Jump to content

Flash Diski Cdrom Yapma

rafik
 Share

Recommended Posts

hauhauha :D Gece gece ne güzel bir konu :D dostum cd room cd içeriklerini görüntüleyebilmemizi sağlayan araçtır

Flash disk ise harddisk gibi kullanılan ama yapısı ram oluşumundan olan bilgilerimizi sakladığımız araçtır arasındaki farkı anlayabilmişsindir umarım vesselam..

Edited by yaman'-!

bilmeyen ve ahkam kesenlere itafen;

u3 belleklerde bi kaç ayar ile istediğiniz cd içeriği boot edilebilir hale getirip xp , hatta win7 dahi kurarsınız..

sadece u3 bellekler değil.chipsetine göre firmware update ile istenilen iso dosyasını usb belleğinize cdrom gibi atabiliyorsunuz.benim 2gb kingston usb belleğimde winxp,4gb toshiba usb belleğimde ise win 7 var.sorunsuz kurulum yapıyorum.artık cdrom derdinden kurtuldum.

arkadaşımın bahsettiği konu yu ben anladım dediğim gibi cdlerin yapısı ile flash disklerin yapısı bir deil flash bellek bi geçici hafıza gibidir ram gibi sisteme cd sürücü olarak gösteremezsin harici harddiskle aynı mantıkta çalışır.Mesela bi vcd yapıcan deilmi en basit yol nerodan vcd seçip video dosyasını sürücü seçme kısmında cd rom var ise görür neroya flash belleği cd rom olarak gösteremezsiniz.Ama ultra iso gibi proğramlarla imajı flash diske yazdırabilirsiniz.U3 bellekler bu işte biraz daha profesyonel biraz araştırmak gerek bende u3 bellek yok ama bu bellekler bayağı marifetli okuduğum kadarıyla.

rafik kardeş madem bu konuya bu kadar taktın ve bak ne güzel yardımcı arkadaşlarda oluyor. başardığında tam olarak anlatırsan vefa borcunu ödemiş kendinle beraber bizleride mutlu etmiş olursun. bi ara bende takmıştım bu konuya ama fazla üstünde durmadım dar zamanımda gittim süper multi lg dvd rw aldım.

ama dediğin gibi oluyorsa ki büyük olasılıkla tecrübeli olarak anlatanlardan oluyor gibi görünüyor gerçekten dvd rw sıkınıtısı çekenler için çok yüzgüldürücü olacaktır. teşekkürler. zaten herhalükarda bende araştırırım. çünkü bu konu talep arzeden bir konu. mesela arkadaşlarını ziyarete gidiyorsun ofislere işyerlerine, senin bilgisayarla biraz fazlaca haşır neşir olduğunu biliyorlar, işte sen anlarsın bak burda bilgisayar işime yarayacak ama çalışmıyor format lazım falan diyorlar ama dvd rom arızalı yada ne biliyim dvd okuymuyor o yüzden format atamıyoruz bu bilgisayar burda boşuna duruyor diyorlar. işte bu durumlar için tnctr ailesi olarak iş bitirici olmak bizi de o insanlarıda çok mutlu edecektir.

arkadaşımın bahsettiği konu yu ben anladım dediğim gibi cdlerin yapısı ile flash disklerin yapısı bir deil flash bellek bi geçici hafıza gibidir ram gibi sisteme cd sürücü olarak gösteremezsin harici harddiskle aynı mantıkta çalışır.Mesela bi vcd yapıcan deilmi en basit yol nerodan vcd seçip video dosyasını sürücü seçme kısmında cd rom var ise görür neroya flash belleği cd rom olarak gösteremezsiniz.Ama ultra iso gibi proğramlarla imajı flash diske yazdırabilirsiniz.U3 bellekler bu işte biraz daha profesyonel biraz araştırmak gerek bende u3 bellek yok ama bu bellekler bayağı marifetli okuduğum kadarıyla.

ultra iso ile oluo mu denicem arkadsm

Chip genius programı ile usb flash diskinizin chip setini öğrenip (site ruscadır) firmware updatesini bulup u3 özelliği kazandırıp (destekliyorsa tabiki) ufdutility programı ile partatition oluşturup istediğiniz iso yu flash memoryinize yazdırabilirsiniz.

UFDUtility iso boyutu kadar yer alıyor partatition'dan, tek kötü taraf partatition'u asla silemiyorsunuz hdd gibi değil yani.

Eğer o partatition'u artık kullanmak istemiyorsanız boş bir iso oluşturup o alana yazdırarak flash belleğinizin kalan alanını tam olarak kullanabilirsiniz.

Yukarda ismini verdiğim programlar

Please register to see this content.
sitesinde mevcuttur, ama dediğim gibi site rusca malesef.

Uğraşacak arkadaşlara kolay gelsin.