Jump to content
Son zamanlarda artan kullanıcı hesap hırsızlıkları sebebiyle tüm kullanıcılara şifre sıfırlama maili gönderilmiştir. Lütfen güveli şifreler seçiniz. Mevcut e-mail adresinize erişemiyorsanız, en aşağıdaki destek linkinden bize ulaşınız. ×

Ventoy & Grub2fm Multiboot Revizyon 7 (orijinal Dosyalarla)

mephistooo2
 Share

Recommended Posts

• Editor
serhat100, 4 dakika önce yazdı:

@mephistooo2 üstad uefi de hangi efi dosyası ile boot verdiyseniz o secureboot engeline takılmış. Yani dijital key kara listede 

Bazı bilgisayarda efi modunda Ventoy yada Grub2FM seçilebiliyor. Bazılarında da efi modunda sadece Ventoy direkt açılıyor, kullanıcı isterse Grub2FM'e geçebiliyor.

Bundan dolayı bu hata Grub2FM'de mi Ventoy'da mı çıkıyor diye sordum.

Eğer bu sorun Ventoy'da ise bu sorunun muhatabı ben değilim Ventoy yapımcısı çözer, çünkü ben Ventoy'a ait hiç bir dosyası modifiye etmiyorum. Bu çalışmanın amacı zaten multiboot u en saf haliyle kullanmak.

Eğer bu sorun Grub2FM'de ise o zaman bu sorunun muhatabı benim :) Çünkü Grub2FM'in secureboot ta çalışması için ekstra dosyalar kullanmıştım...

mephistooo2, 3 dakika önce yazdı:

Bazı bilgisayarda efi modunda Ventoy yada Grub2FM seçilebiliyor. Bazılarında da efi modunda sadece Ventoy direkt açılıyor, kullanıcı isterse Grub2FM'e geçebiliyor.

Bundan dolayı bu hata Grub2FM'de mi Ventoy'da mı çıkıyor diye sordum.

Eğer bu sorun Ventoy'da ise bu sorunun muhatabı ben değilim Ventoy yapımcısı çözer, çünkü ben Ventoy'a ait hiç bir dosyası modifiye etmiyorum. Bu çalışmanın amacı zaten multiboot u en saf haliyle kullanmak.

Eğer bu sorun Grub2FM'de ise o zaman bu sorunun muhatabı benim :) Çünkü Grub2FM'in secureboot ta çalışması için ekstra dosyalar kullanmıştım...

anlamadım! bazı bilgisayarlarda derken, seçimi pc lermi yapıyor hangi efi dosyasını kullanacağını 

• Editor
serhat100, 3 dakika önce yazdı:

anlamadım! bazı bilgisayarlarda derken, seçimi pc lermi yapıyor hangi efi dosyasını kullanacağını 

Üstadım bazı bilgisayarda efi modunda biosta 2 adet usb gözüküyor, genelde üstteki Ventoy alttaki de Grub2FM oluyor.

Kullanıcı sadece efi modunda isterse Ventoy'dan değil de Grub2FM'den yada tersi bir şekilde başlatabiliyor.

MBR modunda ise sadece ve sadece Ventoy direkt açılıyor.

mephistooo2, 5 dakika önce yazdı:

Üstadım bazı bilgisayarda efi modunda biosta 2 adet usb gözüküyor, genelde üstteki Ventoy alttaki de Grub2FM oluyor.

Kullanıcı sadece efi modunda isterse Ventoy'dan değil de Grub2FM'den yada tersi bir şekilde başlatabiliyor.

şimdi şöyle bir durumu açığa kavuşturalım

USB nin FAT32 kısmı (32mb) 

EFI/boot/bootx64.efi (Bu efi dosyası hangi dosyayı çalıştıracak grubx64.efi yi buda grubfmx64.efi dosyasına ait ise grubfm yi başlatır. yok grubx64.efi ventoya ait ise grubx64_real.efi dosyasını başlatır.)

şimdi bazı pc lerde çift usb bellek göstermesi iki adet bootx64.efi dosyası olmadığına göre öyle bir ayrımın olması bana biraz tuhaf geldi. boot menüde iki usb bellek gözükmesi acaba boot menünün efi/boot klasöründeki efi dosyalarını mı okuyor. öyle ise tek tek ayıklanarak buluna bilir hangisini ilk bellekte hangisinin ikinci bellek girişinde başlattığı.   

• Editor
serhat100, 15 dakika önce yazdı:

şimdi şöyle bir durumu açığa kavuşturalım

USB nin FAT32 kısmı (32mb) 

EFI/boot/bootx64.efi (Bu efi dosyası hangi dosyayı çalıştıracak grubx64.efi yi buda grubfmx64.efi dosyasına ait ise grubfm yi başlatır. yok grubx64.efi ventoya ait ise grubx64_real.efi dosyasını başlatır.)

şimdi bazı pc lerde çift usb bellek göstermesi iki adet bootx64.efi dosyası olmadığına göre öyle bir ayrımın olması bana biraz tuhaf geldi. boot menüde iki usb bellek gözükmesi acaba boot menünün efi/boot klasöründeki efi dosyalarını mı okuyor. öyle ise tek tek ayıklanarak buluna bilir hangisini ilk bellekte hangisinin ikinci bellek girişinde başlattığı.   

Üstat işi karmaşıklaştırma... :D 

USB diskimde Ventoy ve Grub2FM kurulu, buradaki çalışma ile yükledim.

Bak bu benim pc'den görüntü, açılışta F8'e (bu kısayol tuşu her pc de farklı olabilir) basıyorum pc'yi usb diskten başlatmak için, karşıma 3 adet Kingston çıkıyor.

Sadece bir adet Kingston USB takılı ama 3 adet başlangıç seçeneği var:

Birincisi MBR modunda Ventoy

İkincisi UEFI modunda Ventoy

Üçüncüsü UEFI modunda Grub2FM

Bu kadar...

Hangi efi dosyasından başlatılacağına elbette kullanıcı karar veriyor, Pc nasıl karar versin...

Ama bu özellik dediğim gibi sadece bazı bilgisayarlarda var, bazı bilgisayarlarda da ister efi, ister mbr olsun farketmez direkt Ventoy açılıyor...

multiboot.jpg.7dd774b92a49561367a40fd8616e5bcf.jpg

serhat100, 15 dakika önce yazdı:

...iki adet bootx64.efi dosyası olmadığına göre...

Bu çalışma ile yüklenen usb disklerde 2 adet bootx64.efi dosyası vardır ve her biri ayrı ayrı disk bölümlerindedir.

Birisi Ventoy, diğeri de Grub2FM.

Edited by mephistooo2

resimden anladığım kadarı ile anakart bios özelliğine göre efi/boot/ içindeki efi dosyalarını okuyor ilk sıraya grubx64_real.efi yi ikinci sıraya grubfmx64.efi yi alıyor (bootx64.efi dosyasından tamamen bağımsız bir şekilde, ilginç) sıkma canını fikir jimnastiği olarak gör. :D 

mephistooo2, 3 saat önce yazdı:

Benim laptop Lenovo Thinkbook. Aynen dediğiniz gibi boot menüde 2 tane usb görünüyor. İlk sıradaki Ventoyu ikinci sıradaki Grub2FM i başlatıyor.

Ayrıca çift işletim sistemi (Win11+Manjaro) kullandığımdan reFind boot manager kullanıyorum. reFind boot manager da 6 tane usb bellek görünüyor.

İlk 3 ü Ventoyu 2. üçü de Grub2FM i başlatıyor.

Not: Düzenleme

İlk mesajı yazdıktan sonra  laptopu reFind ile açtım. 6 tane USB göründü😀

Mesajı değiştirdim.

Edited by Memoli

• 4 hafta sonra ...
recsin, 14 saat önce yazdı:

ventoy sadeceolduğu usb/hdd ki  isoları goruyordu

başka bir usb portta takılı usb veya hdd ki isoları gören versiyonu varmı?

Bence artık iso yüklemekten kendinizi kurtarın ;)

Aio Boot güncel winpe ve vhd dosyası ile uygun olan her türlü değişikliği yapabileceğiniz gibi her türlü sistem kurulumu ve dosya/disk araçlarına da kavuşmuş olursunuz.

Yüklenmesi hızlı ve tam kontrollü, yaptığınız değişikliklerin kaydedildiği bir yapı, test edip uygunluğunu kontrol etmeniz yararınıza olacaktır inşaAllah.

https://drive.google.com/file/d/1e5DTpLQCvtq9juw6EAL0FRYIMT0viB0N/view
---------
https://www.aioboot.com/en/winpe-10-x64/

• Thanks 1

sayın hocam winpelerde de yuklemesini bekliyoruz

ventoy menüsü anında ekrana geliyor

ventoyun yuklu olduğu usb cok kapasiteli olmuyor

yukleme dosyaları bagımsız bir kaynakta olsa ventoy usbsi cokse bile tekrar isoları atmak zaman alıyor vs.

ustelik isolardan nasıl kurtulabiliriz buradaki ustalar surekli sistemlerini guncelliyor gelistiriyorlar

Edited by recsin
  • Like 1

recsin, 20 saat önce yazdı:

ventoy sadeceolduğu usb/hdd ki  isoları goruyordu

başka bir usb portta takılı usb veya hdd ki isoları gören versiyonu varmı?

i

Ventoy da iteğin bu özellik var. Bu sürümden itibaren F2 tuşu ile isteğin diske/bölüme ulaşabilirsin.

• 2022/02/14 --- 1.0.67 sürüm
  1. Yerel diskteki ISO / WIM / IMG / VHD (x) / EFI dosyalarına göz atma ve önyükleme desteği. 
    Please register to see this content.
    F2
  2. Yeniden başlatma/durdurma menüsünü şuradan şuraya taşıyın: F2F5 Tools/Power
  3. Varsayılan menü görüntüleme modunu tekrar ListView moduna değiştirin. (Güçlü alışkanlık :) )
  4. SystemRescue 8.X/9.X'i başlatırken hatayı düzeltin
  5. NTFS bölümündeki dosyalar için vlnk dosyası oluştururken VentoyVlnk.sh'daki hatayı düzeltin. (#1430)
  6. Alt menüler arasında geçiş yaparken 1. menü öğesinin her zaman seçili olmaması hatasını düzeltin.
  7. Dosya enjeksiyonunun pencereler için etkili olmadığı hatasını düzeltin. (1.0.66'da tanıtıldı).
Edited by agriengineer
  • Thanks 1

arkadaşlar dosya isminde boşluk var hatası veriyor tek harf bile yaptığımda durum aynı.bide iso dosyalarını direk flash belleğemi kaydediyoruz.NORMAL ventoyu kurduğum zaman kuruyor iso dosyalarını atıyorum laptopu boot ettiğim zamansa vtloading.... ekranında takılıyor dınuyor bundada aynısını yapar mı

• 2 hafta sonra ...

f2 ile bilgisayara takılı olan tüm bölümlerden istediğimiz isoyu kurabiliyormuşuz. bu süper kolaylık oldu yardımcı olan ustalara teşekkürler

vlnk olayı ise ventoyun ilk menüsünde isoları görebilmek içinmiş, bence çok gerekli değil yeterki isolar nerede onu bilelim...

• mephistooo2 changed the title to Ventoy & Grub2fm Multiboot Revizyon 7 (orijinal Dosyalarla)
  • Editor

Ventoy & Grub2FM MultiBoot Revizyon 7:

• Komut satırı üzerinden Ventoy kurulum desteği eklendi.
  • Formatlı Ventoy kurulumu komut satırı üzerinden yapılmaktadır. Tahribatsız kurulum ise Ventoy2Disk.exe desteklemediği için GUI arayüz üzerinden yapılmaktadır.
  • Grub2FM secureboot desteği için Super-UEFIinSecureBoot dosyaları kullanılmıştır.
  • Like 6

• Editor
keyfoagam, 33 dakika önce yazdı:

uefi modda f6 tuşu ile grub2fm geçişte hata var sanırım . uefi kapalıyken grub2fm geçişte sorun yok

Çok pardon, benim dikkatsizliğim. :mellow:

Sorun düzeltildi ve link yenilendi...

Edited by mephistooo2
  • Like 1

Öncelikle emeği geçenlerin ellerine sağlık ve teşekkür ediyorum,

bir sorum olacak ilk usb yi boot ettiğimde scannin files diye çok bekliyor ve usb deki dosyaları tarayıp listeliyor bu taramayı yapmasa sadece ana ekran gelse hızlı bir şekilde ben enter'a basınca dosyaları listelese yada bellekteki iso adında oluşturduğum klasörü listelese sadece daha iyi olur ayarlarını bu şekilde yapılandırabilirmiyiz?

byhabit, 22 dakika önce yazdı:

Öncelikle emeği geçenlerin ellerine sağlık ve teşekkür ediyorum,

bir sorum olacak ilk usb yi boot ettiğimde scannin files diye çok bekliyor ve usb deki dosyaları tarayıp listeliyor bu taramayı yapmasa sadece ana ekran gelse hızlı bir şekilde ben enter'a basınca dosyaları listelese yada bellekteki iso adında oluşturduğum klasörü listelese sadece daha iyi olur ayarlarını bu şekilde yapılandırabilirmiyiz?

ventoy dizini altına ventoy.json isminde bir yapılandırma dosyası oluşturun ve içine aşağıdaki kodları ekleyin

{
    "control": [
        { "VTOY_MENU_LANGUAGE": "tr_TR" },
        { "VTOY_DEFAULT_MENU_MODE": "0" },
        { "VTOY_TREE_VIEW_MENU_STYLE": "0" },
        { "VTOY_SORT_CASE_SENSITIVE": "0" },
        { "VTOY_MAX_SEARCH_LEVEL": "max" },
        { "VTOY_DEFAULT_SEARCH_ROOT": "/ISO" },
        { "VTOY_DEFAULT_KBD_LAYOUT": "TURKISH_Q" },
        { "VTOY_WIN11_BYPASS_CHECK": "1" },
        { "VTOY_WIN11_BYPASS_NRO": "1" },
        { "VTOY_HELP_TXT_LANGUAGE": "tr_TR" },
        { "VTOY_LINUX_REMOUNT": "0" },
        { "VTOY_SECONDARY_BOOT_MENU": "1" }
    ]
}

İstediğiniz işlemi yapan esas kod:

{ "VTOY_DEFAULT_SEARCH_ROOT": "/ISO" }  satırıdır. Diğer satırlarda önemli bazı ayarlamalar için önemli olduğunu düşündüğüm yapılandırmalardır

Please register to see this content.

Edited by crasadure
  • Like 4

Merhaba üstatlar
ben bu gün 64GB USB3.0 SanDisk USB belleğe kurdum içine isolar attım,

Boot menü de 3 tane USB bellek boot çıkıyor.

1. sıradakine bastığımda tekrar bootmenü ye geliyo, anakartımda UEFI harici boot seçeneğini devredışı bıraktığımdan olabilir.

2. sıradaki Ventoy açıyor

1.png.7ca2b18d3494673e5fabe6c3fb277835.png

Herhangi bir Windows PE sürümünü başlatmak istediğimde alttaki ekran geliyor

2.png.e4a5e872cb7e9ae66180c3d770d74abb.png

Boot in normal mode yi seçtiğimde alttaki ekran geliyor.

3.png.eaff307a39fbdea6cad0f26bb6a7bf8f.png

ayrıca ventoy menüdeyken F6 ya bastığımda alttaki hatayı alıyorum.

4.png.2f7557d07b72be6fed3174cf2a75bcd8.png

Lütfen yardım edebilirmisiniz?

• 1 ay sonra...

Şöyle bir yapı kurmak istiyorum karışıklık olmasın diye 2 adet usb olsun birisi sadece eski cihazlarda çalışsın diğeri yeni. (GPT seçtiğimde Grub dosyaları gelmiyor betik kaynaklı. GPT olup Grup özelliği olsun istemiştim)

Multiboot sistemler hakkında çok bilgim yok sadece bu konudaki gibi basitçe işlemler yapıp kullanıyorum.

Bunun ile ilgili bir yönlendirme yapabilir misiniz?

Edited by vedatorkun
güncelleme