Jump to content
Son zamanlarda artan kullanıcı hesap hırsızlıkları sebebiyle tüm kullanıcılara şifre sıfırlama maili gönderilmiştir. Lütfen güveli şifreler seçiniz. Mevcut e-mail adresinize erişemiyorsanız, en aşağıdaki destek linkinden bize ulaşınız. ×

Macbook Proya / Windows Kurulumu - Yapılabilir Mi?

AdemYakups
 Share

Recommended Posts

Merhabalar,

Elimde macbook pro var ben bu cihaza Windows 10 kurmak istiyorum 8.1 de olabilir farketmez. Rufus ile yazdırdım.

Efi ile başlat dedim kurulum başladı tam bitecekken aşağıdaki hatayı verdi.

image.png.a194e9a8745265ad2661108cee4f7e0f.png

şimdi bunun sebebi nedir secure boot mudur.Eğer öyleyse tuş kombinasyonundan biosu bulamadım.

Neden olabilir illaki Mac'in yanına mı windows kurmalıyım.Sadece windows kurulamıyor mu.

Konu hakkında bilgisi olan paylaşabilir mi.

20072011, 49 dakika önce yazdı:

hocam ben 2011 model macbook air kullanıyorum uefi olarak sıkıntı çıkıyor rufus ile mbr yazıyorum 7-8.1-10-11 hepsi sorunsuz kuruluyor mbr deneyin birde hocam mac cihazlarda bios yok diye biliyorum

Usta rufus ile mbr yazıyorum.Dosya sistemi ntfs oluyor bootice ile mbr seçtim rufuladıktan sonra.

Ama yine aynı hatayı verdi.Yanlış mı yaptım dosya sistemi de mi değişmesi lazım.

• Like 1

AdemYakups, 13 dakika önce yazdı:

Usta rufus ile mbr yazıyorum.Dosya sistemi ntfs oluyor bootice ile mbr seçtim rufuladıktan sonra.

Ama yine aynı hatayı verdi.Yanlış mı yaptım dosya sistemi de mi değişmesi lazım.

hocam ntfs olacak zaten windows çalışacak nasıl olması lazım ki

20072011, 11 dakika önce yazdı:

hocam ntfs olacak zaten windows çalışacak nasıl olması lazım ki

ilk defa mac olayına girdim.BCD hatası veriyor.

Bios Efi ye girebilsem belki secure lock gibi bişi vardır onu kapatırım ama ona da nasıl girilir bilmiyorum.

mutlaka bir çözümü olmalı.

AdemYakups, 11 dakika önce yazdı:

ilk defa mac olayına girdim.BCD hatası veriyor.

Bios Efi ye girebilsem belki secure lock gibi bişi vardır onu kapatırım ama ona da nasıl girilir bilmiyorum.

mutlaka bir çözümü olmalı.

mac cihazlarda bios yok hocam ben usb yi mbr olarak yazıyorum açılışta sağ taraftaki alt tuşuyla açıyorum usb yi gösterip kurulumu yapıyorum extra yapacağın bi ayar yok boot kısmında 

• Thanks 1

hocam diski komple biçimlendirirsen efi diye bölüm kalmaz mac os tan kalan kısmı o tamamen windows kurmak istiyorsan diski komple silip windows kurabilirsin diğer türlü bootcamp ile olur çift sistem birde 64 bit sistem kurman lazım diye biliyorum hele bide pro cihaz ise oda etkili olabilir bootcamp sürücü desteği en son 64 bit idi

Edited by 20072011
  • Thanks 1

nadir3391, 23 dakika önce yazdı:

benim macbook vardı bu şekil hata veriyordu. usb ile kurulmuyordu sadece dvd ile kuruluyordu. macbook pro kullandım 2-3 sene usb ile pc açılırken alt tuşuna basarak kuracağın usb yi seçip kuruyordu.

Evet usta bende alt tuşuna basarak giriyorum.Efi yi seçiyorum var kurulum başlıyor biçimlendiriyorum ama pat diye hata veriyor.Win10/8.1 de bu şekilde.win7 ise dosya yükleme ekranında bekiyor.

Elimde resmi win bilgisayarın yanında win7 home vermişlerdi CD den yapılabilir mi diyorsun.

20072011, 12 dakika önce yazdı:

hocam diski komple biçimlendirirsen efi diye bölüm kalmaz mac os tan kalan kısmı o tamamen windows kurmak istiyorsan diski komple silip windows kurabilirsin diğer türlü bootcamp ile olur çift sistem birde 64 bit sistem kurman lazım diye biliyorum hele bide pro cihaz ise oda etkili olabilir bootcamp sürücü desteği en son 64 bit idi

Evet komple biçimlendirdim maalesef.Diski tamamen silip deniyorum her sefrdinde.Bootcamp high sierra ayarlarına baktım göremedim odann bu şekilde yaptım.

Denediğim tüm isolar 64bittir.

KemalALKIN, 2 saat önce yazdı:

Eski Macintosh cihazlar için refind ile deneyiniz. Web üzerinde bir çok anlatımı var özellikle İngilizce.

Evet benim eski 2010-2012 olması lazım.Baktım ancak çok net birşey bulamadım.Ben winPE ile açabiliyrum aslında Win10/8.1i oradan yüklemek mümkün mü bu yöntemle refind için illaki macbook üzerinde mi yapmak lazım farklı bilgisayar olabilir mi

20072011, 2 saat önce yazdı:

hocam usb yi mbr hazırladıysanız efi çıkmaz yanlışlık var mbr formatında yazınca alt a basılı iken windows yazan disk görünür bende çok uğraştım forumda yardım eden kimse olmadı boza boza öğrendim usb formatına dikkat edin 

evet muhtelemelen öyle birşey ama ben 2 türlüde yazdım açıkcası.Yani hem mbr hemde gpt hata diskparttan mbr ye çevirsemde kendisi ottom gptye atıyor.

çok aslında bu konularda yardımcı olmak kişiye değil birçok insana yapılıyor çünkü forumlarda baktım epey kişi bunu denemiş yapamamış bootcamp ile halletmiş.

AdemYakups, 6 dakika önce yazdı:

DVD ile denedim benim oem win7 vardı 6-7 yıllık yüklendi ama mantığını anlayamadım onu neden yükledi.Ses çalışmıyor şuanda ve DVD çıkmıyor :))

bootcamp sürücülerini yükleyin hocam başka türlü zor oluyor 

bakabilirsiniz cihazınızın yılına göre

Please register to see this content.

• Like 1

AdemYakups, 13 dakika önce yazdı:

şu an bunu win7 üzerinde yapmam lazım çünkü herşey hazır ses sürücüsü dahil var hatta çalıyor ama ses çıkmıyor.Birtek o kaldı.

32 bit mi kurduğunuz windows 7 hocam bi kaç makale vardı sürücü problemi 32 bitte oluyor diye

yok usta 64 bit kurdum Win7 Home basic64 resmi oem sürüm bu.

-Windows bootcamp indirdim yükledim.cirrüsmüş ses sürücüsü.Yüklendi ses çıkıyor.İçindeki DVD inat edyor çıkmıyor şimdi diğer MAC'a geçiyor Allah razı olsun sizlerden.

Edited by AdemYakups
dzm

AdemYakups, 22 dakika önce yazdı:

yok usta 64 bit kurdum Win7 Home basic64 resmi oem sürüm bu.

Windows Destek Yazılımı kurarsanız cihazınıza uygun tüm fonksiyonlar çalışır hocam

adrese bakıp yılınza göre indirebilirsiniz 4 veya 5

Please register to see this content.

• Thanks 1