Jump to content
Son zamanlarda artan kullanıcı hesap hırsızlıkları sebebiyle tüm kullanıcılara şifre sıfırlama maili gönderilmiştir. Lütfen güveli şifreler seçiniz. Mevcut e-mail adresinize erişemiyorsanız, en aşağıdaki destek linkinden bize ulaşınız. ×

Ventoy & Grub2fm Multiboot Revizyon 7 (orijinal Dosyalarla)

mephistooo2
 Share

Recommended Posts

Hocam elinize sağlık bu yapıda sisteme gömülü kullanışlı tooları içinde olan win10pe.wim veya win11pe.wim varmıdır? Birde 12. Nesil işlemcilerle hayatımıza giren optane başta olmak üzere birçok yeni nvme driver gerekmekte biliyorsunuzdur. Kurulum ekranında driver eksikliği varsa sisteminizde sabit sürücü bulunamadı diye hata veriyor kurulum yapılamıyor. Farklı yollardan driver göstermek vs vs gerekiyor 

• Editor
Senkron2, 8 saat önce yazdı:

Hocam elinize sağlık bu yapıda sisteme gömülü kullanışlı tooları içinde olan win10pe.wim veya win11pe.wim varmıdır? Birde 12. Nesil işlemcilerle hayatımıza giren optane başta olmak üzere birçok yeni nvme driver gerekmekte biliyorsunuzdur. Kurulum ekranında driver eksikliği varsa sisteminizde sabit sürücü bulunamadı diye hata veriyor kurulum yapılamıyor. Farklı yollardan driver göstermek vs vs gerekiyor 

Bu yapıda wim, iso dosyaları vesaire yok...

Bu yapı sadece iki farklı multiboot yapısının birlikte kullanılmasını sağlıyor...

• Thanks 1

@mephistooo2 üstad çalışmanız için teşekkürler. 

Malûm genelde en çok ntfs sistem kullanılıyor. Ventoy kurulumunda ilk bölüm exfat olarak biçimlendiriliyor. Betik dosyasına bu bölüme kopyalama yaptırmadan önce bölümü ntfs formatına dönüştürme ekleseniz, daha sonrasında dosyaları kopyalasa olur mu?

Çünkü sanırım ben dahil çoğu kişi kurulumdan sonra exfat bölümü ntfs formatına dönüştürüp dosyaları tekrar kopyalama işlemi yapacaktır.

• Like 2

Uzun süredir sadece grubfm multiboot kullanan birisi olarak, ventoy yapımcının ısrarlar 32mb alan sınırını kullanması ve bizlere verdiği bu eziyetten sonra otomatik kuruluma multiboot sistemleri için getirdiği bu yeniliği bir çok kişi kullanmıyordu :)

Artık alan sınırı olmaksınız her iki multiboot sistemi ve istenildiğinde diğer eklentiler ile sistem her kullanıcının kendine göre özelleştirebileceği ve kimseye muhtaç olmadan kullanacağı bir kuruluma kavuşturduğunuz için teşekkür ederim üstad.

Bu şekliyle MBR/BİOS modda varsayılan boot ventoy olarak çalışır iken EFI modda ise boot menüde diskin ikinci kısmını seçtiğimizde grubfm direk çalışabiliyor ve istenildiğinde grubfm,den ventoy,a geçiş yine mümkün..

Birde madem otomatik :D @By_FaRuK hocanın isteği gerçekleşirse kuruluma ek olarak ventoy,da *. ve *.

Please register to see this content.
dosyalarını da eklerseniz her şey tamam olur ;) 

• Like 4

• Editor
samuray73, 37 dakika önce yazdı:

F6 dan sonra F5 ile ventoy ana menüye dönerkerken restart ediyor. grufm.iso yu Githubdaki değilde Tntr deki grufm.iso ile değiştirince düzeliyor.

Legacy boot da grufm.iso değimesi gerekiyor

mbr 

Sanal makinada denediyseniz böyle bir hata alabilirsiniz ancak fiziksel makinalarda defalarca denedik, bir sorun yok.

grufm.iso dosyasını 7zip ile açarsanız ventoy.dat dosyasını göreceksiniz, bu dosya grufm.iso dosyasının Ventoy ile uyumlu olduğunun göstergesidir...

@By_FaRuK @awengers44

Ventoy & Grub2fm Multiboot güncellenmiştir.

• Ventoy için wim ve vhd dosyalarının ön yüklenebilmesini sağlayan ventoy_vhdboot.img ve ventoy_wimboot.img dosyaları kuruluma dahil edildi.
  • Ventoy kurulu diskin ExFAT kısmı NTFS dosya sistemini kullanacak şekilde betik dosyası güncellendi.
Edited by mephistooo2
  • Like 6
  • Thanks 1

vedatorkun, 26 dakika önce yazdı:

Videodaki adımları takip ederek deniyorum fakat ventoy kurulumu sonrası işlem bitiyor.

video= 

Ben son halini indirip denedim,vhd diske kurulumunu yaptım...sorun göremedim. 

• Thanks 1

• Editor
vedatorkun, 2 saat önce yazdı:

Videodaki adımları takip ederek deniyorum fakat ventoy kurulumu sonrası işlem bitiyor.

Evet o sorunu fark ettim ve sorunu hallettim.

Sorun Ventoy kurulumundan sonra 2. seçenek ile devam edin messagebox uyarısının çıkmaması.

Belki bugün belki yarın 1-2 güne tekrardan güncel halini yayınlayacağım.

Bu sefer İngilizce sürüm de olacak

Şimdilik Ventoy kurulumundan sonra 2. seçenek ile devam edin.

Edited by mephistooo2
  • Like 1
  • Thanks 1

crasadure, 8 dakika önce yazdı:

video= 

Ben son halini indirip denedim,vhd diske kurulumunu yaptım...sorun göremedim. 

Hocam usb yi formatlayıp tekrar denedim işlemler sorunsuz şekilde gerçekleşti. Fakat F6 menüsüne girdikten sonra F5 ile ventoy a ulaşmada sorun yaşadım pc restart ediyor. Güncellememk gereken farklı bir dosya var mı ?

• Editor
vedatorkun, 1 dakika önce yazdı:

Hocam usb yi formatlayıp tekrar denedim işlemler sorunsuz şekilde gerçekleşti. Fakat F6 menüsüne girdikten sonra F5 ile ventoy a ulaşmada sorun yaşadım pc restart ediyor. Güncellememk gereken farklı bir dosya var mı ?

Sanalda mı, fizikselde mi geçişte sorun yaşıyorsunuz?

Eğer sanalda yaşıyorsanız bu sorun sayılmaz çünkü bazı donanımlarda sanal ortamlarda Grub2FM'e geçişte sorun olabiliyor...

mephistooo2, 1 dakika önce yazdı:

Sanalda mı, fizikselde mi geçişte sorun yaşıyorsunuz?

Eğer sanalda yaşıyorsanız bu sorun sayılmaz çünkü bazı donanımlarda sanal ortamlarda Grub2FM'e geçişte sorun olabiliyor...

Fizikselde hocam sanal kullanmadım.

• Editor

Grub2FM klasörü içindeki mbr klasöründeki grubfm.iso dosyasını 7zip ile açın içinde ventoy.dat dosyası var mı, kontrol edin.

Var olduğu halde restart ediyorsa maalesef bir bir fikrim yok :( 

Normalde Grub2FM için iki farklı iso dosyası vardır birisi size bahsettiğim iso, diğeri de eski pc ler için olan ama geliştiricisi nedense eski pc ler için olan iso dosyasının derlenmiş halini artık yayınlamıyor.

Bu eski pc ler için olan iso dosyası ile deneyebilirsiniz ama forumdan birisinin size vermesi lazım ya da grub2fm kaynak kodlarını derleyerek kendiniz oluşturmalısınız.

• Thanks 1

mephistooo2, 1 saat önce yazdı:

Grub2FM klasörü içindeki mbr klasöründeki grubfm.iso dosyasını 7zip ile açın içinde ventoy.dat dosyası var mı, kontrol edin.

Var olduğu halde restart ediyorsa maalesef bir bir fikrim yok :( 

Normalde Grub2FM için iki farklı iso dosyası vardır birisi size bahsettiğim iso, diğeri de eski pc ler için olan ama geliştiricisi nedense eski pc ler için olan iso dosyasının derlenmiş halini artık yayınlamıyor.

Bu eski pc ler için olan iso dosyası ile deneyebilirsiniz ama forumdan birisinin size vermesi lazım ya da grub2fm kaynak kodlarını derleyerek kendiniz oluşturmalısınız.

crasadure, Bir saat önce yazdı:

@vedatorkun Eski pc ler için kullanabileceğiniz grubfm.iso dosyasını upload ettim...linkten indirin 

Teşekkür ederim bilgi ve paylaşımlar için, hemen deniyorum. İyi çalışmalar dilerim.

Merhaba

Ventoy & Grub2fm Multiboot güncel yükledim. Legacy boot da iki bilgisayarda denedim. grubfm menüsünde F5 ve Ventoy ana menüye dönmek istediğimde bilgisayarlardan biri restlendi, diğeri siyah ekranda kaldı.

İyi çalışmalar.

• Editor
samuray73, 2 saat önce yazdı:

Merhaba

Ventoy & Grub2fm Multiboot güncel yükledim. Legacy boot da iki bilgisayarda denedim. grubfm menüsünde F5 ve Ventoy ana menüye dönmek istediğimde bilgisayarlardan biri restlendi, diğeri siyah ekranda kaldı.

İyi çalışmalar.

Nedense bazı donanımlarda Grub2FM'den Ventoy'a geçişte sorun oluyor.

Böyle bir durumda @crasadure üstadın paylaştığı iso dosyasını deneyin.

Bu sorun benden kaynaklı değil tamamen Grub2FM'den kaynaklı...

crasadure, 6 saat önce yazdı:

@vedatorkun Eski pc ler için kullanabileceğiniz grubfm.iso dosyasını upload ettim...linkten indirin 

• Like 2

mephistooo2, 17 saat önce yazdı:

Nedense bazı donanımlarda Grub2FM'den Ventoy'a geçişte sorun oluyor.

Böyle bir durumda @crasadure üstadın paylaştığı iso dosyasını deneyin.

Bu sorun benden kaynaklı değil tamamen Grub2FM'den kaynaklı...

sorunun kaynağı bu kodlarda 

elif [ -f "(${ventoy})/ventoy/core.img" ];
    then
      set root=${ventoy};
      multiboot /ventoy/core.img;

• Like 1

• mephistooo2 changed the title to Ventoy & Grub2fm Multiboot Revizyon 7 (orijinal Dosyalarla)