Jump to content

Windows 10 İot Enterprise Ltsc 2021 Türkçe İso Oluşturma Rehberi

MrRush
 Share

Recommended Posts

• MrRush changed the title to Windows 10 İot Enterprise Ltsc 2021 Türkçe İso Oluşturma Rehberi
cuneyt78, Şimdi yazdı:

unattend.xml dosyasında işlemci mimarisi X86 olarak görünüyor. 64 bit sistemler için x64 şeklinde değiştirmeye gerek var mıdır?

<?xml version="1.0" encoding="utf-8"?>
<unattend xmlns="urn:schemas-microsoft-com:unattend">
<settings pass="specialize">
        <component name="Microsoft-Windows-Shell-Setup" processorArchitecture="x86" publicKeyToken="31bf3856ad364e35" language="neutral" versionScope="nonSxS" xmlns:wcm="http://schemas.microsoft.com/WMIConfig/2002/State" xmlns:xsi="http://www.w3.org/2001/XMLSchema-instance">
            <TimeZone>Turkey Standard Time</TimeZone>
            <ComputerName>PC</ComputerName>
            <ProductKey>QPM6N-7J2WJ-P88HH-P3YRH-YY74H</ProductKey>
        </component>
        <component name="Microsoft-Windows-Shell-Setup" processorArchitecture="amd64" publicKeyToken="31bf3856ad364e35" language="neutral" versionScope="nonSxS" xmlns:wcm="http://schemas.microsoft.com/WMIConfig/2002/State" xmlns:xsi="http://www.w3.org/2001/XMLSchema-instance">
            <TimeZone>Turkey Standard Time</TimeZone>
            <ComputerName>PC</ComputerName>
            <ProductKey>QPM6N-7J2WJ-P88HH-P3YRH-YY74H</ProductKey>
        </component>
    </settings>
</unattend>

İkisine de destek var iyi bakın.

• Like 1

MrRush, 13.01.2022 - 13:30 yazdı:

tr-tr_windows_10 iot enterprise_ltsc_2021_x64_dvd_e55b1896.iso dosyası buradan indirin

Burda sadece tr-tr_windows_10_enterprise_ltsc_2021_x64_dvd_e55b1896.iso bu var tr-tr_windows_10 iot enterprise_ltsc_2021_x64_dvd_e55b1896.iso diye bir paylaşım yok.

Beyonder, 8 dakika önce yazdı:

Burda sadece tr-tr_windows_10_enterprise_ltsc_2021_x64_dvd_e55b1896.iso bu var tr-tr_windows_10 iot enterprise_ltsc_2021_x64_dvd_e55b1896.iso diye bir paylaşım yok.

Var demedim ki. Kendimiz bu konuya göre oluşturuyoruz. Yoksa bu konu niye olsun.

• Haha 1

Beyonder, 5 saat önce yazdı:

O zaman burdan indirin diye bunu başkası yazmış. 

Yazım hatası olmuş, sen konu başlığını ve konunun amacını anlamadın sanırım. Amaç zaten iot sürüm oluşturmak indirmek değil.

Uzatmaya gerek yok. Düzenleme yapıldı.

Edited by MrRush

Orjinal iso burda dism++ lot install wim atıp kurup Türkçe yapıp tekrar paylaşım yapamaz mısınız yada NT lite güncelleme yapıp Türkçe paylaşım yada orjinal kurup Türkçe yapabilir orjinal msnd Türkçe si Yok.  

Please register to see this content.

• Like 1

TonTas27, 10 saat önce yazdı:

Orjinal iso burda dism++ lot install wim atıp kurup Türkçe yapıp tekrar paylaşım yapamaz mısınız yada NT lite güncelleme yapıp Türkçe paylaşım yada orjinal kurup Türkçe yapabilir orjinal msnd Türkçe si Yok.  

evet bu daha mantıklı değil mi? türkçe dil ekleme desteği yok mu bu iot sürümde single language mi?

şayet varsa burdaki yapılanlarla uğraşmak yerine dil eklemek daha kısa ve  kolay yöntem değil mi? bilen yazarsa faydalı olur.

amd_turkey, 10 saat önce yazdı:

2. Yöntemin (panther klasörü içinde unattend.xml) sorunsuz çalıştığı tarafımca denenmiştir.

Eline sağlık Serhan abi. 

üstat resimli veya video ile anlatırsan nasıl yaptığını çok makbule geçer. zira hiçbir şey anlaşılmıyor kendi payıma.

Edited by Django

Microsoft kendi kararı ile bu sürümü Türkçe çıkarmamış. Siz bu sürüme dil ekleseniz kendiniz kullanırsınız. Ama msdn çıkışlı olarak nitelendirilemez. Bence rush ustanın anlatımı daha garanti.. Ayrıca çok da takmayın, iot un bir avantajını göremedim. Ben hallettim ama dijital lisans yapamayan bir sürü kişi var  

Bize multiboot ta 2. Yöntemi test edin denildiği için, 2. Yöntemin test sonucunu ekledim sadece.

Yaptığım basitçe install.wim de Windows klasörü ne, panther\unattend.xml eklemek.

Kurarken de dism++ ile kurulum yaptım. Daha kendim yeni öğreniyorum dism++ ile kurulum yapmayı, henüz öğretecek düzeyde değilim :) Yine de bir kaç güne Serhan abinin yöntemindeki aşamalar için resimli bir rehber hazırlarım inşallah..

• Like 1
  • Thanks 2

AutoUnattend.xml ile kurulum:

PowerIso ile iso dosyamızı açıyoruz, içinde Windows 10 iot Enterprise LTSC 2021 Generik Key olan AutoUnattend.xml dosyamızı root dizinine ekliyoruz. İşlem sonrası iso dosyamızdaki değişiklikleri kaydediyoruz.

Artık bu iso ile Rufus veya 7.8Setup kullanarak Windows 10 iot Enterprise LTSC 2021 türkçe kurabiliriz.

Not: Kullanılan kurulum aracı mutlaka yanıt dosyasını gören cinsten olması şart.

bu yöntem ile rufus ile sorunsuz bir şekilde etkinleştirildi.

• Like 1

• 2 years yıl...

Bildiğiniz gibi Windows 10 iot Enterprise LTSC 2021 türkçe olarak çıkmadı ve bizde Windows 10 LTSC Enterprise 2021 türkçe sürümünde generik key kullanarak yükseltmeyi yapabiliyoruz. Bu sürümün en buyuk avantajı Dijital Lisans desteği olması.

Bunun yerine iso içine veya install.wim içine bir dosya ekleyerek temiz kurulumlarda Windows 10 LTSC Enterprise 2021 türkçe ile temiz bir Windows 10 iot Enterprise LTSC 2021 türkçe elde edebiliriz.

AutoUnattend.xml ile kurulum:

PowerIso ile iso dosyamızı açıyoruz, içinde Windows 10 iot Enterprise LTSC 2021 Generik Key olan AutoUnattend.xml dosyamızı root dizinine ekliyoruz. İşlem sonrası iso dosyamızdaki değişiklikleri kaydediyoruz.

Unattend.xml ile kurulum:

PowerIso ile iso içinden install.wim dosyasını masa üstüne alıyoruz. Dism++ ile kalıbı bir LTSC adında klasör içine yerleştiriyoruz(mount).

LTSC Klasörü içinde Windows klasörüne gidiyoruz. Burada Panther adında bir klasör oluşturuyoruz. İçine üstte paylaştığım Generik Key olan Unattend.xml dosyasını ekliyoruz.

Not: Kullanılan kurulum aracı mutlaka yanıt dosyasını gören cinsten olması şart.

Öncelikle Anlatım için teşekkürler, Ben bu aralar vakit varken biraz LTSC IoT Sürümlerine merak saldım :) Kısaca Geleyim Sormak istediğime... Şimdi Elimizde Root 'da ( yani ana dizinde AutoUnattend.xml dosyamız var )  yada ikinci Yöntem olan Wim'in içinde Panther klasöründe  ( unattend.xml dosyamız var ) Benim Diğer sistemlerimde olan istediğin sitemi tıklayıp kurabileceğin yani o mantıkda ( Multibootlardaki gibi ) birşey yapmak istiyorum, hatta resmini koyayım Şuraya Anlaşılsın diye :) 

Daha önce kurulum için hiç kullanmadığımdan bu unattend.xml yada Autounattend.xml Yöntemini hem öğrenmek hemde Tek bir Wim imajından birçok işi Aynı anda yaptırmak ve Farklı Farklı kullanıcılar oluşturtmak istiyorum, Anlatım karışık olduysa maddeler halinde yazayım, du öyle yapayım :D 

1- Öncelikle Bu iki yöntemle katılımsız kurulum yapabildiğimiz için, içerisine katılımsız kurulum için ( Sadece Harddisk seçim kısmı ve Yerel kullanıcı oluşturma kısmı olsun istiyorum ) bunlarıda ekleyerek bir seferde hem mevcut imajı LTSC IoT'a cevirip yerel kullanıcı adını kişi kendi belirleyecek şekilde kurulum yapılabilirmi, eğer yaılırsa kişinin kendi kullanıcı adını seçeceği bir örnek verebilirmisiniz...

2-Asıl Sorum da, bu aslında... LTSC Iot oluşturduk bir şekilde diyelim, üstteki resimde görüldüğü gibi ( Multiboot'da wim Seçim Penceresi yaptığım gibi ) herhangi bir yerdeki Farklı Farklı yetkilerle ve Farklı kullanıcı adlarıyla oluşturulmuş AutoUnattend.xml dosyalarını kurulum esnasında nasıl çağara bilirim ? Örneğin : Yonetici_unattend.xml - Kullanici_unattend.xml - PC_unattend.xml - Yayin_unattend.xml gibi gibi elimizde düzenlediğimiz farklı kurulum ve yetkilendirmeler için Autounattend.xml dosyalarımızı oluşturduk diyelim..!

Bunları Yukarıdaki bir pencerede olduğu gibi istediğimi seçip ( hangi amaçla ve hangi kullanıcı adıyla kurulum yapacaksam ) Ona göre katılımsız bir kurulum oluşturmak istiyorum, inşallah derdimi anlatabilmişimdir :)  Autounattend.xml illa Root'damı olması gerekiyor ana dizinde " Sources " Klasörünün içerisine örnekte verdiğim isimler gibi .xml ayarlı dosyalarımı koysam ve kurulum anında bu farklı ayarları nasıl çağarıp kurulum yaptırabilirim ? yardımcı olursanız sevirnirim, Şimdiden teşekkürler @köylü @MrRush @crasadure @bensuslu11

Edited by EASMurat

EASMurat, 18 dakika önce yazdı:

Öncelikle Anlatım için teşekkürler, Ben bu aralar vakit varken biraz LTSC IoT Sürümlerine merak saldım :) Kısaca Geleyim Sormak istediğime... Şimdi Elimizde Root 'da ( yani ana dizinde AutoUnattend.xml dosyamız var )  yada ikinci Yöntem olan Wim'in içinde Panther klasöründe  ( unattend.xml dosyamız var ) Benim Diğer sistemlerimde olan istediğin sitemi tıklayıp kurabileceğin yani o mantıkda ( Multibootlardaki gibi ) birşey yapmak istiyorum, hatta resmini koyayım Şuraya Anlaşılsın diye :) 

Daha önce kurulum için hiç kullanmadığımdan bu unattend.xml yada Autounattend.xml Yöntemini hem öğrenmek hemde Tek bir Wim imajından birçok işi Aynı anda yaptırmak ve Farklı Farklı kullanıcılar oluşturtmak istiyorum, Anlatım karışık olduysa maddeler halinde yazayım, du öyle yapayım :D 

1- Öncelikle Bu iki yöntemle katılımsız kurulum yapabildiğimiz için, içerisine katılımsız kurulum için ( Sadece Harddisk seçim kısmı ve Yerel kullanıcı oluşturma kısmı olsun istiyorum ) bunlarıda ekleyerek bir seferde hem mevcut imajı LTSC IoT'a cevirip yerel kullanıcı adını kişi kendi belirleyecek şekilde kurulum yapılabilirmi, eğer yaılırsa kişinin kendi kullanıcı adını seçeceği bir örnek verebilirmisiniz...

2-Asıl Sorum da, bu aslında... LTSC Iot oluşturduk bir şekilde diyelim, üstteki resimde görüldüğü gibi ( Multiboot'da wim Seçim Penceresi yaptığım gibi ) herhangi bir yerdeki Farklı Farklı yetkilerle ve Farklı kullanıcı adlarıyla oluşturulmuş AutoUnattend.xml dosyalarını kurulum esnasında nasıl çağara bilirim ? Örneğin : Yonetici_unattend.xml - Kullanici_unattend.xml - PC_unattend.xml - Yayin_unattend.xml gibi gibi elimizde düzenlediğimiz farklı kurulum ve yetkilendirmeler için Autounattend.xml dosyalarımızı oluşturduk diyelim..!

Bunları Yukarıdaki bir pencerede olduğu gibi istediğimi seçip ( hangi amaçla ve hangi kullanıcı adıyla kurulum yapacaksam ) Ona göre katılımsız bir kurulum oluşturmak istiyorum, inşallah derdimi anlatabilmişimdir :)  Autounattend.xml illa Root'damı olması gerekiyor ana dizinde " Sources " Klasörünün içerisine örnekte verdiğim isimler gibi .xml ayarlı dosyalarımı koysam ve kurulum anında bu farklı ayarları nasıl çağarıp kurulum yaptırabilirim ? yardımcı olursanız sevirnirim, Şimdiden teşekkürler @köylü @MrRush @crasadure @bensuslu11

kendi kullandığım xml dosyaları. Bizzat dediğini yapıyor. İnceleyebilirsin 

ayrıca autounattend.xml dosyasını illaki usb ana dizinine koymana gerek yok. Boot.wim index1 yada 2 mount edip ana dizine kopyalayabilirsin

AutoUnattend.xml dosyalarını farklı kullanıcı adları ve yetkilerle kullanarak Windows kurulumu yapmak istediğinizi anladım. Bu tür bir kurulum için, her bir AutoUnattend.xml dosyasını belirli bir kullanıcı veya yetki setiyle ilişkilendirmeniz gerekecek. Kurulum sırasında, bu dosyaları çağırmak için bir yol sağlamak önemlidir.

Windows kurulum medyası oluştururken, Sourcesklasörüne AutoUnattend.xml dosyalarını ekleyebilirsiniz. Ancak, kurulum sırasında hangi AutoUnattend.xml dosyasının kullanılacağını seçmek için ek bir adım gerekebilir. Bu genellikle, kurulum medyasının başlatılmasından önce belirli bir yapılandırma dosyasını seçmek için bir arayüz veya betik kullanılarak yapılır.

Örneğin, bir USB sürücüsüne birden fazla AutoUnattend.xml dosyasını kopyalayabilir ve kurulum sırasında hangi dosyanın kullanılacağını belirlemek için bir betik çalıştırabilirsiniz. Bu betik, kullanıcının hangi AutoUnattend.xml dosyasını kullanmak istediğini seçmesine olanak tanır ve ardından seçilen dosyayı kurulum için kullanır.

İşte genel bir örnek:

# Kurulum medyasını USB'ye bağlayın
DriveLetter = 'D:'
# Kullanıcıdan hangi AutoUnattend.xml dosyasını kullanmak istediğini sorun
$FileName = Read-Host "Lütfen kurulum için kullanmak istediğiniz AutoUnattend.xml dosyasını girin (Yonetici/Kullanici/PC/Yayin)"
# Seçilen AutoUnattend.xml dosyasını 'Sources' klasörüne kopyalayın
Copy-Item "$DriveLetter\$FileName_unattend.xml" -Destination "$DriveLetter\Sources\AutoUnattend.xml" -Force

Bu betik, kullanıcının girdiğine göre belirli bir AutoUnattend.xml dosyasını seçer ve onu Sourcesklasörüne kopyalar. Böylece, Windows kurulumu bu dosyayı otomatik olarak algılar ve kullanır.

Bu işlemi otomatikleştirmek için, kurulum medyanızda bir betik veya arayüz bulundurmanız ve bu betiği veya arayüzü, kurulum medyasını başlattığınızda otomatik olarak çalışacak şekilde yapılandırmanız gerekir. Bu, genellikle bir ISO oluşturucu veya benzeri bir araç kullanılarak yapılır.

Bu konuda daha fazla yardıma ihtiyacınız olursa, lütfen bana bildirin. İyi çalışmalar dilerim!

Edited by bensuslu11

Kısacası belirlediğiniz bir klasörden kullanıcının istediği xml zorla kopyalatabilirsin. Mesala kurulum sonrası yeniden başlatmadan önce , c:/windows/partner klasörü içerisinede zorla bu dosyayı kopyalatabilirsin( isim unattend.xml olmalı ) 

• Thanks 1

mesala usb ana klasöründe bulunan userpatch klasöründeki xml dosyalarını tarayıp otomatik numaralandıracak ve kullanıcının bu numaralandırılmış sıraya göre seçmesini sağlayıp bu xml içeriğine göre kurulumu tamamlayacak
aşağıda bir Windows Batch betiği bulabilirsiniz. Bu betik, USB’nin ana klasöründeki ‘userpatch’ klasöründe bulunan tüm .xml dosyalarını tarar, onları numaralandırır ve kullanıcının bir numara seçmesini sağlar. Seçilen .xml dosyasının içeriğine göre Windows kurulumunu başlatır.

@echo off
setlocal enabledelayedexpansion
set /a count=1

:: USB ana klasöründeki 'userpatch' klasörüne git
cd /d %~dp0userpatch

:: Klasördeki tüm .xml dosyalarını listele ve numaralandır
echo Lütfen kurulum için kullanmak istediğiniz XML dosyasını seçin:
for %%f in (*.xml) do (
    echo !count!. %%f
    set "file!count!=%%f"
    set /a count+=1
)

:: Kullanıcıdan bir numara girmesini iste
set /p choice="Numarayı girin ve Enter tuşuna basın: "
if not defined file%choice% (
    echo Geçersiz seçim.
    exit /b
)

:: Seçilen .xml dosyasını 'Sources' klasörüne kopyala
set "selectedFile=!file%choice%!"
copy /y "!selectedFile!" "%~dp0..\Sources\AutoUnattend.xml"

:: Kurulumu başlat
echo !selectedFile! dosyası kullanılarak kurulum başlatılıyor...
start %~dp0..\setup.exe
endlocal

Bu betiği kullanmak için, USB sürücünüzün ana klasörüne ve ‘userpatch’ klasörüne kaydedin. Ardından, USB sürücüsünü bilgisayara takın ve bu betiği çalıştırın. Betik, kullanıcının seçtiği .xml dosyasını otomatik olarak ‘Sources’ klasörüne kopyalar ve Windows kurulumunu başlatır.

Betiği kullanmadan önce, setup.exe dosyasının USB sürücüsünün kök dizininde olduğundan emin olun. Ayrıca, bu betiğin doğru çalışabilmesi için, USB sürücüsünün Windows kurulum medyası olarak hazırlanmış olması gerekmektedir.

• Thanks 1

bensuslu11, 28 dakika önce yazdı:

Kısacası belirlediğiniz bir klasörden kullanıcının istediği xml zorla kopyalatabilirsin. Mesala kurulum sonrası yeniden başlatmadan önce , c:/windows/partner klasörü içerisinede zorla bu dosyayı kopyalatabilirsin( isim unattend.xml olmalı ) 

Bu aslında daha işime yarayacak bir yöntem... Bunun için Kurulum sonunda belirlediğim herhangi bir Klasördeki örneğin ( Sources 'in içinde Yonetici_unattend.xml - Kullanici_unattend.xml - PC_unattend.xml - Yayin_unattend.xml  ) bu Ayarları koydum bunlar çoğaltılabilir... Kurulum sonunda yeniden başlatmadan önce zorla Sources klasöründeki gui arayüzündeki örnekveriyorum Yayin_unattend.xml'yi ayarlamak için tik koydu ve kopyalatalım ( yada ben bir Autoit uygulaması yazayım, oradan tik atıp istediği şekilde ve yetkilerle kullanıcı oluşturulsun... Bu çok güzel olur, bunun için bir CMD ( betik ) dosyası hazırlayabilirmisiniz ? ) Ben bu mesajı yazarken siz hazırlamışsınzı bile  :) çok teşekkür ederim... Bende onu autoite görsel bir pencere olarak uyarlıyayım... Peki bu betiği, nasıl ve hangi aşamada çalışacak nereye ekliycez çalışması için boot dosyaları yüklendikten sonra mesela otomatik çalışacak o CMD' yada benim hazırlayacağım AutoUnattend.exe'yi çalıştırsın ? bunu nasıl gerçekletiricez ? bir örnek yaparsanız ben uyarlarım...

Edited by EASMurat
Ben bu mesajı yazarken siz hazırlamışsınzı bile çok teşekkür ederim...

ilk boot ettikten sonra bize install.now butonu geldiğinde bu ekranın uygun bir yerine usb ana dizinindeki xml dosyalarını tarayıp bu ekranda listeleyen ve kullanıcının seçmesini sağlayan , ayrıca bu seçilen xml göre install.now tıklasığımızda otomatik bu xml içeriğine göre kuruluma başlayan bir sistem düşünüyorum. yani kısacası spwinizg.dll düzenlemem gerekiyor. Benimde böyle bir hayalim var. Yardımcı olursan sevinirim

ayrıca burayı incele istersen

Edited by bensuslu11
  • Like 1