Jump to content

Modlu Bios En Sağlam (win7 Vista) Aktivasyon..

istanbul82
 Share

Recommended Posts

bence bu konularda briaz bilgi edin olayları tamamen biribirne geçirmissin retail tipi lisanlama ayrı bişey oem tipi lisanlama apyrı bişey win 7 cracklerinin hepsi oem dir ...oemde de slic 1. numaralı olaydır key değil...

Bence sen benim yazdığımı okumadın

Benim demek istediğim o zaten arkadasım , volume key söz konusu olan... bence gayet net anlattıklarım...

Bilgim olmadığını söyledim zaten bilgi edinmek için yazıyorum fakat gördüm ki benden daha bilgisizsin oem cracklerin hepsi slic zaten. sadece Win 7 Slic in 2.1 version'unu istiyor tek fark bu...

donanımla oynamak biosla oynamak 1 numara değildir. ben bios'umu modladmak istemediğim için bu konu için yorum yaptım ki benim yukarda trial keyden anlatmak istediğim keylede olay çözülüyor. bios mainboard ların kalbidir. vede verilen slic ler notebook lar için(masaüstünde kullanabiliyor) ki hp notebook kullanıyorum ve slic loader kullanmıyorum.

Edited by gavara

• Editor
Arkadaşlar işletim sistemi donanıma müdale edemez (boot konusu)

Sizin dediğinize göre konusuyorum... ben bir toplama bilgisayar alıyorum ve microsoft benim biosuma ve anakartıma göre göre sistem satıcak bu mümkün değil... ve ayriyetten internetten windows 7 için trial key alıyorsunuz 90 gün (yada keyine göre 15 gün veriyor herneyse) kullanım hakkı sunuyor. loderlarda key konusu farklı bi durum programların crack'ini düşünün crack yapıyorsun ama hala senden bi key istiyor geçersiz olsa bile (mesela Internet Download manager ve adobe ürünleri...) buda aynı loader'ına göre key... Volume lisans olayı farklı bir durum gibime geliyor.

Bu konu hakkında pek bi bilgim yok sadece fikir yürütüyorum.

istanbul82'nin dediği gibi RETAIL (Kutu-BOX Lisans) ve OEM (Original Equipment Manufacturer-Orijinal Donanım Üreticisi) lisanslama birbirlerinden çok ayrı lisans tipleridir.. RETAIL'de size bir key verilir, o keyle sadece 1 makinaya İşletim sistemi kurabiliyorsunuz, tabi birden fazla makinaya kurunca bir süre sonra Microsoft bunu farkeder ve size verilen keyi bloke eder... ayrıca RETAIL sürümlerde her formattan sonra internet üzerinden yada telefon yoluyla aktivasyon ister..

ancak OEM sürümlerde bu farklıdır... OEM sürümlerde 3 parça önemlidir; HDD, işlemci ve RAM... OEM lisanslama ile bir nevi işletim sistemi ile makina birbirlerine nikahlanıyor... bu üç parçayı da aynı anda değiştirirseniz OEM lisansınız devre dışı kalır, bu sadece Orjinal OEM'ler için geçerli değil, bizim gibi modlu OEM kullananlar için de geçerlidir, denemek isteyen buyursun.. :D bizim gibi modlu OEM kullananlar için neden geçerli peki, çünkü modlamada kullandığımız yöntem bizzat Microsoft'un yöntemi olduğu için bizde orjinal OEM kullanmış oluyoruz...ayrıca OEM Windows 7 yada Vista sistemleri sadece kurulu olduğu makina haricinde hiçbir makinaya kurulamazlar...

RETAIL ve OEM arasındaki bir fark da ve en belirgin fark da şudur, RETAIL sürümler cicili bicili kutuludur, OEM sürümler de ise kutu yoktur, direk bilgisayar üzerinde kurulu gelir... :) OEM Windows 7 yada Vista DVD'lerinin hiç DVD'si yoktur mesela...

Edited by mephistooo2

@Gavara,

XP üzerinde kullanılan Volume Lisans olayı Vista ile sona erdi. Bundan sonrası içinde hiçbir zaman böyle birşey olmayacak. Hatta Office 2010 için bile Volume Lisans olayı kalkacak ve aktivasyon olayı gelecek. Şirketler içinde artık şirket içinde kurulacak server ile olayı hallediliyor. Bu server belli aralıklarla microsoft ile bağlantı kurmak zorunda. Şirket içindeki bilgisayarların aktivasyonuda bu server üzerinden yapılıyor. (KMS-MAK)

istanbul82 kardeş verdiğin linkteki modlu biosu 20 gün önce kurdum bir sorun yok. Fakat şimdi biosa girmem gerekiyor fakat biosa girerken kullandığım DEL tuşu artık çalışmıyor. Acaba bu modlanmış biosa hangi tuşla girebilirim??

NOT: F2,del,tab,F8 v.s tuşlarını hep denedim fakat sonuç alamadım.

ANAkart: ASUS M3A32 MVP Edition-Wi-fi Edition.

kardeş valla aynı sorun bendede va.delete tuşu çalışmıyor.dediğin gibi hertürlü kombinasyonuda dendim bendede olmadı.sanırım modlanmış biosla ilgili bişey.yada modlama seçiminde başka model seçilmesi gerekiyor.delete basınca orda takılıp kalıyor birde.uzman arkadaşlar varsa lütfen ilgilenirlerse sevinirim.şimdiden teşekkürler.

@Gavara,

XP üzerinde kullanılan Volume Lisans olayı Vista ile sona erdi. Bundan sonrası içinde hiçbir zaman böyle birşey olmayacak. Hatta Office 2010 için bile Volume Lisans olayı kalkacak ve aktivasyon olayı gelecek. Şirketler içinde artık şirket içinde kurulacak server ile olayı hallediliyor. Bu server belli aralıklarla microsoft ile bağlantı kurmak zorunda. Şirket içindeki bilgisayarların aktivasyonuda bu server üzerinden yapılıyor. (KMS-MAK)

Duymak istediğim sadece buydu.

Bence sen benim yazdığımı okumadın

Benim demek istediğim o zaten arkadasım , volume key söz konusu olan... bence gayet net anlattıklarım...

Bilgim olmadığını söyledim zaten bilgi edinmek için yazıyorum fakat gördüm ki benden daha bilgisizsin oem cracklerin hepsi slic zaten. sadece Win 7 Slic in 2.1 version'unu istiyor tek fark bu...

donanımla oynamak biosla oynamak 1 numara değildir. ben bios'umu modladmak istemediğim için bu konu için yorum yaptım ki benim yukarda trial keyden anlatmak istediğim keylede olay çözülüyor. bios mainboard ların kalbidir. vede verilen slic ler notebook lar için(masaüstünde kullanabiliyor) ki hp notebook kullanıyorum ve slic loader kullanmıyorum.

retail lisans al ozaman paranla (kişisel key)başka çaresi yok çünkü slic ve mod tersse sana yapılcak bişey yok....volume key vistadan beri tarihe karıştı retail keyler sızsade bloklanması bir kaç gün sürüyo o yuzden konusu bile yapılmıyo üzügünüm senin için yapabilceğimiz bişey yok....

kardeş valla aynı sorun bendede va.delete tuşu çalışmıyor.dediğin gibi hertürlü kombinasyonuda dendim bendede olmadı.sanırım modlanmış biosla ilgili bişey.yada modlama seçiminde başka model seçilmesi gerekiyor.delete basınca orda takılıp kalıyor birde.uzman arkadaşlar varsa lütfen ilgilenirlerse sevinirim.şimdiden teşekkürler.

şoyle bi çözüm önerebilirm orj biosunuza donun ilk once del çalışıyosa içine giriyosa biosu hp yle modlayın dell slicleri windowstan updateyede engel koyuyo oyle bi mantık kurudum başka bişey aklıma gelmiyoo..

Please register to see this content.

yada son mod programını kullanın..

Edited by istanbul82

Arkadaşlar bugün bizim kullanılmayan diğer bilgisayarın anakartını ve RAM'ini normal bilgisayarla değiştirdim.RAM 1 GB oldu, CPU hızım normale döndü (Intel P4 2.4 Ghz HT CPU var.Eskiden 1.6 idi şimdi 2.4 oldu) ve dedim Windows 7 kurayım.

Eski bilgisayarımın anakartına (Gigabyte 8s648-RZ, çoook eski ve dandik bir kart, SATA bile desteklemez) bios mod olmuyordu. Bu yeni anakarta deneyeyim dedim. Bios modlama başarılı oldu, ama bilgisayarı yeniden başlattığımda CMOS ayarlarında hata olduğunu belirten bir mesaj çıktı dedim ki eyvah oğlum şimdi yandın dön eski anakarta.

Ben Bios gitti zannediyorum meğersem bios ayarları tanınmıyormuş.Neyse ki ayarları f2 tuşuyla default hale getirince düzeldi.

Asus P4C800 Deluxe BIOS Mod:

(NOT : P4C800-E için DEĞİLDİR!)

NOT2 : CMOS Checksum Error diye mesaj verirse 2-3 kez PC'ye reset atın düzeliyor.

Olmadıysa F2'ye basıp ayarları resetleyin (Bios mod gitmez, bios ayarları resetlenir)

NOT3 : HP Lisansı kullanılmıştır,HP Sertifikası girmeniz gerekiyor.Elimde Asus slici olmadığından HP yaptım yoksa asus yapacaktım.

http://rapidshare.com/files/279645346/P4C800-ASUS-ENTRY-1021_SLIC.ROM[/CODE]

Arkadaşlar işletim sistemi donanıma müdale edemez (boot konusu)

Sizin dediğinize göre konusuyorum... ben bir toplama bilgisayar alıyorum ve microsoft benim biosuma ve anakartıma göre göre sistem satıcak bu mümkün değil... ve ayriyetten internetten windows 7 için trial key alıyorsunuz 90 gün (yada keyine göre 15 gün veriyor herneyse) kullanım hakkı sunuyor. loderlarda key konusu farklı bi durum programların crack'ini düşünün crack yapıyorsun ama hala senden bi key istiyor geçersiz olsa bile (mesela Internet Download manager ve adobe ürünleri...) buda aynı loader'ına göre key... Volume lisans olayı farklı bir durum gibime geliyor.

Bu konu hakkında pek bi bilgim yok sadece fikir yürütüyorum.

Hocam XP'deki Volume Lisans olayı arkadaşların dediği gibi kalktı, Toplu key olayı Vista ve 7'de OEM key oluyor. Durumu burada ayrıntılı olarak açıkladım.

[CODE]http://www.tnctr.com/index.php?s=&showtopic=103191&view=findpost&p=563142[/CODE]

hazırı yaptıktan sonra dell lisansını kullan adım2 okey...

istanbul82 kardeş verdiğin linkteki modlu biosu 20 gün önce kurdum bir sorun yok. Fakat şimdi biosa girmem gerekiyor fakat biosa girerken kullandığım DEL tuşu artık çalışmıyor. Acaba bu modlanmış biosa hangi tuşla girebilirim??

şoyle bi çözüm önerebilirm orj biosunuza donun ilk once del çalışıyosa içine giriyosa biosu hp yle modlayın dell slicleri windowstan updateyede engel koyuyo oyle bi mantık kurudum başka bişey aklıma gelmiyoo..

istanbul82 kardeş benim verdiğim linkteki biosuda sen modlamıştın. Rica etsem anlattığın yöntemle yeniden modlarmısın lütfen. Teşekür ederim.

MAINBOARD: Asus M3A32-MVP Deluxe Wi-Fi

Brand : AMI

Version: 1203

Date: 08/14/2008

Edited by Shox

biosun markası ve anakartın markası önemli .PC nin markası ayrı.

burdan programı indir kur.programı çalıştırıp "Mainboard" a tıkla öğrenirsin.

hocam dediğiniz programı indirdim kurdum buradan sonra ne yapmam gerekiyor hangi bilgilere ihticayım var

istanbul82 kardeş benim verdiğim linkteki biosuda sen modlamıştın. Rica etsem anlattığın yöntemle yeniden modlarmısın lütfen. Teşekür ederim.

orjinal biosunun tam linkini gonder tam modeline gore tekrar ama hp yle modluycam hp lisansı gir sonra..

-Manufacturer: İntel Corporation

-Motherboard Model: Crestline - ICH8M

-Chipset: PM965

-SouthBridge: 82801HBM

-Bios Brand: Phoenix Technologies LTD

-BIOS Version:Q3C31

hocam bunları öğrendim şimdi ne yapmam gerekiyor

phonixleri biz modlayamıyoruz mydileteden araştırcan hazırını yada istek yapıcan......

hocam dediğiniz programı indirdim kurdum buradan sonra ne yapmam gerekiyor hangi bilgilere ihticayım var

kurulum bitince masaüstüne CPUID CPU-Z adlı bir kısayol gelir.ona tıkla ve açılan pencerenin üstünde "mainboard" var oraya tıkla.istediğin bilgileri elde edersin.

istanbul82 arkadaşım rica etsem senin tecrübelerinden faydalanarak sana bios adresini falan versem mümkünse banada modlayabilirmisin?

-Manufacturer = msi 975x platinum powerup edition

-Motherboard Model = ms-7246

-Bios revision =7.90

-Bios SLIC = Unknown

-Bios Type = award bios

-Bios Link =

istanbul82 arkadaşım rica etsem senin tecrübelerinden faydalanarak sana bios adresini falan versem mümkünse banada modlayabilirmisin?

-Manufacturer = msi 975x platinum powerup edition

-Motherboard Model = ms-7246

-Bios revision =7.90

-Bios SLIC = Unknown

-Bios Type = award bios

-Bios Link =

yeni verisyonuyla delle modladım..

Arkadaşlar verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. Sorularıma cevap alamadım ama uğraşlarım sonucu problemsiz olarak aktivasyon işlemini gerçekleştirdim. E artık ben yaptıysam orta düzey bilgisayara kullanıcılarıda yanlızca ilk mesajda verilen bilgileri okuyarak kolaylıkla aktivasyon işlemini gerçekleştirebilir diye düşünüyorum.

Bunun dışında anakart modeli ASUS M2A-MX olan arkadaşlara hazır modlu bios için ve flashlama işlemi için yardımcı olabilirim. Elimden gelen bukadar ;)

TNC için ter döken tüm paylaşımcı arkadaşlara çalışmalarının devamını diliyerek teşekkür ediyorum.

Edited by carysma1

dostum senden bir ricsda bulunacagim benim ingilizcem olmadigindan bir turlu biosumu bulamadim senden ricam sana biosumun ozeliklerini gonderiyorum bunu benim icin motlarmisin asgida veriyorum acemi oldugumdan bir turlu bulamadim bende yurt disinda yasiyorum bazi turk genclerine anlatim motlu bios diye hic biri birsey anlamadi eyer bir el atarsan cok makbule gecer cevabini bekliyorum 2 gundur dogru durus uyumadim kafaya taktim lutfen yardim et saygilar.

Anakart Özellikleri:

Anakart Kimliği 10/16/2001-8363/A-686B-6A6LMSN9C-00

Anakart Adı Soltek SL-75JV(-X)/JV2/KAV(-X)/KIV/KV(-X)/KV+(-X)/KV2(-X)

Veri Yolu (FSB) Özellikleri:

Yol Türü DEC Alpha EV6

Yol Genişliği 64 Bit

Gerçek Saat 133 MHz (DDR)

Etkin Saat 267 MHz

Band Genişliği 2133 MB/s

hazırı yaptıktan sonra dell lisansını kullan adım2 okey...

orjinal biosunun tam linkini gonder tam modeline gore tekrar ama hp yle modluycam hp lisansı gir sonra..

Bios Link:

Yanlız boşlukları sizin doldurmanız gerekiyor.

İlk böllüme motherboard - ikinci bölüme SOCKET AM/AM2+/AM3 - üçüncü bölüme M3A32 MVP DELUXE/WİFİ- AP demelisiniz. Size hangi işletim sistemi diye soracak. Ben şuanda Win7 32 bit kullanıyorum ama orada yok sanırım vista 32 bit aynı işi görecektir.Ama 64 bitlik seçenek ile arasında fark yapmıyor ise ileride 64 bit kullanabilirim belki.Uygun olur ise 64 birlik ile modlayabilirseniz de olur. Ama sorun çıkar ise 32 bit garanti sanırım.Bilgisayarımın sistemi 64 bit destekliyor çünkü. Bu konuda ehil olan kişi sizsiniz. Şimdiden telşekkür ederim.

• Cyph3r unpinned this topic