Jump to content
Son zamanlarda artan kullanıcı hesap hırsızlıkları sebebiyle tüm kullanıcılara şifre sıfırlama maili gönderilmiştir. Lütfen güveli şifreler seçiniz. Mevcut e-mail adresinize erişemiyorsanız, en aşağıdaki destek linkinden bize ulaşınız. ×

Oyun Için Hangi Windows Sürümü Yüklemeliyim?

Oyun için Hangi Windows ? (Benim sistemime uygun!)  

27 members have voted

1. 1. Oyun için Hangi Windows ? (Benim sistemime uygun!)

Recommended Posts

Merhaba dostlar,

Sadece Online oyun için en düşük latency sağlayan oyun dışında başka işlemi olmayan PC için hangi Windows tavsiye edersiniz. Oyunlar fps üzerine Cs go ve Cs 1.6 bazen Ets oyunu. Gereksiz şeylerin kapalı yada kaldırdımış olduğu sistem.

7 - 8.1 - 10 hangi sürüm seçmeliyim. Sonra sürüme göre performans modifiyeli seçeceğiz. Öncelik sürüm

Sistem;

- Amd Athlon II X4 Quad Core 640 AM3 (3.0 GHz) işlemci

- Asus M4A88TD-M EVO/USB3 Anakart 

-4*2 = 6 GB ram 

-Amd HD6870 1 GB 256 bit ekran kartı. 

-Kasa + 600w high power AE-A600 V3 PSU

-128 GB SSD

-500 GB HDD

Edited by asi_ruh1903
Başlık

• asi_ruh1903 changed the title to Oyun Için Hangi Windows Sürümü Yüklemeliyim?

Ekran kartın hariç windows 8.1 en hızlı ve stabil çalışacak sisteme sahipsin, Ekran kartından yakın zamanda elimde vardı windows 7 de - 8.1 e göre daha stabil çalışıyor driver uyumluluğuda bunun temel sebeplerinden birisi. Ayrıca bu ekran kartının amd sitesinin içindeki beta versiyonunu tavsiye etmem.

• Thanks 1

Hocam sistemim 7 ile 8.1 arasında. 8.1 rahat kaldırıyor sistem daha akıcı aslında ama iş oyuna gelince 7 de daha iyi oluyor oyunlar sanki. Driverlerda 7 daha uygun. Benim için önemli olan oyunda akıcılık daha iyi fps daha yüksek olması.
Şimdi 10 da kaldırır ama benim sistemime oyun için yararı olur mu bilemedim. Şuan için 7 ile 8.1 arasındayım

İlk öncelikle bu sistem ile csgoyu orta-yüksek ayarlarda rahat kasmadan oynarsın. Ama ETS 2'Yİ düşük ayarlarda 30-50 FPS araası oynarsın. İşletim sistemine gelince de Windows 10 LTSC Enterprise 2021 21H2'yi tavsiye ederim oyun için. Daha düşük latency değerlerine sahip.

Bu arada sistemini yükseltmeni tavsiye ederim.

Bir de bende orijinal ETS 2 var. 

• Thanks 1

asi_ruh1903, 1 saat önce yazdı:

Hocam sistemim 7 ile 8.1 arasında. 8.1 rahat kaldırıyor sistem daha akıcı aslında ama iş oyuna gelince 7 de daha iyi oluyor oyunlar sanki. Driverlerda 7 daha uygun. Benim için önemli olan oyunda akıcılık daha iyi fps daha yüksek olması.
Şimdi 10 da kaldırır ama benim sistemime oyun için yararı olur mu bilemedim. Şuan için 7 ile 8.1 arasındayım

Windows 11 bazı testlerde Windows 10 a göre daha iyi iş çıkartıyor eski donanımlarda. Fakat tavsiyem tweakları yapılmış (defender) gibi sisteme kanser türü yapışan ve yavaşlatan hizmetlerden temizlenmiş windows 7 kurmandır. Ekran kartını gtx 1050 bile yapabilecek olsan direkt windows 8.1 kurmanı tavsiye ederdim.

Kullanman gereken driver

Catalyst Software Suite
Revision Number
15.7.1 WHQL
File Size
302 MB
Release Date
7/29/2015

Site içerisindeki bu versiyondur. Diğer Crimson Edition beta, ara ara mavi ekran, ekran kartının daha yüksek ısıda çalışması. Abuk subuk fps çakılmalarına sebep olacaktır.  Benimde denediğim sistem amd phenom II X965 işlemci 8 gb ripjaws 4*2 1600 MHZ ram 120 Gb samsun ssd HD6850 bu konfigürasyondaydı. 

• Thanks 1

akillialtay1995, 2 saat önce yazdı:

İlk öncelikle bu sistem ile csgoyu orta-yüksek ayarlarda rahat kasmadan oynarsın. Ama ETS 2'Yİ düşük ayarlarda 30-50 FPS araası oynarsın. İşletim sistemine gelince de Windows 10 LTSC Enterprise 2021 21H2'yi tavsiye ederim oyun için. Daha düşük latency değerlerine sahip.

Bu arada sistemini yükseltmeni tavsiye ederim.

Bir de bende orijinal ETS 2 var. 

Bende tüm oyunlar orijinal steam. Çok beklentim yok zaten arka planda en iyi düşük latency sağlayacak bir Windows. Peki sizde temiz bir 7 mi yoksa 10 ltsc mi?

Sistemi yükseltmeyi düşünüyorum açıkçası ama pek fırsatım olmadı. Birazda bağımlısı olmak istemiyorum şimdilik haftasonları sistemi yükseltsem her gün oyun oynarım evde hanımdan fırça yemim. İşin esprisi ufak da olsa bir güncelleme yapacağım sanırım işlemciyi phenom yapıcam zaten çok beklentim yok.

Senkron2, Bir saat önce yazdı:

Windows 11 bazı testlerde Windows 10 a göre daha iyi iş çıkartıyor eski donanımlarda. Fakat tavsiyem tweakları yapılmış (defender) gibi sisteme kanser türü yapışan ve yavaşlatan hizmetlerden temizlenmiş windows 7 kurmandır. Ekran kartını gtx 1050 bile yapabilecek olsan direkt windows 8.1 kurmanı tavsiye ederdim.

Kullanman gereken driver

Catalyst Software Suite
Revision Number
15.7.1 WHQL
File Size
302 MB
Release Date
7/29/2015

Site içerisindeki bu versiyondur. Diğer Crimson Edition beta, ara ara mavi ekran, ekran kartının daha yüksek ısıda çalışması. Abuk subuk fps çakılmalarına sebep olacaktır.  Benimde denediğim sistem amd phenom II X965 işlemci 8 gb ripjaws 4*2 1600 MHZ ram 120 Gb samsun ssd HD6850 bu konfigürasyondaydı. 

Hocam zaten onu kurdum 1 gün sonra sildim direk catalys döndüm. Amd hocanın Windows 7 kullanıyordum sonra 8.1 geçtim gayet iyidi. Ama dediğiniz gibi defendar felan olmasa daha iyi olur. İSO dan silinebiliyor galiba yapabilirsem denicem araştırıp.

Birde 8.1 ağ bağlantısı daha gelişmiş driver, Windows 7 daha eski ağ Online oyunlarda fark yaratır mı acaba . Ağ driverlerinden bahsediyorum. Ona göre ayrıca bir karar alacağım.

akillialtay1995, Şimdi yazdı:

Ben lite bir windows 10 ltsc derim. 

Bir de ETS 2 de hangi DLC'ler var?

Valla baya oldu oynamayalı daha yeni yükledim bi kaç tane vardı ama hatırlayamıyorum şuan 

Bir yerde okumuştum ltsc mi ona benzer bir şey daha vardı lbsc galiba tam hatırlamadım, normal dolu sistemlere nazaran bir sürü şey silinmesine rağmen düz sistemlerden daha Fazla latency oluyor muş

asi_ruh1903, 36 dakika önce yazdı:

Hocam zaten onu kurdum 1 gün sonra sildim direk catalys döndüm. Amd hocanın Windows 7 kullanıyordum sonra 8.1 geçtim gayet iyidi. Ama dediğiniz gibi defendar felan olmasa daha iyi olur. İSO dan silinebiliyor galiba yapabilirsem denicem araştırıp.

Birde 8.1 ağ bağlantısı daha gelişmiş driver, Windows 7 daha eski ağ Online oyunlarda fark yaratır mı acaba . Ağ driverlerinden bahsediyorum. Ona göre ayrıca bir karar alacağım.

Please register to see this content.

Şu linkteki programı zaman zaman kullanıyorum isabetli driverlara elde edebiliyor, kurup denemeni tavsiye ederim. Ona göre windows 8.1 veyahut windows 7 de nihai kararını verebilirsin. Driverları kurarken ekran kartını listeden kaldırmanı tavsiye ederim. Sadece ekran kartını manuel indirmen yararına olacaktır.

• Thanks 1

Senkron2, 4 dakika önce yazdı:

Şu linkteki programı zaman zaman kullanıyorum isabetli driverlara elde edebiliyor, kurup denemeni tavsiye ederim. Ona göre windows 8.1 veyahut windows 7 de nihai kararını verebilirsin. Driverları kurarken ekran kartını listeden kaldırmanı tavsiye ederim. Sadece ekran kartını manuel indirmen yararına olacaktır.

Ben de sürücülerim için bu yazılımı kullanıyorum.

• Like 1
  • Thanks 1

Windows 8.1 Embedded Industry Pro Sistem desteği devam eden bir sürüm. 7 kurulabilir ancak sistem desteği kalmadı artık. İkisi arasında kıyaslama yaparsak eğer 8.1 açık ara daha hızlı bir sistem. Kullanınca fark belli oluyor. Bunları donanım özelliklerine göre değerlendirerek yazdım. Gerisi sizde. 

Edited by forjest
  • Thanks 1

forjest, 51 dakika önce yazdı:

Windows 8.1 Embedded Industry Pro Sistem desteği devam eden bir sürüm. 7 kurulabilir ancak sistem desteği kalmadı artık. İkisi arasında kıyaslama yaparsak eğer 8.1 açık ara daha hızlı bir sistem. Kullanınca fark belli oluyor. Bunları donanım özelliklerine göre değerlendirerek yazdım. Gerisi sizde. 

Teşekkür ederim abi haftasonu deniyeceğim. 

Bu sisteme Windows 10 lite sistemi kurup denemeyi düşünüyorum. Sırasıyla denicem en son karar kıldığımda yazıcam. Bu haftasonu vaktim olursa sürümleri deniyeceğim.

• Like 1

Birde anakartım en son 8.1 desteği var ama herhangi bir driver indirme seçeceği yok. Sadace Windows 8.1 seçilebilirler. Ama Windows 7 seçtiğimde bir sürü driverları var. Acaba en son 7 mi destekliyor. 

Ekran kartı Windows 10 desteği var. 

10 yüklemek sanki sıkıntı yaratacak driverler arasında yanlış mı düşünüyorum. 7 yada 8.1 yüklesem bütün sistem driverları ile bütün halde çalışacak.

Siz üstadlara bir şey sormak istiyorum bu linkde benim anakart uygun driverlarım var. Format attıktan sonra linkte yer alan lan internet Audi chipset USB vs driverlarını yüklemem gerek mi yoksa Windows kurulurken otomatik yüklenen driverler kalmalımı. Çünkü linke bakıyorum driver tarihleri çok eski ama Windows kurulurken yüklenen driverler daha yeni. Bu konuda yardımcı olursanız sevinirim 

asi_ruh1903, 03.03.2022 - 16:52 yazdı:

Birde anakartım en son 8.1 desteği var ama herhangi bir driver indirme seçeceği yok. Sadace Windows 8.1 seçilebilirler. Ama Windows 7 seçtiğimde bir sürü driverları var. Acaba en son 7 mi destekliyor. 

Ekran kartı Windows 10 desteği var. 

10 yüklemek sanki sıkıntı yaratacak driverler arasında yanlış mı düşünüyorum. 7 yada 8.1 yüklesem bütün sistem driverları ile bütün halde çalışacak.

Siz üstadlara bir şey sormak istiyorum bu linkde benim anakart uygun driverlarım var. Format attıktan sonra linkte yer alan lan internet Audi chipset USB vs driverlarını yüklemem gerek mi yoksa Windows kurulurken otomatik yüklenen driverler kalmalımı. Çünkü linke bakıyorum driver tarihleri çok eski ama Windows kurulurken yüklenen driverler daha yeni. Bu konuda yardımcı olursanız sevinirim 

Bazı sürücüleri guncelleyince uyumsuzluk olabiliyor orjinal sürücü varsa onları kur güncel kurmak istiyorsan snapy driver arsivle arama sürücü 

• Thanks 1

• 1 ay sonra...

Sağlık problemleri nedeni ile konuya yazamadım ama o arada bir kaç denemem oldu. Windows 10 deneyemedim. 7 ve 8.1 tecrübeleri mi yazacağım.

Sistemim gereği yeni ve orta nesil oyunları pek oynayamıyor. Eski nesil oyunlar oynadığım için Windows 7 en akıcı yüksek fps değerleri veren sistem oldu. ( Sistemimin parçaları %95 Windows 7 driverlerine uygun)

Yalnız Windows 7 çekirdeği zamanla şiştiği için bir süre sonra stabilite ilk format gibi olmuyor zamanla hatalarla karşılaşıyorsunuz ayrıca driver sorunları olabiliyor.

Windows 8.1 tarafında ise 7 ile hemen hemen aynı ama 7 de akıcılık biraz daha iyi kendi sistemim için söylüyorum. 8.1 de driver sorunu yaşamıyorum otomatik kuruyor bir çoğunu ayrıca stabilite bozulmuyor çok kurcalamazsanız, ilk format attığınız gibi kullanabiliyorsunuz.

Edited by asi_ruh1903

• 2 hafta sonra ...

Tekrar dan merhaba açmış olduğum konuyu tamamlamak için yazıyorum. 

Windows 10 deneyimini yazacağım. 

Windows 10 diğer sürümlere göre daha güncel ve daha kullanışlı. Performans anlamında da gayet iyi. Ufak ayarlarla gayet stabil ve akıcı oluyor. Tek dezavantajı oyunlarda klavye ve mouse de ara ara anlık donmalar yapıyor, masaüstünde pek farkedilmiyor ama oluyor. (PC ile alakalı da olabilir ama bazı yorumlarda Windows 10 larda donma sorunu yaşanıyormuş diye okudum.)

Ayrıca latency değerleri 8.1 göre bir tık yüksek. 

Sonuç olarak;

Windows’u benim gibi %95 online oyun oynamak için kullanan arkadaşlara 3 tavsiyem var.

1 - Hangi Windows sürümü kullanırsanız kullanın mutlaka home sürümlerinden birini tercih edin, pro vs. arka planda home sürümlerine göre daha fazla sistemi yormakta.

2- Windows 8.1 gayet akıcı sorunsuz şuan en kullanışlı sürüm bana göre. 

3- Windows 10 da akıcı fakat ara ara drop anlık takılmalar gereksiz bir çok özellik olması kullanışsız hale getiriyor. Gerekli ayarlamalar yapılır birde latency düşük drop yapmayan bir sürüm yakalarsanız eski yada yeni sürüm olabilir farketmez mutlaka Windows 10 derim.

Latency (Gecikme)

Latency kastım oyuncu arkadaşlar bilir, dpc latency programı idi sanırım. Burada mouse hareket ettirdiğiniz zaman Windows 7 ve 8.1 sürümlerinde 500 Windows 10 sürümlerinde 1000 gösteriyor. Bunun düşük olması daha iyidir. 

Üstatlardan bir ricam var ;

Oyunculara özel Windows 10 ve 8.1 çalışma yapmaları. Forumda göremedim. Yabancı kaynaklar da var ama ben açıkçası burada görmek isterim. Her iki sürüm içinde home versiyon kullanmalarını rica ediyorum. 

Şimdi bazı arkadaşlar modifiyeli sistemler var diyebilir. Lakin oyuncu Windows’ların da bileşenlerin silinmesinden yada kapatılmasından ziyade sistemin atik, gecikmenin en düşük olduğu, ram kullanımı minimum atak performans bir sistem olması gerekiyor.