map --hook 
chainloader (0xff)

Hocam denedim çalıştı Allah razı olsun.

Hocam bu arada flasha koymak için pc versiyon mac yosmite içinde grub komutu varmı acaba?

Birde multibootu fat 32 ile formatlasak ve bunada 4gb altında dosyaları koysak acaba uefili olurmu?

Edited by yunus2321

Hocam denedim çalıştı Allah razı olsun.

Hocam bu arada flasha koymak için pc versiyon mac yosmite içinde grub komutu varmı acaba?

Birde multibootu fat 32 ile formatlasak ve bunada 4gb altında dosyaları koysak acaba uefili olurmu?

mac i multibootla kuramazsınız

uefi denemedim hiç zaten uefi kurabileceğin sistemler kısıtlı ntfs den ödün vermektense ayrı bi flash ı fat32 formatlayıp kullanmak daha mantıklı

iyi günler arkadaslar kusuruma bakmayin  bir sorun ile karsilastim Acronis True Image  güncellenmis bende güncellemek istedim ve frojest abimin iso dosyasini kullandim 

title Acronis True Image 2014 Premium \n Acronis True Image 2014 Premium 
set ISOFILE=/USBMENU/IMAGES/ACTI.ISO
if exist %ISOFILE% || find --set-root --ignore-floppies %ISOFILE% || echo -> %ISOFILE% bulunamadi!
# if exist %ISOFILE% && map --mem %ISOFILE% (0xFF)
if exist %ISOFILE% && map %ISOFILE% (0xFF)
if exist %ISOFILE% && map --hook && root (0xFF) && chainloader (0xFF) || chainloader () && boot
boot || echo -> Onyukleme basarisiz! && echo && pause --wait=5 <<< Klasik Menuye Don ...
kullandigim kod ise bu  boot ediyor ama bu alttaki göreceginiz resimde gördügünüz yerde otomatik direk reset atiyor pc nerde hata yapiyorum ?
[spoiler]
iS9GMd5.jpg

[/spoiler]

http://www.tnctr.com/topic/164293-acronis-true-image-2015-18-build-6525/?p=1503034

iyi günler arkadaslar kusuruma bakmayin  bir sorun ile karsilastim Acronis True Image  güncellenmis bende güncellemek istedim ve frojest abimin iso dosyasini kullandim 

if exist %ISOFILE% || find --set-root --ignore-floppies %ISOFILE% || echo -> %ISOFILE% bulunamadi!
if exist %ISOFILE% && map --hook && root (0xFF) && chainloader (0xFF) || chainloader () && boot
boot || echo -> Onyukleme basarisiz! && echo && pause --wait=5 <<< Klasik Menuye Don ...
kullandigim kod ise bu  boot ediyor ama bu alttaki göreceginiz resimde gördügünüz yerde otomatik direk reset atiyor pc nerde hata yapiyorum ?
[spoiler]

belki de iso içeriğinin DVD içinde olması gerekiyordur, başlangıcı yapıyor dosyaları aramaya geçince bulamıyor ve sistemi yeniden başlatıyor.

http://www.tnctr.com/topic/164293-acronis-true-image-2015-18-build-6525/?p=1503034

isoyu defrag işleminden geçirip dene

arkadaşlar ophcrack Vista live cd 3.6.0 grub4dos komutalarında yardımcı olurmusunuz.şagıdaki kodları kullanıyorum.fakat no tables found hatası alıyorum.nerde yanlış yapıyorum acaba.

title  OphCrack
set ISO=/USBMENU/IMAGES/OPHCRACK.ISO
find --set-root %ISO%
parttype (hd0,3) | set check=
set check=%check:~-5,4%
if %check%==0x00 partnew (hd0,3) 0x00 %ISO%
if NOT %check%==0x00 echo ERROR: Partion Table entry 4 already exists - so will not map %ISO% to ptn 4 ! && pause --wait=3 && configfile /menu.lst
map  %ISO% (0xff)
map --hook
root (0xff)
chainloader (0xff)

programı biraz inceleme fırsatım oldu boot etmede sıkıntı yok sıkıntı boot olduktan sonra kullanıcı hesapları ve tables e erişimden kaynaklanıyor manuel ekledim şifreyi görebildim

no tables hatası verirse enter a bas 

Ophcrack Run Ophcrack QT grapgical interface menüsünden devam et

açılan pencereden load menüsünden Encrycpted SAM a tıkla

directory kısmına

/media/sdxx/Windows/System32/config  

yaz Choose ye tıkla kullanıcı hesapları eklenecek

sdxx: burada windows kurulu hdd yi seçiyoruz bende sda4 sizde farklı olabilir

sonra tables ekleyeceğiz aynı pencere tables menüsüne bas Vista free yi seç 

install a tıkla

hedefimiz tables klasörünü bulup directory kısmına yazmak olacak

bende 

/media/cdrom/tables/vista_proba_free

komutunu gir tables yüklenecek

sonra programın penceresinden şifresini görmek istediğimiz kullanıcıyı seçip

Crack a basıyoruz biraz beklememiz gerekiyor 100% in RAM dolunca şifreyi görüyoruz

kullandığım komuta gelince

title ophcrack-vista-livecd-3.6.0
partnew (%@root:~1,3%,3) 0x00 /LINUX/ophcrack-vista-livecd-3.6.0.iso 
map /LINUX/ophcrack-vista-livecd-3.6.0.iso (0xff) 
map --hook 
chainloader (0xff)

şahsen şifreyi görmek yerine komple resetlemek daha mantıklı bunun için tavsiye edeceğim program

Active@ Password Changer 6.0 bu program şifreyi bypass ediyor

komutu

title Active@ Password Changer 6.0 (XP,Vista,7, 8 )
set ISOFILE=/USBMENU/IMAGES/PWD.ISO

eğer amaç unutulan parolaya müdahale etmekse 2. program daha kolay
amaç gizli saklı birinin parolasını görmekse  (tasvip etmesemde :) )zahmetlide olsa birinci seçenekten devam

ilginenlere kolay gelsin
Edited by oguzhan43

Syn oguzhan43 hocam

Yanlışlıkla multibottan yer kazanayım diye acronisin act1.iso dosyasını sildim. Şimdi Bunun yerine acronis 2014-2015 indirmiştim bu siteden bunu nasıl eklerim multiboota ?

1-Acaba isonun ismini sadece act1.iso yapmam yeterlimi yoksa içindeki dosyalarla başka bir şey mi yapmam gerek.

2-Portable programları nasıl eklerim. Direk iso ve grub komutu yeterlimi?

3-MiniTool Partition Wizard Professional Edition 8.1.1 + Boot Media Builder bu programı nasıl eklerim.

Syn oguzhan43 hocam

Yanlışlıkla multibottan yer kazanayım diye acronisin act1.iso dosyasını sildim. Şimdi Bunun yerine acronis 2014-2015 indirmiştim bu siteden bunu nasıl eklerim multiboota ?

1-Acaba isonun ismini sadece act1.iso yapmam yeterlimi yoksa içindeki dosyalarla başka bir şey mi yapmam gerek.

3-MiniTool Partition Wizard Professional Edition 8.1.1 + Boot Media Builder bu programı nasıl eklerim.

1. İsmini değiştirsen olur.

2. Multiboot usb ye portable programları herhangi bi yere koyabilirsin ama, usb den boot ederek dos üstünde çalıştıramazsın.çünkü portable .exe uzantılı dosyalar windows üstünde çalışır.

3. Minitool partition iso için forumda yazan bütün multiboot kodları denedim olmuyor.Kendi iso dosyası ekran kartı tanıma sorunu var diye düşünüyorum. en iyisi köylü kardeşimizin bir windows 7 live  hazırlamış sağolsun.İçinde minitool partition ve işine yarayacak diğer programlarda var.Multiboota onu eklemeni öneririm.

• Like 1

Syn oguzhan43 hocam

1-iso adını komuttaki gibi değiştir yalnız isoyu defrag yapman gerekebilir

http://www.tnctr.com/topic/253577-wifi-slax-48-tr-multiboot-kumutlary/#entry1439235

2-arkadaşın dediği gibi portable programlar direk çalışmaz windows live sistemlerde usb üzerinden çalıştırmayı deneyiniz

3- aşağıdaki kodlar bahsettiğiniz programı çalıştırır. bazı pc lerde ekran kartı sorun çıkarabilir ekrana gelen çözünürlük seçeneklerini deneyiniz

title Partition Wizard Boot Disc 

partnew (%@root:~1,3%,3) 0x00 /USBMENU/IMAGES/PWP811.iso
map /USBMENU/IMAGES/PWP811.iso (0xff)
map --hook
chainloader (0xff)

arkadaslar bir abimin tavsiyesi üzerine  Hdd regenator eklemeye karar verdim nasil yapicagimi anlatirsaniz sevinirim :)

aşağıdaki dosyayı indir rardan çıkar USBMENU/IMAGES klasörüne kopyala

http://www.dosya.tc/server36/UqDdzr/HDDREG.rar.html

komut

title HDD Regenerator 2011
map --mem --read-only (hd0,0)/USBMENU/IMAGES/HDDREG.IMG (fd0)
map --hook
chainloader (fd0)+1
rootnoverify (fd0)
boot