Jump to content

Modlu Bios En Sağlam (win7 Vista) Aktivasyon..

istanbul82
 Share

Recommended Posts

Peki ben bioasumun slic 2,0 mı yoksa 2,1 mi olduğunu slic Dump ilemi göreceğim??

MAINBOARD: Asus M3A32-MVP Deluxe Wi-Fi

Brand : AMI

Version: 1203

Date: 08/14/2008

Arkadaşlar bu anakart biosunu SLIC 2.1 ile slicleyebilecek olan varmı acaba???

Taktım kafaya gerekirsde biosu uçuracam ama yinede yapacam bu işi B)

Peki ben bioasumun slic 2,0 mı yoksa 2,1 mi olduğunu slic Dump ilemi göreceğim??

dostum bir driver linkini versene veya elinde varsa rom uzantılı dosyayı upload et öyle bakalım.ama asuslarda sorun var dostum açamıyor dosyayı bazen açmasına ramen edtleyemiyor..

Please register to see this content.

hazırı yaptıktan sonra dell lisansını kullan adım2 okey...

2uqysxs.png

ddylmx.png

Certificate.xrm-ms 2.66 KB

acaba bu programla yapsak olur mu bios mod olayını.

bu programla yapsan yapsan uzay bios modu yaprsın sana daha oncedende soyledim pek bilgin yok gibi biraz altyapı gerekiyo bios modu yapman için windows ayrı bi olay bios ayrı bi olay alınma ama sen loaderla devem et kardeşim...ozelden sorduğun sorulardan bile bilgi seviyeni çaktım ben....

Edited by istanbul82

istanbul82 kardeşim bir sorum olacak.Ben şimdi senin verdiğin biosu güncelledikten sonra önerdiğin Dell lisansını otomatik olarak yükledikten sonra herşey tamam oluyor değilmi??Rapid linkindeki sertefikaların içerisindeki otomatik kurulan lisansı kullanacağım.

ADIM 2 : LİSANS VE KEY GİRİMİ

Biosumusu flah ettikten sonra yapılcak sadece iki işlem kalıyooo key ve lisans girimi.. komut istemeninden.....

slmgr.vbs -ipk 22TKD-F8XX6-YG69F-9M66D-PMJBM

slmgr.vbs -ilc C:\xxx.XRM-MS

lisansta modlu biosumun kullanıldığı marka lisansını girecez....

OTOMATİK 2 ADIM MANUEL DEĞİL

Windows 7 Için Otomatik Kurulan Sertifika Ve Key biosa modladığınız markayı çalıştırcaksınız(mephistooo2 teşşekürler)

Sanırım yapmam gerekenler bu kadar.

NOT: slmgr.vbs -ilc C:\xxx.XRM-MS deki XXX yerine birşey yazacakmıyım yoksa olduğu gibi kalacakmı??

Edited by Shox

istanbul82 kardeşim bir sorum olacak.Ben şimdi senin verdiğin biosu güncelledikten sonra önerdiğin Dell lisansını otomatik olarak yükledikten sonra herşey tamam oluyor değilmi??Rapid linkindeki sertefikaların içerisindeki otomatik kurulan lisansı kullanacağım.

ADIM 2 : LİSANS VE KEY GİRİMİ

Biosumusu flah ettikten sonra yapılcak sadece iki işlem kalıyooo key ve lisans girimi.. komut istemeninden.....

slmgr.vbs -ipk 22TKD-F8XX6-YG69F-9M66D-PMJBM

slmgr.vbs -ilc C:\xxx.XRM-MS

lisansta modlu biosumun kullanıldığı marka lisansını girecez....

OTOMATİK 2 ADIM MANUEL DEĞİL

Windows 7 Için Otomatik Kurulan Sertifika Ve Key biosa modladığınız markayı çalıştırcaksınız(mephistooo2 teşşekürler)

Sanırım yapmam gerekenler bu kadar.

NOT: slmgr.vbs -ilc C:\xxx.XRM-MS deki XXX yerine birşey yazacakmıyım yoksa olduğu gibi kalacakmı??

evet aynen oyle ilk once bios u flahlıycan sonra 2.adım okadar....

şu XXX olyına da bir cevap verirsen işlemlere başlayacağım. Birde olyın tamam olup olmadığını nasıl anlayacağım. İşlemin sonucunu görebileceğim bir program yada komut varmı acaba??

Şuanda vista 32 bit kullanıyorum.

Edited by Shox

şu XXX olyına da bir cevap verirsen işlemlere başlayacağım. Birde olyın tamam olup olmadığını nasıl anlayacağım. İşlemin sonucunu görebileceğim bir program yada komut varmı acaba??

Şuanda vista 32 bit kullanıyorum.

hiç başlama ben windows 7 için verdim modlu biosu vistaya uymaz 2.1 bu 2.0 ı bulcan xxx olayı basit hangi markayı kulandıysan xx lerin herine onu koyucan dell hp falan filan....ayrıca vista oem keyi gircen veridğim vista için forumu incele kocaman kırmızı yazı koyduk B)

tamam bende dökümanları elimde tutar ve Win7 ye geçiş yapındca yaparım olmazmı? B)

burdan bulabilirisn zaten vista için de biosun vardır ama vista keyi ayrı nasıl istiyosan oyle yap.....

bios dump loader ın slicini okuyo dur daha once bios mod yapmadıysan..

Edited by istanbul82

Şuanda vista için kullandığım bir loader var vista ilk çıktığından beriş aynısını kullanıyorum daha yakalanmadı :) win7 çıkanakadar bununla idare ederim win7 çıkınca denerim hayırlısı ile B)

Yardımın vew sabrın için teşekkür ederim arkadaşım.Çok sağol.

Boşluk ve Tr karakter olmasın.Mesela adını A.F6 yapıp dosyayı C:'ye taşıyın.

Aslında zor bir işlem değil fakat anakartın yanlış seçilmesi vb. işlemler bilgisayarı mahvedebilir o yüzden acemiler yapmasın denmiş. Sonra gelir adama patlarsınız bilgisayarımı mahvettin diye o yüzden demiş.

Bu arada Basit bir şekilde nasıl bios modlayacağınızı anlatayım.Yöntem Win7 içindir.

BİOS MODİFİYE ETME (1.BÖLÜM)

1. Anakart modelini öğrenin.CPU-Z ile öğrenebilirsiniz.Yükledikten sonra "Mainboard" kısmına bakın.Orada modeli yazıyor.

Not : Orada Bios modelini de öğrenin Award veya AMI BIOS diye.

http://www.cpuid.com/download/cpuz/cpuz_152_setup.exe[/CODE]

Mesela benimki Gigabyte GCM945-S2L imiş.

2jfiruv.jpg

2. Anakartın BIOS'unu indirin.Google'da anakart markası + modeli + bios diye aratabilirsiniz.Mesela.

"Gigabyte GCM945-S2L bios"

[b]Not : Anakartın üreticisinin sitesine girin.[/b]

149c941.jpg

3. Üreticinin sitesinde bios/bios updates gibi isimler olur genelde.Gigabyte'ın da BIOS diyeymiş. En son sürümü indirin.

554apc.jpg

4. İndirdiğiniz Bios dosyası genelde 256 KB - 512 KB - 1 MB gibi standart boyutlarda olurlar.Bios dosyasını C'ye çıkarın.Adını da A gibi basit bir isim yapın(Bios filan yazmayın.İ yapıyor sonra tr karakter sorunu çıkıyor)

2cgfxpy.jpg

Genelde içinde bios güncelleme yazılımı da olur. Ama mesela Gigabyte'ınkiler çalışmıyor Win7'de. O yüzden ayrı bios güncelleme yazılımı indirmeniz gerekebilir. Gigabyte'ın @BIOS yazılımı var ben onu kullanacağım.

5. Şimdi bios'unuz award ise award aracını,ami ise ami aracını açın.Benim anakartın biosu award imiş awardı açıyorum.Mesela ASUS'ler genelde AMI BIOS oluyorlar.Aşağıdaki resmi takip edin.

214duo1.jpg

6. Şimdi anakartınızla gelen/internetten indirdiğiniz bios güncelleme aracını açın.Gigabyte'ınki @BIOS'tur.Araçta "Update BIOS From File" tarzı bir şey vardır.Ona tıklayın.Dosya olarak kendi biosunuzu SEÇMEYİN. SONU _SLIC ile BİTEN dosyayı seçin.

[b]Not : İnternetten GÜNCELLEMEYİN.[/b]

23w07k7.jpg

7. İşlem başarıyla tamamlanınca bilgisayarı yeniden başlatın.Win7 Sorunsuz açılıyorsa BIOS modlamayı başarıyla tamamladınız demektir.

Arkadaşın ilk mesajda verdiği SLIC Dump programıyla da SLIC yapılıp yapılmadığını rahatlıkla anlayabilirsiniz.

[b]Win7 açıldıktan sonra yapılacaklar (2.BÖLÜM)[/b]

1. Başlat > Arama'ya cmd yazın.Çıkan ilk sonuca sağ tık > Yönetici olarak çalıştır deyin.

2. gelen siyah ekrana aşağıdaki iki komutu yazın:

[CODE]slmgr.vbs -ipk 22TKD-F8XX6-YG69F-9M66D-PMJBM
slmgr.vbs -ilc C:\HP.xrm-ms (Ya da sertifikalar nerdeyse orayı girin)[/CODE]

Not[b] : HP yerine Bios modda kullandığınız SLIC markasını girin.YOKSA OLMAZ.[/b]

3. Bilgisayarı tekrar yeniden başlatın.Bilgisayar > Özellikler dediğinizde Windows etkinleştirildi yazısı olması lazım.

Sertifikalar:

[CODE]http://www.mediafire.com/file/gm2zjzqmidn/certs.rar[/CODE]

[b]

NOT : ÖZELLİKLE ACEMİ KULLANICILAR HAZIR MODİFİYE EDİLMİŞ BİOS'UNUZ VARSA BU İŞLEMLERE HİÇ BAKMAYIN.ARKADAŞIN İLK MESAJDA VERDİĞİ HAZIR MODLU BİOSLARDA ANAKART MODELİNİZE BAKIN. EĞER VARSA İNDİRİN VE UYGULAYIN.ÇÜNKÜ BURADA YAPACAĞINIZ YANLIŞ BİR İŞLEM SONUCU BİLGİSAYARINIZDAN OLABİLİRSİNİZ. BİLGİSAYARDA OLUŞABİLECEK SORUNLARDAN DOLAYI KESİNLİKLE SORUMLULUK ALMIYORUM RİSK SİZE AİTTİR![/b]

NOT 2 : BU İŞLEMDEN SONRA KESİNLİKLE ORBİT30/HAZAR/7LOADER vb. TARZI BİR ARAÇ KULLANMAYIN.

Her anakartın bios yükleme/indirme/güncelleme vb. işleri farklıdır o yüzden çok dikkatli olun.

Umarım açıklayıcı olmuştur dediğim gibi karmaşık görünüyorsa ve anlamadıysanız hazır bios kullanın ve 6.adımdan itibaren okumaya başlayın.

Boşluk ve Tr karakter olmasın.Mesela adını A.F6 yapıp dosyayı C:'ye taşıyın.

Aslında zor bir işlem değil fakat anakartın yanlış seçilmesi vb. işlemler bilgisayarı mahvedebilir o yüzden acemiler yapmasın denmiş. Sonra gelir adama patlarsınız bilgisayarımı mahvettin diye o yüzden demiş.

Bu arada Basit bir şekilde nasıl bios modlayacağınızı anlatayım.Yöntem Win7 içindir.

BİOS MODİFİYE ETME (1.BÖLÜM)

1. Anakart modelini öğrenin.CPU-Z ile öğrenebilirsiniz.Yükledikten sonra "Mainboard" kısmına bakın.Orada modeli yazıyor.

Not : Orada Bios modelini de öğrenin Award veya AMI BIOS diye.

http://www.cpuid.com/download/cpuz/cpuz_152_setup.exe[/CODE]

Mesela benimki Gigabyte GCM945-S2L imiş.

2jfiruv.jpg

2. Anakartın BIOS'unu indirin.Google'da anakart markası + modeli + bios diye aratabilirsiniz.Mesela.

"Gigabyte GCM945-S2L bios"

[b]Not : Anakartın üreticisinin sitesine girin.[/b]

149c941.jpg

3. Üreticinin sitesinde bios/bios updates gibi isimler olur genelde.Gigabyte'ın da BIOS diyeymiş. En son sürümü indirin.

554apc.jpg

4. İndirdiğiniz Bios dosyası genelde 256 KB - 512 KB - 1 MB gibi standart boyutlarda olurlar.Bios dosyasını C'ye çıkarın.Adını da A gibi basit bir isim yapın(Bios filan yazmayın.İ yapıyor sonra tr karakter sorunu çıkıyor)

2cgfxpy.jpg

Genelde içinde bios güncelleme yazılımı da olur. Ama mesela Gigabyte'ınkiler çalışmıyor Win7'de. O yüzden ayrı bios güncelleme yazılımı indirmeniz gerekebilir. Gigabyte'ın @BIOS yazılımı var ben onu kullanacağım.

5. Şimdi bios'unuz award ise award aracını,ami ise ami aracını açın.Benim anakartın biosu award imiş awardı açıyorum.Mesela ASUS'ler genelde AMI BIOS oluyorlar.Aşağıdaki resmi takip edin.

214duo1.jpg

6. Şimdi anakartınızla gelen/internetten indirdiğiniz bios güncelleme aracını açın.Gigabyte'ınki @BIOS'tur.Araçta "Update BIOS From File" tarzı bir şey vardır.Ona tıklayın.Dosya olarak kendi biosunuzu SEÇMEYİN. SONU _SLIC ile BİTEN dosyayı seçin.

[b]Not : İnternetten GÜNCELLEMEYİN.[/b]

23w07k7.jpg

7. İşlem başarıyla tamamlanınca bilgisayarı yeniden başlatın.Win7 Sorunsuz açılıyorsa BIOS modlamayı başarıyla tamamladınız demektir.

Arkadaşın ilk mesajda verdiği SLIC Dump programıyla da SLIC yapılıp yapılmadığını rahatlıkla anlayabilirsiniz.

[b]Win7 açıldıktan sonra yapılacaklar (2.BÖLÜM)[/b]

1. Başlat > Arama'ya cmd yazın.Çıkan ilk sonuca sağ tık > Yönetici olarak çalıştır deyin.

2. gelen siyah ekrana aşağıdaki iki komutu yazın:

[CODE]slmgr.vbs -ipk 22TKD-F8XX6-YG69F-9M66D-PMJBM
slmgr.vbs -ilc C:\HP.xrm-ms (Ya da sertifikalar nerdeyse orayı girin)[/CODE]

Not[b] : HP yerine Bios modda kullandığınız SLIC markasını girin.YOKSA OLMAZ.[/b]

3. Bilgisayarı tekrar yeniden başlatın.Bilgisayar > Özellikler dediğinizde Windows etkinleştirildi yazısı olması lazım.

Sertifikalar:

[CODE]http://www.mediafire.com/file/gm2zjzqmidn/certs.rar[/CODE]

[b]

NOT : ÖZELLİKLE ACEMİ KULLANICILAR HAZIR MODİFİYE EDİLMİŞ BİOS'UNUZ VARSA BU İŞLEMLERE HİÇ BAKMAYIN.ARKADAŞIN İLK MESAJDA VERDİĞİ HAZIR MODLU BİOSLARDA ANAKART MODELİNİZE BAKIN. EĞER VARSA İNDİRİN VE UYGULAYIN.ÇÜNKÜ BURADA YAPACAĞINIZ YANLIŞ BİR İŞLEM SONUCU BİLGİSAYARINIZDAN OLABİLİRSİNİZ. BİLGİSAYARDA OLUŞABİLECEK SORUNLARDAN DOLAYI KESİNLİKLE SORUMLULUK ALMIYORUM RİSK SİZE AİTTİR![/b]

NOT 2 : BU İŞLEMDEN SONRA KESİNLİKLE ORBİT30/HAZAR/7LOADER vb. TARZI BİR ARAÇ KULLANMAYIN.

Her anakartın bios yükleme/indirme/güncelleme vb. işleri farklıdır o yüzden çok dikkatli olun.

Umarım açıklayıcı olmuştur dediğim gibi karmaşık görünüyorsa ve anlamadıysanız hazır bios kullanın ve 6.adımdan itibaren okumaya başlayın.

morning çok iyi anlatmış hepsini uyguladım biosu uptade ederken maalesef sistemim açılmadı.hemen yeni aldığım bu sistemi aldığım yere ******ürdüm.Allahtan bios ayarları değişmiş sağolsunlar eski haline getirdiler.iyi bi tecrübe oldu bundan sonra böyle riskli işlere girmeyeceğim.zaten morning de uyarmıştı. neyse tecrübe oldu.

morning çok iyi anlatmış hepsini uyguladım biosu uptade ederken maalesef sistemim açılmadı.hemen yeni aldığım bu sistemi aldığım yere ******ürdüm.Allahtan bios ayarları değişmiş sağolsunlar eski haline getirdiler.iyi bi tecrübe oldu bundan sonra böyle riskli işlere girmeyeceğim.zaten morning de uyarmıştı. neyse tecrübe oldu.

bios ayarları default olur flahslama yapılınca bunu bende kaç kere soyluyorum biosun b sini bilmeyen yapmasın diyeee!!!!! ayarlarını getiridlerse slic yine durabilir biosunda slic dumpla kontrol et duruyosa sadece lisans be key gircen orj win7 nin keyfini sür..morningin uptdade programı uyumlu olmayan boradlarda sorun yaratabilir..

Edited by istanbul82

Bios update, acemisi olduğum bir konu değil. Şimdiye kadar birkaç kez yaptım ve sürümlerin yükseldiğini görebildim. Bu defada 'en sağlam win7 crackı' için slicli bios'a update yaptım. Anakartın(Asus P4P800) bios update arabiriminde eski romun silinmesi,yeni romun flash olması ve doğrulanması süreclerini gözlemledim. Problemsiz süreç tamamlandı. Yeniden başlatmam gerektiği mesajı çıktı. Yeniden başlarken biosa girmek istiyorsam f1e,default ayarlar için ise f2ye basmam gerektiği yazdı. Yani herşey normal ve olması gerektiği gibi.. Ama sistem açıldıktan sonra kontrol için yine update arabirimini açtım ve orada anlayamadığım bir durumla karşılaştım. Update e başlarken aldığım resimle sonrası arabirimdeki bilgilerin tıpatıp aynı olduğunu gördüm. Şimdi bu durumda benim update gerçekleştimi bilemiyorum(Update dosyasının sürüm numarası farklı olsaydı durum net anlaşılabilirdi). Her ihtimale karşı update olayını tekrarladım ama durum yine değişmedi. Sizce durum nedir? Slicli flash gibi bir isim değişikliği olmalımıydı? Sizlerde nasıl oldu ve bios içinde bu bilgiler yazılı görülebiliyormu(Ben aradım, bulamadım).

Belki 'crack yap, başarılı olursan operasyon başarılıdır; tersi başarısızdır' diyeceksiniz ama crack olayına hemen girmeyeceğim(Ağustos sonlarındaki türkçe versiyonu bekliyorum).

Resim alttadır ve dediğim gibi operasyon öncesi ve sonrası hiçbir değişiklik yoktur.

ekranalnts.jpg

teemmuz arkdaşım ordan operasyonun başarılı olduğu anlaşılmaz..slic dump tan bakarmısın dostum....

dump la fotosunu koy anlarım ben :D

hem bu olay crack bile sayılmaz aktivasyonun ta kendisidir...

Edited by istanbul82

teemmuz arkdaşım ordan operasyonun başarılı olduğu anlaşılmaz..slic dump tan bakarmısın dostum....

dump la fotosunu koy anlarım ben :p

hem bu olay crack bile sayılmaz aktivasyonun ta kendisidir...

Olmamış galiba. "Asus Notebook v2.0" diyor. Ama başka bir ilginçlik benim pc, notebook değil desktop. Acaba bu "Asus Notebook v2.0" benim yeni bios flashımlamı geldi yoksa değişen bir şey olmadımı? Yeni bios flashım ise dell olmalıydı.

ekranalnts2d.jpg

Olmamış galiba. "Asus Notebook v2.0" diyor. Ama başka bir ilginçlik benim pc, notebook değil desktop. Acaba bu "Asus Notebook v2.0" benim yeni bios flashımlamı geldi yoksa değişen bir şey olmadımı? Yeni bios flashım ise dell olmalıydı.

ekranalnts2d.jpg

vistanın crackli loader slicidir o vistadan bakıyon herhalde loderın yansıttığı slic o cracsiz saf windowstan yada lodırı tammen kaldırılmış win den bakıcan....yada vista slici monte ettin biosa 2.0 ı vista slici gozuken ikisnden biri..

Edited by istanbul82

Anlaşıldı(Ama iyikide söyledin. Yoksa bunu hayatta bilemezdim). Diğer partitionda win7 rc1 var oraya gidip bir bakayım.

Edit: Win7 rc1 üzerindede sonuç aynı. Yani "Asus notebook v2.0". Ancak en alt satır değişik. Cert:(kırmızı yazıyla)No Certificate file find!

Buna nasıl bakacağız. Win 7 cracksız ama microsoft tarafından Haziran 2010a kadar kullanım izinli. Fakat bir ara Hazar ve çin işi cracklarla süreyi tamamen kaldırmaya çalışmıştım ve sonuç alamamıştı. Onlar bir sahte bios yaratmış olabilirmi(Tesadüf ya, vista crackı gibi asus notebook yapmış olabilirler.)

Edited by temmuz

Arkadaşlar olayı hala kavrayamadığım için slick dump toolkit v1.05 indirip XP yüklü makinamda çalıştırdım ve aşağıdaki sonuç ortaya çıktı. Şimdi bu benim bios bilgilerimi mi veriyor? Üstadlar acaba bana bu konuda yardım eder ve beni yönlendirirmisiniz. Sizlerin önerilerine göre hareket edip çok merak ettiğim Windows 7 ye geçmek istiyorum.

slic.png

Unutmadan, makinamı modeli casper nirvana ve INYSDE Q3C42 model biosu var.

Edited by isnes

• Cyph3r unpinned this topic