Jump to content

Dosya Ve Klasörlerin Sahipliklerini Alma

HARBİKIZ
 Share

Recommended Posts

• Editor

Bu işlemin daha kolay yolunu paylaşayım.

Sahipligi_Degistir.reg dosyasını indirin ve reg dosyasına çift tıklayarak kayıt defterine girdisini sağlayın.

Artık istediğiniz dosya, klasör ve disklerin tam sahipliğini alabilirsiniz, mevcut sahibini görebilirsiniz, sahipliği istediğiniz yönetici grubuna verebilirsiniz...

Please register to see this content.

takeownership.jpg.36cd9e38fb40025bdd55c39ee0bc3afa.jpg

Edited by mephistooo2
  • Like 6
  • Thanks 1

mephistooo2, 2 saat önce yazdı:

Bu işlemin daha kolay yolunu paylaşayım.

Sahipligi_Degistir.reg dosyasını indirin ve reg dosyasına çift tıklayarak kayıt defterine girdisini sağlayın.

Artık istediğiniz dosya, klasör ve disklerin tam sahipliğini alabilirsiniz, mevcut sahibini görebilirsiniz, sahipliği istediğiniz yönetici grubuna verebilirsiniz...

Please register to see this content.

takeownership.jpg.36cd9e38fb40025bdd55c39ee0bc3afa.jpg

Tahmin ediyorum sordum forumda Tarkan beyin böyle bir çalışması vardı , Avira antivirüs kaldırmak için denemiştim hiç faydası olmadı. Zaten internette araştırıldığında binlerce konu ve bu sorundan muzdarip olan çok sayıda insan var.

Bana windowsta sorun çıkaran sistem dosyalarının izinlerini alamıyordum. Aşağıdaki videodaki adımları birebir yapınca sahiplik aldım. Daha önce yaptıklarımdan farkı ne bilmiyorum? Ancak oldu.

Spoiler

Not olarak ekleyeyim. Windowsun önemli sistem dosyalarının sahipliğini alınca çöküyor. Tam anlamıyla sistem kendi kendini imha etmeye başlıyor. Bir hafta önce bir sorunla alakalı kayıt defterinin birinin sahipliğini sadece bu videodaki şekilde alabildim. Pc kapanıp açılınca windows çökmüştü. Açılırken ASUS logosuna gelip tekrar başa dönüyordu. WinPE' den pc' yi açıp değişiklik yaptığım Reg dosyasını düzeltmeme ve ayarlarını varsayılana çekmeme rağmen hiçbir şekilde windows açılmadı. Başka bir windowstan tüm regedit dosyalarını atarak kısmen açabildim. Kullanılabilir durumda değildi. Sanırım windowsun çok kritik dosyalarının sahipliğini alınmasına pek sıcak bakmıyor. Normalde sağ tık eklentisi EC Menu kullanıyorum. Bazı dosyalar da EC Menu yetersiz kalıyor. Son dönemler de sahipliğini alamadığım dosyaların tamamını videodaki şekilde aldım. Daha önce neyi farklı yapıyordum bilmiyorum. Ancak videodaki adımları birebir yapınca oldu. Yine belirteyim. Çok kritik dosyaların sahipliğini almak geri dönülemez çökmeye neden olabiliyor. Bundan emin olmak için 2 kez denedim. İkisinde de ne sistem geri yükleme ne de WinPE ile onarma fayda etmedi. Genel olarak Reg kaynaklı çökme sorunları yaşadığım için bir de C/Windows/System32/Config klasörü ve Yerel Kullanıcı klasörü içerisindeki ntuser.dat dosyasını yedekleyip çökme durumunda yedekle çöken dosyaları değiştirerek deneyeceğim. (İlk çökme de :) ) Başka bir windowstan dosya aktararak masaüstünü görebiliyorsam, orjinal yedeklerle sorunsuz kurtarabilirim diye düşünüyorum. Konuyu uzattım ancak bu dipnotu düşmek faydalı olacaktır. Windows her dosyanın sahipliğinin alınmasını istemiyor. (Anladığım. Tamamen kişisel fikrim.) Son dönemde kritik dosyaların, Kayıt Defteri Klasör ve anahtarlarının sahipliklerini bu videodaki şekilde aldım...

Son olarak şunu da ekleyeyim. Windowsta çökme v.s sorunları yaşamak istemiyorsanız özellikle Windows klasörünün direkt sahipliğini almayın. Örnek veriyorum, Windows/System32/imageres.dll dosyasının sahipliğini alırken bununla mı uğraşacağım direkt Windows klasörünün sahipliğini alayım derseniz yine windows bir şekilde tetiklenip butonlar çalışmıyor, tarayıcıdan indirme yaparken indirmeler %100' de takılıp kalıyor, program kurduğunuz da yine % 100' de takılıp kalıyor...

2. NOT: Videoda sahiplik alırken "Everyone" yani "Herkes"e yetki verdiğiniz için güvenlik sorunları olabilir diyor. Yanlış hatırlamıyorsam video da söylüyor. Ancak ben yine de ekleyeyim. Bunu bilerek uygulamakta fayda var...

Edited by deli_petro06
  • Like 1