Jump to content
Son zamanlarda artan kullanıcı hesap hırsızlıkları sebebiyle tüm kullanıcılara şifre sıfırlama maili gönderilmiştir. Lütfen güveli şifreler seçiniz. Mevcut e-mail adresinize erişemiyorsanız, en aşağıdaki destek linkinden bize ulaşınız. ×

Ventoy & Grub2fm Multiboot Revizyon 7 (orijinal Dosyalarla)

mephistooo2
 Share

Recommended Posts

• Editor
serhat100, Bir saat önce yazdı:

sorunun kaynağı bu kodlarda 

elif [ -f "(${ventoy})/ventoy/core.img" ];
    then
      set root=${ventoy};
      multiboot /ventoy/core.img;

Ventoy'un son sürümlerinde ventoy klasöründe core.img dosyası artık yok.

Üstat Grub2FM mbr modunda eğer bu dosya vasıtasıyla Ventoy'a geçiş yapıyorsa, neden bazı bilgisayarlarda sorunsuz geçiş yapabilirken bazı bilgisayarlarda hata veriyor?

then
      set root=${ventoy};
    else
      regexp --set=1:vtdisk '(hd[0-9]+)[0-9,]*' "${ventoy}";
      chainloader (${vtdisk})+1;

komut core.img ı bulamayınca alt satırdaki komutu yürütüyor ama else den sonraki komutu ya görmezden geliyor yada vtdisk bazı pc lerde farklı algılandığını düşünüyorum. 

şu şekilde düzenlenirse çalışıp çalışmadığı test edilebirilir.

set root=${ventoy}
        if [ -f /ventoy/ventoy.cpio ];
            then
            search -n -f --set=ventoy /ventoy/ventoy.cpio;

• Like 2

• Editor
serhat100, 4 dakika önce yazdı:

then
      set root=${ventoy};
    else

komut core.img ı bulamayınca alt satırdaki komutu yürütüyor ama else den sonraki komutu ya görmezden geliyor yada vtdisk bazı pc lerde farklı algılandığını düşünüyorum. 

şu şekilde düzenlenirse çalışıp çalışmadığı test edilebirilir.

set root=${ventoy}
        if [ -f /ventoy/ventoy.cpio ];
            then
            search -n -f --set=ventoy /ventoy/ventoy.cpio;

Kısacası bu sorun benden kaynaklı değil :D 

• Like 1
  • Haha 2

ventoy da 50 mb alan ayır dedikten sonra ventoy kuruluyor. Ekranı kapattığımda "Parameters not compatible." ilk sırada yazıyor ve grub2 için alan oluşmamış görünüyor.

Seçiminizi Yapın : 1

Parameters not compatible.
 Ventoy exFAT kısmı NTFS biçimine dönüştürülüyor...

Sistem belirtilen sürücüyü bulamıyor.
 ventoy_grub.cfg dosyası diskin NTFS kısmına kopyalanıyor...

ventoy_wimboot.img ve ventoy_vhdboot.img dosyaları diskin NTFS kısmına kopyalanıyor...

Grub2FM'den Ventoy'a geçiş için mbr ön yükleme dosyası düzeltiliyor...

Diskin boş alanı biçimlendiriliyor...

Grub2FM dosyaları kopyalanıyor...

İŞLEM TAMAMLANDI

Edited by keyfoagam

keyfoagam, 13 dakika önce yazdı:

ventoy da 50 mb alan ayır dedikten sonra ventoy kuruluyor. Ekranı kapattığımda "Parameters not compatible." ilk sırada yazıyor ve grub2 için alan oluşmamış görünüyor.

Seçiminizi Yapın : 1

Parameters not compatible.
 Ventoy exFAT kısmı NTFS biçimine dönüştürülüyor...

Sistem belirtilen sürücüyü bulamıyor.
 ventoy_grub.cfg dosyası diskin NTFS kısmına kopyalanıyor...

ventoy_wimboot.img ve ventoy_vhdboot.img dosyaları diskin NTFS kısmına kopyalanıyor...

Grub2FM'den Ventoy'a geçiş için mbr ön yükleme dosyası düzeltiliyor...

Diskin boş alanı biçimlendiriliyor...

Grub2FM dosyaları kopyalanıyor...

İŞLEM TAMAMLANDI

Sorunu çözdüm ventoy kurulum tamamlandı ekranı göründüğünde ventoy ekranını kapatmadan usb çıkarıp tekrar bağladıktan sonra ventoy ekranını kapatınca grubfm kurulumu sorunsuz tamamlandı.

keyfoagam, 18 dakika önce yazdı:

Sorunu çözdüm ventoy kurulum tamamlandı ekranı göründüğünde ventoy ekranını kapatmadan usb çıkarıp tekrar bağladıktan sonra ventoy ekranını kapatınca grubfm kurulumu sorunsuz tamamlandı.

normal işletim sisteminde mi çalıştırdığınız da bu problem ile karşılaştınız.

• Editor

Ventoy & Grub2FM MultiBoot Revizyon 3:

• Ventoy ve Grub2FM kurulumları birleştirildi, artık iki multiboot yapısı da aynı anda kuruluyor.
  • Grub2FM için ayrılması gereken disk alanı en az 40 mb olmak koşuluyla kullanıcı seçimine bırakıldı.
  • Bazı donanımlarda Grub2FM'den Ventoy'a geçiş sorunluydu, bu hata düzeltildi.
  • Ventoy'un "tahribatsız kurulum" seçeneği için betik dosyası düzenlendi. 
Edited by mephistooo2
  • Like 4
  • Thanks 2

mephistooo2, 18 dakika önce yazdı:

Ventoy & Grub2FM MultiBoot Revizyon 3:

• Ventoy ve Grub2FM kurulumları birleştirildi, artık iki multiboot yapısı da aynı anda kuruluyor.
  • Grub2FM için ayrılması gereken disk alanı en az 40 mb olmak koşuluyla kullanıcı seçimine bırakıldı.
  • Bazı donanımlarda Grub2FM'den Ventoy'a geçiş sorunluydu, bu hata düzeltildi.
  • Ventoy'un "tahribatsız kurulum" seçeneği için betik dosyası düzenlendi. 

Bu durumda eski donanımlarıda destekleyen grubfm sistem içerisinde oluyormu hocam 

• Editor
Senkron2, 08.06.2022 - 09:31 yazdı:

Bu durumda eski donanımlarıda destekleyen grubfm sistem içerisinde oluyormu hocam 

Ben denemelerimde işyerinde eski bilgisayarlarda da denedim, bir sorun göremedim :) 

mustafakarasan, 08.06.2022 - 09:38 yazdı:

videoda anlatıldığı gibi yapıyorum ama bende 100mb ayırdığım alana grubfm kurmuyor.bende botice ile baktığımda 2 bölüm görünüyor kurulmuş olarak.minitool ile baktığımda 100mb alan var ama işlem yapılmamış görünüyor

Bat dosyaları işlem sırasında daima system32 klasörleri içindeki sistem dosyalarını kullanır, örneğin hazırladığım bat dosyasında fsutil, mountvol adlarında exe dosyaları kullanılıyor ve bu exe dosyalarının yeri system32 klasörüdür.

Kodlarda kesinlikle sorun yok, yaklaşık 2 haftadır bu bat dosyasının sorunsuz olması için uğraşıyorum. Eğer bir hata olursa bu genelde işletim sistemi kaynaklı sorundur.

Hata aldığınız takdirde belirlediğiniz 100 mb'ı başka bir boyutla değiştirerek tekrar deneyin. Yine de hata alırsanız bilgisayarınızda bir sorun var demektir.

Edited by mephistooo2
  • Thanks 1

Bende yaptığım denemelerde şunu gördüm. Ard arda deneme yaparken usb belleği çıkarıp taksamda bu tarz hatalar veriyordu. Bilgisayarı yeniden başlatıp tekrar denediğimde hata vermiyordu. Betik dosyasının içindeki kodlardan olsa gerek bazı işlemleri hafızaya alıp öyle devam ediyor. Birden fazla denemede bundan kaynaklı sorunlar olabilir. Belki bu sorunu sadece ben yaşamış olabilirim orasını bilemiyorum.

• Like 1

Merhaba

Hocam tahribatsız kurulum GPT de grub2fm yüklemedi. Disk bulunamadı hatası gözüktü. Ventoy dosyalarını da kopyalamadı(Sürücü harfini de atamadı.). 40 mb bölüm ayrılmamış olarak kaldı.

İyi çalışmalar.

• Editor

Tekrar deneyin...

Yine hata alırsanız o zaman bilgisayarınızda bir sorun olabilir...

Önceki mesajımda şunları yazdım:

mephistooo2, 08.06.2022 - 09:54 yazdı:

Ben denemelerimde işyerinde eski bilgisayarlarda da denedim, bir sorun göremedim :) 

Bat dosyaları işlem sırasında daima system32 klasörleri içindeki sistem dosyalarını kullanır, örneğin hazırladığım bat dosyasında fsutil, mountvol adlarında exe dosyaları kullanılıyor ve bu exe dosyalarının yeri system32 klasörüdür.

Kodlarda kesinlikle sorun yok, yaklaşık 2 haftadır bu bat dosyasının sorunsuz olması için uğraşıyorum. Eğer bir hata olursa bu genelde işletim sistemi kaynaklı sorundur.

Hata aldığınız takdirde belirlediğiniz 100 mb'ı başka bir boyutla değiştirerek tekrar deneyin. Yine de hata alırsanız bilgisayarınızda bir sorun var demektir.

Düzenleme:

samuray73, 09.06.2022 - 15:54 yazdı:

Hocam tahribatsız kurulum GPT de grub2fm yüklemedi. Disk bulunamadı hatası gözüktü. Ventoy dosyalarını da kopyalamadı(Sürücü harfini de atamadı.). 40 mb bölüm ayrılmamış olarak kaldı.

Çok pardon :) 

Siz Bölüm Yapısını GPT olarak ayarlamışsınız...

MBR yapmalısınız. MBR efi kullanımı için de uygundur... Geriye dönük eski pc lerde de çalışır...

Bölüm Yapısını eğer GPT yaparsanız ayrılmış alan formatlanmaz...

Ben en iyisi bunu konuda uyarılar diye bir bölüm oluşturup yazayım...

Edited by mephistooo2
  • Like 1

TEŞEKKÜRLER "Memhistooo2" USTA. Yaklaşık 3 4 aydır bunun için tırmalıyordum. Bugün  muradıma erdim. Emeği geçenelere şükranlarımı sunuyorum. San disk 128 gb USB de sorunsuz kullandım. hem "mini windows.vhdx" dosyasını hem de bir windows 10PE iso dosyasını problemsiz olarak Kullandım. TEBRİKLER EMEKLERİNİSE SAĞLIK.

• Editor
samuray73, 3 saat önce yazdı:

Önceki sürümde GPT tahribatsız kurulum yapabiliyordum. 2. seçenekte Grub2fm yüklemesi için de disk seçimi yapılabiliyordu. Bu sürümde disk seçimi olmadığından yapmıyor galiba.

Aynen yazdığınız gibi, disk seçimi olmadığı için ayrıca bazı kodlar var, GPT diske uyumlu değil...

Edited by mephistooo2

crasadure, 07.06.2022 - 23:16 yazdı:

Ventoy & Grub2fm Multiboot-Revizyon3

Videolu anlatım için ayrıca size de teşekkür ederim. Daha önceden kurduğumuz ventoylar ile aynı yöntem fakat aklıma birşey takıldı, genelde tüm bioslarda secure bootu kapatırım bazı 1 - 2 kez denk geldiğim cihazların secure boot kapama yeri bios yazılımı ile engellenmiş şekilde kapatılamıyordu tüm seçenekler aktifken o kısım gri seçilemiyor şekildeydi. Bu gibi durumlara hazırlıklı olabilmek adına soruyorum ventoy kurulum başladığında siz biçimlendirmenin sonuna 100 mb ayrılsın ayarını yapıyorsunuz, güvenli ön yüklemeyi işaretlemiyorsunuz, bunu işaretlemek secure boot açık olan sistemlere kurulum yapmak için fakat bu özelliği aktif etmeden kurmak daha mı iyi oluyor avatanjı varmı yani öğrenebilirmiyim

Senkron2, 50 dakika önce yazdı:

Videolu anlatım için ayrıca size de teşekkür ederim. Daha önceden kurduğumuz ventoylar ile aynı yöntem fakat aklıma birşey takıldı, genelde tüm bioslarda secure bootu kapatırım bazı 1 - 2 kez denk geldiğim cihazların secure boot kapama yeri bios yazılımı ile engellenmiş şekilde kapatılamıyordu tüm seçenekler aktifken o kısım gri seçilemiyor şekildeydi. Bu gibi durumlara hazırlıklı olabilmek adına soruyorum ventoy kurulum başladığında siz biçimlendirmenin sonuna 100 mb ayrılsın ayarını yapıyorsunuz, güvenli ön yüklemeyi işaretlemiyorsunuz, bunu işaretlemek secure boot açık olan sistemlere kurulum yapmak için fakat bu özelliği aktif etmeden kurmak daha mı iyi oluyor avatanjı varmı yani öğrenebilirmiyim

Tabiki ventoy ekranında güvenli ön yükleme seçeneğini seçerek secure boot un aktif olduğu sistemlerde mokmanager.cer dosyası ile sistemdeki secure boot engelini aşmaya deneyebilirsiniz. Güvenli ön yükleme seçeneği her secure boot un aktif olduğu sistemde sorunu çözer diyemeyiz. Sorunu çözemediği makinelerde çok. Bu secure boot olayı basa ayrı bir bela olarak devamlı karşımızda durmaktadır, bu sorun kesinlikle çözülmüştür diye iddia etmemiz mümkün değildir. Bu konuda yakında ventoy videoları başlığı altında secure boot sorunsalı ile alakalı bir açıklayıcı video çekmeyi düşünüyorum. Secure boot u bios tan mümkün olduğunca pasif ederek multiboot sistemleri kullanmanızı öneririm, pasif edilemeyen makinelerde güvenli ön yükleme seçeneğinin çalışma/çalışmama ihtimali bana göre %50/%50.....yani güvenli ön yükleme seçeneği çalışabilir de çalışmayabilir de :)

Tamamen şans işi şu anda bu durum!! Şu an için kalıcı bir çözüm hala bulunmuş değil maalesef 

Edited by crasadure
  • Thanks 1

crasadure, 3 dakika önce yazdı:

Tabiki ventoy ekranında güvenli ön yükleme seçeneğini seçerek secure boot un aktif olduğu sistemlerde mokmanager.cer dosyası ile sistemdeki secure boot engelini aşmaya deneyebilirsiniz. Güvenli ön yükleme seçeneği her secure boot un aktif olduğu sistemde sorunu çözer diyemeyiz. Sorunu çözemediği makinelerde çok. Bu secure boot olayı basa ayrı bir bela olarak devamlı karşımızda durmaktadır, bu sorun kesinlikle çözülmüştür diye iddia etmemiz mümkün değildir. Bu konuda yakında ventoy videoları başlığı altında secure boot sorunsalı ile alakalı bir açıklayıcı video çekmeyi düşünüyorum. Secure boot u bios tan mümkün olduğunca pasif ederek multiboot sistemleri kullanmanızı öneririm, pasif edilemeyen makinelerde güvenli ön yükleme seçeneğinin çalışma/çalışmama ihtimali bana göre %50/%50.....yani güvenli ön yükleme seçeneği çalışabilir de çalışmayabilir de :)

Tamamen şans işi şu anda bu durum!! Şu an için kalıcı bir çözüm hala bulunmuş değil maalesef 

Özetle güvenli ön yükleme aktif ederek ventoyu kurmak bir dez avantaj ortaya çıkartmamaktadır. Öyleyse tüm kurulumlarda güvenli ön yüklemeyi işaretlemeyi adet haline getireyim :D  Kenarda dursun belki işe yarayacağı tutar secure boot pasif edilemeyen sistemde denk gelir birde şansa kadere iş görürse tamamdır. Teşekkür ederim cevap için

Mephistooo2 hocam Grub2FM güncellerken sorun yaşıyorum. Güncelleme yaparken "Dizin boş değil" şeklinde uyarı verip işlemi tamamlıyor fakat sonrasında Grub2FM'ın olduğu bölümü tamamen silmiş ama yeni dosyaları kopyalamamış oluyor.

Belirttiğim sorun R3'te daha öncesinde böyle bir sorun yaşamamıştım.

Diski MBR olarak kullanıyorum.

• mephistooo2 changed the title to Ventoy & Grub2fm Multiboot Revizyon 7 (orijinal Dosyalarla)