Jump to content

Recovery Sildim Yerine Temiz W10 Kuramıyorum. Arkadaşlar Yardım Lütfen

atlasgold
 Share

Go to solution Solved by atlasgold,

Recommended Posts

Değeri ustalar ve forum üyesi arkadaşlarımın Kadir Gecesi mubarek olsun.

Arkadaşlar çok değerli fikir  ve yardımlarınıza ihtiyacım var.

Yeğenimin HP Notebook - 15-bw016nt model laptobunda win10 kurulu eski sürümlerden pc 

sıfırlayayım olmadı, UEI usb hazırlladom olmadı elimde 2019 derlemesi WIN7 vardı denedim (secure boot kapatıp LEGACY yaptım)kurdu ve HDD komple

sıfırladım  sonra D ye isodosyasını açıp NT6  ile kurmak istedim propram çalıştı fakat boot ekranına yükleme seçeneği gelmiyor

win10 rufusu MBR  seili iso yükledim başlangıçta win logosu gelip kalıyor .ne yapacağımı şaşırdım yrdıma ihiyacım var. teşekkürler

• Like 1

takıldığınız nokta tam olarak neresi anlayamadım ama, temiz format atmak istiyorsunuz sonuçta

win 10 iso dosyasını rufus ile usb ye yazıp kuracaksınız, takılacağınız bir iki nokta var

*legacy kurulum yapacaksanız hdd mbr yapısında, uefi kurulum yacaksanız hdd gpt yapısında formatlanmış olmalı

biostan legacy uefi seçimi doğru yapılmalı ve secure boot kapalı olsun

*rufus ile yazdırırken iso modunda yazdırırsanız bazen kurulum da sorun çıkabilir, o zaman da disk yansıması modunda yazdırırsınız

rufus programı da aynı uyarıyı yapıyor zaten, hepsi bu kadar

adımları doğru uyguladığınızdan emin olun, yine hata alırsanız isonun yenisini indirin

takıldığınız yerde tekrar sorarsınız yardımcı olmaya çalışırız

Edited by sercaniz

hdd aomei partition asistant gibi bir programla legacy kurulum yapacaksan mbr yapısına, uefi kurulum yapacaksan gpt yapısına çevirmen gerekiyor

bu programın usbden çalışan şeklide var, iso halinde indirip usbye yazdırıp çalıştırabilirsin, iso yu indir rufus ile usb ye yazdır, format atar gibi çalıştır, hdd yi mbr yada gpt ye çevir 

hdd yi hazırladıktan sonra usb yi hazırlarsın

iso yu usb ye yazarken mbr seçip; isoyu yazdırıp, formata başlayabilirsin

Edited by sercaniz

ishak37, 5 saat önce yazdı:

Çok uzman değilim ama fikrimi söyleyeyim, HDD nin kafası karışmış gibi görünüyor, onun için maxblast diye cd den çalışan bir program var,  bu program HDD yi  sıfırlıyor,  yalnız biraz uzun sürer 500 GB HDD yi 3 saat civarında ancak formatlıyor. Sonra bildiğin bir format yöntemini kullanıp işletim sistemini kurarsın.

kurulum medyasının hatalı hazırlanmış olabileceğini varsayıp cevap vermiştim,

(iso yu indirirken yada yazdırırken siz fark etmeden de bozulabiliyor bazen)

diğer bir durumda hdd bad sector oluşmuş olabilir tabi

cd nin çizik kısmının okunamaması gibi,

bunun içinde low level format gerekli, biraz uzun sürmesi normal,

harddidsk teki bütün sektörleri tarayacak bozuk olanları işaretleyip kullanım dışı bırakacak

Acronis true image home işletim sistemleri yedek image'larını kullanmaktan dolayı format nedir artık unuttum diyebilirim. Elimde 10 kadar işletim sistemleri image'ları mevcut Windows , linux işletim sistemleri lazım olduğunda takıyorum Acronis bootable iso dosyasını, yedek .tib image'larını seçip sistemleri kuruyorum bir kaç dakika içerisinde. Format artık eskisi kadar zor değil günümüzde, birçok seçenek ve yöntemler söz konusu artık. Format atmaya başlamadan evvel anakart bios ve cihaz donanım bilgilerini bilerek işlem yapmak işleri, daha da kolaylaştıracaktır isabetli olan uygun olan sistemde rahat şekilde kurulabilir bu sayede.

• Like 1

atlasgold, Bir saat önce yazdı:

fakat her yolu denedim win10 logo geliyor 5 sn sonra pc yeniden başlıyor logodan sonra devam etmiyor

laptopta ısınma var mı, fanların dolmuş, termal macun eskimiş olabilir, soğutmayı yeterli yapamıyor olabilir

şimdi hepsiburada da buldum laptopun ilanını yorumlarda yavaşlığından ve kasmasından şikayetçi olunmuş daha çok

her ne kadar orjinalinde windows 10 yüklü olsada bilgisayara ağır geliyor, ısınıyor büyük ihtimal

Edited by sercaniz

arkadaşlar son durum UEFI modda HDD görmüyor , AHCI mod gibi seçenek yok extradan TPM ayarları var bunlaı fonksyonları tam olarak bilmediğimden

kurcalamadım.UEFI modda HDD görse USB gpt modda yazdırınca sorun çözülecek

LEGACY modda geçici olarak W8.1 kudum

atlasgold, 7 dakika önce yazdı:

arkadaşlar son durum UEFI modda HDD görmüyor , AHCI mod gibi seçenek yok extradan TPM ayarları var bunlaı fonksyonları tam olarak bilmediğimden

kurcalamadım.UEFI modda HDD görse USB gpt modda yazdırınca sorun çözülecek

LEGACY modda geçici olarak W8.1 kudum

hdd mbr ye çevirmiştin uefi kuramazsın

forjest, 28.04.2022 - 18:50 yazdı:

Acronis true image home işletim sistemleri yedek image'larını kullanmaktan dolayı format nedir artık unuttum diyebilirim. Elimde 10 kadar işletim sistemleri image'ları mevcut Windows , linux işletim sistemleri lazım olduğunda takıyorum Acronis bootable iso dosyasını, yedek .tib image'larını seçip sistemleri kuruyorum bir kaç dakika içerisinde. Format artık eskisi kadar zor değil günümüzde, birçok seçenek ve yöntemler söz konusu artık. Format atmaya başlamadan evvel anakart bios ve cihaz donanım bilgilerini bilerek işlem yapmak işleri, daha da kolaylaştıracaktır isabetli olan uygun olan sistemde rahat şekilde kurulabilir bu sayede.

İyi bayramlar üsdadım  kullanmakta oldugum mısı laptop cihazıma sistemi kurduktan sonra sizin gibi Acronıs ile bekabını alıyorum.

Ben cihazıma kurmuş oldugum sistemin acronıs bekabını başka bir chaza misal komşumun cihazına nasıl kurabilirim.

Konuyu vaktiniz nisbetinde bir video veya yazım şeklinde açarsanız menmun olurum.

cankusa, 4 saat önce yazdı:

İyi bayramlar üsdadım  kullanmakta oldugum mısı laptop cihazıma sistemi kurduktan sonra sizin gibi Acronıs ile bekabını alıyorum.

Ben cihazıma kurmuş oldugum sistemin acronıs bekabını başka bir chaza misal komşumun cihazına nasıl kurabilirim.

Konuyu vaktiniz nisbetinde bir video veya yazım şeklinde açarsanız menmun olurum.

en basiti kısaca anlatmak gerekirse bilgisayarı usb den boot ederek aldığınız backup geri yüklemek, sonrada kurduğunuz bilgisayarın driverlarını yükleyin hepsi bu

acronisin usbden boot edilebilen isosu var, multiboot konularında bulabilirsiniz

cankusa, 6 saat önce yazdı:

" Size de iyi bayramlar. "

- Sıfır sistem kurulur tüm ince ayarları detaylar vs. yapılır. Temizlik istenen programların kurulumu vs. ( Fazla uygulama kurmak güncelleğini yitirdiğinden sistemi genel olarak saf haliyle kurmak güncellemek vb. yeterli gelecektir fazla şişirmemek gerekli image boyutunu. )

- Acronis ile, sistemin bir yedeği farklı bir disk alanına alınır. " Taşınabilir disklere, harici disklere , depolama olarak kullanılan disk alanlarına vs. " 

- Acronis bootable yani usb diske yazdırılarak başlatılan özellikli olan " Acronis bootable ISO " dosyası sistemden boot edilerek başlatılır format atar gibi.

- Alınan yedek ister kendi pc'nize, istenirse farklı bir pc'ye alınan yedek image atılabilir. Acronis üzerinden Universal mode ve recovery seçenekleriyle yedekler disklere yazdırılabilir. Ufak bir detay acronis başlatıldığında diskleri menüsü üzerinden silerek tek disk haline getirilmesi eski sistemlerin silinmesini sağlayacaktır.

- Benim eski kullandığım Acronis true image home 2011 "Bootable" olan iso dosyası   (Sadece Legacy cihazlar)

- Yeni cihazlarda uefi mode vb. özellikli yedeklerde acronis'in son sürümleri kullanılması daha iyi olacaktır. ben MBR legacy kurulum yaptığından ve ufak boyutlu olmasından kaynaklı olarak acronis bootable 2011 iso dosyasını kullanmaktayım şu ana kadar her işimi görmekte. Uefi ve son sürüm cihazlarda acronis'in son sürüme sahip bootable iso dosyasını kullanıyorum buda kendim için değil, bana gelen cihazlar için bir kaç dakika da image'ları hemen atıyorum format işi halloluyor.

Acronis 2021 bootable için 

Please register to see this content.
 Eski yeni cihazlarda kullanılması önerilir. Rar şifresi: 123

Notlar:

Yazdıklarımın dışında farklı bir işlem yapmaya gerek yok. Alınan yedekler makine uefi ise, uefi yedek kullanılır legacy makinede kullanılmaz.

Alınan yedek legacy ise, sadece legacy makinelerde kullanılır.

Yedekler sisteme yüklenmeden evvel disk tek disk haline getirilerek acronis üzerinden, bu disk alanına alınan yedek recovery yöntemiyle image yazdırılır.

Yedek yüklenecek makinede önemli dosyalar varsa yedeklenmesi önerilir. Çünkü bu işlemlerden sonra herşey silinecektir. Tedbiren bunuda ilave etmem gerekli.

Farklı bir istek vs. olursa yine buraya eklerim ben ve diğer uzman arkadaşlarda katkı sağlayacaklardır.

Saygılarımla. Forjest

Edited by forjest
  • Like 1

Forjest üsdadım cevabınız için teşekür ederim.

İşletim sisteminin ISO dosyasını rufus ile USB flaş bellege yazdırdıktan sonra cihaza format attık.

Kurulum sonrası denetim masasında Aygıt yöneticisinden kurulması gerekli olan drevirleri kurmuyoruz.

Bu kurdugumuz sistemin acronıs ile  bekabını alıyoruz.(Yedegini)

Bu acronıs (yedegini) Recover olarak komşumun cihazına yükleme yapıyorum.

Acronis 2021 bootable için 

Eski yeni cihazlarda kullanılması önerilir.

Winrar şifre istiyor üsdadım

Edited by cankusa
  • Like 1

cankusa, 8 dakika önce yazdı:

Forjest üsdadım cevabınız için teşekür ederim.

İşletim sisteminin ISO dosyasını rufus ile USB flaş bellege yazdırdıktan sonra cihaza format attık.

Kurulum sonrası denetim masasında Aygıt yöneticisinden kurulması gerekli olan drevirleri kurmuyoruz.

Bu kurdugumuz sistemin acronıs ile  bekabını alıyoruz.(Yedegini)

Bu acronıs (yedegini) Recover olarak komşumun cihazına yükleme yapıyorum.

En doğrusu bu olacaktır driversız bir windowsu farklı pclere yükleme işlemlerinde sorun çıkartmayacaktır. Driver'lı olsa dahi, Windows 10/8.1 gibi işletim sistemlerinde genel olarak sorunsuz yükler. Acronis üzerinde bulunan universal mode seçeneği işaretlenerek yükleme yapıldığında, varsa yüklü farklı olan driver'ları ayıklanarak sıfırlanıp sadece sistem odaklı yükleme yapacaktır. Driver olmaması tabiki avantaj sağlar sorunsuzluk bakımından. Programlar zaten sorun çıkartmaz.

Driver'lar için Snappy online yükleyiciyi öneririm hız ve sadelik reklamsız bakımından en kullanışlısı eksik sürücüleri otomatik bulup yükler. 

cankusa, 14 dakika önce yazdı:

Winrar şifre istiyor üsdadım

Rar şifresi: 123

• Like 1