Jump to content
Son zamanlarda artan kullanıcı hesap hırsızlıkları sebebiyle tüm kullanıcılara şifre sıfırlama maili gönderilmiştir. Lütfen güveli şifreler seçiniz. Mevcut e-mail adresinize erişemiyorsanız, en aşağıdaki destek linkinden bize ulaşınız. ×

Ventoy & Grub2fm Multiboot Revizyon 7 (orijinal Dosyalarla)

mephistooo2
 Share

Recommended Posts

konu güncel değilmi acaba.bu ventoy json dosyasına gerek yokmu bu sürümde.

ventoy json olmayınca boot ettiğimde vetoy scannig files diye yazı gelip komple belleği tarmaya başlıyor 128gbde uzun sürüyor.sadece istediğimiz klasoru tramasını ventoy json ile yapıyorduk.ventoy klasorune ventoy json dosyası attım hata verdi

Edited by mustafakarasan

Grub2FMVentoy biçiminde hazırlanmış olan proğramı çalıştırdım. ventoy son sürüm 1.080 güncelledim. Crasadure nin vergiğiniz isoyu usb güncellemesini yaptım. Toshiba laptopta uefi ve legacy modda boot etmede sorun yok. Ancak Lenovo ideaped 3 laptopta legacy modda boot ediyor ancak uefi modda boot etmeden windows açılıyor. Bu konuda çözümüz varsa ve paylaşırsanız sevinirim. 

Konuya yazmış olduğunuz mesaj alttaki gibiydi.

Eski pc ler için kullanabileceğiniz grubfm.iso dosyasını upload ettim...linkten indirin 

Please register to see this content.

• Like 1

• 1 ay sonra...
  • Editor

Hiçbir sıkıntı olmaz çünkü script dosyasını en baştan hazırlarken disk NTFS'mi exFAT mı diye kontrol eklemiştim.

Yani son sürüm Ventoy, eğer buradaki betik dosyası ile kurulursa ve kullanıcı yeni özelliği kullanarak diskini NTFS seçerse, betik dosyası zaten NTFS olan kısmı tekrardan formatlamayacak, sadece gerekli dosyaları kopyalayacaktır.

Düzenleme:

Ama şu var; son sürüm ile kullanıcı, Ventoy kurulan diskin depolama alanı kısmını FAT32 seçerse işte o zaman Grub2FM kurulumu olmayacak ve betik dosyası hata vererek kapanacaktır.

Özetlemek gerekirse betik dosyası ile kurulum yapılırken kullanıcı:

• Diskini NTFS seçerse sorun yok, sadece gerekli dosyalar kopyalanacak ve Grub2FM kurulumu olacaktır.
  • Diskini exFAT seçerse betik dosyası NTFS olarak biçimlendirecek ve Grub2FM kurulumu olacaktır. (bu durum kullanıcının isteğine ters bir durum)
  • Diskini FAT32 seçerse betik dosyası hata vererek kapanacak ve Grub2FM kurulumu başarısız olacaktır.

Müsait bir vakitte belki bu son 2 madde için betik dosyasını güncelleyebilirim.

Ama bence en sağlıklısı NTFS yapısını tercih etmektir. 

Edited by mephistooo2
  • Like 2

mustafakarasan, 52 dakika önce yazdı:

bende ntfs yapısından yanayım.exfat yeni bir sistem  çoğu sistemle tam uyumlu değil. hatta elektronik cihazlarda bile hala fat32 tercih ediyor güncelleme ve yazılım atarken

exfat aslında daha uyumlu....

( exFAT, FAT32’nin kısıtlamalarını ortadan kaldırır )

Edited by 34ero
  • Like 1

• mephistooo2 changed the title to Ventoy & Grub2fm Multiboot Revizyon 5 (orijinal Dosyalarla)
mephistooo2, 20 saat önce yazdı:

Ventoy & Grub2FM MultiBoot Revizyon 5:

• Betik dosyası, Ventoy v1.0.82 ile birlikte gelen disk bölüm yapılandırması (exFAT/FAT32/NTFS) seçimine uygun olacak şekilde güncellendi.
  • Ventoy v1.0.82 sürümüne yükseltildi.

GRUB2 usb yüklenmiyor 

Seçiminizi Yapın : 1

Lütfen bekleyin...

Grub2FM'den Ventoy'a geçiş için mbr ön yükleme dosyası düzeltiliyor...

Diskin boş alanı biçimlendiriliyor...

Grub2FM dosyaları kopyalanıyor...

Sistem belirtilen sürücüyü bulamıyor.
 ventoy_grub.cfg dosyası diskin depolama alanına kopyalanıyor...

ventoy_wimboot.img ve ventoy_vhdboot.img dosyaları diskin depolama alanına kopyalanıyor...

İŞLEM TAMAMLANDI

Edited by keyfoagam

• Editor
keyfoagam, 22.11.2022 - 14:42 yazdı:

bootice ile formatladım. tekrar denedim aynı hatayı verdi. antivirüs kapalı. 

Tamamdır sorunun kaynağını anladım, aslında zaten biliyordum, betik dosyasını Ventoy son sürüme göre güncellerken bu sorun ile 1-2 kere karşılaşmıştım ama bilgisayarımdan kaynaklı olabileceğini düşünmüştüm aynı hata sizde de olunca bu sefer emin oldum.

Öncelikle şunu belirteyim, bu hata tamamen Ventoy'dan kaynaklı, aslında tek başına Ventoy'u kullanırsanız bu bir hata değil ama buradaki çalışma ile Ventoy'dan sonra Grub2FM kurulumu olduğu için böyle bir durum ortaya çıkıyor.

Sorun şu:

Ventoy, son sürüm ile disk yapısı seçim özelliği getirdi.

Ama aslında kurulumda yine önceki versiyonlarda olduğu gibi exFAT olarak kuruyor ve kullanıcı kurulum öncesinde eğer NTFS veya FAT32 seçtiyse diskin depolama alanı Ventoy kurulumundan sonra kullanıcı neyi seçtiyse format atılarak ona dönüştürülüyor.

İşte sıkıntı burada başlıyor.

Ventoy kurulan usb disk, disk yönetiminden kaldırılıyor ama her zaman değil. Diskin kaldırılması neye göre oluyor bir fikrim yok.

Videoda ne demek istediğimi daha iyi anlarsınız:

Ancak sorunu nasıl çözeceğime dair bir fikrim var, 1-2 güne bu sorunu halledip yeni versiyonu yayımlarım.

Geçici çözüm: (Artık geçersiz)

Betik dosyası ile Ventoy kurulumundan sonra 

Tebrikler!
Ventoy, aygıta başarıyla kuruldu.

ekranında "Tamam" butonuna basmadan önce usb diski çıkarın ve tekrar takın.

Bu işlemden sonra "Tamam" butonuna basarsanız Grub2FM kurulumu devam edecektir.

Edited by mephistooo2

• mephistooo2 changed the title to Ventoy & Grub2fm Multiboot Revizyon 6 (orijinal Dosyalarla)
  • Editor
keyfoagam, Bir saat önce yazdı:

image.png.a40725645332f790fb9fc7fdfd6a16be.png

Dediğiniz gibi tamam tıklamadan usb çıkar tak yaptım ama yine de bu hata veriyor.

Revizyon 6'da çıkar-tak yapmanıza gerek yok.

Revizyon 6 versiyonunda da aynı hatayı mı verdi?

Vermemesi gerekiyor, farklı usb disklerle defalarca denedim...

Düzenleme:

Az önce emin olmak için 3 farklı usb disk ile denedim, sorunsuz kuruldu. Bence usb diskinizde sorun var gibi geliyor bana...

Edited by mephistooo2
  • Confused 1

sonunda farklı usb de zorlamayla oldu. Teşekkür ederim. USB yavaş biçimlendirdikten sonra tekrar denedim bu sefer sorunsuz kuruldu. Sanal makinede "virtual machine usb boot" ile uefi sistemi usbden başlatmak istediğimde usb görünmüyor, efi kapattığımda görünüyor. İlla usb GPT mi olmalı?

• Editor
keyfoagam, 2 dakika önce yazdı:

sonunda farklı usb de zorlamayla oldu. Teşekkür ederim. USB yavaş biçimlendirdikten sonra tekrar denedim bu sefer sorunsuz kuruldu. Sanal makinede "virtual machine usb boot" ile uefi sistemi usbden başlatmak istediğimde usb görünmüyor, efi kapattığımda görünüyor. İlla usb GPT mi olmalı?

Eğer buradaki betik dosyası ile kurulum yapacaksan USB disk kesinlikle MBR olmak zorunda, aksi takdirde betik dosyası hata verecek ve Grub2FM kurulumu olmayacaktır.

• Like 1

mephistooo2, 1 saat önce yazdı:

Revizyon 6'da çıkar-tak yapmanıza gerek yok.

Revizyon 6 versiyonunda da aynı hatayı mı verdi?

Vermemesi gerekiyor, farklı usb disklerle defalarca denedim...

Düzenleme:

Az önce emin olmak için 3 farklı usb disk ile denedim, sorunsuz kuruldu. Bence usb diskinizde sorun var gibi geliyor bana...

Ben kaç tane USB’ye kurdum sorunsuz şekilde kuruyor. Sıkıntısız şekilde kulllanıyorum. 

• Like 1

• mephistooo2 changed the title to Ventoy & Grub2fm Multiboot Revizyon 7 (orijinal Dosyalarla)