Jump to content

Aero Studio Ile Multiboot Cd\dvd Yapımı

Share

Recommended Posts

• Replies 359
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

şimdi ben aero studio ile multiboot yapıyorum we bu multiboota mini xp, acronis, bartpe, hiren, ghost gibi programları eklemek istiyorum bu programların ima , img , bif , gibi dosyaları war bunları multibootta göstermem yeterli değil heralde programın dosyalarıda gerekli sanırım... bunları nasıl eklerim bana anlatırmısın....ayrıca şu snn aero ile multiboot konusuna bu programları eklemeyide anlatırsan daha güzel olur....en azından bnm gibi acemiler için :rolleyes2:

şimdiden çok teşekkürler...

Aslında nasıl yapacağımızı video anlatmaya çalışmıştım ama yazıylada ufak bir özet geçelim.

1 - AeroStudio'yu ve daha sonra benim hazırladığımı yamayı kuruyoruz. (Aero Studio'nun yeni bir sürümü çıkmamış ise yamayı kesinlikle kurun.)

2 - C:\ sürücümüzde bir klasör oluşturalım. Adı MultiBoot olsun. Tabi siz istediğniz yerde ve istediğiniz isimle bir klasör oluşturabilrisiniz.

3 - CD/DVD ye ekleyeğimiz bileşenlerin dosyalarını bu oluşturduğumuz MultiBoot klasörüne koyalım ve buna göre Aero Stuido'yada menümüzü şekillendirip uygun komutları girelim.

4 - Menümüzü tasarladıktan ve gerekli bileşenleri MultiBoot klasörümüze ekledikten sonra, Iso oluştururken kanak klasörü (Source Files) olarak dosyalarımızı içine kopyaladığımız bu MultiBoot klasörü göstererek ISO dosyamızı oluşturalım.

Nasıl yapacağınızı videoda anlatmıştım.

Şimdi bazı arkadaşlarımızın sorun yaşadığı örnek komutlardan bahsedelim.

Not:Şuan Aero Studio'da direk Grub4dos komutlarını kullanabiliyoruz. Bence Grub4dos komutlarını tercih etmeniz lazım. Çünkü diğerlerine göre çok daha sorunsuz.

Ama Grub4dos komutlarını kullanırsak dosyalarımızın isimlerinindeki büyük ve küçük harflere dikkat etmemiz lazım.

Mesala Blue.ima adında bir dosyamız var ve biz bunu Grub4dos komutlarında kullanırken blue.ima veya BLUE.IMA veya blue.Ima gibi büyük ve küçük harfleri değiştirerek yazarsak sorun yaşarız.

Büyük ve küçük harflere dikkat etmezsek, Grub4dos ilgili dosyayı bulamaz ve bizi komut istemine atar. En güzel önlem dosya isimlerinizi büyük harfle yazıp ve komutlarda büyük harfle kullanmak.

Blue.ima nın ismini değiştirip BLUE.IMA yapalım ve komuttada BLUE.IMA olarak kullanalım.

BLUE.IMA sadece bir örnekti.. (Kafanız karışmasın)

Bu konuyu aydınlattığımıza göre ekleyecğimiz bileşenlere geçelim.

Menümüze Windows XP'yi ekleyelim.

Multiboot klasörümüze Windows XP kur için gerekli dosyaları kopyalıyoruz. (I386,WIN51,WIN51IP,WIN51IP.SP3 vs. gibi kur için gerekli dosyları.)

Aero Studio'da ise daha önce verdiğim gibi;

grub4dos chainloader /I386/SETUPLDR.BIN
boot[/CODE]

komutunu kullanıyoruz.

Ama bizim I386\SETUPLDR.BIN dosyamızın konumunda küçük harf var ise sorun yaşarız. Mesela I386 klasörümüz küçük isimli (i386) olsun. O zaman komutumuz

[CODE]grub4dos chainloader /i386/SETUPLDR.BIN
boot[/CODE]

olacaktır.

Dosyamızın tüm konumu küçük ise (i386\setupldr.bin) o zaman komutumuz

[CODE]grub4dos chainloader /i386/setupldr.bin
boot[/CODE]

olacaktır.

Küçük ve büyük harf kuralını anladığınızı düşünerek devam ediyorum.

Bu arada dikkat ederseniz windowsta dosyamızın konumlarında [b]\[/b] işaretini kullanıyoruz. Ama Grub4dos'ta bu [b]\[/b] işaretini [b]/[/b] işareti ile değiştiriyoruz.

Aynı CD/DVD ye birden fazla XP eklemek veya XP nin ana kurulum klasörünü değiştirmek için paketteki MultiXP.exe videosunu izleyebirlisiniz.

Bu arada dikkat ederseniz direkt I386\SETUPLDR.BIN dosyasını çalıştırdık

AeroStudio'da UltraIso,Isobuster, 7zip vs. gibi programlar ile elde ettiğimiz açılış kayıt dosyalarını kullanmaya ihtiyacımız yok.

Direkt ilgili onyükleme dosyalarını AeroStutudio ile çalıştırabiliriz.

[b]Şimdi menümüze Windows Vista ekleyelim.[/b]

Yine Vista kur için gerekli dosyaları MultiBoot klasörümüze kopyalıyoruz. (bootmgr,Boot,Efi, Sources vs vs. gibi kur için gerekli dosyaları.)

AeroStudio'da kullanacağımız komut ise;

[CODE]grub4dos chainloader /BOOTMGR
boot[/CODE]

Tekrar etmeden duramıyorum :)

Eğer BOOTMGR dosyamız küçük harfli ise kullacağımız komut;

[CODE]grub4dos chainloader /bootmgr
boot[/CODE]

Diğer ekleyeceğiniz bileşenler içinde aynı yöntemleri kullanacaksınız.

[b]Şimdi menümüze Hiren's BootCD v9.9 ekleyelim[/b]

Versiyon yazıyorum, çünkü Hiren önyükleme için kullandığı isolinux.bin dosyasını değiştirebilir. (Bence bir süre sonra Grub4Dos'a geçebilir.)

Neyse HBCD klasörünü Multiboot klasörümüze olduğu gibi atıyoruz.AeroStuido'da

[CODE]grub4dos chainloader /HBCD/isolinux.bin
boot[/CODE]

komutunu kullanıyoruz.

Istersek Hiren menüsündeki bileşenleri direkt AeroStudio'daki menümüze alabiliyoruz.

Mesela Hiren'deki MiniXP'yi anamenümüze almak için;

[CODE]grub4dos chainloader /HBCD/XPLOADER.BIN
boot[/CODE]

komutunu kullanabiliriz.

Diğer taraftan DosProgramlarını AeroStudio menümüze almak için nomal disket usulunu kullanabiliriz.

Ama komutu şimdilik yazamıyorum.

Nedeni ise kullanacağımız komutta bulunan bir karakter, internet tarayıcılarımızda dügün görüntülenemiyor.

Uyumsuz karakterimiz ile ilgili bilgi indirdiğiniz paketteki Sample_Codes.exe dosyasına bulunmakta.

Kısacası disket usulüyle HBCD\boot.gz dosyasını çalıştırırsanız Hiren's BootCD'deki dos programlarını çalıştırabilrisiniz.

[b]Forumda yazamadığım karakter hakkında bilgi:[/b]

Iso ve disket konularına geçmeden forumda yazamadığımız bu karakterimiz hakkında biraz bilgi vermek istiyorum.

Çünkü Iso ve disket imajlarında bol bol kullanacağız.

AeroStudio'da Grub4dos komutlarını kullanırken tek bir satırda kullanmamız gerekiyor. Eğer bir alt satıra geçersek hatalı bir komut yazmış oluruz.

Normal şekilde Grub4dos komutlarını ard arda yazarsakta hatalı bir komut yazmış olacağız.

Bu nedenle bir komutumuzu yazdıktan sonra forumda yazamadığımız bu karakterimizi arkasına ekleyip diğer komutumuzu yazabilriz.

Uyumsuz karakterimiz ile ilgili bilgi indirdiğiniz paketteki Sample_Codes.exe dosyasına bulunmakta.

[b]Komutlarımızı vermek için forumda yazamadığımız karakterimizi * karakteriyle yer değiştirelim. Tabi siz normal kullanırken * karekterini forumda yazamadığımız karakterimiz ile değiştirmeyi unutmayınız.[/b]

[b]Şimdi menümüze Bir Iso dosyası ekleyip Çalıştıralım (Acronis, LiveXP, MiniXP, Bartpe vs vs.) için kullanabilrisiniz.[/b]

ISO dosyamızın adı TEST.ISO olsun. Ve ortada olmaması açısından MultiBoot klasörümüzde bir alt klasör oluşturalım. Adını ISO_IMAGE kayalım.

Tabi bu bir örnek. Siz istediğiniz bir isim verebirlisiniz. Tabi komutlarımızda bu verdiğiniz isimleri düzgün bir şekilde kullanmanız lazım.

Şimdi ISO dosyamızın konumu MultiBoot klasörümüzdeki ISO_IMAGE\TEST.ISO

O zaman kullanacağımız Grub4Dos komutu;

[CODE]grub4dos map /ISO_IMAGE/TEST.ISO (0xff) || map --mem /ISO_IMAGE/TEST.ISO (0xff)*map --hook*root (0xff)*chainloader (0xff)
boot[/CODE]

* karakterini doğru karakter ile değiştirmeyi unutmayınız...

Kullandığım komutta dosyamın konumunu iki defa kullanmamın amacı, o komuttun iki farklı yöntemi barındırmasıdır.

Kısaca map kamutu direkt iso dosyasını çalıştırır. Eğer map komutu işe yaramaz ise map --mem komutuyla iso dosyamız rame yüklenerek çalıştırılır.

Tabi istersek bu komutu ayırabiliriz.

Direkt iso dosyasını çalıştırmak için,

[CODE]grub4dos map /ISO_IMAGE/TEST.ISO (0xff)*map --hook*root (0xff)*chainloader (0xff)
boot[/CODE]

Iso dosyasını rama yükleyerek çalıştırmak için;

[CODE]grub4dos map --mem /ISO_IMAGE/TEST.ISO (0xff)*map --hook*root (0xff)*chainloader (0xff)
boot[/CODE]

komutunu kullanabiliriz.

Acronis isoları direkt çalışımakatdır.

Fazla eski olmayan livexp gibi livecd isolarıda direkt çalışmaktadır. Mesela siz bu yöntem ile Hiren's BootCD yi çalıştırırsanız, içerisindeki MiniXP çalışacaktır.

Lakin Dos programları, Grub4dos'un oluşturduğu sanal sürücüye ulaşamayacağı için çalışmayacaktır....

İlk başta Hiren'deki dos açılıp ilgili dos menüsü karşımıza gelir, lakin bir bileşen seçtiğimizde ilgili bileşen için gerekli dosyalara ulaşılamaz.

Tabi gerekli dosyaları bir disket imajında toplayarakta Hiren's BootC'deki dos programlarını çalıştırabiliriz. Bu sayede HBCD klasörünü ortadan kaldırabiliriz.

Nasıl yapılacağını başka bir konuda anlatmıştım...

Çalışmayan LiveCDler için ise iso dosyasının içindeki dosyaları daha önceden oluşturduğumuz MultiBoot klasörüne kopyalayıp çalıştırabilriz.

Tabi CD/DVD mizde aynı dosyalar mevcut ise hex editorler yardımıyla bu yolları değiştireceğiz. (Uzun bir konu...)

[b]Şimdi menümüze bir disket imajı ekleyip çalıştıralım. (img,ima,gz vs vs..)[/b]

Öncelikle .gz bir gzip uzantısıdır. Yerden tasağruf sağlamak için bir disket imajını gzip ile sıkıştırıp kullanabiliriz.

Bir dosyayı gzip ile sıkıştırmak için Pakettki Tools\Tools\Gzip Gui.exe programını çalıştırın.

Gelen ekrana dosyanızı sürükleyin. Bu sayede dosyanız gzip ile sıkıştırılacaktır. Eğer dosyanız sıkıştırılmış ise yine aynı ekrana sürükleyerek sıkıştırmayı açabilirsiniz.

Neyse dosyamızın adı TEST.IMA olsun. MultiBoot klasörümüzde disket imajlarımızı koymak için bir klasör oluşturalım.

Adı ise ne olsun... FLOPPY olsun. TEST.IMA'yı bunun içine atalım. Tabi bunlar bir örnek. Siz isteidğiniz gibi değiştirebilrisiniz.

Şimdi dosyam MultiBoot klasörümdeki FLOPPY\TEST.IMA konumunda.

O zaman kullanacağım komut;

[CODE]grub4dos map --mem /FLOPPY/TEST.IMA (fd0)*map --hook*chainloader (fd0)+1*rootnoverify (fd0)
boot[/CODE]

Siz sadece dosyanızın konumu değiştirin yeter. Tabi * karakterini doğru karakter ile düzeltmeyi unutmayın.

Komutta kullandığım map --mem den bahsetmiştim. Yani disket imajım önce rame yüklenip sonra çalışacak.

Eğer disket imajını direkt çalıştırmak isterseniz;

[CODE]grub4dos map /FLOPPY/TEST.IMA (fd0)*map --hook*chainloader (fd0)+1*rootnoverify (fd0)
boot[/CODE]

komutunu kullanabilirsiniz. Lakin bu soruna yol açabilir....

Bu arada iki komutuda birleştirebiliyoruz.... :)

[CODE]grub4dos map /FLOPPY/TEST.IMA || map --mem /FLOPPY/TEST.IMA (fd0)*map --hook*chainloader (fd0)+1*rootnoverify (fd0)
boot[/CODE]

Ama disket imajları için en güvenli yöntem birinci verdiğim komuttur.

[b]Son.[/b]

Gerçekten çok fazla uzattım ama Grub4Dos konusu gerçekten çok geniş bir konu. Ne kadar yazsam inanın bir şeyler eksik kalacaktır.

Umarım bu makale ile sorunlarınızı bir nebze olsun çözersiniz dileğimle....

Sorunsuz günler dilerim. Sağlıcakla...

@*TOYGAR*

Hem evet hem hayır diyebilirim. :rolleyes2:

Ama şöyle yapabilirsin.

1-Grub4dos ile çalıştırmak istediğin ve çalışmayan iso dosyasındaki açılış bilgisini çıkart ve isonun içindeki dosyaları CD_ROOT klasörüne koy.

Açılış bilgisini aldığın dosyayı ise herangi bir isim ile BootFiles klasörüne koyup ilgili bat dosyasındaki Set bootfile=AeroStudio.bin satırını düzelt.

Yani AeroStudio.bin yerine o dosyanın ismini yazacaksın. Sonra ISO oluştur...

Tabi UltraISO da işe yarayabilir bu konuda.

Ama bu yöntem en başta Grub4dos ile sorun veren iso dosyaları için diyebilirim.

@Malesef programda böyle bir sorun mevcut.

Aslında sorunun çözümüde basit sayılır. Çözüm olarak;

O gösterdiğin ekranda iso oluştururken kaynak klasör olarak boş bir klasör gösterip iso oluştur.

Iso oluşunca UltraIso programıyla bu iso dosyasını aç ve eklemek istediğin dosyaları ekle.

Tabi pakette bulunan araçlar ilede iso oluşturabilirsin .

CD_ROOT klasörene AeroStudio ile oluşturduğun iso içindeki Airboot klasörünü ve ekleyeceğin bileşenlerin dosyalarını koyup indirdiğin paketteki araçlar ile de iso oluşturabilirsin....

@Malesef programda böyle bir sorun mevcut.

Aslında sorunun çözümüde basit sayılır. Çözüm olarak;

O gösterdiğin ekranda iso oluştururken kaynak klasör olarak boş bir klasör gösterip iso oluştur.

Iso oluşunca UltraIso programıyla bu iso dosyasını aç ve eklemek istediğin dosyaları ekle.

Tabi pakette bulunan araçlar ilede iso oluşturabilirsin .

CD_ROOT klasörene AeroStudio ile oluşturduğun iso içindeki Airboot klasörünü ve ekleyeceğin bileşenlerin dosyalarını koyup indirdiğin paketteki araçlar ile de iso oluşturabilirsin....

Anladığım kadarıyla şu şekilde.Butonlara kodları girip iso oluşturacam.Daha sonra İso dosyasını açıp ekleyeceğim dosyaları içine aktaracam.Doğrumuyum? Bir de bütün kodlar yoktur.Norton ghost ve acronis komutlarını bulamadım.Bunları nasıl halledebilirim.

Edited by catlak_mami

Denemek amacıyla sadece acronis.iso ve hiren.iso ekledim fakat nedense hata veriyor bu hata neden olabilir acaba?

adszyif.jpg

kod ise

grub4dos map /hiren.iso (0xff) || map --mem /hiren.iso (0xff)

map --hook

root (0xff)

chainloader (0xff)

boot

grub4dos map /acronis.iso (0xff) || map --mem /acronis.iso (0xff)

map --hook

root (0xff)

chainloader (0xff)

boot

ekledim.

kendi komutlarıyla denedim yani grub4dos ile ondada aynı hatayı veriyor.

@catlak_mami

Evet aynen söylediğin gibi yapabilirsin.

Her bileşene göre kod zaten veremeyiz. Verilen disket örneğine bakarak disket imajlarını çalıştırabilirsin.

Mesela diset imajın anadizinde ve adı GHOST.IMA olsun. O zaman kodun;

grub4dos map --mem /GHOST.IMA (fd0); map --hook; chainloader (fd0)+1; rootnoverify (fd0)
boot[/CODE]

@Typee32

Daha önce karşılaşmadığım ilginç bir sorun.

Programı mümkünse kaldırıp yeniden yükle. Ve çalıştırırken de yönetici olarak çalıştır.

Bu arada sorun Qemu ile alakalı olabilir.

Aslında Ramazan'ın birinci günü yamayı güncelleyecektim ama bilgisayarım bozuldu. :good:

Tüm çalışmalarım vs. onda kaldı. Şuan laptoptan takılıyorum. Bu yüzden kısa vade olarak herangi bir çalışma yapamam....

Kolay gelsin....

@Typee32

Daha önce karşılaşmadığım ilginç bir sorun.

Programı mümkünse kaldırıp yeniden yükle. Ve çalıştırırken de yönetici olarak çalıştır.

Bu arada sorun Qemu ile alakalı olabilir.

Aslında Ramazan'ın birinci günü yamayı güncelleyecektim ama bilgisayarım bozuldu. :rolleyes:

Tüm çalışmalarım vs. onda kaldı. Şuan laptoptan takılıyorum. Bu yüzden kısa vade olarak herangi bir çalışma yapamam....

Kolay gelsin....

Kullandığım işletim sistemi xp ve eklediğim tüm dosyalar isoydu fakat bende sorunu anlamadım nedense.

@Typee32

manuel olarak iso oluşturduysan airboot kalsörünün iso imajı içinde olduğundan emin ol...

hayır ne yazık ki orjinal bootable iso dosyası.

yinede yardımlarınız için sağolun arkadaşlar farklı bir şekilde buldum fakat bu seferde \bcdw\bcdw.bin bulunamıyor diyor acroniste ama bu işi çözeceğim gibi :D

Öncelikle hepinize teşekkür ederim,Baya bir faydalandım!

Şimdi şöyle bir projem var

1- multiboot menülü bir cd hazırlamak

2- bu cd'yi (imajını) flash diske yazarak bootlarımı usb den yapmak.

---------------------

2. kısımda bir sorun yok.-> chip genius ve usb chip üretici firmasının programıyla bunları yapabiliyorum, usb bellek Cd ymiş gibi davranıyor.(tek başına xp ve unattended programları yükleyebiliyorum-dediğim gibi burada sorun yok)

-------------------

1. kısımda hepinizin yardımıyla aeroyu kullanarak bir multi boot menü yaptım

menümde

1- hdd den başlat(zaten standart -sanırım sorun olmaz

2- Orjinal Win XP SP3 (katılımlı)

3- Orj. xp sp3 ve unattended programlarım (2. ve 3. maddede blulife in multi xp anlatımıyla sorunsuz halledildi-teşekkürler)

4- Norton Ghost 12.0

-------------------------

sorun 4. maddede yani norton ghost ta

norton.iso diye bir iso dosyam var

hatta norton.img de var

tnctrde buldugum bu ima paketinin icindeki norton.ima da var

sorun şu ki nortonu bir türlü calistiramadim

Aero da şu kodu yaziyorum:

grub4dos map /IMAGES/Norton.iso (0xff)*map --hook*root (0xff)*chainloader (0xff)

boot

(karekterle sample.exe deki karekterle düzeltildi -sanırım I harfine benzer )

bu arada Norton.iso IMAGES klasörünün içinde.- büyük-küçük harfe de dikkat ediyorum,

ama sonuç nafile

hatta önce windows un ram boot manager o tarzda bir programini acti

sonra kapatip actim tekrar test ettim bu sefer norton ghost calisti.cd yazdirdim, norton u test edeyim dedim;

menü ekrana geldi , norton a tıkladım. boot from CD or DVD, bir tuşa basın uyarısı geliyor, ancak klavyeden tuşlara basınca da almıyor ve windows u başlatıyor

Ben hatayı nerde yapıyorum?

-----

konu ile alakalı; hazırlayacağım cd.iso yu usb belleğe yazdırsam(usb yi chip programını kullanarak cd rom şekline çevirince) sorun çıkartırmı?

hocam ellerine saglık konuyu yeni gördüm ve baya güzel bir çalışma. en kısa zamanda deniyorum. bir ricam var yanlış değilsem morning hocanın anlattığı konuda birden fazla xp ile 3-4 xp yi düşük boyutlarda birleştirebiliyorduk. bunda da öyle bir seçeneğimiz varmı .

evet oluşturacağınız iso imajının boot imajını çıkarıp cdimage ile sıkıştırırken boot imajı olarak çıkardığınız imajı gösteriniz.

Haklısın hocam ezboot içindeki boot dosyasını göstermek yerine kendi boot dosyası ile yapabiliriz

sagolasın

multi xp yi çözmüşsünüz benim merak ettiğim Vista ve Windows 7 yi nasıl ekleyeceğiz?

menümde

xp

vista

windows 7

var

aero studio gayet güzel bir program ama ne bu yani ellibin tane işlem onu yap bunu yap şunu yaz bunu yaz hex editör kullan norton için ayrı xp için ayrı multi xp için ap ayrı, şunu her program için bir sanal cd sürücü oluştursaydı ve onun üstünden kurulsaydı şahane olurdu ya ,programda görsellik iyide teknoloji eski kalmış, sizingibi insanlar olmasa aero studio tek başına tam bir problem.

Ben halen XP kullanıyorum vede win7 yi denemedim bile.

İllaki vista ve win7 yi aynı cd/dvd de birleştirmenin bir yolu vardır.

Araştırmak ve tesler yapmak lazım. Buda uzun iş.. Şimdilik böyle bir konu için hiç uğraşasım yok.

Sanal cd sürücüsüne gelirsek; malesef windows grub4dos veya benzeri bir yol ile çalıştırdığımız iso dosyasından kuralamıyor.

Yani belli bir safaya kadar gidebilirsin ama sonra takılırsın. Vista'da bu yöntemi hiç denemedim.

Easyboot veya AeroStudio da tasarım yaparken zorlanıyorsan, daha sade text içerikli olan Grub4dos'u deneyebilirsin. Benim favorimdir.

Kolay gelsin....

• 4 hafta sonra ...
  • 2 hafta sonra ...

Merhaba

İyi akşamlar

Öncelikle multiboot yapımında vermiş olduğunuz bilgiler ve videolar <easyboot, Grub4dos, gfx menu> dolayısiyle size çok teşekkür ederim.

@keskes

Iso dosyasını hangi program ile oluşturdun acba?

Mkisofs - MakeISO denedin mi acaba?

iso dosyam 1.5 Gb Aero Studio ile yaptım yukarıdaki hatayı verdi .dosya boyunu 500 mb indirdim hata vermedi.

önceki konularda dediğiniz gibi iso için boş dizin gösterip iso dosyasını ultra iso ile açıp diğer dosyaları içine entegre etmem lazım herhalde.

2. bir hatada ilk dosyada

bcdw /xxx.iso

kullanmıştım programı çalıştırmadı

grub4dos map /acti.iso (0xff) || map --mem /acti.iso (0xff); map --hook; root (0xff); chainloader (0xff)

boot

komutu ile yapınca program çalıştı.

Menudeki programları çalıştırmak için hep iso dosyalarını kullanıyorum bana daha pratik gibi geldi. Bu konuda sizin öneriniz nedir acaba.

Ayrıca belki önceki konularda anlatılmıştır kaçırmış olabilirim Aero Studio' yu multi boot usb olarak kullanabilirmiyim.

İyi akşamlar...

AeroStuio programı iso oluşturma bölümünde sorun verebiliyor.

Gerekli açıklamayı konunun başında maddeler halinde yazmıştım...

Tekrar bir gözat...

bcdw /xxx.iso yerine grub4dos kullanman daha stabil çalışıyor.

Her bileşen malesef iso şeklinde çalışmıyor. Çalışsa bile sorunlu olacaktır...

Mesela XP kur... Sen normal yöntemler ile eklemelisin..

AeroStuido tabiki usb den çalıştırılır. Lakin inan ben denemedim...

Ben HDD/USB veyahut CD/DVD de Grub4dos kullanmayı daha çok seviyorum... :)

Kolay gelsin.....