Jump to content

Altay_grub2fm_ventoyfm_1.0.97_g4defi

serhat100
 Share

Recommended Posts

SENTENZA, 26 dakika önce yazdı:

Windows 10 ve üstü istiyor. Windows 8 de çalışmadı bu bilginin yazılması gerekli. Windows 8 veya Windows 7 kullanıcıları boş yere indirmesinler.

Please register to see this content.

Birinci metodu kullanarak kurulum yapacaksanız ventoy klasöründen Ventoy2disk.exe çalıştırıp sistemi kurabilirsiniz. 

• Thanks 3

• 4 ay sonra...
  • 2 ay sonra...

Ventoy'u sadece yeni, test edilmemiş ISO/WIM için kullanıyorum
Ana önyükleme ilk bölümden, Ventoy'a önyükleme için /grub/i386pc/core.img kullanıyorum, ancak en son sürümler için mevcut core.img Dil özelliğini kullanmama izin vermiyor
Bu core.img'yi tedarik edebilir misiniz?

b_LAN_g, 1 saat önce yazdı:

Ventoy'u sadece yeni, test edilmemiş ISO/WIM için kullanıyorum
Ana önyükleme ilk bölümden, Ventoy'a önyükleme için /grub/i386pc/core.img kullanıyorum, ancak en son sürümler için mevcut core.img Dil özelliğini kullanmama izin vermiyor
Bu core.img'yi tedarik edebilir misiniz?

maalesef, yeniden derleme işlemi yapılması gerekir. Benim derleme yapma imkanım yok. 

• 2 hafta sonra ...
serhat100, 01.02.2022 - 10:37 yazdı:

aLTay-Grub2FM-VentoyFM-G4D-UEFI-1.0.77

refind + clover 

Kurulum 2 seçenekli  hale getirilmiştir. Birinci yöntem ile usb/hdd 2 bölüme betik dosyası çalıştırılarak Ventoy2Disk.exe aracılığıyla Grub2FM ile VentoyFM ve Grub4dos_for UEFI hepsi birleştirilerek tek multiboot kurulumu otomatik hale gelmiştir. İkinci yöntem de usb/hdd 3 bölümlü olacak şekilde birinci yöntemdeki multiboot sisteme ilave olarak refind ve clover dahil edilmiştir. Kurulumda dikkat edilmesi gereken, Lütfen dikkat!!! usb belleğinizdeki veriler kuruluma başlarken silinecektir. ventoy-1.0.77 klasörü masaüstü ne çıkarılır, bu klasör içindeki Ventoy2Disk.exe ile kurulum başlatılır kurulumun bitmesini bekleyelim bittikten sonra şimti testlerinize başlayabilirsiniz.

Projeye fikir veren @köylü Üstada, Otomatik kurulum için hazırlamış olduğu betik dosyaları için @mephistooo2üstada teşekkür ederim. 

Grub2 File Manager yapımcısı @a1ive ye ve Ventoy yapımcısı @Longpanda nın bizlere sunmuş oldukları projelerinden dolayı ayrıca teşekkür ederim.

Bu proje yukarıda isimlerini yazdığım yapımcıların projelerinden tamamı ile bağımsız olarak üretilmiştir. üzerlerinde yapılan değişiklikten dolayı lütfen onlara çıkabilecek sorunlar hakkında soru sormayalım.

Şifre (password): aLTay

indirme Linki: 

Hocam Eline Sağlık Kurulum Nasıl Yapabilirim elimde bir kaç tane iso var da 2 bölüm 3 bölüm tam olarak nedir anlamadım da :) hiç anlamayan biri için kurulum videosu falan varmı acaba 

İlk sayfa da kuruluma ait yazıyı lütfen okuyunuz. İndirdiğiniz zip li dosya içeriğini masaüstüne çıkarın.

1. Yöntem usb/hdd nizi iki bölümden oluşacak şekilde Grub2FM_Ventoy.cmd çalıştırılarak multiboot kurulumu yapar. 

2. Yöntem usb/hdd nizi üç bölümden oluşacak şekilde Grub2FM_Ventoy.cmd çalıştırılarak multiboot kurulumu yapılır.

iki yada üç bölümlü olması kafanızı karıştırmasın her iki yöntemde de ilk bölüme ISO dosyalarını koyun ve PC nizden boot ettirip testlerinize başlayın.

• Like 1

serhat100, 4 saat önce yazdı:

İlk sayfa da kuruluma ait yazıyı lütfen okuyunuz. İndirdiğiniz zip li dosya içeriğini masaüstüne çıkarın.

1. Yöntem usb/hdd nizi iki bölümden oluşacak şekilde Grub2FM_Ventoy.cmd çalıştırılarak multiboot kurulumu yapar. 

2. Yöntem usb/hdd nizi üç bölümden oluşacak şekilde Grub2FM_Ventoy.cmd çalıştırılarak multiboot kurulumu yapılır.

iki yada üç bölümlü olması kafanızı karıştırmasın her iki yöntemde de ilk bölüme ISO dosyalarını koyun ve PC nizden boot ettirip testlerinize başlayın.

Hocam dediğiniz gibi yaptım ama bu hatayı alıyorum klasör isminde boşluk var diyor hangi klasör isminde anlamadım spacer.png

• 2 hafta sonra ...
  • serhat100 changed the title to Altay_grub2fm_ventoyfm_1.0.91_g4defi

Üstad bizim forumlarda pek kıymeti bilinmiyor, şu çalışmanı yabancı forumlarda ingilizce olarak yapmış olsaydın açık ara en önde olan multiboot çalışmalardan olurdu ;) 

Senin için zor olmasa gerek bence bir düşün :) 

• Like 1
  • Thanks 1

awengers44, 31 dakika önce yazdı:

Üstad bizim forumlarda pek kıymeti bilinmiyor, şu çalışmanı yabancı forumlarda ingilizce olarak yapmış olsaydın açık ara en önde olan multiboot çalışmalardan olurdu ;) 

Senin için zor olmasa gerek bence bir düşün :) 

Teşekkür ederim dostum, dediğinin farkındayım ama çok da önemsemiyorum hobi olarak takılıyoruz işte. 

(Enteresan :) benim şu mesaj problemi chrome den kaynaklı olabilir mi? edgeden anında iletiyi gönderebildim.)

Edited by serhat100
  • Like 1

Abi senin ilmek ilmek dokuduğun şu çalışma hobi olmaktan çok uzak :D bence tayfun hoca sana gereken desteği verir, bir kaç uni tema ile yabacı forumlarda paylaşın.

Hocam chrome kaldırdıktan sonra temizlik araçları ile kalıntıları da sildikten sonra yeniden kur dene, inşaAllah sorun düzelir.. sen hem pc hemide telephone ile de olmuyor deyince (seninde baskılarınla)  hesabında sıkıntı var sandıydık ;) 

• Thanks 1

1. hakikaten ilmek ilmek tabiri yerinde,  @crasadure üstadın tereddütsüz destek vereceğine kanaatim tamdır. Ama ben kendimi bağlamak istemiyorum. 

2. hadi pc deki chrome de sıkıntılı, pekala tlf ile girdiğimizde neden oluyor. (PC  bana ait değil ki istediğim şeyi yapabileyim emanet :ph34r: hiç bir şey yapamıyorum elim kolum bağlı)

Edited by serhat100
  • Thanks 1

Arkadaşlar theme dosyası gelişi güzel oluşturulmuştur. Sizlerin kendi temalarınızı oluşturup kullanacağınızdan özensiz temalar koydum. Ben kendim görsel olarak gifli tema kullanıyorum. Görsele ait ve ayrıca yeni özellik olan Grub2FM den ventoy.mod ile önyükleme özelliğini göstermek amacı ile bir video çektim.  

• Like 3

• 2 hafta sonra ...

Hocam elinize sağlık kurulum çok basit ama denemek için gerçek bilgisayarda deniyorum. menü olması gerektiği gibi açılıyor. içine attığım iso yu çalıştırmak isteyince error veriyor.

• serhat100 changed the title to Altay_grub2fm_ventoyfm_1.0.97_g4defi
Posted (edited)

serhat100, 02.05.2023 - 08:56 yazdı:

SİSTEM GÜNCELLEMESİ

Yenilik Grub2FM ye ventoy mod dan yükleme seçeneği eklenmiştir.

aLTay-Grub2FM-VentoyFM-G4DEFI-1.0.97 versiyona güncellendi.

ventoyFM nin ana menü görüntüsü F2 browser özelliği ile aynı özelliğe sahiptir. Fark olarak F2 browser özelliğini kullanırken "F" tuşları çalışmaz VentoyFM de "F" tuşları çalışır. Diğer bir özellik de ana menüde usb/hhd bölümleri açık gelir ve usb belleğin görüntü dosyalarınızın olduğu bölümdeki dosyalar ana menüde gözükecek şekilde yapılandırıldı. Bu özelliği  kendi Bilgisayarınızda kullanmak için ventoyfm yi boot ettikten sonra F2 tuşuna basınız sonra iso dosyalarınız sabit diskinizin hangi bölümünde ise o bölümün üzerine geilin klavyenin "E" tuşuna basın ekranda gözüken vt_browser_dir hd1,5 0x12345678 / komutu göreceksiniz. sizin bilgisayarınızda 0x12345678 bu satır farklıdır, bu 10 haneli satırı grub/FileManager.cfg yi açıp  vt_browser_dir hd1,5 0x12345678 / satırın da 0x12345678 bu kısmı (hd1,5 örnektir.) değiştirip kullanabilirsiniz. (tema ayarları 800x640 de daha üst çözünürlüklerde bozulmadan kullanalıcak şekilde yapılmıştır.)

Edited by serhat100
  • Like 4
  • Thanks 2

Memoli, 48 dakika önce yazdı:

Güncelleme için teşekkürler.

Vazgeçilmezim... Çıktığı günden beri...

Rica ederim. Çalışmam işini görüyor ise isteklerine cevap veriyor ise benim için de iyi hissetmeme vesile olmuş oldu.

Test amaçlı 16gb flash diske hatasız kurdum. 

Ventoya hiçbir menüden geçiş sağlayamadım. 

Diğer menüler sorunsuz.

naturel, 6 saat önce yazdı:

Test amaçlı 16gb flash diske hatasız kurdum. 

Ventoya hiçbir menüden geçiş sağlayamadım. 

Diğer menüler sorunsuz.

Usb belleğinizin 1. Bölümüne (ventoy) ISO dosyalarının konulduğu bölüme ventoy klasörü ve tema dosyalarını koyup ventoy.json dosyasını düzenlemelisiniz.