Jump to content

Cmd Komutları Hkk Yardım.

k1nju75u
 Share

Recommended Posts

kolay gelsin. bir klasörün içinde 10 dan fazla .jpg dosyası var. bir bat dosyası ile komut yazdım işlem yapması için fakat dosyanın adını yazarsam tek bir dosyaya işlem yapıyor. ama ben bütün hepsine birden yapmasını istiyorum.

windows görüntüleyici arada sıkıntı çıkartıyor bununla ilgili bir işlem. klasördeki 10 dosyanın işlemi bitince farklı klasöre taşıyıp tekrar sıkıntılı olan jpg dosyasını o bat dosyası olan klasöre atıp aynı işlemi yeniden uygulayabileyim.

inşallah anlatabilmişimdir.

k1nju75u, 3 saat önce yazdı:

kolay gelsin. bir klasörün içinde 10 dan fazla .jpg dosyası var. bir bat dosyası ile komut yazdım işlem yapması için fakat dosyanın adını yazarsam tek bir dosyaya işlem yapıyor. ama ben bütün hepsine birden yapmasını istiyorum.

windows görüntüleyici arada sıkıntı çıkartıyor bununla ilgili bir işlem. klasördeki 10 dosyanın işlemi bitince farklı klasöre taşıyıp tekrar sıkıntılı olan jpg dosyasını o bat dosyası olan klasöre atıp aynı işlemi yeniden uygulayabileyim.

inşallah anlatabilmişimdir.

*.jpg komutunu kullanırsan tüm jpg dosyaları için yapar.

bat dosyasına aşağıdaki komutu kullanırsan sanırım anlatmak istediğin şeyi yapacaktır.

xcopy *.jpg C:\DOSYALARIM /S /y /i

slma

örnek dosyalar olursa üzerinde çalışması kolay olur

misal png paint ile açma (cmd komut)

mspaint 1.png
mspaint "1 - Kopya.png"

varsayılan png görünteleyici
"1 - Kopya.png"

dosya kopyalama (cmd komut)
XCOPY C:\demo\* D:\work\april /s /i

Please register to see this content.

işlem tekrarlama for döngüsü (cmd komut)
@FOR %%i IN (*.png) DO mspaint %%i

@FOR %%i IN (C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y) DO chkdsk %%i:

Edited by register
  • Like 2

*.jpg yazmam işimi gördü. teşekkürler. Sorun şu Windows 10 kullanıyorum bazı fotoğraflarda "bellek yetersizliğinden windows görüntüleyici resmi açamıyor" hatası alıyorum. internette araştırdığımda bir sitede bu komutların olduğunu gördüm fakat indirme linki kırık ve kendilerine ulaşamadım. hatanın sebebi ise .jpg dosyasını photoshop ile açıp tekrar farklı kaydet derken "ICC PROFILE" tiki ni kaldırdığımda resim windows görüntüleyici ile açılabiliyor. bu arkadaş ta işi kolaylaştırmak için "exiftool.exe" programını bir bat dosyanın komutları yardımıyla klasör içine attığın her formatta her resmi ICC PROFILE tikini kaldırıyor.

Farklı bir öneri yada çözümü olanı da dinlerim.

Bu aralar çok meşgul olduğum için konuyu yanlış anlamadıysam şunu önerebilirim. Ben Windows' un eski/yeni Fotograf Görüntüleyicisinin sorunlarından dolayı tamamen sildim. Yerine 3. parti uygulamaları varsayılan olarak atıyorum. Hem daha fazla resim formatı destekliyor hem de Windows' un kendi görüntüleyicisi gibi kasma, saçma sapan hatalar olmuyor. Denediğim 3. parti çok fazla uygulama olduğu için şu an aklımda olan 2 bilinen uygulamayı tavsiye ederim. Daha kullanışlı olanları da var. Tek bir 3. parti kullanarak hem eski/yeni Fotograf görüntüleyici ve Paint' ten kurtulabiliyorsun. Windowsun kendi görüntüleyicisi o kadar saçma ki .jpg dosyasının birini görüntülerken aynı formattaki diğer .jpg dosyasını görüntüleyemiyor...

Ben sorunu Windows Bileşenlerini silip yerine aşağıya eklediğim ve şu an aklımda olan uygulamaları Varsayılan Uygulamalar' dan Fotograf Görüntüleyici olarak atayıp sorunsuz şekilde kullanabiliyorum...

FastStone Image Viewer

Spoiler

Desteklediği resim formatları (BMP, JPEG, JPEG 2000, animated GIF, PNG, PCX, PSD, EPS, TIFF, WMF, ICO, and TGA). It also includes popular digital camera RAW formats (CRW, CR2, NEF, PEF, RAF, MRW, ORF, SRF, ARW, SR2, RW2, and DNG). + farklı özellikleri var...

IrfanView

Spoiler

Please register to see this content.

Bunlara ek olarak K-Lite Mega Codec Pack yükleyerek PSD uzantısı dahil küçük resim önizlemesi de oluyor. Varsayılan Uygulama olarak atandığı için de otomatik olarak uygulama üzerinden direkt görüntülüyorum. K-Lite Mega Codec Pack' in psd uzantısı küçük resim önizlemesi özelliğini kullanarak resimleri attığım klasör de Sağ tık Görünüm menüsünden Çok Büyük Simgeleri seçiyorum. Bu şekilde Photoshop çalışmasını jpeg olarak kaydettiğim de hata var mı yok mu görmek için çoğu zaman resmi açmama bile gerek kalmıyor. Önizleme görseli büyük olduğu için çoğunlukla açmama gerek kalmıyor...

• Like 2
  • Thanks 1