Jump to content

Aero Studio Ile Multiboot Cd\dvd Yapımı

Share

Recommended Posts

• Replies 359
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Merhaba

Xp ve Vista'yı önceki mesajlarınızdaki belirttiğiniz gibi root'a atıp iso dosyasında birleştirdim.

dvd'den boot yaptığımda xp için hiç bir sorun çıkmazken Vista için aşağıdaki hata mesajını alıyorum

thumb_315240618.jpg[/url][/img]

Edited by keskes

Birinci ihtimal, sanalpc yazılımıyla (Qemu vb. gibi) test yapıyorsan, Vista ve Win7 için ram çok önemlidir.

Ram miktarı az olabilir.

Eklediğin resimden net bir şey anlaşılmıyor.

İkinci ihtimal, iso dosyan bir dvd ye sığmayacak kadar büyük oldu. Ve bu neden ile iso dosyasının bazı kısımları dvd ye yazılamadı....

İso dosyanın boyunun kontrol etmelisin....

Merhaba

İlginize teşekkür ederim

Normal olarak boyut 3804 mb dvd'ye sığıyor.

Sanal makina olarak VMware kullanıyorum

thumb_754979104.jpg[/url][/img]

Resim boyutunu mesajlarımda büyütemiyorum nedenini bilemiyorum

Vista hatası:

File: \Boot\BCD

Status: 0xc000000f

Info: An error occured while attempting to read the boot configuration data.

Sanki vista cdden verileri okuyamıyor ve boot menusünü gösteremiyor.

Edited by keskes

@keskes

Şuanki yaşadığın sorun AeroStudio ile ilgili deyil.

Çünkü başarılı bir şekilde Vistayı boot ediyorsun ve sonra sorun çıkıyor.

Ben XP kullanıyorum. Tools paketindeki Mkisofs - MakeISO.CMD ile iso oluşturdum.

Tabiki iso oluşturmadan CD_ROOT klasörüne Vista için gerekli dosyalarıda koydum.

Vmwarede bu iso dosyasını test ettim. Herangi bir sorun çıkmadı. :)

Aklıma eklediğin Vista dosyalarında bir sorun olma ihtimalinden başka önemli bir şey gelmiyor.

Diğer program ile iso oluşturmayı deneyebilirsin. Ayrıca çalıştığın sürücüde yeterli boş alanda olsun..

Bu sorunun cevabını malesef denemeler yaparak sen bulacaksın.

Unutmadan, wmwaredeki ram miktarını yükselttin mi?

@keskes

Merhaba...

Wmwarede iso dosyasını test ederken hata alıyorsan boşu boşuna dvd ye çekmene gerek yok.

Gerçekten yaşadığın sorun çok ilginç...

Şimdi CD_ROOT klasörüne hem Vistayı hemde XP PRO SP3 ekledim. sadece ortak SUPPORT vardı. O da bir sorun çıkarmayacağı için iso oluşturdum. Hem Vista hemde XP sorunsuz çalışıyor...

Çalışma yaptığın sürücüdeki boş alanı kontrol edebilirmisin?

Ayrıca kullandığın işletim sistemi nedir?

Paketteki BL_UIS.EXE ilede iso oluşturduğunda aynı sorun çıkıyor mu?

İlgili paketi ne zaman indirmiştin?

merhaba

İlgi ve alakanıza çok teşekkür ederim

vista ve acronis true image vexp sorunsuz çalışıyor.Bu sefer Hiren's ,Erd commander ,Acronis disk directory Aşağıdaki hatayı veriyor.

grub4dos 0.4.4 2009-03-31 , Memory :638K / 769M , MenuEnd: 0x48170

[ Minimal BASH-like line editing is supported. For the first word, TAB

lists possible command completions. Anywhere else TAB lists the possible

completions of a device/filename. ]

Grub>

Edited by keskes

Merhaba

Sayın Blue Life yaptığım menüler iş yerimde kaldı.

Ben vista'yı eklemeden önce çalışıyorlardı vistayı ekledikten sonra çalışmaz oldular

Yalnız dediğiniz gibi çalışan True image dışındakilerin hepsinin iso dosyaları küçük harf.

küçük harf olmasından dolayı çalışmamalarının sebebi nedir acaba

Size ancak cuma günü dönebileceğim

Çok teşekkür ederim

iyi akşamlar

@keskes

Yoksa sen tüm eklediklerin iso dosyası olarak mı çalıştırıyordun. Vista, hiren vs vs..

Vista veyahut Win7 iso dosyası şeklinde çalışabilir. Ama denemediğim için kesin bir şey söyleyemem.

grub4dos map /WIN7.ISO (0xff); map --hook; root (0xff); chainloader (0xff)
boot[/CODE]

Deneyen arkadaşlar olur ise, ve bizi bilgilendirirse sevinirim.

Hirende iso dosyası şeklinde çalışacaktır, lakin dos programları düzgün çalışmaz.

XP iso dosyası şeklinde çalışıyor ama, XP ye bazı sürücüler eklemek lazım. Tabi çalışsa bile tüm xp iso içeriği rame yüklenecek.

Ayrıca ram miktarımızın iso dosyamızdan çok büyük olması gerekiyor. Ve de iso dosyası rame yüklenirken biraz sürüyor... Xp için bu yöntemde iyi deyil açıkçası.

CD/DVD de normal olrak XP'yi çalıştırmak daha mantıklı.

Acronis veya Live sistemlerin çoğu iso dosyasından direkt çalıştırılabiliyor.

Disk veya disket imajlarında zaten sorun yok...

Yani sorun yaşadığın bileşenlerde, tam olarak nasıl bir yöntem izlediğini, bizimle paylaşabilirsen sana hatanın nerde olduğunu daha rahat söyleyebiliriz.

Kafama takılan cd ye yeni bir bileşen eklediğinde, mevcut çalışan bir bileşenin sorun vermesi. Gerçekten benim açımdan çok ilginç ve ilk defa duyuyorum.

Neyse umarım tüm sorunlarını kolay bir şekilde çözersin. Elimden geldiği kadar her zaman yardıma hazırım...

Kolay gelsin...

Merhaba

Dediğiniz gibi hepsini büyük harf ile yazınca sorunsuzca çalıştılar.Vista'nın eklenmesiyle küçük , büyük harflerin sorun çıkarmasının nedenini bilemiyorum belkide tekrar derleme yaparken bir şey atlamış olabilirim bilemiyorum

Xp ve Vista iso halinde değil sizin daha önce bahsettiğiniz yöntemlerle root'ta açılmış şeklinde çalışıyorlar.

Komut:

grub4dos ls /BOOTMGR && chainloader /BOOTMGR; ls /bootmgr && chainloader /bootmgr

boot

diğer dosyalar iso.

Komut:

grub4dos map /HRN.ISO (0xff) || map --mem /HRN.ISO (0xff); map --hook; root (0xff); chainloader (0xff)

boot

Değerli yardımlarınız için çok teşekkür ederim.

İyi çalışmalar.

@keskes

Büyük harf zorumluluğunun nedeni kısaca;

Grub4dosta büyük ve küçük harf farklıdır. Biz CD/DVD de windows bileşenlerinin düzgün çalışması için, iso oluştururken uppercase seçeneğini kullanıyoruz.

Böyle olunca iso dosyasının ISO 9660 formatına eklenen tüm dosyalar büyük harfli oluyor. Yani biz diyelim iso dosyamıza blue.txt adında bir dosya ekledik.

Bunun ismi ISO 9660 formatında BLUE.TXT oluyor. Biz grub4dos komutunda dosyamızı blue.txt yazarak kullansaydık çalışmayacaktır.

Bu yüzden grub4dos komutunda BLUE.TXT olarak kullanmak zorundayız. En güzel çözüm dosyanın ismini tamamen büyük yazıp, komuttada büyük kullanmak.

Biraz karışık bir konu. Ama oluşturduğun bir iso dosyasını IsoBurner programıyla açıp içeriği bakarsan, yani ISO formatının içeriğine beni daha iyi anlarsın.

Ama aerostudioda normal iso oluştururken uppercase seçeneği yok. Böyle olunca bazı windows kurlarda sorunlar çıkıyor...

Yani anlayacağın uzun ve karışık bir mevzu...

Bu arada;

grub4dos map /HRN.ISO (0xff) || map --mem /HRN.ISO (0xff); map --hook; root (0xff); chainloader (0xff)

boot

Hireni iso dosyası şeklinde çalışıtrmışsın, ama dos programları düzgün çalışmayacaktır.

Normal şekilde eklemen lazım....

Kolay gelsin.......

• 3 hafta sonra ...

Forumdan bir arkadaşımız AeroStudio ile yaptığı iso dosyasını kendi bilgisayarından çalıştıramamıştı.

open aero settings file failed hatası alıyordu!

http://www.tnctr.com/index.php?showtopic=113868&hl=

AeroStudio_Error.png

O zamanlar sorun çözülmüştü lakin konuda bulunan linkteki dosyayı güncellememiştim.

Kısaca paket güncellenmiştir....

Aero Studio Pack değiştirildi.

Tools\Iso-burner.exe paketten çıkartıldı.

Yerine ImgBurn eklendi.

Sisteminizde AeroStudio kuruluysa kaldırıp tekrar kurmanızı tavsiye ederim.

Edited by blue_life

• 1 ay sonra...

Arkadaşlar merhaba,benim sorunum şu.Elimde Driver paketiyle hazırlanmış,içinde acronis image vede disk director de olan bir iso dosyasını flash diskime yükledim.Boyutu 1.61 GB sorunsuz çalıştı.1.61 GB USB CDrom 13.5 GB'ta flask diskin geri kalanı flash belleğim 16 GB Sandisk Cruzer Contour.Fakat USB CD içine 440 MB lık Live XP attığımda boyut 2.18 GB oldu.USB CD yine sorunsuz çalıştı fakat bu defa flash belleğimin normalde 13 GB kadar boş alanı kalması gerekirken 3.9 MB boş alan kaldı.Böyle bir sorun yaşayan başka kimse var mı?Çözümü konusunda yardımlarınızı bekliyorum.

İlgili programı u3 bellekte hiç kullanmadığımdan net bir yanıtım yok. İlgili iso dosyası optemize edilmiş ve gerçek boyutunu yansıtmıyor olabilir. Ama o kadarda büyük olacağını tahmin etmiyorum.

Ayarlardaki veyahut programdaki ufak bir hatadan böyle bir sorun yaşamış olabilirsin. Flash belleğinden o eklediğin CD/DVD romları temizleyip tekrar baştan denemen sorunu çözebilir...

Kolay gelsin.....

gerçekten görsellikte üsütüne yok süper fakat benim 2 sorum olacak

1.kısa yol tuşlarına bastığımızda o butonu seçiyor.benim istediğim kısyol tuşuna basınca direk çalıştırsın.

mesla xp kurlum kısayol tuşuna basınca direk kurulum ekranına geçsin.butonu seçmesin.

2.butonlarda şefaflık uygulayabilirmiyim.programa fazladan buton ekleme şansımız varmı?hazır butonları nerden bulabilirim.

emeğiniz için teşekkürler.gerçekten çok güzel paylaşım.

@shmd

1 - İndirdiğin içerikte bulunan videoda tuş konusundan bahsetmiştim. Tekrar bir gözat...

aaa1.png

2 - Butonlarda şeffaflık konusuna hiç bakmadım. Şuanda bakma gibi bir imkanım yok malesef ;)

Lakin kendine özgü butonlar yapabilirsin. Aero Studio'da ilgili nesneler 7zip paketlenmiş.

Sen düzenlemek istediğin butonu seçip 7zip ile çıkart.

Daha sonra Gimp gibi bir resim editorü ile düzenle.

Düzenleme işini yaptıktan sonra iligi buton arşivini 7zip ile tekrar açıp düzenlediğin dosyayı ekle.

Mantığı anlayınca çokta zor deyil...

Kolay gelsin....

çok teşekür ederim.ben videoyu izlemeden başladığım için göremedim kusura bakmayın.

bir sorum daha olacak bende bir img dosyası var.

ben bu kodu kullanarak boot etmeye çalıştım hata aldım. ünv. de oluğum için gösteremiyorum

grub4dos map --mem /a.img (fd0); map --hook; root (fd0); chainloader (fd0)+1

boot

bu kodun olması gerekmezmi?

yada bu kod sadece ima dosyaları içinmi?

Evet kod düzgün, lakin a.img ismi hatalı. Mevcut dosyanın ve komuttaki dosya isminin büyük olmasına dikkat et.

grub4dos map --mem /A.IMG (fd0); map --hook; root (fd0); chainloader (fd0)+1
boot[/CODE]

Veyahut şöyle bir komutta yazabilirsin...

[CODE]grub4dos map --mem /A.IMG (fd0); map --hook; chainloader (fd0)+1; rootnoverify (fd0); map --floppies=1
boot[/CODE]

• 2 hafta sonra ...

bende active@ boot cd diye bir sistem var ben onu multi boote ekledim

şu kodu kullandım oldu

grub4dos ls /BOOTMGR && chainloader /BOOTMGR; ls /bootmgr && chainloader /bootmgr

boot

fakat ben onu bir klasöre koydum sonra bu kodu kullandım

grub4dos ls /active/BOOTMGR && chainloader /active/BOOTMGR; ls /active/bootmgr && chainloader /active/bootmgr

boot

kod işledi fakat hemen sonrasında

/boot/bcd
dosya olmadığını söyledi fakat doya orada

neden olamadı hatayı nerede yaptım acaba

şu koduda kullandım gne başarılı sonuç alamadım aynı hatayı aldım

grub4dos ls /active/BOOTMGR && chainloader /active/BOOTMGR; ls /bootmgr && chainloader /bootmgr

boot

yardım edebilirmisiniz acaba

bir sorum daha var

@blue_life anlatım videosunu izledim süper gerçekten fakat hani zaman çubuğu varya orada ben zaman çubuğunun hiç bir şekilde gitmemesini istiyorum yani mausu kımlatsamda yine zaman çubuğu devam edecek bu mümkünmü acaba.ve videoyu hangi programla hazırladınız acaba boyutunun çok yüksek olmasını bekledim fakat çok küçük.

Edited by shmd