Jump to content
Son zamanlarda artan kullanıcı hesap hırsızlıkları sebebiyle tüm kullanıcılara şifre sıfırlama maili gönderilmiştir. Lütfen güveli şifreler seçiniz. Mevcut e-mail adresinize erişemiyorsanız, en aşağıdaki destek linkinden bize ulaşınız. ×

Win11pe_v2

köylü
 Share

Recommended Posts

Köylü üstadın eline sağlık. Benim kullanma tecrübem şöyle oldu.

Ben multiboot usb bellekte GFM üzerinden ISO olarak çalıştırdım. Winpe açıldı, masaüstü geldi.

Ancak (B) RAMDISK sürücüsünde programs klasörü oluşmasına rağmen içi boştu.

Programs.wim içeriği (B) sürücüsüne otomatik olarak kopyalanmamıştı.

Elle kopyaladım ve MINST programını da çalıştırınca sorun kalmadan programları çalıştırabildim.

Eline sağlık.  Genel olarak bir sorun yaşamadım. Gayet akıcı çalışıyor. Sadece fotoğrafları açmadan önce küçük önizlemelerini de görmek istedim ama yapamadım. Tıklayınca açılıyor zaten onda sorun yok. Açılmayan bilgisayardan fotoğraf kurtarmak için lazım oluyor. ( Klasör seçeneklerinden küçük resimlerin görünmesi için gerekli ayarları yapmıştım)

Edited by hiboz

Geri dönüş olarak yazıyorum

Ventoy oalm harici hdd ye kurdum geçen dediğiniz şekilde cmd kod yazarak program dosyasını b oluşturdu ve sorunsuz onda programlar çalışıyor fakat başka bir usb belleğe de kurayım dedim aynı harici hdd deki winpe V2 direk içine koydum ama orada da programlar gelmedi aynı işlemleri orada da yaptım Manuel olarak programları b deki programlar kloserine Koyduğum da çalışıyor fakat yeniden başlat dediğim de programları b deki klasördn silmiş oluyor yine gelmiyor.

• Like 1

• Editor
BiNARY, 2 saat önce yazdı:

Emeğinize sağlık köylü üstadım. Teknik serviste en çok kullandığım Total Commander ve Macrium Reflect'i nasıl ekleyebilirim.

Macrium reflect ekli 

Theogus45, Bir saat önce yazdı:

Geri dönüş olarak yazıyorum

Ventoy oalm harici hdd ye kurdum geçen dediğiniz şekilde cmd kod yazarak program dosyasını b oluşturdu ve sorunsuz onda programlar çalışıyor fakat başka bir usb belleğe de kurayım dedim aynı harici hdd deki winpe V2 direk içine koydum ama orada da programlar gelmedi aynı işlemleri orada da yaptım Manuel olarak programları b deki programlar kloserine Koyduğum da çalışıyor fakat yeniden başlat dediğim de programları b deki klasördn silmiş oluyor yine gelmiyor.

yeniden başlattıktan sonra tüm dosyalar ayarlar silinir kurulabilir bir sistem değildir bu burada sistem cdusb.y dosyasını arar bu dosyayı bulamazsa programlar yüklenmez bu dosya iso ana dizindedir sistem açıldıktan sonra iso içeriği olan dosyalar y sürücüsü olarak adlanır eğer y sürücüsü yoksa sorun vardır

• Like 3

• Editor

Arkadaşlar iso olarak sadece ventoydan kurabilirsiniz grubfm de sanal sürücüye farklı bir harf atadığı için usb bellek içerisini göremiyor iso içeriğini direk usb ye çıkartarak grubfmden boot.wimden kurabilirsiniz iso olarak ventoy harici alternatiflerde programlar yüklenmiyor

• Like 2

Köylü hocam teşekkür ederim, yine mükemmel bir çalışma. Ellerin dert görmesin.

Kendimize göre program eklemek istersek nasıl bir işlem yapmamız gerekiyor?

Şimdiden teşekkürler, Saygılar...

Edited by hulasa

• Editor
hulasa, 4 dakika önce yazdı:

Köylü hocam teşekkür ederim, yine mükemmel bir çalışma. Ellerin dert görmesin.

Kendimize göre program eklemek istersek nasıl bir işlem yapmamız gerekiyor?

Örneğin ben HDDSentile Programını portable olarak eklemek istiyorum. Şimdiden teşekkürler, Saygılar...

HD sentinel ekli program eklemek biraz uzun iş program wim açıp eklediğin programı içine koyarak yeniden paketlicen wim mount unmount bilgin olması lazım

• Like 1

köylü, 6 dakika önce yazdı:

HD sentinel ekli program eklemek biraz uzun iş program wim açıp eklediğin programı içine koyarak yeniden paketlicen wim mount unmount bilgin olması lazım

Evet hocam test edince gördüm bende. Tüm menüleri kullanıyorum bir sorun yok ve gayet akıcı çalışıyor. Tekrar teşekkürler. Saygılar...

Please register to see this content.

• Like 2

@köylü ustad derlemeyi indirmedim ama katkı sağlamak adına yazıyorum. Okuduğum bir kaç yorumdan yola çıkarak ramdisk sürücüsünün çalışmama sebebi bellek tüketiminin fazla olması olabilir. ya da kitin yanlış montajlanması

Ben kendi derlemelerimde  Vista'nın ImageX ve wimfltr.sys'i (ver 6.0.6001.18000) monte ediyorum - yüksek hızda ve neredeyse hiç kaynak kullanımı yok.
Dism ve Vist ile montaj farklıdır, Dism önemli miktarda kaynak gerektirir ve RamDisk'in ~ 0,5 Gb belleğini tüketir.

• Like 6
  • Thanks 1

köylü, 13 saat önce yazdı:

Arkadaşlar iso olarak sadece ventoydan kurabilirsiniz grubfm de sanal sürücüye farklı bir harf atadığı için usb bellek içerisini göremiyor iso içeriğini direk usb ye çıkartarak grubfmden boot.wimden kurabilirsiniz iso olarak ventoy harici alternatiflerde programlar yüklenmiyor

Hocam Elinize 💛 Saglık Paylaşım için Sagolasınız .Bende indirip kurdum hiç problem yok tüm programları denedim sadece windows password reset.exe galiba kısayol hatası var.( Resimde bakabilirsiniz)Exe Normal manuel çalısıyor problem yok hatta MInst en tekrar ekledim kısayol sorunu da kalmadı ama Rebootta aynı oluyor kullanacak arkadaslar Program klasöründen direk çalıstırıp faydalanabilirler  (veya minsten eklenebilir) Birde acizane forumdakileri okuyunca basit bir yol ekleyeyim iso için Ben bu Usb ile boot ettim çok güzel ve stabil çalısıyor. Rufus ile NTFS + BIOS + UEFI İLE Herhangi bir windows isosunu USye Yazdırın Starttan sonra  MBR PMR Yapılandırması bitip iso kapyalamaya baslayınca ( TAKRİBEN 1 DAKKİKA SONRA) Stop ediniz UEFI Bölümü göremiyeceksiniz PCden normal usb ye giriş yapıp Ana dizinde win isosundan kalanları tamamen silin Bomboş anadizin (Root) olacak oraya misal Köylü WinPE veya harhangi bir ad olabilir..Simdi normal köylü üstadın Win11PE_x64_v2 isosunu normal tıklayıp (explorer ile) baglayın dizini komple rufusun hazırladıgı usb ana dizinine kopyalayın tamamdır.Anlamayanlar winrar veya 7zip ile usb yi gösterip ana dizine ayıklayabilirler. Burada olusturdugumuz kalasör (mesela köylü winpe) ün içine degil ana dizine kopyalanacak (resimdeki gibi) o klasör eger baska winpe-winre boot iso vs Baska boot yapmak istedigimiz zaman ana dizindeki köylü winpe den olanların hepsini O klasöre koyalım Ana dizine hangi iso-bootiso-winre vs boot edeceksek onu klasörden ana dizine cıkaralım Yani bi cesit USB Multiboot hazırlamış olduk..Boot ederken 1-2  boottan 1 cisi UEFI 2. cisi Legaly -normal Bios boot eder..be hem uefı hem Bios boot eder isteyen rufustan ayar yapıp sadece bios veya sadece UEFİ yazdırıp kullanabilir..Hocom Tekrar Tesekkürler

karadurak, 8 saat önce yazdı:

@köylü ustad derlemeyi indirmedim ama katkı sağlamak adına yazıyorum. Okuduğum bir kaç yorumdan yola çıkarak ramdisk sürücüsünün çalışmama sebebi bellek tüketiminin fazla olması olabilir. ya da kitin yanlış montajlanması

Ben kendi derlemelerimde  Vista'nın ImageX ve wimfltr.sys'i (ver 6.0.6001.18000) monte ediyorum - yüksek hızda ve neredeyse hiç kaynak kullanımı yok.
Dism ve Vist ile montaj farklıdır, Dism önemli miktarda kaynak gerektirir ve RamDisk'in ~ 0,5 Gb belleğini tüketir.

aklıma yaşadığım bir sorun geldi bende ekan krtı sürcsü yüznden rundll32 dosyası işlemciyi %100e  çıkarıyordu gittim vistanın rundll32 dosyası ile değiştirdim sorun kalktı muhtemelen win7 ve üzeri rundll32 dosyası telemetrik bilgileri ulştırması kaynaklı oluyordu bilemem.

bu tarz durumlar hayat kurtarır.

**Ayrıca "produckey" malware virus hatası veriyor bir bakılmalı bence daha iyi hale getirilebilir

• Editor
karadurak, 8 saat önce yazdı:

hocam tskr ederim burada sorun ramdiskte değil programs.wim 1saniyenin altında bir sürede mount ediliyor bupecmd nin moun komutuyla yapıyorum tabiki gereksinimleri wimfltr.sys olması lazım çok fazla sorun yaşayan yok sorunun tek kaynağı iso olarak kurulumlarda istediğim sürücü harfinin atanamaması bunu ventoy aşmış diğer platformlar farklı sürücü harfi atadığı için programs.wim yolunu bulamıyor bi rkadaşımı hariç onunkinde ramdiske klasör oluşturamıyor onun için bir düzenleme yapacağım bu sorun aynen forumdaki asyalı paylaşımcıların konusundada var onlardada ventoy harici bu hatalar yaşanıyor

köylü, 20 dakika önce yazdı:

hocam tskr ederim burada sorun ramdiskte değil programs.wim 1saniyenin altında bir sürede mount ediliyor bupecmd nin moun komutuyla yapıyorum tabiki gereksinimleri wimfltr.sys olması lazım çok fazla sorun yaşayan yok sorunun tek kaynağı iso olarak kurulumlarda istediğim sürücü harfinin atanamaması bunu ventoy aşmış diğer platformlar farklı sürücü harfi atadığı için programs.wim yolunu bulamıyor bi rkadaşımı hariç onunkinde ramdiske klasör oluşturamıyor onun için bir düzenleme yapacağım bu sorun aynen forumdaki asyalı paylaşımcıların konusundada var onlardada ventoy harici bu hatalar yaşanıyor

Mount işlemi için LettEX i deneyebilirsin. Yapımcı bunu pecmd için repack yapmış ben wcs olarak kullanmıştım. 

Benim kullandıgım komut MInst için "LOAD LettEx.wcs TargOS=Auto MDisk=Y:\kmpe\MInst\MInst.exe"

• Editor
köylü, 3 saat önce yazdı:

Üstat benden de bir öneri olsun :)

Ben de Rescue WinPE üzerinde çalışırken bu mesele beni de çok uğraştırmıştı. Ben şu şekilde çözdüm:

Spoiler

@echo off
::imdisk sürücüsü yüklenir.
rundll32.exe setupapi.dll,InstallHinfSection DefaultInstall 132 .\imdisk.inf 

:: Tüm Sürücülerin anadizininde Rescue klasörünün içindeki Rescue.Software.iso dosyası aranır
:: ve bulunan dosyanın yolu bir değişkene atanır.

for %%i in (A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W Y Z) do (
if exist %%i:\Rescue\Rescue.Software.iso call :MEDIA %%i
)

:MEDIA
:: imdisk tarafından Rescue.Software.iso dosyası B: sürücü harfini alacak şekilde mount edilir.
set DRIVE=%1:\Rescue\Rescue.Software.iso
imdisk -a -o cd -f "%1:\Rescue\Rescue.Software.iso" -m B: 
timeout 3
exit

Benim çalışmamda programların çoğu Rescue.Software.iso dosyası içinden çalışıyor.

Rescue.WinPe.iso dosyasının ön yüklendiğinde hangi sürücü harfini aldığının önemi yok. Yukarıdaki kod satırı tüm sürücülerin ana dizininde Rescue klasörünün içindeki Rescue.Software.iso dosyasını arıyor, bulduğunda bir değişkene atıyor ve imdisk yazılımı da Rescue.Software.iso dosyasını B: sürücü harfini alacak şekilde mount ediyor. Tüm bu işlemler milisaniyeler içinde oluyor ve yok denecek kadar sistem kaynağı tüketiliyor.

Bu kod satırını kendi programs.wim dosyası için düzenleyebilirsin istersen tabi :) 

Kolay gelsin...

Edited by mephistooo2
  • Like 5

köylü, 4 saat önce yazdı:

rufusla çalışır grubfmle kurulabilecek bir düzenleme ekledim

@köylü hocam düzenlemeyi yaptıktan sonra;

Rufus ile yazdırmak suretiyle denememde Y sürüsücü oluşturuldu, minst başlatıldı, programlar çalışıyor. Tek sıkıntım 14 inç laptopta sayısal tuşlar sağ tarafta ayrı olmadığından ve PE sistemlerde numlock otomatik olarak açık geldiğinden klavye karışıyor ve bazı harflerin yerini rakamlar alıyor, bu sistemde osk (sanal klavye) bulamadım, buda benim için sıkıntı yarattı.

grubfm multiboot denememde Y sürücüsü oluşmadı dolayısı ile minst ve programlar çalışmadı.

Denemelerimden önce boot.wim e aşağıdaki ağ bağdaştırıcıları ve hizmeti driverleri entegre ettim wifi görmeme sıkıntısı ortadan kalktı, kullanmak isterseniz link aşağıda.

Edited by TR_by

• Editor
TR_by, 39 dakika önce yazdı:

@köylü hocam düzenlemeyi yaptıktan sonra;

Rufus ile yazdırmak suretiyle denememde Y sürüsücü oluşturuldu, minst başlatıldı, programlar çalışıyor. Tek sıkıntım 14 inç laptopta sayısal tuşlar sağ tarafta ayrı olmadığından ve PE sistemlerde numlock otomatik olarak açık geldiğinden klavye karışıyor ve bazı harflerin yerini rakamlar alıyor, bu sistemde osk (sanal klavye) bulamadım, buda benim için sıkıntı yarattı.

grubfm multiboot denememde Y sürücüsü oluşmadı dolayısı ile minst ve programlar çalışmadı.

Denemelerimden önce boot.wim e aşağıdaki ağ bağdaştırıcıları ve hizmeti driverleri entegre ettim wifi görmeme sıkıntısı ortadan kalktı, kullanmak isterseniz link aşağıda.

Son düzenlemeden sonra y sürücüsü aramıyor denediğim yöntemler iso olarak grubfm ventoy rufus hepsinde sorun çıkmıyor bende farklı donanım yok elimde driverlardada sorun yok penetwork yüklendikten hemen sonra bır sürücü paketi devreye girip eksik driverları yüklüyor numlock için pecmd.ini dosyasından NUMK seceneği ni kapatabilirsin 0 ise 1 1 ise 0

Edited by köylü
  • Like 4

Sayın üstadım "köylü",

Öncelikle bu güzel çalışma için en içten teşekkürlerimi sunarım. Bu değerli çalışmayı ben "AIO Creator" USB Multi Boot System üzerinden kullanıyorum. Google Eart ve Microsoft Ofis dışında 50 ye yakın çok gerekli programlar entegre ettim. Ha bu arada "karadurak" üstadın çalışmalarını da bu sistem üzerinden kullanmaktayım. Ayrıca bu sistem üzerinden taşınabilir Windows 10 ve Windows 11 ri "VHD" formatıyla bu sistem üzerinden kullanıyorum. Adı geçen sistem Toshiba notebook tan çıkarılan (bad sektörlüydü) 320GB lık USB HDD  üzerindedir.

Sizden ricam, sizin çalışmanız sistem üzerinde windows 10PE olarak gözükmekte ise de bence herhangi bir önemi yok. Masa üstü görüntüsünü değiştirmek istedim,system32 içerisinde bulunan "winpe+winre" dosyalarını değiştirdiğim halde orjinal masaüstü görüntüsünde herhangi bir değişiklik olmadı. Winpe+Winre JPG dosyalarının dışında değiştirilmesi gerekenler ile ilgili bilgi verebilirmisiniz?

Teşekkürlerimle. Kolay gelsin.

• Like 1

• Editor
Azerbeycan82, 1 saat önce yazdı:

Sayın üstadım "köylü",

Öncelikle bu güzel çalışma için en içten teşekkürlerimi sunarım. Bu değerli çalışmayı ben "AIO Creator" USB Multi Boot System üzerinden kullanıyorum. Google Eart ve Microsoft Ofis dışında 50 ye yakın çok gerekli programlar entegre ettim. Ha bu arada "karadurak" üstadın çalışmalarını da bu sistem üzerinden kullanmaktayım. Ayrıca bu sistem üzerinden taşınabilir Windows 10 ve Windows 11 ri "VHD" formatıyla bu sistem üzerinden kullanıyorum. Adı geçen sistem Toshiba notebook tan çıkarılan (bad sektörlüydü) 320GB lık USB HDD  üzerindedir.

Sizden ricam, sizin çalışmanız sistem üzerinde windows 10PE olarak gözükmekte ise de bence herhangi bir önemi yok. Masa üstü görüntüsünü değiştirmek istedim,system32 içerisinde bulunan "winpe+winre" dosyalarını değiştirdiğim halde orjinal masaüstü görüntüsünde herhangi bir değişiklik olmadı. Winpe+Winre JPG dosyalarının dışında değiştirilmesi gerekenler ile ilgili bilgi verebilirmisiniz?

Teşekkürlerimle. Kolay gelsin.

Aradığınız dosya Windows web klasöründedir

köylü, 31.01.2022 - 14:21 yazdı:

rufusla çalışır grubfmle kurulabilecek bir düzenleme ekledim

bunu bana özelden atmıştın sanırım abı onunla denedıgımde progrmlar gelmemıstı lakın buraya paylastıgın lınk ıle v2 to v3 yaptım suan programlar cıkıyor velhasıl sorun cozuldu emegıne saglık Allah razı olsn

• Like 1