Jump to content

IPB 2.1.7 Kurulumu A'dan Z'ye Kadar !

Recommended Posts

merhaba arkadaşlar..Ipb kurulumunu hiç bilmeyenler için ;

bugün sizlere ıpb 2.7.1 in kurulumunu anlatıcam (ıpb 2.1.7 kurulumu)

ilk önce işe koyulmadan önce bi kaç şeyimizin olması lazım..

Bunlar tabiykide : hostumuz ; domainimiz ; kontrol panelimiz (cpanel yani) bide ftp'niz..

İşlemler biraz uzun ; sıkıcı gelebilir ama öğrenmek ayıp değildir.. tongue.gif tongue.gif

İlk önce sitemizi nereye kuracaz hangi adrese kuracaz onu belirleyelim..

ben deneme amaçlı olduğundan http://www.cesmeyacht.com/deneme/ klasörünün içine kurucam..

siz istediğiniz hedefe kurabilirsiniz direk ( http://siteismi.com/) içine yada istediğiniz hedefe yani..bunun gibi yaparsanız sitenizin ilk açılışında forum direk gelir..benim gibi yaparsanız gelmes.. benim yaptığım sistem genelde anasayfadan (yani index'ten) foruma atlamak için kullanılır..umarım anlatabilmişimdir..

o hedefe forumun adresine bağlı olarak bir database (veritabanı) oluşturmam lazım..

bunuda host'un bana verdiği kontrol panelinden yapıcam..

şimdi..aşağıda görmüş olduğunuz resim benim kontrol panelime giriş yapıcağım yer sizin neresi bilemem onu hostu aldığınız yer size vermiştir mutlak ; ipb ile iligili alakası yok..

devam edelim : gene hostun size vermiş olduğu kullanıcı adı % & şifreyle girişinizi yapın..

bende yapıyım..

1yz7.jpg

daha sonra gelen sayfada datebase'i (veritabanını) oluşturacağız..

benim kontrol panelimde alttaki resimde gözüken yerde..Hostun size sunduğu kontrol panelinde başka bi yerde olabilir..Burdaki amacımız (create database) datebase oluşturmaktır..Unutmayınız..

neyse tıklıyoruz create datebase'e ;

2ny7.jpg

Gelen sayfa aşadaki resimde ;

3ci2.jpg

Geçtik diğer sayfaya...

4gs2.jpg

Geçelim..

5ew5.jpg

geçtik ;

6xc1.jpg

bunuda geçtik ;

7wr9.jpg

evet buraya kadar..

1.database oluşturduk

2.database'e sql kullanıcı atadık..

bunlar temel şeyler..

ipb kurulumunda bunları kullanıcaz..

şimdi geçelim ıpb'ye..

İndirin Forumda Mevcuttur.

başka bize yardımcı olacak programlar..(ben bunları kullanıyorum isterseniz indirebilirsiniz veya kendi programlarınızı kullanın..seçim sizin biggrin.gif resimli anlatımı bu programlara bağlı olarak yapıcamda rolleyes.gif )

1. winzip :Forumda Mevcuttutr..

2. cuteftp : Forumda Mevcuttur..

bunları tabiyki öncelikle yükletin..

evet onlarda bittikten sonra ;

gelelim indirdiğimiz ıpb zip arşivinindeki klasörü çıkarmaya ;

bunuda masaüstüne.. herhangi bir yere çıkartınız..

daha sonra o klasörü açınız..

içindeki upload klasörüne girin & bütün dosyaları seçin (ctrl a)

daha sonra ftp programını yani : cuteftp'yi çalıştırın..

gene hostunuzun size vermiş olduğu ftp kullanıcı adı & şifrenizle giriş yapın..

girişi resimdeki gibi yapıcaz...sırayla..

8zs4.jpg

daha sonra gelen penceredeki kısımları doldurcaz..

9xr2.jpg

& connect'te basıcaz..

bilgilerinizi doğru girin yoksa ftp'ye bağlanmas..

Master_N..

evet arkadaşlar şimdide..

ipb'yi ftp'ye atma aşamasına geldik..

daha önce zip arşivinden çıkarmış olduğumuz ipb 2.1.7 klasörünün içindeki upload klasöründekilerini host

klasörüne atın benim klasörün ismi httpdocs sizinki değişik olabilir..

benim gibi sitesine hedef verecekler ise host klasörüne bi klasör açıp dosyaları oraya atabilir..

Dediğim gibi sitenin direk anasayfada (site açıldığında çıkmasını istemeyenler...)

Örn : host klasörünün içine abc isimli klasörünü yaratanın sitesinin hedefi haliyle :

http://www.siteadı.com/abc/'>http://www.siteadı.com/abc/

gene Örnek : (direk host klasörüne atanın ise ;

http://www.siteadı.com/

şeklinde olur..yani klasöre göre ; forum index hedefi değişmektedir..

ftp programıyla dosyaları attıktan sonra (bu internetinizin hızına göre değişebilir..emin olun bittiğinden programı kullana kullana öğreneceksiniz zaten)bi upucu : programın altındaki bütün dosyalar 100 % olunca tmmdır..İyi kontrol edin ama..

daha sonra internet explorer'i açın adres satırına : http://www.siteadı.com/instal/ yazın (tabi site adını yazcaksınız ; ben siteadı diye genelledim ) smile.gif

resimli anlatıma geçelim tekrar..

karşımıza gelen sayfalarda açıklamalar var..

10qg0.jpg

Yukarıdaki gibi hatayla karşılaşırsanız ; ki olacak..

aşadaki gibi yapın..

ftp programından conf_global.php.dist dosyasındaki ; .dist uzantısını silin ;

11rt7.jpg

Aşağıdaki resim gibi olsun..

12ge6.jpg

bunu yapın ve ardından F5 tuşuna basarak sayfayı yenileyin..

13jl4.jpg

daha sonra yukardaki resimdeki gibi hatalar çıkacak..bunlarında anlamı belirlitilen dosyaların CHMOD'unun 777 yapılması..CHMOD kavramı biras uzun bi anlam localhost fln biras uzun bunuda şöyle yapıcaz..

orda hata verilen dosya ismi Örnek : conf_global.php dosyası..

bunuda şöyle anlatıyım ftp programından o dosyası bulucaz.zaten hedefleri belirlitilmiş..şunun içinde diye ;

Örnek : cache/skin_cache/'. Please CHMOD to 0777.

Açıklaması : cache klasörünün içindeki skin_cache klasörünün CHMOD'unu 777 yapın..

Geçelim resme dosyayı buluyoruz sağ tıklyoruz gerisi resimde..

14co5.jpg

15jt3.jpg

daha sonra tama diyoruz & diğer dosyalarada aynılarını yapıyoruz..

Bi tanesini gösterdim diğerlerini yaparsınız artık..

bu işlemleri bitirdikten sonra ; F5 ile sitemizi tekrar yeniliyoruz & Önümüze böyle bi ekran geliyor..

onada proceed diyoruz..

16bp9.jpg

sonra,

17na7.jpg

18sf0.jpg

da sonra ise gelcecek sayfalara bişi yapmıycaksınız..

20 sn kadar bekledikten sonra en sonuncu sayfadaki linke tıklıycaksınız sizi forumunuza ******ürcek..

daha sonra login olcanız tabi..

>>>>>>>İpb forumunuz hayırlı olsun<<<<<<<<<<<<

Tamamen Alıntıdır,

Dökümanı Hazırlayan "Master_N" Ye Teşekkürler..

şey peki bu sonunda bir örnek gösterir misiniz nasıl bişi olucak..Bir sorum Daha var bn bu tnctr gibi bir portal ve forum olmasını istiyorum bana bir yardım edebilecek var mı?bakın bana sadece bu tnctr nin portal adı ve forum adı lazım veriresniz sevinirim..tabi vermezsenizde anlarım ee nede olsa sizind demi!:)

• Administrator
şey peki bu sonunda bir örnek gösterir misiniz nasıl bişi olucak..Bir sorum Daha var bn bu tnctr gibi bir portal ve forum olmasını istiyorum bana bir yardım edebilecek var mı?bakın bana sadece bu tnctr nin portal adı ve forum adı lazım veriresniz sevinirim..tabi vermezsenizde anlarım ee nede olsa sizind demi!:)

FOrum invision portal ise unreal portal.

BN BİŞİ DAHA SORCAKTIM BN ŞİMDİ BULDUM:

IPB v2.1.7 ---->forum

Unreal Portal 2.1.0 ---->portal

bn bu IPB v2.1.7 forumunda türkçelerini buldum adminin flan ama bn Unreal Portal ın türkçesinin nereden bulabilirim!:Dbiraz fazla soru sordum ama!

ya bn kurdum 1. de öle hata vermedi 1 tane daha kurdum onda

IPB WARNING [2] load_template(/usr/export/www/hosting/forumsuz/cache/skin_cache/cacheid_2/skin_global.php) [function.load-template]: failed to open stream: No such file or directory (Line: 1383 of /sources/ipsclass.php)

bu hatayı veriyor ama /usr/export/www/hosting/forumsuz/cache/skin_cache/cacheid_2/skin_global.php böyle bir adres yokki cache/sikin_cache var bu dosyada da index.html var ? napcam!

Arkadaşlar Anlatım bana aittir.

adminturkiye.com orjinal kaynağıdır.

Bunuda belirtseydiniz daha iyi olacaktı saygılar. ^_^

Sanırım En Alttaki Yazıyı Görmediniz, vede Sizin Sitenizin İsmini Hiçbirşekilde Editlemeyerek Vermiş Bulunmaktayım Buda Sizin Emeğinize Saygı Demektir.

Tamamen Alıntıdır,

Dökümanı Hazırlayan "Master_N" Ye Teşekkürler..

• 4 ay sonra...
  • 2 hafta sonra ...
  • 6 ay sonra...
  • 1 ay sonra...
  • 1 yıl yıl...
  • 1 ay sonra...
bu sistem tnctrnin sistemimi

Yok Daha Neler :D

Matthew Mecham, Charles Warner, Debbie Mecham, Lindy Throgmartin Yönetiminde Geliştirilen Bir forum sistemidir.

Daha Detaylı bilgi İçin :

Please register to see this content.
Ziyaret Edebilirsiniz

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...