Jump to content

Laptop'a 2'nci Harddisk Tavsiyesi

Share

Recommended Posts

Arkadaşlar laptopumda 2 adet SATA HDD girişi var 1’nci HDD yerinde SSD takılı, 2’nci HDD yerine 1 TB kapasiteli  2'nci harddisk takmak istiyorum (yalnızca Depo amaçlı kullanacağım) performans ve hız açısından;

5400 rpm dönüş hızı olan SSHD mi

7200 rpm dönüş hızı olan normal HDD mi takmalıyım?Teşekkürler

Edited by FireWalkeR

ssd al bence daha iyi olur okuma yazma hızı iyi kullanıma göre ömrü uzun olur şansa bozukta gelebilir 2. elde gelir bunlara dikkat etmek gerek mekanik diskler devri bana göre bitti  bütçem olsa 8 tb ssd alıp bütün arşivi toplarım azda yer kaplar mekanik olduğu için fazla pek fark etmez bence cache bellek olayı iyi olması gerek galiba laptop diski 5400 rpm olması gerek 3.5 inçler 7200 rpm olması gerek varsa ben görmediysem özür dilerim daha iyi bilgiye sahip arkadaşımız bize bilgi verirse seviniriz kolay gelsin iyi forumlar

FireWalkeR, 1 saat önce yazdı:

Arkadaşlar laptopuma  1 TB kapasiteli  2'nci harddisk takmak istiyorum (yalnızca Depo amaçlı kullanacağım) performans ve hız açısından;

5400 rpm dönüş hızı olan SSHD mi

7200 rpm dönüş hızı olan normal HDD mi takmalıyım?Teşekkürler

Sen en iyisi birtane SSD al. Su anki harddiskini ikinci yap. Alacagin SSD yide birinci disk yapip kullan. Inanki o zaman daha iyi performans alirsin bence.. Ikinci olarak kullanacaksan ne alirsan al performansa etkisi pek olmayacaktir. Cünkü performans olarak görmek istiyorsan SSD yi sistem yani birincil disk olarak kullanman gerekiyor..

Ayrica iyi bir diski deppo amacli kullanmak istersen sadece kopyalama-yapistirma isleminde biraz artis olabilir oda leptopunun kapasitesine yani birinci diskin veri aktarimina bagli olacaktir. Yani kopyalama islemi icin iyi bir HDD almak gereksiz... Umarim anlatabilmisimdir...

Edited by TOLGAHAN5

AdnanGumus, 32 dakika önce yazdı:

ssd al bence daha iyi olur okuma yazma hızı iyi kullanıma göre ömrü uzun olur şansa bozukta gelebilir 2. elde gelir bunlara dikkat etmek gerek mekanik diskler devri bana göre bitti  bütçem olsa 8 tb ssd alıp bütün arşivi toplarım azda yer kaplar mekanik olduğu için fazla pek fark etmez bence cache bellek olayı iyi olması gerek galiba laptop diski 5400 rpm olması gerek 3.5 inçler 7200 rpm olması gerek varsa ben görmediysem özür dilerim daha iyi bilgiye sahip arkadaşımız bize bilgi verirse seviniriz kolay gelsin iyi forumlar

Artik leptop disklerindede yani 2.5 lik disklerdede 7200 rpm olanler var benim leptoptaki böyle bir disk Western Digitale ait... Ama bunlarinda modasi ve hizi artik yeterli degil SSD ler yaninda. Yani bunlarla kiyaslanamaz.. Ayrica cikan so M.2 diskler hepsinin üstünde en son teknoloji tabiki. Ama leptoponda bunu destekleyecek anakarta sahip olmasi gerekiyor...

Edited by TOLGAHAN5
  • Thanks 1

FireWalkeR, 09.11.2021 - 07:54 yazdı:

Tavsiyeler için teşekkürler Arkadaşlar ben yazmayı unuttum ama 1’nci HDD yerinde 240 gb SSD takılı zaten ben 2. HDD yerine ne taksam diye düşünüyorum 

pc de 2 adet hdd yuvası var yani 1 tb yedek yapacam diyorsun önemli bir veri koymayacaksan 2. el hdd bulursanda al aile arşivi vs bunları ayrı bir harici diskte tutmak gerek indirme yapıp sonra sileceksen ssd ömrü kısaltırsın direk sen diskten film müzik dinlemesende o disk çalışacak

Uzun ömürlü kullanayım diyorsan ssd bence mantıklıdır bütçem yetersiz diyorsan hdd bak kolay gelsi iyi forumlar 

• Like 1

• 5 ay sonra...
raprap95, 5 saat önce yazdı:

paran varsa 1 tb ssd yoksa 7200 rpm hdd o da yoksa 5400 rpm hdd :D bu arada 1 tb ssd alırsan ömür boyu kullanırsın

Yanlış bilgi. Ssd ler mekanik hdd ler gibi uzun ömürlü değildir. Ssd ler de kopyalama yani okuma yazma ömrü vardır. Mekanik hdd ler bu sınır yok. Nyse googleden bir araştırma yapın anlarsınız 

slma

Nasıl Seçilir: HDD mi SSD mi?

NVMe M.2 PCIe vs. SSD vs. SSHD vs. HDD

Spoiler

hdd vs ssd vs sshd vs nvme vs Sata (hız/fiyat/ iops/güvenilirlik)

SSD vs HDD vs SSHD – Hangisini seçmeli? (Avantajları - Dezavantajları)

HDD'ye Karşı SSD'ye Karşı SSHD'ye Karşı? Hangisi en iyisi

SSD ve SSHD: 2021'de Hibrit Sürücüler Buna Değer mi?

Hangi marka SSD alınmalı?

En iyi SSD'ler: İncelemeler ve satın alma önerileri

En İyi SSD'ler 2022

Sabit disk sürücüsü

Katı hâl sürücüsü

Hibrit sabit sürücü

SSD'ye karşı SSHD'ye karşı HDD'ye karşı: Hangisi en iyisidir?

Please register to see this content.

• Like 1
  • Thanks 1

s.a arkadaşlar ssd hdd farketmez hepsini  yazma ömrü var bitip fazlasini gecebiyorsun benim tahminim az kullanan bir insan 20 30 yıldan fazla kullanır ama devamlı indirme yapan kişiye göre değişir benim laptoba 1 tb ssd var indirme yapıyorum devamlı 3 yıla yaklaştım alalı 46 tb indirme yapmışım 100 de 89 sağlık masa üstünde 500 gb ssd var  90 gb veri yazılmış 100 de 100 sağlıklı yazıyor kullanmaya göre değişir samsung 500 gb hdd vardi 6 yıldan fazla kullandım 70 tb üstünde veri yazmıştim indirme vede format derken baya bu diski kullandım kullanıma göre değişir yine dediğim gibi ailenize ait bisi varsa bunları masa üstünde fazla tutmayın harici bir yedeğiniz olsun amcam beni dinlememiş ti evi yaninca herşey gitti o hdd yi sakladı dolarla yapan bir yer buldu vede bütün resimleri kurtartdı adam evi yandığına ağlamadı resimler için ağladı anasının babasının resimleri vardı o yüksek voltaj filan gelince tabiki bu durum değişiklik gösterir neyse hepimizin bilgisi ayrıdır uzun oldu hakkınızı helal edin iyi günler

bozart, 29.04.2022 - 20:36 yazdı:

Yanlış bilgi. Ssd ler mekanik hdd ler gibi uzun ömürlü değildir. Ssd ler de kopyalama yani okuma yazma ömrü vardır. Mekanik hdd ler bu sınır yok. Nyse googleden bir araştırma yapın anlarsınız 

O kadar bende biliyorum aldığınız performans karşısında ömründen eksilmesin gayet mantıklı ayrıca. Mekanik hddlerde teorik olarak ömür yok teknik olarak hepsi elbet bozulacak ve bozuluyor. bu konuyla daha fazla bilgi için Nyse googleden bir araştırma yapın anlarsınız 

raprap95, 6 saat önce yazdı:

O kadar bende biliyorum aldığınız performans karşısında ömründen eksilmesin gayet mantıklı ayrıca. Mekanik hddlerde teorik olarak ömür yok teknik olarak hepsi elbet bozulacak ve bozuluyor. bu konuyla daha fazla bilgi için Nyse googleden bir araştırma yapın anlarsınız 

Madem bilgim var dediniz ama bildikleriniz yazdıklarınızla uyușmuyor.. Zaten bende aynı şeyi yazdım mekanik hdd ler ssd lerden daha Uzun ömürlü