Jump to content
Son zamanlarda artan kullanıcı hesap hırsızlıkları sebebiyle tüm kullanıcılara şifre sıfırlama maili gönderilmiştir. Lütfen güveli şifreler seçiniz. Mevcut e-mail adresinize erişemiyorsanız, en aşağıdaki destek linkinden bize ulaşınız. ×

Windows 10 Administrator Hesabında Masaüstü Yolunu Değiştirme...

deli_petro06
 Share

Recommended Posts

Cümleten Selamun Aleyküm arkadaşlar...

Sorumun cevabı için biraz detay yazacağım. Elimdeki SSD ve HDD' ler aşırı eskidiği için performans artırmak açısından kullanım değişikliği yapmaya karar verdim. Yaptığım testler de özellikle HDD' ler de bir nebze de olsa toparlanma oldu. Bazen masaüstünde 20-30 GB dosya indirdiğim oluyor. Ve bir süre masaüstünde bekliyor. Bundan dolayı da özellikle HDD açılışında hızlı açılsa bile toparlanma süresi biraz sürebiliyor. Ya da oyun oynarken FPS düşüşüne de neden olabiliyor. Düşündüm ve bir süredir yeni kullanım şeklime göre bir şablon oluşturdum. Ve olumlu sonuçlar aldım. Ancak çözemediğim 2 konu var...

Şablon şu şekilde;

-Windows Fotograf Görüntüleyici eski ve yeni sildim - Yerine Irfanview'i varsayılan olarak atadım...

-Windows Media Player' ı sildim - Yerine Vlc Player ve K-lite Mega Codec Pack ekledim (varsayılan olarak atadım)...

-Windows Search ve Başlat Menüsünü devre dışı bıraktım - Yerine StartIsBack yükledim. Arama kısmı için de gerekirse Everything yedekte tutuyorum (Portable) (Bazen sıkıntı çıkarabiliyor)...

-Uygulama Ekle/Kaldır' ı Gizledim - Yerine Revo Uninstaller' le daha sağlıklı bir temizleme yaptım...

-Disk Birleştirmeyi ve Temizlemeyi Sildim - Yerine Hibituninstaller (elle), Sexy Privacy uygulamasıyla oluşturduğum derin temizlik kodları içeren bir .bat dosyası oluşturdum ve görev zamanlayıcıyla 7-10 gün aralıklarla temizlik yapacak şekilde ayarladım...

-Microsoft Edge ve IE 11' i tamamen sildim - Yerine Slimjet Browser Portable kurdum. Ancak Edge, Brave ve Opera içinde portable olanlarını kullanacağım...

-Microsoft' un Mail Uygulamasını geçmişte de siliyordum - Mozilla Thunderbird hem ücretsiz hem de çoklu mail adreslerini aynı anda kullanabildiğim için yine mail uygulaması olarak atadım...

-Microsoftun Güvenlik Duvarı yada Defender' ını sildim - Yerine belli aralıklarla Microsoft' un bu uygulamarın Portable uygulamasını kullandım. +Esed kullanıyorum...

Bu şekilde şu an aklıma gelmeyen ancak liste olarak not ettiğim, bazılarını Microsoft uygulamalarının alternatifi daha stabil olduğunu düşündüğüm uygulamalarla değiştirdim. Temizlik, bakım v.s gibi işlemler için de .bat dosyaları v.s' yi görev zamanlayıcısından düzenledim...

Asıl kullanım şeklimde değişiklik şu şekilde oldu;

-Artık masaüstünde hiçbir kısayol, uygulama, dosya v.s bırakmıyorum. Yerine C Disk içerisinde 1 Ana Klasör oluşturdum. Ana klasör içerisine de alt klasörler oluşturdum. Ana Klasörün başına "+ - +Desktop" koyarak C Diskte en üstte sabitliyorum. Ya da "X - XDesktopX" olarak isimlendirerek en alta sabitliyorum. Burada belirttiğim gibi artık masaüstünde hiçbir şey bırakmadım. C/+Desktop klasörü veya C/XDesktopX klasörüne ve alt klasörlere hızlı geçiş içinde "ROCKETDOCK" uygulamasına kısayolları ekledim...

Şu ana kadar alternatif olarak bulamadığım en sıkıntılı şeyse Netframework. Buna çözüm bulamadım...

Asıl konuyu açma nedenime gelirsek;

Sorunum şu; Daha önce de yazdığım gibi artık masaüstünde hiçbir şey eklenmesini istemiyorum. Bunlara kısayollar da dahil. Bundan dolayı bir anlamda Windows'u ve Kurduğum X bir programı aldatmaya çalışıyorum. Diyelim ki; X bir program kurdum. Masaüstüne kısayol attığında C/Users/XKullanıcı/Desktop' a atıyor. Bu yolu değiştirip C/ +Desktop klasörü oluşturarak uygulama kurduğumda buraya atılmasını sağlayabilir miyim? Kurduğum uygulama kısayollarının yada indirdiğim dosyaların direkt olarak C/ +Desktop atılmasını sağlamaya çalışıyorum. O klasörden de alt klasörlere basit şekilde taşıyacağım... 

İkinci sorunum da şu; Uygulama Ekle/Kaldır' ın yerine Revo Uninstaller' i varsayılan olarak atayabilir miyim? Yani Uygulama Ekle/Kaldır' la bir işim olduğunda direkt olarak Revo Uninstaller açılacak...

Aslında regeditte Kullanıcı Hesabımın adını aratarak HKEY Local Machine içerisinde Desktop yolunu buldum. Ancak normal masaüstü yerine kendi oluşturduğum klasörü Desktop olarak göstereceğim regedit ayarının HKEY Local Machine içerisinde olduğunu sanmıyorum. Bildiğim kadarıyla bu tip reg ayarları HKEY Current User v.b içerisinde olması gerekir. Yanlış düşünüyor olabilirim. Hkey Local Machine içerisinde C/Users/XKullanıcı/Desktop yolunu buldum. Bunları C/+Desktop olarak değiştirip uygulama yüklediğim de direkt olarak kısayolların bu klasöre atılmasını sağlamaya çalışıyorum. 2-3 problem dışında denemelerim de olumlu sonuçlar aldım. HDD' ler de hızlı toparlanmalar oldu...

Konuyu hem deneyimlerimi paylaşmak hem de çözümde zorlandığım konular da bilgisine güvendiğim forum üyelerinden tavsiyelerini öğrenmek istiyorum. Özellikle Uygulama Ekle/Kaldır yerine Revo Uninstaller ve Gerçek Desktop' un yerine C içerisine kendi oluşturduğum yolu eklemek konusunda destek olabilirseniz sevinirim...

Şablonu iyice oturtup üst seviye birkaç pc' de de sonuçları test edeceğim. Şu ana kadar düşündüğümden çok daha iyi sonuçlar aldım. Özellikle @köylü @mephistooo2 @crasadure @bilirsinya gibi üstadların tavsiyelerine çok ihtiyacım var...

Çözüm konusunda destek olacak arkadaşlara şimdiden teşekkür ediyorum...

• Like 1
  • Thanks 1

Regeditten System üzerinden users/desktop kısmını istedigin sekilde düzenleyip sonrasında ortam değişkenleri kısmından bir Düzenleme yapılması gerektiğini düşünüyorum. Windowsu kullanıcı olarak admin degil de System olarak açabilirsen. Bu tür değişkenleri yapabiliyorsun

Yazdıklarım tamamen deneysel gözlemlerim sonucu umarım yardımcı olabilirim

ibrahimunaLife, Bir saat önce yazdı:

@deli_petro06Hocam merhaba, belki konu ile alakası olmayabilir ama  C/Users/XKullanıcı/ alanına giderek Masaüstü/Desktop klasörüne Özellikler>Konum sekmesi üzerinden yer değişikliği yapılıyor. 

Cevap için çok teşekkür ederim ancak tam olarak yapmak istediğim şey olmadı. Klasörü C/Desktop içerisine taşıdım ancak taşıdığım klasör içerisine birşey eklendiğinde hem C Disk içerisindeki klasör de hem de C/Users/XKullanıcı içerisinde görünüyor. Tam olarak yapmak istediğim şey uygulama kurduğum da kısayol attığında sadece C/Desktop içerisine atması ve C/Users/XKullanıcı/Desktop'a kesinlikle atmaması. Daha önce kullandığım uygulamalardan birkaçında bu tip klasörleri taşıma işlemi vardı. Sizin mesajınızla bende jeton düştü. Bu tarz bir işe yarayacağını düşünmemiştim. Bir de uygulamalar aracılığıyla deneyeyim. Tekrar teşekkür ediyorum... 

deli_petro06, 3 dakika önce yazdı:

Cevap için çok teşekkür ederim ancak tam olarak yapmak istediğim şey olmadı. Klasörü C/Desktop içerisine taşıdım ancak taşıdığım klasör içerisine birşey eklendiğinde hem C Disk içerisindeki klasör de hem de C/Users/XKullanıcı içerisinde görünüyor. Tam olarak yapmak istediğim şey uygulama kurduğum da kısayol attığında sadece C/Desktop içerisine atması ve C/Users/XKullanıcı/Desktop'a kesinlikle atmaması. Daha önce kullandığım uygulamalardan birkaçında bu tip klasörleri taşıma işlemi vardı. Sizin mesajınızla bende jeton düştü. Bu tarz bir işe yarayacağını düşünmemiştim. Bir de uygulamalar aracılığıyla deneyeyim. Tekrar teşekkür ediyorum... 

Hocam birde bunu buldum.

32 bit mimariye sahip Windows işletim sistemi kullanıyorsanız:
1. Yerel Disk (D:)'de Program Files isimli bir klasör oluşturun.
2. Çalıştır'ı açın, regedit yazın ve Tamam'ı tıklatarak Kayıt Defteri Düzenleyicisi'ni açın.
3. HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion dizinini izleyin.
4. Sağ tarafta ProgramFilesDir anahtarına çift tıklayın varsayılan değeri D:\Program Files olarak atayın, Tamam'ı tıklatın.
5. Sağ taraftaki ProgramFilesPath anahtarına çift tıklayın ve varsayılan değeri D:\Program Files olarak atayın, Tamam'ı tıklatarak Kayıt Defteri Düzenleyicisi'ni kapatın ve bilgisayarınızı yeniden başlatın.

64 bit mimariye sahip Windows işletim sistemi kullanıyorsanız:
1. Yerel Disk (D:)'de Program Files ve Program Files (x86) isimli iki klasör oluşturun.
2. Çalıştır'ı açın, regedit yazın ve Tamam'ı tıklatarak Kayıt Defteri Düzenleyicisi'ni açın.
3. HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion dizinini izleyin.
4. Sağ tarafta ProgramFilesDir anahtarına çift tıklayın varsayılan değeri D:\Program Files olarak atayın, Tamam'ı tıklatın.
5. Sağ taraftaki ProgramFilesPath anahtarına çift tıklayın ve varsayılan değeri D:\Program Files olarak atayın.
6. Sağ taraftaki ProgramW6432Dir anahtarına çift tıklayın ve varsayılan değeri  D:\Program Files olarak atayın.
7. Sağ taraftaki ProgramFilesDir (x86) anahtarına çift tıklayın ve varsayılan değeri D:\Program Files (x86) olarak atayın.
8. Kayıt Defteri Düzenleyicisi'ni kapatın ve bilgisayarınızı yeniden başlatınız.

Kaynak : 

Please register to see this content.

• Thanks 1

ibrahimunaLife, 22 dakika önce yazdı:

Hocam birde bunu buldum.

32 bit mimariye sahip Windows işletim sistemi kullanıyorsanız:
1. Yerel Disk (D:)'de Program Files isimli bir klasör oluşturun.
5. Sağ taraftaki ProgramFilesPath anahtarına çift tıklayın ve varsayılan değeri D:\Program Files olarak atayın, Tamam'ı tıklatarak Kayıt Defteri Düzenleyicisi'ni kapatın ve bilgisayarınızı yeniden başlatın.

64 bit mimariye sahip Windows işletim sistemi kullanıyorsanız:
1. Yerel Disk (D:)'de Program Files ve Program Files (x86) isimli iki klasör oluşturun.
5. Sağ taraftaki ProgramFilesPath anahtarına çift tıklayın ve varsayılan değeri D:\Program Files olarak atayın.
6. Sağ taraftaki ProgramW6432Dir anahtarına çift tıklayın ve varsayılan değeri  D:\Program Files olarak atayın.
7. Sağ taraftaki ProgramFilesDir (x86) anahtarına çift tıklayın ve varsayılan değeri D:\Program Files (x86) olarak atayın.
8. Kayıt Defteri Düzenleyicisi'ni kapatın ve bilgisayarınızı yeniden başlatınız.

Kaynak : 

Teşekkür ederim. 2. tavsiyenizi de deneyeceğim. Tam olarak yapmak istediğim şeyi anlatmak zor. Görsel örnek vererek derdimi tam olarak anlatmaya çalışayım.

Aşağıdaki görsel normal bir masaüstü ve normal masaüstünde sadece görev çubuğu ve rocketdock olacak. 

NORMAL MASAÜSTÜ:

Spoiler

Q7Og28.jpg

Diyelim ki; bir uygulama kurdum. Kısayolunu aşağıdaki klasöre otomatik olarak atacak...

Spoiler

Q7OkYJ.jpg

Yani resimdeki +MASAÜSTÜ yazan klasöre atacak. +MASAÜSTÜ klasörü içerisine de farklı klasörler açacağım. Programlar Kısayolları, Oyunlar Kısayolları, Portable Uygulamalar, IVIR ZIVIR v.s gibi alt klasörler oluşturacağım. Programı kurduğumda direkt olarak C/+MASAÜSTÜ klasörünün içerisine atacak (Normal Masaüstüne hiçbir şey atmayacak) ve C/+MASAÜSTÜNE atılan kısayolu gerekli alt klasöre taşıyacağım. Yani masaüstünde hiçbir kısayol oluşmamasını ve sürekli 0 KB veri atılmasını sağlamaya çalışıyorum. C/+MASAÜSTÜ klasörüne de NORMAL MASAÜSTÜ' nden RocketDock kısayollarıyla geçiş yapacağım. Yani NORMAL MASAÜSTÜ sadece görüntü olacak. Hiçbir veri olmayacak. Bunu da otomatik olarak her dosyanın C/+MASAÜSTÜ klasörüne gitmesi için çabalıyorum. 2. yöntemi de bugün gün içerisinde deneyeceğim. Tekrar teşekkür ederim. Bu birkaç sorunu da çözebilirsem performans açısından düşük pc' lere can verebilecek kadar iyi sonuçlar veriyor... 

Edited by deli_petro06

Sanırım kullanıcı dosyalarını varsayılan olarak diğer hdd üzerinde oluşturmak istiyorsunuz. Daha önce böyle bir şey yapmıştım. Küçük SSD'ye windows kurup, diğer hdd'yi programlar ve kullanıcı dosyalarının varsayılan olarak ayarlanması için internette bulduğum şu yöntemi kullanmıştım. Users Taşıma. Bir bakın belki işinize yarar.

Bu yöntem ilk windows kurulum aşamasında yapılıyor. Format atarken...

• Like 1

Tam olarak sorunu anlatabilmek için video ekliyorum. Yazılı olarak anlatmak biraz zor oldu... 

Spoiler

Ses az anlaşılmıyor diyen arkadaşlar aşağıdaki videodaki yöntemle tarayıcı üzerinden ses yükseltebilirler...

Spoiler

Anlatması biraz zor ancak biraz daha yapmaya çalıştığım şeyi bir örnekle açıklayayım;

1. Sorun İçin Örnek; Tarayıcıyla dosyayı C Disk içerisine oluşturduğum +Masaüstü klasörüne indirdim diyelim. Ve uygulamayı kurdum. Doğal olarak o uygulamaya ait kısayolu normal masaüstüne atacak. Ve ben o kısayolu taşımak için Bu bilgisayar / C / +Masaüstü klasörüne kes + yapıştır yapmam gerekiyor. Yapmaya çalıştığım şey; uygulama kurulduktan sonra kısayolun normal masaüstüne atılmadan +Masaüstü klasörüne otomatik gitmesini sağlamak...

2. Sorun İçin Örnek; Özel olarak hazırladığım işletim sisteminde Program Ekle/Kaldır' ı tamamen Windows' tan sileceğim. (sadece uygulamayı siliyor. Uygulamadan kalan kalıntıları silmiyor. ProgramData, Regedit kalıntılarını v.s silmiyor.) Bunun yerine aynı varsayılan uygulamar' da videolar için Vlc Player' ı otomatik çalıştırdığı gibi Gelişmiş bir silme ve temizlik uygulamasını atayıp Uygulama Ekle/Kaldır işlemiyle alakalı her konu da otomatikman devreye girmesini sağlamak istiyorum...

Şu ana kadar çoğu sorunu çözdüm. Görev zamanlayıcıyla sürekli kendi kendini yenileyen bir sistem oluşturdum. 15 gün aralıklarla İnternet geçmişi, Regedit' te kullanılmayan dosyalara ait girdilerin temizlenmesi, ikon önbelleği temizliği, Temp, Recent, Prefetch klasörleri temizliği yapan bir sistem oluşturmak peşindeyim. Benim belirlediğim aralıklarla kullanılmayan dosyalardan kendini temizleyen ve bu yolla daha yeni kurulmuş bir windows kadar temiz bir sistem oluşturmak amacındayım. Bunu yaparkende Windows' un kendi bileşenleri yerine daha kullanışlı ve Windows' un farklı uygulamalarla yaptığı işlemleri tek bir uygulama da toplamaya çalışıyorum...

Örnek; Windows' ta Eski / Yeni fotograf görüntüleyici, Paint, Dosyaların formatlarını değiştirmek için kullandığım Format Factory... yerine tek bir uygulama olan FastStone Image Viewer yükleyerek. 3-4 Windows uygulamasının yaptığı işi tek bir uygulama altında topluyorum. Ve bu bir uygulamanın özellikleri Windows' ta hangi bileşene karşılık geliyorsa siliyorum. Yani örnekte başta yazdıklarıma ek olarak uygulamanın resim tarama, resim dosyasını direkt mail olarak gönderme, basit efektler verme v.s gibi özellikleri de var. Bunlara karşılık gelen her Windows özelliğini kaldırıyorum...

Kendi kendini yenileyen boya gibi kendi kendini kusursuz şekilde yenileyen bir sistem oturtmaya çalışıyorum. Ve her yenilendiğinde kullanılmayan Uygulama + Oyun v.s lere ait ProgramData' da, Regeditte, Temp klasöründe.... hiçbir kalıntı olmasını istemiyorum. Ve bu işi sadece 1 hafta da bir yada 2 hafta da bir yapacak şekilde oluşturmaya çabalıyorum... 

Edited by deli_petro06
  • Like 2