Jump to content

Windows 7 Için Hızlandırma Amaçlı Güncel Hazır Reg Dosyası Arıyorum

SON_VATAN
 Share

Recommended Posts

KHEDIRA, 23.12.2021 - 18:13 yazdı:

hiçbir reg dosyası bilgisayarı hızlandırmaz. böyle saçma sapan şeylere inanmaktan vazgeçin artık. 

Güvenilir reg dosyaları ile oluyor reg dosyaları manuel olarak yapılan işlemleri otomatik hale getiriyor yani her iso dosyasını düzenlemede uğraşmadan pek çok ayarı yapılabiliyor..

• 2 hafta sonra ...

Çalıştır'a msconfig yazın, ardından Hizmetler sekmesine gelin ve aşağıdaki hizmetleri devre dışı bıraktıktan sonra bilgisayarı yeniden başlatın. Fark olacaktır.

Arka Plan Akıllı Aktarım Hizmeti
Hızlı Getirme
Microsoft Yazılımı Gölge Kopya Sağlayıcısı
Görev Zamanlayıcı
Windows Defender
Windows Modül Yükleyicisi
Windows Update
Windows Search
Windows Olay Görüntüleyicisi

• Like 4

Please register to see this content.
 Şifre sorarsa: tnctr

Nedir ne değildir?  Windows 7 tüm performans reg dosyaları birleştirildi. Müzik eşliğinde sisteme restorasyon çeker işlem sonunda pc yeniden başlar. :) 

Edited by forjest
  • Like 4
  • Thanks 4

Reg ayarları çok tatmin edici sonuçlar vermeyebiliyor. Özellikle toplu ayarlar yapıldığında bir ayar çok iyi sonuç verecekken diğer ayar aksine kötü sonuçlara neden oluyor. Tavsiyem Privacy Sexy uygulamayını açıp sadece telemetri, raporlama ve gizlilik ayarlarını bile yaparak .bat olarak uygulandığında çok iyi sonuçlar veriyor. Birçok optimizasyon uygulaması, hazırlanmış powershell kodları ve kendi hazırladığım yada gördüğüm reg dosyaları uyguladım. Birçok derken 1000+ üzerinden bahsediyorum. Ancak hiçbirisi Privacy Sexy uygulamasıyla oluşturduğum .bat ayarları kadar sonuç vermedi. Kullandığım pc' de Win10 pro kullanıyorum. Ortalama ram kullanımı 0,8 ila 1 GB arasında değişiklik gösteriyor. Privacy sexy uygulamasıyla ayarları uyguladıktan sonra 0,5 GB' a kadar kendiliğinden düşürdüm. Üstüne ram için Memreduct ile 5 dk ya ayarlı şekilde ram temizliği yapıyorum. Düşük pc olmasına rağmen 2,5 saniye de açılırken 1,5 saniye de kapanıyor. Bu arada bazı reg ayarları kapanış süresini uzatıyor. Toplu reg kaydı bu yüzden biraz sıkıntılı oluyor. Kapanış süresini 1,5 saniyeden 1-1,5 dk' ya çıkaran ayarı bulmak imkansız gibi birşey. O yüzden uygulamayı tavsiye ederim.

Benim pc' den alabileceğim maksimum performansı sadece kendi ayarlarım + privacy sexy optimizasyon uygulamasıyla aldım. Linux ve Mac desteği de var. Üstüne oluşturulan .bat dosyasından yaptığı işlemler de görülüyor. Üstüne Winaero tweaker ve Yamicsoft Windows 10 manager ile ayarlar yapıyorum.  Win7 için var mı bilmiyorum ancak Windows 10 manager uygulaması üzerinden işlemci telemetri sürücüsünü ve feedback sürücüleri, pc' im de olmayan uygulamalara ait sürücüleri de sildiğim de muhteşem performans alıyorum. Ayrıca hiçbir temizlik uygulaması hibituninstaller, ccleaner v.s gibi gizlilikle alakalı dosyaları silmiyor. Söz de temizlik uygulaması ancak Windows 10 manager' ın gizlilik kısmından silmediğimde açtığım uygulamaların, indirdiğim dosyaların, hata veren uygulamalar ve uyumlulukla çalışan uygulamaların depolanan veriler silinmiyor. Bundan dolayı da performans etkileniyor. Uygulamayı tavsiye ederim...

Majorgeeks Linki:

Spoiler

GitHub Linki:

Spoiler

Please register to see this content.

Başta da yazdığım gibi toplu reg kayıtları sıkıntı çıkardığında tespit etmek çok zor oluyor. Örnek; orjinal windows kurdum Privacy Sexy uygulamasıyla ayarlarımı .bat olarak uyguladım. Ram 1,2 GB' tan 0,5 GB' a kadar düştü. Ve bu 0,5 GB' lık değer stabil hale geldi. (Normalde değerler pek stabil olmuyor.) Ardından kendi oluşturduğum 400+ ayar olan reg kaydını uyguladığımda değerler hem stabil olmadı hem de 0,7-0,8 GB civarlarında sıçramalar oldu. 400+ reg kaydından da sorun çıkaran ayarı bulmak imkansıza yakın diyebilirim. Bu yüzden uygulamayla bir .bat dosyası oluşturup önce sanal pc' de kullandığınız Win7' nin iso' su ile sanal pc' ye kurarak uygulayarak sonuçları görün. Ardından sonuçları gördükten sonra pc' nize uygulayın. Ben bu kadar başarılı bir uygulama daha görmedim...

+W10 Privacy uygulamasının Win7 için olanı var mı bilmiyorum? Bu uygulamayla Windows ve Uygulamaların, güncelleme, raporlama, telemetri servislerinin dışa dönük ağ trafiğini devre dışı bıraktığında net hızında da artışlar oluyor. Örnek; 25 mb hız da net kullanıyorum. İndirme hızı maksimum 2,7-2,9 Mb arasında değişiyor. Tüm dışa dönük ağ trafiğini kapatıyorum. Ve indirme hızı 3,2 Mb' e kadar çıkıyor. Sonuç olarak, kayıp indirme hızının telemetri, uygulamaların arkaplanda güncellemesi, raporlama v.s ye gidiyor...

Edited by deli_petro06
  • Like 2
  • Thanks 3