Jump to content

Klasörler Gizlendi Ve özelliği Değişmiyor

mcyber
 Share

Recommended Posts

bir arkadaşın bilgisayarına virüs girmiş ve klasörleri gizlemiş, bu normal gizleme değil hani system volume information var ya aynı onun gibi gizlenmiş yani normal gizli dosyaları gösterse bile onları göstermiyor, regeditten showsuperhidden değerini 1 yaptım ve tüm gizli dosyaları gösterdim, klasörlerin özelliklerinden gizli seçeneğini iptal etmeye çalştım ancak gizli seçenek seçili ve aktif değil yani değiştiremiyorum, dostan girdim baktım virüs veya .ini ayar dosyası falan hiç bişey yok normal klasör gibi ama yinede değişmiyor, o gizli dosyayı flash diske attım kendi bilgisayarımda değiştirmeye çalıştım yine olmuyor gizli seçeneği pasif. klasörün içinde de hiç birşey yok

adszch.jpg

ya arkadaşlar siz anlamadınız, ben zaten gizli olan tüm dosyaları hatta system volume i. dosyalarını bile görebiliyorum arkadaşın bilgisayarını da yaptın yanlız klasörleri normal hale çeviremiyorum özelliklerden gizli seçeneğini değiştiremiyorum pasif olmuş, klasöre yapmadığım kalmadı ancak gizli özelliği değişmiyor, yeni bir klasör oluşturup gizli dosyanın için ona ekliyorum sonrada o gizli dosyayı siliyorum, ancak birsürü dosya olduğu için beni uğraştırıyor. ben sadece dosya özelliklerinden gizli özelliğini iptal etmek istiyorum.

dostum combofix i kullan % düzelecektir

arkadaşıma katılıyorum ilk önce conbofix daha sonra kaspersky 2010 sürümü ile virüsleri temizle

Bak gel sen bunu bir dene

Eğer combofixi kullanmayı bilmiyorsan ilk yapacağın iş bilgisayardaki antivirüs programını kapatmak hatta sistemden tamamen kaldır derse kaldır

daha sonra adım sistem saatin güncelmi yani tarihi bugüne ayarla çünkü bazen conbofix burdada sorun çıkartıyor bunları yap ve combofixi çalıştır

Edited by &ULTİMATE&

merhaba benimde yaşadığım bir sorundu şöyle yaptım oldu.

Denetim Masasına gidip, Klasör Seçenekleri öğesine tıklayıp, Görünüm sekmesine geçip Basit Dosya Paylaşımını Kullan (önerilen) buradaki tık ı kaldırın.

klasöre sağ tıkladığımızda klasörlerimizde güvenlik sekmesi gelmiş olacaktır.

İzin ayarlamak istediğiniz dosya veya klasörü bulun.

Dosya veya klasörü sağ tıklatın, Özellikler'i ve sonra Güvenlik sekmesini tıklatın.

Aşağıdakilerden birini yapın:

Yeni bir grup veya kullanıcıya izinler vermek için, Ekle'yi tıklatın. Etki alanı adı\ad biçimini kullanmak için izinler vermek istediğiniz grup veya kullanıcıların adını yazın ve sonra iletişim kutusunu kapatmak için Tamam'ı tıklatın.

Varolan bir grup veya kullanıcıdaki izinleri değiştirmek veya kaldırmak için grup veya kullanıcının adını yazın.

İzin vermek veya engellemek istediğiniz her izin için gerekirse İzinler'de, İzin Ver veya Engelle'yi tıklatın.

Grup veya kullanıcıyı izinler listesinden kaldırmak için, Kaldır'ı tıklatın. .

yani klasöre tam erişimi sağlamış olacağız.ve deaktif olan gizli seçeneği seçilebilir duruma gelecektir.umarım bu bilgi işini görür

• 1 ay sonra...

klasörlerin sistem dosyası olduğundan güvenlik seçeneği yok ve gizli pasif aşağıdaki yöntemi denemeni tavsiye ederim (alıntı)

Rajump gibi bazı virüsler, aktif olduklarında, kendilerini diskteki klasör isimleri

ile kopyalıyor ve gerçek klasörleri gizli ve sistem özellikli yapıyor. Bilgisayardan

virüsü temizlesek bile, sistem dosyası haline gelen klasörleri düzeltmek mümkün olmuyor.

İşte böyle bir dertten muzdaripseniz Attribute Changer programını indirip kullanabilirsiniz.

Program kurulduğunda shell eklentisi olarak sağ tuş menüsüne yerleşiyor. Sistem özellikli

klasöre sağ tuşla tıklayıp, Change Attributes komutunu veriyor ve ekrana gelen pencereden

istediğimiz özelliklerin işaretini temizliyoruz. Eğer alt klasörler için de aynı ayarların

geçerli olmasını istiyorsak, Recurse Folders seçeneğini işaretlemeyi de unutmuyoruz

(alıntı)

Gizli özelliğine aktif etmek için (attrib -s -h c:\dosya adı) bunu çalıştıra yaz tamam de (s - sitem dosyası h- gizli ) dosya demektir.

Edited by fariza

• 4 ay sonra...
klasörlerin sistem dosyası olduğundan güvenlik seçeneği yok ve gizli pasif aşağıdaki yöntemi denemeni tavsiye ederim (alıntı)

Rajump gibi bazı virüsler, aktif olduklarında, kendilerini diskteki klasör isimleri

ile kopyalıyor ve gerçek klasörleri gizli ve sistem özellikli yapıyor. Bilgisayardan

virüsü temizlesek bile, sistem dosyası haline gelen klasörleri düzeltmek mümkün olmuyor.

İşte böyle bir dertten muzdaripseniz Attribute Changer programını indirip kullanabilirsiniz.

Program kurulduğunda shell eklentisi olarak sağ tuş menüsüne yerleşiyor. Sistem özellikli

klasöre sağ tuşla tıklayıp, Change Attributes komutunu veriyor ve ekrana gelen pencereden

istediğimiz özelliklerin işaretini temizliyoruz. Eğer alt klasörler için de aynı ayarların

geçerli olmasını istiyorsak, Recurse Folders seçeneğini işaretlemeyi de unutmuyoruz

(alıntı)

Gizli özelliğine aktif etmek için (attrib -s -h c:\dosya adı) bunu çalıştıra yaz tamam de (s - sitem dosyası h- gizli ) dosya demektir.

SENİN BEN ALLAHINA KURBAN OLAYIM ALLAH SENDEN RAZI OLSUN 4-5 SAATTİR DÜZELTEMEK İÇİN KLASÖRLERİ AYARLAMAYA ÇALIŞIYORUM ÇOK TEŞEKKÜRLER USTAM

• 4 ay sonra...

(alıntı)

çok teşekkür ederim her yeri araştırdım hepsini uyguladım hiç birisi sorunumu çözmedi ama senin söylediklerini uygulayınca sorunum çözüldü tekrar çok teşekkür ederim emeğine sağlık.

selam hyazdıklarınızı okudum ve uyguladım. söylendiği gibi işe yaradı. ama kafama takılan şey. bu yöntemle virüsten kurtulabiliyormuyuz. virüs sistem dosyalarına işlemiş. sistem dosyası haline gelmiş. hangi virüs programı ile bundan tamamen kurtulabiliriz. saygılarımla cevabınızı bekliyorum.

• 6 ay sonra...