Jump to content
Son zamanlarda artan kullanıcı hesap hırsızlıkları sebebiyle tüm kullanıcılara şifre sıfırlama maili gönderilmiştir. Lütfen güveli şifreler seçiniz. Mevcut e-mail adresinize erişemiyorsanız, en aşağıdaki destek linkinden bize ulaşınız. ×

Aero Studio Ile Multiboot Cd\dvd Yapımı

Share

Recommended Posts

Aşağıdaki anlatım uzun süre önce hazırlandığı için örnek verilen grub4dos komutları biraz eski lakin sorunsuz çalışacaktır. Kendi çalışmalarınızda daha güncel komutları kullanabilirsiniz. Çünkü yama dosyasıyla grub4dos versiyonu güncellenmiştir. Unutmadadan AeroStuido nadirde olsa bazı bilgisayarlarda önyükleme sorununa neden olabiliyor. Ben bu sorunların bir çoğunu yama dosyasıyla halletmiştim ama nadirde olsa yinede ilgili sorun yaşanmakta. Bu yüzden grub4dos gibi farklı önyükleme seçeneklerini tercih etmenizi öneririm. Ben uzun yıllardır grub4dos seçeneğini kullanıyorum. Neyse çalışmalarınızda başarılar dilerim.

intro.jpg

Setup + Güncelleme Paketi + Detaylı Anlatım için Video + Tools Paketi ....
Aero_STools.png

https://www.dropbox.com/sh/xj5fvdup3mz5dui/3XWb4lSl7B/04_OTHER/AERO_STUDIO

Güncelleme paketi ile başlıca aero.sys ve grub4dos (Version 0.4.4) güncellenmiştir. Ayrıca programda bazı düzeltmelerde yapılmıştır....
Güncelleme paketi silent kurulabilmektedir. Aero Studio programının kurulu olduğu klasörü paremetre olarak kullanmanız yeterli.

Bir süre önce adını çok fazla duymaya başladığım AeroStudio'yu incelemeye karar verdim.
Inceleme yaptıktan sonra bir çok arkadaşın program ile yaşadığı çeşitli sorunları ortadan kaldımak içinde bir çalışma yaptım.

Yani şuan kısacası güncelleme paketini kurduktan sonra boot ile ilgili sorun yaşamayacaksınız.
Bu arada güncelleme paketi ile, bir çok kullanabileceğimiz işlevsel ve güncel Gurb4Dos kodları kullanabileceğiz.

Programı yeni kullanmaya başlayanlar önce videoyu izlesin lütfen.

Fazla kafanızı ağrıtmadan bir kaç örnek kod verim.

Not: Grub4dos komutlarında büyük ve küçük harflere dikkat etmeniz gerekmektedir.
Ben verdiğim komutlarda tüm dosya konumlarını büyük yazdım.
Eğer hata alırsanız dosyanızın isimini büyük yapınız. Veyahut komuttaki dosya konumlarını düzeltiniz.

Harddiskten Başlat
grub4dos chainloader (hd0)+1; rootnoverify (hd0)
boot
Alternatif
chainloader (hd0)+1
rootnoverify (hd0)
Windows XP Kurulumu

grub4dos ls /I386/SETUPLDR.BIN || find --set-root /I386/SETUPLDR.BIN; chainloader /I386/SETUPLDR.BIN
boot
Alternatif
bcdw /i386/setupldr.bin
boot
Windows Vista ve Windows 7 Kurulumu

grub4dos ls /SOURCES/BOOT.WIM || find --set-root /SOURCES/BOOT.WIM; chainloader /BOOTMGR
boot
Alternatif (denemedim)
bcdw /bootmgr
boot
Isolinux önyükleme dosyasını çalıştırmak.
Kendi eklemek istediğiniz bileşene göre düzenleyiniz. Boot sorunu yaşamamanız için kodları biraz uzattım. Ama bu sayede daha sağlıklı çalışacaktır.
Kısa sade komut chainloader /dosya konumu şeklindedir. ls komutuyla bir dosya veya dizinin olup olmadığını kontrol edebiliriz.

Hiren Boot CD 10.1
grub4dos ls /HBCD/MENU.LST || find --set-root /HBCD/MENU.LST; configfile /HBCD/MENU.LST
boot
Hiren Boot CD Eski Komut

grub4dos ls /HBCD/isolinux.bin && chainloader /HBCD/isolinux.bin; ls /HBCD/ISOLINUX.BIN && chainloader /HBCD/ISOLINUX.BIN
boot
Slax

grub4dos ls /BOOT/ISOLINUX/ISOLINUX.BIN || find --set-root /BOOT/ISOLINUX/ISOLINUX.BIN; chainloader /BOOT/ISOLINUX/ISOLINUX.BIN
boot
Ubuntu

grub4dos ls /ISOLINUX/ISOLINUX.BIN || find --set-root /ISOLINUX/ISOLINUX.BIN; chainloader /ISOLINUX/ISOLINUX.BIN
boot
Pardus

grub4dos ls /BOOT/ISOLINUX/ISOLINUX.BIN || find --set-root /BOOT/ISOLINUX/ISOLINUX.BIN; chainloader /BOOT/ISOLINUX/ISOLINUX.BIN
boot
Back Track
menu.lst dosyasını düzenle...

grub4dos ls /BOOT/GRUB/MENU.LST || find --set-root /BOOT/GRUB/MENU.LST; configfile /BOOT/GRUB/MENU.LST
boot
Bir Iso (Cd Kalıp) Dosyasını Çalıştırmak.
Dosyamızın rootta ve adı TEST.ISO olsun diyelim.

grub4dos ls /TEST.ISO || find --set-root /TEST.ISO; map /TEST.ISO (0xff) || map --mem /TEST.ISO (0xff); map --hook; root (0xff); chainloader (0xff)
boot
Alternatif 2. yöntem
bcdw /TEST.ISO
Alternatif 3. yöntem
isoemu /TEST.ISO
Bir disket imajını çalıştırmak (img,ima vs.)
Dosyamızın rootta ve adı FLOPPY.IMA olsun diyelim.

grub4dos ls /TEST.IMA || find --set-root /TEST.IMA; map --mem /TEST.IMA (fd0); map --hook; chainloader (fd0)+1; rootnoverify (fd0); map --floppies=1
boot
Alternatif 2. yöntem
run /FLOPPY.IMA
Alternatif 3. yöntem
bcdw /FLOPPY.IMA
Gzip ile sıkıştırılmış bir disket imajını kullanmak için ise ilk iki yöntemi kullanabilirsiniz.
Grub4dos her konuda daha stabil, mümkünse grub4dos komutlarına ağırlık verin.
Bir dosyayı Gzip ile sıkıştırıp, kullanmak için pekete eklediğim Gzip Gui.exe programını kullanabilrisiniz.
Sıkıştırmak veya açmak istediğiniz dosyayı programın üzerine sürükleniz kafi....

Bir çok gerekli komuta program üzerinden ulaşabileceğiniz için hepsini yazmıyorum.
Grub4dos komutları hakkında detaylı bilgi için ise aşağıdaki linke gözatabilrisiniz.
http://diddy.boot-land.net/grub4dos/Grub4dos.htm

Not: Aero Studio programıyla iso oluştururken ve iso oluşturduktan sonra bazı sorunlar yaşanamaktadır.
Bazen program iso oluşturmada başarısız olabiliyor. Veyahut iso oluştuktan sonra ISO 9660 formatındaki Allow Lower Case seçeneğinin varsayılan olarak ayarlanmış olması bazı windowsların önyüklmesinde sorunlara yol açmaktadır. (En son olarak Allow Lower Case nedeniyle @ramsan nikli arkadaşımız bazı sorunlar yaşadı.)
Eğer böyle bir sorun yaşarsanız, sorun çözümü için aşağıdaki adımları uygulayınız.

1-Aero Studio'da tasarımınızı yaptıktan sonra Deploy Menus - Step2 de Source Files kutusundan boş bir klasör göstererek iso dosyanızı oluşturunuz.
2-Oluşan iso dosyanızı winrar,7zip gibi bir program ile açarak Airboot klasörünü, Tool klasöründeki ISO_ROOT klasörüne çıkartınız.
3-Iso dosyanıza eklemek istediğiniz bileşenlere ait dosyaları da Tool klasöründe bulunan ISO_ROOT klasörüne koyunuz.
4-Tüm dosyaları ISO_ROOT klasörüne koyduysanız Mkisofs - MakeISO.CMD veyahut BL_UIS.EXE ile iso doyası oluşturabilirsiniz.

Uyarı: Mümkünse Grub4dos komutlarını kullanırken dosya isimlerini büyük yazınız. Tabi dosyanızın gerçek ismide büyük olacak....

Umarım ilerki versiyonlarda bu sorun tamemen çözülür ve böyle extra işlemlere gerek kalmaz.
Katkılarından dolayı @*TOYGAR* ile @ramsan teşekkürler.....
Sorunsuz günler dilerim.... Sağlıcakla.... Edited by blue_life
İstek üzerine link güncellendi!

• Replies 359
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Usb harici veyahut usb flash disk üzerinden Aeror Studio boot menüsünü kullanmak!

23h13et.png

Gerekli dosyalar + Anlatım Videosu (Yaklaşık 4 MB)

http://www.4shared.com/file/O_D0AskI/2010_06_03_AEROS.html[/CODE]

Paketi indirip videoda anlatıldığı gibi kurulumu yapınız.

Alternatif olarak eski bir yazım;

[CODE]http://www.tnctr.com/index.php?showtopic=122101&hl=[/CODE]

Not:Ben elimdeki usb flash disk ve usb harici disk üzerinde denedim ve olumlu sonuç aldım.

Deneyimlerinizi bizimle paylaşmayı unutmayınız...

==================================================================

Eski Makele...

AeroStudio' daki Grub4dos ile bildiğiniz Grub4dos arasında fazla bir fark yok. Tabi burdaki kullandığımız Grub4dos versiyonu baz alarak söylüyorum.

En büyük fark kullanım şeklidir. Bildiğiniz gibi normal grub4dos komutlarını *.lst dosyamıza yazarken alt alta yazabiliyoruz. Ama AeroStuido'da Grub4dos komutumuzu tek satırda yazmak zorundayız. Eğer bir alt satıra geçersek hatalı bir komut yazmış oluruz ve sorun yaşarız.

Bunun için birinci Grub4dos komutumuzu yazdıktan sonra ardından noktalı virgül + bir boşluk ( [b]; [/b] ) koyup ikinci komutumuzu yazabiliriz. Tabi ikinciden sonra yine aynı işareti kullanarak (; ) üçüncü tekrar aynı işaret ile (; ) dördüncü komutumuzu yazabiliriz. Diyelim dört tane komut kullanacağız. Bunu yazıya dökersek şöyle olacak.

[CODE]grub4dos kod1; kod2; kod3; kod4
boot[/CODE]

Alt satırda boot komutunuda koymamız gerekmektedir.

Heralde nasıl kullanacağınızı artık anlamıştırsınız.

Kullandığımız komutlardan biraz bahsedelim.

[b]chainloader /dosyakonumu[/b] = Önyüklenebilen dosyamızı alır ve önyükler. En kullanışlı komuttur.

[b]ls /dosyakonumu[/b] = ilk haliyle grub4dosun çalıştığı sürücüde ilgili dosyanın olup olmadığını kontrol eder.

[b]&&[/b] işaretinin anlamı birinci komut sorun vermez ise yani başarılı ise ikinciyide çalıştır demektir. Mesela komut1 && komut2 = komut1 başarılı ise komut2 yide çalıştırır. Komut1 başarısız olur ise komut2 çalıştırılmaz.

[b]||[/b] işaretinin anlamı birinci komut sorun verirse yani başarısız ise ikinciyi çalıştır demektir. Mesela komut1 || komut2 = komut1 başarısız ise komut2 yi çalıştırır. Komut1 başarılı ise komut2 çalışmaz.

Ayrıntılı bilgi için @diddy nikli arkdaşın hazırladığı tutorial'a gözatabilirsiniz. Tekrar link verelim....

[CODE]http://diddy.boot-land.net/grub4dos/Grub4dos.htm[/CODE]

[b]21. iletiye komutlar ile ilgli ayrıntı eklenmiştir... [/b]

Lakin o yazıdan sonra baya bir gelişme oldu...

En büyük gelişme ise şüphesiz forumda paylaşamadığımız illegal karakter sorunu ortadan kalktı.

[CODE]http://www.tnctr.com/index.php?showtopic=103344&view=findpost&p=575528[/CODE]

[b]4Shared linkine Tools paketi eklenmiştir.[/b]

Aero_STools1.png

Bildiğiniz üzere Aero Studio büyük kaynak gösterince Iso dosyası oluştururken sorun çıkarıyor. (Bunun nedeninin RockRidge formatından kaynaklandığını düşünüyorum.)

Kısaca pakette alternatif Iso oluşturmak için gerekli araçlar ile nasıl yapılacağına dair video bulunmaktadır.

Tabi alternatif Iso yöntemi için UltraIso programını sisteminize kurmanız ve lisans bilgileriniz girmeniz gerekiyor.

Ucretli bir program olduğu için pakete eklemedim.

Alternatif olarak Mkisofs pakete eklenmiştir. Isterseniz paketteki bat dosyasıyla kullanabilirsiniz.

Ayrıca videoda AeroStudio ile birden fazla Windows XP veya Windows 2003 gibi benzeri sistemi çakışma yapmadan nasıl ekleyebileceğimiz anlatılmıştır...

[b]Aero Studio'da bir temayı düzenlemek...[/b]

Aero Studio kullanadığımız butonları,progress barları (ilerleme çubuklarını) veya fare işaretçilerini kendimize göre düzenleyebiliriz.

İlgili temalar 7zip programıyla açılabiliyor. Bu yüzden düzenlemek istidiğiniz temaları 7zip ile çıkartıp düzenledikten sonra tekrar 7zip ile entegre edebilrsiniz.

7zip için link...

[CODE]http://downloads.sourceforge.net/project/sevenzip/7-Zip/4.65/7z465.exe[/CODE]

Resimleri düzenlemek için ise Gimp programını tavsiye ederim.

[CODE]http://downloads.sourceforge.net/project/portableapps/GIMP%20Portable/GIMP%20Portable%202.6.6/GIMP_Portable_2.6.6.paf.exe[/CODE]

Edited by blue_life

Ben Easyboot kullanıyorum. Aero Studio'nun Easyboot'tan farkı, artısı, eksisi nedir acaba? Easyboot'dan vazgeçip Aerostudio öğrenmeye değer artıları nelerdir acaba? Ya da öyle artıları var mı? Bu konularda bilgi verirseniz memnun oluruz.

Teşekkürler,

Saygılarımla...

@*TOYGAR*

Cidden hele şükür. :download1:

Bir türlü yeterli vakit ayıramadığımdan bu güne kaldı. Aslında pazartesi yada salı yazmayı planlıyordum ama olmadın.

Her halukarda Aero Studio'daki bir çok sorun bu güncelleme paketiyle rafa kalkıyor.

@mahmudem

Bende @*TOYGAR* 'ın söyledekilerine aynen katılıyorum. Tabi Aero Studio Easyboot'tan çok daha üstün özellikleri olan bir program.

Tasarım yönünden de çok basit... Lakin şuan yavaş taşlar yerine oturuyor....

Çok teşekkür ederim anlatımların ve yama için. Hemen indiriyorum. Birkaç gün içerisinde deneyebileceğim umarım. Sorunlar yüzünden aerostudio'dan çok soğumuştum, yine ezb'ye dönmüştüm. grub4dos ile flash disklerde kullanıyordum artık her yerde kullanma vakti geldi sanırım.

Denemelerimde karşılaşacağım durumlar olursa bilgi vererek katkıda bulunmaya çalışacağım. Tekrar teşekkürler, iyi forumlar.

@baris_seven

Artık Aero Studio'da güncel Grub4dos komutlarını kullanabildiğimizden boot konusunda bir sıkıntı olacağını sannetmiyorum.

Tabi testlerini sabırsızlıkla bekleyeceğim...

Diğer taraftan programdaki en önemli sorun ISO oluşturma safasında. Teslerimde bir yada iki kez karşılaştım.

Tabi bu tip bir sorun olursa UltrISO gibi bir programdan yararlanılabilir......

@*TOYGAR*

Farklı yöntemler ile yapılabilir aslında ama fazşa uğraşmaya da gerek yok.

İlerki versiyonlarda bu sorunun düzeleceğine inanıyorum.

Iso oluşturma safasında seninde bildiğin gibi boş veya fazla büyük olmayan bir klasör gösterince program sorun çıkarmıyor.

Menümüze son şekli verdikten sonra ultraiso gibi bir program yardımıyla tüm dosyaları enjekte edebiliriz.....

Bir ara o ufak autoit çalışmasını düzenleyip konu altında yayınlamayıda düşünüyorum.......

Katılımsızı da benden olsun :)

Aero Studio 2008 | Türkçe | Güncel !

aerostudio.png

# Boyut : 10.1 Mb

# Dil : Türkçe (Çevirisi Tarafımca Yapıldı.)

# Masaüstüne Kısayol Atar.

# Birçok Sorunu Ortadan Kaldıran Yama/Güncelleme Paketi Eklenmiştir.(Blue Life'a Teşekkürler)

:rolleyes:

Please register to see this content.

arakadaşlar iki önemli sorunla karşı karşıyayım...

Birincisi;

acti.iso dosyası multiboot/acronis/acti.iso dizininde....(multiboot=root dizini)

komut: isoemu /acronis/acti.iso

deploy ile iso oluşturduktan sonra virtual box ile boot oluyor ve menü ekranım geliyor. Acronis yüklemesini başlattığımda ise, starting acronis loader diye yazı çıkıyor ve orda donuyor.

Ne yapmalıyım? Neyi eksik yapmış olabilirim?

İkinci ve daha önemli sorun ise Vista yüklenmiyor...

Vista iso içeriğini root dizinine kopyaladım. Komut da bu:

grub4dos chainloader /BOOTMGR

boot

deploy yapıp virtual box ta açılan boot menümden vistayı sectiğimde aşağıdaki hatayı veriyor. Bunun için acil yardım lütfen?ekranbpo.jpg

Edited by mahmudem

@mahmudem

Iso çalıştırma konusunda grub4dos komutlarını tavsiye ederim.

Çünkü ilgili grub4dos komutu sihirli bir komuttur. Yani içerisinde bir ISO dosyasını çalıştırmak için iki yöntem bulunmaktadır.

Birinci işe yaramaz ise ikinci yöntem çalışacaktır.

Eğer çok karışık geliyorsa @*TOYGAR* söylediği gibi bcdw daha mantıklı.

En son çare isoemu yu kullanmalısın.

Sorununa gelirsek virtual box kaynaklı olabilir.

Vista konusunda, grub4dos ilgili dosyayı bulamamış. Bunun nedeni ya bootmgr dosyası rootta deyil yada ismi küçük harfle yazılı.

Grub4dos komutlarında küçük ve büyük harflere dikkat etmeliyiz. BOOTMGR dosyan küç harfli ise;

grub4dos chainloader /BOOTMGR
boot[/CODE]

yerine

[CODE]grub4dos chainloader /bootmgr
boot[/CODE]

kodunu kullanmalısın.....

Çok teşekkür ederim @*TOYGAR* ve @Blue_Life... :good:

@Blue_Life

Senin belirttiğin gibi; her iki sorunumun nedeni BÜYÜK/küçük harf uyuşmazlığıymış. Başlangıç dosyası adı ile komuttaki dosya adlarının ikisi de ya büyük ya da küçük harfli olması gerekiyormuş. Multiboot DVD'mi sayenizde tamamladım. İçeriği şöyle oldu:

Windows XP Kur

Windows Vista SP2 32/64 Bit Kur

Acronis 2009 Başlat

Hiren Boot CD 9.9 Başlat

Harddiskten Başlat

Vista Ultimate SP2 32 ve 64 Bit Sürümleri kendim waik kullanarak birleştirdim ve vlite ile gereksiz bileşenleri çıkardım...

Windows Xp Pro Sp3 + Ağustos 2009 + Full Driver, Xp Pro Sp3 + Güncellemeler + IE7 + WMP11 + Driver için @KaYRaBeY 'e teşekkürler...

Bu forumda çok şey öğrendim. Bilgilerinden istifade ettiğim herkese şükranlarımı sunuyorum...

Özellikle @Blue_Life, @Blackman, @Morning kardeşlerime katılımsız kurulum destek ve cd/dvd-usb multiboot konularındaki bilgilerini bizimle paylaştıkları için ayrıca teşekkür ediyorum... :download1:

Edited by mahmudem