Jump to content

Elektronik Sigara

StoneKing
 Share

Recommended Posts

Merhabalar ve iyi günler sayın TNCTR ailesi.
Yaklaşık 10 yıldır sigara kullanıyorum, 2020 yılında askere gitmeden 1 hafta önce bıraktım ve 2021 Ocak ayına kadarki yaklaşık 1 yıllık süreçte 1-2 tane içtim. Bıraktıktan sonra sigaranın her şeyinden tiksinme, içilen ortamda nefes alamama ve kokusuna aşırı derece hassasiyet oluşmuştu.
Maalesef 2021 ocak ayında günde 1-2 tane ile başladım ve şu an eskisi kadar olmasa da ortalama 12-13 tane ve genelde 2 günde 1 paket hafif sigara içiyorum. Elektronik sigara kullanan ve bu konuda tecrübesi olan bir çok yazı ve yorum okudum başka yerlerde ve bana sigaranın zararındansa e-sigaranın zararı dokunsun fikri daha cazip gelmeye başladı.
Vaporesso markayı tercih edecektim lakin 2 gün önce Justfog Minifit Pod adlı bir ürün videosuna denk gelince düşüncelerim değişti. Sigara içim ve çok küçük, kullanıcıların birçoğu da memnun. Ürün sayesinde sigara kullanımını minimuma azaltan çok var ki ben zaten sigaradan bıktım artık içmek istemiyorum yine de içirtiyor kendisini lanet olası şey :) 
Bu konuda bana yardımcı olabilecek, fikir verebilecek, kullanılması gereken ürün ve ekipmanlar konusunda tavsiye verebilecek TNC forumundaki arkadaşların görüşleri çok önemli. Cevap verme zahmetinde bulunan herkese teşekkürler...

xxselxx, 2 saat önce yazdı:

İnsanlar,nikotin ihtiyacı için sigara içerler,,katran yüzünden ölürler....Her ikisinide onaylamamak ile beraber,illa tercih olacaksa E-cig candır 🙂

Evet çok fazla kullanıcı yorumu gördüm, gerçekten de bir an önce alıp sigara illetinden kurtulmayı dört gözle bekliyorum.

kmlnrikpc, 49 dakika önce yazdı:

ben 62 yaşındayım ve neredeyse 9 yaşımdam beri en ağırları dahil sigara içtim ve ne t 5 sene oldu elektronik sigara sayesinde bırakabildim!3 kere 3 ay arayla röntgen çektirdim tertemize yakındı..

Senin adına çok sevindim abi, darısı benim başıma. Önerileriniz veyahut yazdığım ürünler ilgili düşünceniz ne çok merak ettim.

akillialtay1995, 48 dakika önce yazdı:

Bne hiç sigara içmem.

İçmediğim ve bıraktığım o rahatça nefes aldığım günleri biliyorum ve umarım hiçbirine ihtiyaç duymacak kadar irade sahibi olup bırakırım

amd_turkey, 4 dakika önce yazdı:

Elektronik sigara içeceğine normal sigara iç.. E.sigara nın ciddi zararlarını duydum

Elbette ki zararlı ancak sigara kadar zararlı olmadığına artık o kadar eminim ki en basiti @kmlnrikpc abi gibi yüzlerce insanın yorumlarını okudum. Günde 3 paket içip şimdi e-sigara ile tamamıyla ve sonrasında duman-buhardan vazgeçenler de var. Akciğer röntgenlerinin örneklerini paylaşanları da gördüm. Şu an için kendi araştırmalarıma bakacak olursam sigara bıraktıran en etkili yöntem e-sigaradır. 

• Thanks 1

Justfog Minifit Pod hakkında bilgim yok kardeşim.Vaporesso  tarzı e.sigara ile bıraktım tütün aromolıydı 5 sene önce markasını unuttum şuan:)kesin bıraktırıyor kim ne iddia ederse etsin.Canlı şahidiyim ciğerler tertemiz neredeyse! 2 sene oldu rönntgen çekilmedim nefes alışım çok rahatladı.Kalp damar ,yüksek tansiyon ve şeker hastasıyım yani 3 kardeşe hastayım:)damarlarda 3 stent var 1 de balon patlatıldı açıldı ve daha doldurmadım.önce sağlık diyorsan sigaradan vazgeçeceksin ve en büyük zararı seks hayatını hemen hemen bitiriyor maalesef:(gene araştır ve hemen başla çok sürmeden bırakacaksın.çok can sıkıcı olaylar yaşadım sigara bıraktıktan sonra tekrar başlamadım ama:(o derece bitiriyor.o bol buhar var ya o kandırıyor işte ve sigaraadan soğutuyor..benden bu kadar bilgi:)sağlık kalasın..

Ne mutlu hiç içmeyene ya da bırakabilene... Ciddi irade işi; elektronik sigara olsun, iqos olsun denemediğim şey kalmadı. Umarım bir tarafımız kesilmeden, kıvrana kıvrana ölmeden bırakabiliriz bir gün. Sigara, insanın kendi kendine edebileceği en kötü eziyet, en büyük düşmanlık. Vaporessosu, Smog'u, E-Leaf'i; kullanmadığım mod, kullanmadığım aroma ya da oran kalmadı. Kafada bitirmek lazım, kafada bitirmek için irade lazım. 

kmlnrikpc, 44 dakika önce yazdı:

Justfog Minifit Pod hakkında bilgim yok kardeşim.Vaporesso  tarzı e.sigara ile bıraktım tütün aromolıydı 5 sene önce markasını unuttum şuan:)kesin bıraktırıyor kim ne iddia ederse etsin.Canlı şahidiyim ciğerler tertemiz neredeyse! 2 sene oldu rönntgen çekilmedim nefes alışım çok rahatladı.Kalp damar ,yüksek tansiyon ve şeker hastasıyım yani 3 kardeşe hastayım:)damarlarda 3 stent var 1 de balon patlatıldı açıldı ve daha doldurmadım.önce sağlık diyorsan sigaradan vazgeçeceksin ve en büyük zararı seks hayatını hemen hemen bitiriyor maalesef:(gene araştır ve hemen başla çok sürmeden bırakacaksın.çok can sıkıcı olaylar yaşadım sigara bıraktıktan sonra tekrar başlamadım ama:(o derece bitiriyor.o bol buhar var ya o kandırıyor işte ve sigaraadan soğutuyor..benden bu kadar bilgi:)sağlık kalasın..

Çok geçmiş olsun abi. Sizinle aynı kanaatteyim, sigara kullanacağıma e-sigara kullanırım daha iyi hem dediğiniz gibi kesinlikle buhar tiryakiliği artık bende ki. Öyle olmasa iğrendiğim şeye tekrar dönmezdim. 

helehoyni, 19 dakika önce yazdı:

Ne mutlu hiç içmeyene ya da bırakabilene... Ciddi irade işi; elektronik sigara olsun, iqos olsun denemediğim şey kalmadı. Umarım bir tarafımız kesilmeden, kıvrana kıvrana ölmeden bırakabiliriz bir gün. Sigara, insanın kendi kendine edebileceği en kötü eziyet, en büyük düşmanlık. Vaporessosu, Smog'u, E-Leaf'i; kullanmadığım mod, kullanmadığım aroma ya da oran kalmadı. Kafada bitirmek lazım, kafada bitirmek için irade lazım. 

Sigarayı bırakacağım dediğim zamanı çok iyi hatırlıyorum. Elimde ekmek poşeti eve giderken merdivenlerden çıkıyorum affedersiniz ama köpek gibi nefes alıp veriyordum. Kendi kendime dedim ki "sen ne yapıyorsun?" o andan 1 yıl sonraya kadar çok iyiydim. Hayatta olduğumuz müddetçe çok da büyük konuşmamalıymışız dedim tekrar başlayınca çünkü kokusuna dahi tahammül edemiyordum onca yıl kullanmama rağmen. Umarım size de böyle bir an denk gelir de iradenizin temelini sağlamlaştırıp bıraktırır.
Ben güvenilir ve uygun fiyatlı bir yer bulduğum an bahsettiğim Pod türü elektronik sigaraya geçmeyi düşünüyorum. Sizin de tavsiye edebileceğiniz satış yeri ve ekipmanları bulabileceğim güvendiğiniz yer ve size göre olmazsa olmaz dediğiniz şeyleri de okumak isterim.

• Like 1

Sigara psikolojik bir bağlılıktır yani bağımlılık bile değildir ama bu bence tabi. Ama bence böyle ise herkesçe de olabilir.

Ben askerde birde bir a içerken azar azar içtim.  Depresyon dönemim oldu o zaman 5 yıl günde 1 paket düzenli içtim. Sonra 3 yıl bıraktım. Daha sonra 1 taneden bir şey olmaz fikri ile aniden yeniden başladım. Bu sefer 3 yıl günde 1 paket düzenli yine içtim. Aslında hiç severek içmiyordum bir a hariç..

En sonunda ben bunu bir daha ağzıma sürmemek üzere bırakayım diye düşündüm. Ve o günden beri aynen hiç ağzıma bile sürmedim. 8 yıl oldu.

Nasıl bıraktım? Bdt yöntemi ile. Yani psikolojik Bilişsel Davranış çı terapi. Psikologa gitmedim. Çünkü ben kendim amatör ve hobi olarak küçük yaşlardan beri psikoloji okurum.

Yani abartmaya gerek yok mantığını kullanarak ve içme isteğine karşı koyarak ağzıma dahi ömür boyu koymayacağım bunu diye karar alacak ve uygulayacaksın.

Bilişsel olarak örnek ben bunu niye içiyorum? Aslında bu depresyon duygusunu ritüele çevirmektir. Bu ritüelin içindede depresyon duygusuna acı uygulamak vardır. (Mazoşizm) veya yanılgılı bilişler vardır. Bu benim sinirime stresime iyi geliyor. Aslında sigara sinire strese iyi gelmez tersine arttırır.  Çünkü kan basıncını artırır. Kısaca; bunun bana gerçekte faydası varmı, yok zararı varmı çok.. e o zaman ben bunu hiç ağzıma dahi sürmemek üzere bırakıyorum. Çünkü bir taneden bir şey olmaz dediğimizde dahi sonrası genelde geliyor. Onun için hiç ağzıma dahi ömür boyu sürmeyeceğim. 

Yani illaki ilk zaman vücut arıyor. İşte buralarda bilişsel şartlanmaları kendine hatırlatacaksın mantık dizini olarak. Ve sonra rüyalarında bile içtiğini görebilirsin ama buralarda biraz iradeni kullanacaksın ve zamanla aramamaya başladığını göreceksin.. 

Yukarıdaki bahsettiğim depresiflik ve buna acı yani mazoşizmle karşı koymak her insanda olmasada çogu insanda vardır. Olmayan insan varsada psikolojik olarak oldukça güçlü bir yapısı vardır. İnsan neden depresyon duygusunu acıyla bastırır biliyormusun çünkü depresyon duygusu fiziksel acıdan daha fazla acı verir insana..!  Onun için diğer-fiziksel acı (sigara, her çeşit zararlı madde, her çeşit psikopatlık v.s.) tercih edilir. Bunu majör yani ağır depresyon geçirenler, bipolarlar, paranoidler ve şizofrenik kişiler daha iyi bilir. Tabi tipik olarak ağır depresyon durumuna özgü olduğundan ağır depresyon da daha net görülür ve anlaşılır. 

Birde bunlar bilinçdışı durumlardır herkes bilinçdışı nı anlamaya yatkın değildir. Anlamadıysan kendini fazla zorlama Çünkü zorlarsan karıştırabilirsin, altında başka şeyler bulursun. Eskilerin deyimiyle fazla eşeleme. Bilmen gerekeni zaten yeterince açıkça söyledim. Bu zararlı ve gereksiz bir şey ve hiç ömür boyu içmeyecegim deyip gerektiğinde iradeni kullanarak olayı bitireceksin bu kadar basit..

EDİT: Şunu söylemeyi unuttum; bırakmayı başardıktan sonra ağır yada orta nevrotik depresyon olmasa bile yine bilinçaltı olarak yerine başka birşey arar bünyen.. Genelde bu fazla yemek, fazla şekerli gıda yemek, aşırı çay, kahve içmek olabilir. ( Çünkü bunlarda doğal antidepresan dır.) Mesela ben de belirgin şekilde çayı arttırma oldu. Hâlbuki kahvaltı haricinde çayı pek sevmezdim.

Ama bunlar sigara kadar zararlı değildir. İradenide bunlarda daha kolay kullanırsın. Veya işte ruhsal enerjini iş enerjisi olarak kullanırsan böyle bir sorununda olmayabilir. Ama çalışmıyorsan boş zamanın çok olursa yine yerini bilinçdışı olarak bunlarla ödünleme olasılığı var.

Edited by abdulhey_
  • Like 1

iki yıl civarı e-sigara içtim o süre boyunca ağzıma tek dal dahi koymadım. o sıralar ağzım dişlerim dilim cildim parladı tertemiz oldu çok rahattım ama günlerden bir gün likitsiz kalınca bir dal ile tekrar başladım. daha sonra ikisini birden içmeye başladım. bir süre sonrada e-sigaranın uğraşı akarı çok diye ateşliden devam ediyorum. ağzım hep yara dilim sapsarı dişler her gün fırçalamasam perişan ve cildim leke doldu. Vaporesso kullandım hep cihaz halen taş gibi sapasağlam ama kendimden görüp tekrar başlayamıyorum. belki hatırlatmanız sayesinde bende tekrar başlarım.

ama o sıra adım tinerciye çıkmıştı ağzımda e sigarayla dolaşırken. içimi kolay olduğu için daha çok çekiyorsunuz.

StoneKing, 8 saat önce yazdı:

Sigarayı bırakacağım dediğim zamanı çok iyi hatırlıyorum. Elimde ekmek poşeti eve giderken merdivenlerden çıkıyorum affedersiniz ama köpek gibi nefes alıp veriyordum. Kendi kendime dedim ki "sen ne yapıyorsun?" o andan 1 yıl sonraya kadar çok iyiydim. Hayatta olduğumuz müddetçe çok da büyük konuşmamalıymışız dedim tekrar başlayınca çünkü kokusuna dahi tahammül edemiyordum onca yıl kullanmama rağmen. Umarım size de böyle bir an denk gelir de iradenizin temelini sağlamlaştırıp bıraktırır.
Ben güvenilir ve uygun fiyatlı bir yer bulduğum an bahsettiğim Pod türü elektronik sigaraya geçmeyi düşünüyorum. Sizin de tavsiye edebileceğiniz satış yeri ve ekipmanları bulabileceğim güvendiğiniz yer ve size göre olmazsa olmaz dediğiniz şeyleri de okumak isterim.

Bir site var; hem e-sigaramı hem de likitlerimi oradan aldım; arkadaşlara da getirttim ürünler orijinal, sıkıntı yaşamadım. Fakat sorun yaşamam yaşamam size denk gelir, mahçup olurum ayrıca reklam yapmak istemiyorum; hele böyle bir şeyin reklamını :)

Hocam madem tiksindiniz nikotin sakızı ile bırakmayı deneyin elektronik sigaranın kendisi de bağımlılık yapıyor ve çok içiriyor kendini ben normal sigarayı da elektroniği de kullandım, elektornikte de bir süre sonra tolerans gelişiyor içtikçe içiyorsunuz 

iomerg, 7 saat önce yazdı:

iki yıl civarı e-sigara içtim o süre boyunca ağzıma tek dal dahi koymadım. o sıralar ağzım dişlerim dilim cildim parladı tertemiz oldu çok rahattım ama günlerden bir gün likitsiz kalınca bir dal ile tekrar başladım. daha sonra ikisini birden içmeye başladım. bir süre sonrada e-sigaranın uğraşı akarı çok diye ateşliden devam ediyorum. ağzım hep yara dilim sapsarı dişler her gün fırçalamasam perişan ve cildim leke doldu. Vaporesso kullandım hep cihaz halen taş gibi sapasağlam ama kendimden görüp tekrar başlayamıyorum. belki hatırlatmanız sayesinde bende tekrar başlarım.

ama o sıra adım tinerciye çıkmıştı ağzımda e sigarayla dolaşırken. içimi kolay olduğu için daha çok çekiyorsunuz.

Sigara yerine e-sigara kullanmaya başladıktan sonra öksürme, nefes darlığı, koku vb. kötü sigara etkilerinde azalma olmuş muydu? Bu tür cihazlara gerçekten erişim çok kısıtlı ve pahalı. Umarım sigara ve türevlerine ihtiyaç duymazsınız/duymayız ama işte bağlıyız 🪨

helehoyni, 7 saat önce yazdı:

Bir site var; hem e-sigaramı hem de likitlerimi oradan aldım; arkadaşlara da getirttim ürünler orijinal, sıkıntı yaşamadım. Fakat sorun yaşamam yaşamam size denk gelir, mahçup olurum ayrıca reklam yapmak istemiyorum; hele böyle bir şeyin reklamını :)

Özelden atma şansınız varsa ben de bir bakmak isterim çünkü orijinal olmayacak ürünlerin (pil,coil,likit vs.) etkisi çok kötü olacaktır.

southbridge, 5 saat önce yazdı:

Hocam madem tiksindiniz nikotin sakızı ile bırakmayı deneyin elektronik sigaranın kendisi de bağımlılık yapıyor ve çok içiriyor kendini ben normal sigarayı da elektroniği de kullandım, elektornikte de bir süre sonra tolerans gelişiyor içtikçe içiyorsunuz 

Aslında sigaraya bağlılık değil artık o yüzden e-sigara ile buhar bağımlılığını giderebilirim diyorum. Siz nikotin sakızı ile nasıl bir sonuç aldınız? Aldığınız ürünün linkini özelden atabilir misiniz?

StoneKing, 6 saat önce yazdı:

Sigara yerine e-sigara kullanmaya başladıktan sonra öksürme, nefes darlığı, koku vb. kötü sigara etkilerinde azalma olmuş muydu? Bu tür cihazlara gerçekten erişim çok kısıtlı ve pahalı. Umarım sigara ve türevlerine ihtiyaç duymazsınız/duymayız ama işte bağlıyız 🪨

Özelden atma şansınız varsa ben de bir bakmak isterim çünkü orijinal olmayacak ürünlerin (pil,coil,likit vs.) etkisi çok kötü olacaktır.

Aslında sigaraya bağlılık değil artık o yüzden e-sigara ile buhar bağımlılığını giderebilirim diyorum. Siz nikotin sakızı ile nasıl bir sonuç aldınız? Aldığınız ürünün linkini özelden atabilir misiniz?

en yakın eczaneden nicorette 4mg meyvelisini alın. Nicoetinell ya da naneli nicorette almayın. Özel çiğneme tekniği var normal sakız gibi çiğnemeyin sakın, azcık çiğneyip dişinizle damağınız arasında bekleteceksiniz, iradesi olana büyük fırsat verir sakız

• Like 1

StoneKing, 17 saat önce yazdı:

öksürme, darlık vs şeyler zaten bende yoktu 3 günde 1 paket şeklinde içiyorum hala da öyle ama kendimi ellerimi daha temiz hissettiğimi söyleyebilirim.

eğer başlayacaksanız doğru likiti belirmeye dikkat edin. 

iomerg, 7 saat önce yazdı:

öksürme, darlık vs şeyler zaten bende yoktu 3 günde 1 paket şeklinde içiyorum hala da öyle ama kendimi ellerimi daha temiz hissettiğimi söyleyebilirim.

eğer başlayacaksanız doğru likiti belirmeye dikkat edin. 

Başlayacağım da ne kadar çok türevi var her bir elementin. Dediğiniz gibi likit önemli ama önemsiz hiçbir şey yok bu e-sigarada :) Şu an Vaporesso Revenger Kit'ini arkadaşım yolladı. Tankı, coili, likiti, sigara içim için gereken diğer şeyleri de halledince bakalım nasıl olacak.