Jump to content

Eski Laptop İçin Stabil Sorunsuz Linux Sistem Tavsiyesi?

Django
 Share

Recommended Posts

Düşük sistem pclerde birçok windows ve linux sistem denedim. Performans olarak olağan üstü akıcı ve hızlı çalışan OS keşfettim. Chrome OS android işletim sistemi gerçekten linux mintten çok daha hızlı. aşşağıya kurulum videosunun linkini ve chrome os sürümlerinin olduğu siteyi bırakıyorum. Düşünürsen buyur:

Please register to see this content.

Edited by FerhatHoney
  • Like 2
  • Thanks 1

Xubuntu 20.04 LTS 

Hergün güncellenen sabit link=

Nisan ayında 22.04 çıkacak isterseniz beta sürüme bir göz atın derim

Peppermint 10

Bu iki sistemi tavsiye ederim. Kaç makineye kurduysam güzel performans aldım.

İkiside Ubuntu tabanlı uygulama konusunda sıkıntı çıkacağını sanmıyorum.

Bunlardan bağımsız her zaman tercih ettiğim dağıtımlar ise KDE Neon, Fedora Workstation ve Arch Linux

• Thanks 1

Normalde ilk kullanıcılar için genellikle Linux mint işletim sistemi en iyisidir diyebiliriz. Ancak eski bilgisayar için bir çok linux dağıtımı söz konusu. Masaüstü arayüzü XFCE, Mate olursa daha akıcı ve stabil çalışacaktır. Ben farklı olarak önerebileceğim Linux Lite işletim sistemini kurmanız olacaktır. Sade ve gerçektende hızlı bir sistemdir. :) 

Kaynak: 

linux-lite-dvd-58.png

Edited by forjest
  • Like 3
  • Thanks 3

forjest, 5 saat önce yazdı:

Normalde ilk kullanıcılar için genellikle Linux mint işletim sistemi en iyisidir diyebiliriz. Ancak eski bilgisayar için bir çok linux dağıtımı söz konusu. Masaüstü arayüzü XFCE, Mate olursa daha akıcı ve stabil çalışacaktır. Ben farklı olarak önerebileceğim Linux Lite işletim sistemini kurmanız olacaktır. Sade ve gerçektende hızlı bir sistemdir. :) 

Kaynak: 

Merhaba hocam. Samsung Nc10 netbook için paylaşımınızdaki sayfadan x32 şeklinde bir sürüm kurtarır mı acaba? Malum 1 gb ram ve intel atom işlemci var bahsi geçen sistemde.

nofix, 5 dakika önce yazdı:

Merhaba hocam. Samsung Nc10 netbook için paylaşımınızdaki sayfadan x32 şeklinde bir sürüm kurtarır mı acaba? Malum 1 gb ram ve intel atom işlemci var bahsi geçen sistemde.

Merhabalar 1gb ram günümüzde artık çok düşük maalesef. Telefonlar da bile daha fazla ramli cihazlar var. Kullanmaya mecbursanız eğer 32 bit'lik sürümlerinden indirip kurabilirsiniz. Ancak çok düşük ram olmasından kaynaklı olarak ve 32 bit atom işlemci için daha hafif minimal bir linux kurmanız önerilir. Linux lite'da iyi bir tercih denemek gerekli 32 bit'ini. Diğer önerilerim Antix linux veya Porteus slackware tabanlı linuxler olacaktır ki, bu linux dağıtımları genellikle çok eski cihazlarda randımanlı çalışırlar 512mb ram bile yeterli gelebilmektedir. Alttaki linux dağıtımlarının kurulumları çok kolaydır ancak diğerlerinden farklı bir arayüze sahip olması nedeniyle değişik gelebilir bunuda belirtmem gerekli. Ancak linux lite bu hususta daha pratik olabilir. Amaç performans'sa eğer tercih edilebilir sistemlerdir. Saygılarımla.

Antix linux: 

Porteus linux: 

• Like 1

Merhaba,

Raspberrypi Masaüstü pc için x86 formatında olan sürümü var. Sizin netbook da çok stabil çalışacağına eminim, denemenizi tavsiye ederim.

Edited by mcEnGin
  • Like 2
  • Thanks 1