Jump to content

Savunma Alınarak İşten çıkarılma

adam4
 Share

Recommended Posts

Arkadaşlar selamlar.2 yıldır bir firmadan çalışıyorum.5 aydır prim vermiyolar performans düşük sebebiyle.

3 ay önce bir savunma aldılar bu ayda bir savunma aldılar.Az önce IK aradı ve yarın görüşmemiz gerektiğini söyledi.Muhtemelen çıkış verilecek.

Bu durumda ben tazminat v.s alamıyormuyum.Bu konuda bilgisi olan varmıdır.Teşekkrüler.

Hocam bu konularla alakalı çalışma bakanlığının bir hattı var. Aklımda 170 olarak kalmış ancak netten araştırıp bakabilirsin. Oraya haklarının ne olduğunu sorabilir, işyerinde mobbing uygulanıyorsa, yasal çalışma saatlerinden fazla çalıştırılıyorsanız müfettiş görevlendirilmesi v.s gibi bildirebiliyorsunuz. Yazdıklarına göre seni tazminatsız atmak için yer arıyorlar gibi geldi. 3 savunma alıp tazminatsız atabiliyorlar diye biliyorum. Yarın muhasebeye çağırıp 3. savunmayı alıyoruz ve tazminatsız sizi işten atıyoruz derlerse hiçbir şey imzalamayın. Ben 2015 yılında 10 ay çalıştığım iş yerinden tazminatımı v.s aldım. Muhasebeye gitmeden önce çalışma bakanlığını arayın. Onlar bilgilendirme yapana kadar da hiçbir şey imzalamayın. Hatırladığım kadarıyla işten çıkarma yapmadan 15 gün önceden bildirmeleri veya bildirim yapmamışlarsa sizin iş arama süreniz olan 15 günlük parayı da vermeleri gerekiyor. Çalışma bakanlığından bilgilendirme almadan hiçbir şeye imza atmayın. Yan yollara sapmamaları içinde çalışma bakanlığını bilgilendirin...

• Like 2

170 i aradım arkadaşlar. Performans düşüklüğü tazminatsız çıkış yapılmasına sebep oluyormuş. Piskolojik olarak çok kötüyüm arkadaşlar gerçekten.

Kasti olarak yapıyorsa bir avukat yardımıyla iş mahkemesine başvurun diyor ama avukatın parası derken tazminatıda geçer arkadaşlar.Zaten dünya kadar borcum var hepsi üst üste geldi resmen.

akillialtay1995, 29 dakika önce yazdı:

Sen kendin de performansının düşük olduğuna inanıyor musun?

Bu arada çalıştığın firma kurumsal bir firma mı?

Kurumsal firma ama taşeron çalıştırıyor.Performans düşüklüğü kesinlikle yok.

• Administrator

İşçinin açtığı davalar çoğunlukla işçi lehine sonuçlanır. Avukat parası da senden çıkmaz diye biliyorum bu durumda. İşçi uğraşamaz diye böyle eşkiyalıklar yapıyorlar. İşin ucunu bırakmayın. Hakkınızı alırsınız her türlü.

• Like 8

Hocam unutmadan işten çıkarma durumu olursa işsizlik maaşına hemen başvurmayı unutmayın. En azından iş arama sürecinde ufak tefek ihtiyaçlarını gidermene yardımcı olur. Yanlış hatırlamıyorsam iş çıkışından itibaren 15 gün içerisinde başvuru yapılması gerekiyor. En son 6 ay aralıksız sigortalı çalışanlar alabiliyordu. Moral bozmaya gerek yok. Hayatta bu tarz şeyler oluyor. Umarım en kısa sürede daha iyi bir iş bulursun. Daha önce muhasebe de çalıştığım için yazdıklarından ne yapmak istediklerini anladım. Yarın çağırıp şantaj yapmaya kalkarlarsa prim vermeyin. Genelde bunu yapıyorlar. Baktınız işi şantaja vuruyorlar hiçbir şeye imza atmadan çıkın...

• Like 1
  • Thanks 1

deli_petro06, 11 saat önce yazdı:

Hocam unutmadan işten çıkarma durumu olursa işsizlik maaşına hemen başvurmayı unutmayın. En azından iş arama sürecinde ufak tefek ihtiyaçlarını gidermene yardımcı olur. Yanlış hatırlamıyorsam iş çıkışından itibaren 15 gün içerisinde başvuru yapılması gerekiyor. En son 6 ay aralıksız sigortalı çalışanlar alabiliyordu. Moral bozmaya gerek yok. Hayatta bu tarz şeyler oluyor. Umarım en kısa sürede daha iyi bir iş bulursun. Daha önce muhasebe de çalıştığım için yazdıklarından ne yapmak istediklerini anladım. Yarın çağırıp şantaj yapmaya kalkarlarsa prim vermeyin. Genelde bunu yapıyorlar. Baktınız işi şantaja vuruyorlar hiçbir şeye imza atmadan çıkın...

Hocam gittim bugün.Sözleşme fes etmek için kağıt hazırlamışlar.Kağıtda performans notları yazıyor.Ocak onu şukar Şubat şu kadar gibisinden.Performansı düşük olduğundan sözleşme fes edilmektedir yazıyor.İmzalamadır noter ile çıkış yapılacakmış.Bu durumda nasıl olacak bilmiyoru.İşsizlik maaşı içinde tazminat almak gerekiyormuş.İşçi avukatı ile dava açmak gerekiyor.Onun içinde tebligat gibi bişey gelecekmiş eve o gelince mahkemeye başvurabilecekmişim.

Merhaba; Performans ölçme kriterleri nelerdir.

Performans üzeri çalışmalarda prim verilir.

Performansı neye göre belirlemektedir.

Size verilen işleri süresinde yaptığınız takdirde performans düşüklüğü olmaz diye tahmin ediyorum. İşiniz hakkıda bilgi vermeden net bir teşhis koymak zor.

Please register to see this content.

bu linkte SGK işten çıkış kodları mevcut. Bu kodların durumuna göre kıdem ve ihbar alıp alamayacağınız belli olacaktır.

Size ne derlerse ve ne imzalatmaya çalışırlarsa imzalamayın.

En son arabulucuya gidersiniz.

Çıkış verildikten sonrada e devlet üzerinden işsizlik maaşı için başvuru yapmayı unutmayın.

Performans düşüklüğü sebebiyle 2 kez savunmanı almaları soru n değil ancak savunmana yazdığın performans düşüklüğü sebebine ne yazdın

düüşüklüğün senden kaynaklandığını yazamış isen son bir kez daha savunma alırlar işten çıkarma sebebi doğar ancak 2 yıllık kıdem tazminatını alırsın.

yok 2 kez alınan performans düşüklüğü sebebinin kendinden kaynaklanmadığını işle ilgili olduğunu yazmış isen işten çıkaramazlar, çıkarırlarsa da tazminatını

alır ve ihbar ödmeleri veya 2 yıl için 15 gün önceden çıkarılacağını bildirmek zorundalar.

Kolay gelsin.

bynec, 38 dakika önce yazdı:

Performans düşüklüğü sebebiyle 2 kez savunmanı almaları soru n değil ancak savunmana yazdığın performans düşüklüğü sebebine ne yazdın

düüşüklüğün senden kaynaklandığını yazamış isen son bir kez daha savunma alırlar işten çıkarma sebebi doğar ancak 2 yıllık kıdem tazminatını alırsın.

yok 2 kez alınan performans düşüklüğü sebebinin kendinden kaynaklanmadığını işle ilgili olduğunu yazmış isen işten çıkaramazlar, çıkarırlarsa da tazminatını

alır ve ihbar ödmeleri veya 2 yıl için 15 gün önceden çıkarılacağını bildirmek zorundalar.

Kolay gelsin.

2 savunmayada yöneticimden aldıgım geri bildirim doğrultusunda performansımı yükselteceğim yazdım.

adam4, 2 saat önce yazdı:

2 savunmayada yöneticimden aldıgım geri bildirim doğrultusunda performansımı yükselteceğim yazdım.

Malesef olmamış. ancak bu demek değilki tazminat alamayacaksın kidem tazminatın halen hakkındır ancak 3. çağırdıklarında diyecekleri (varsayalım) "daha önce size söylediğimizde performansınımı arttıracağım dediniz ancak malesef arttırmadınız" diyecekler ve (aman Olmasın) Sizin ile çalışmayı düşünmüyoruz diyebilirler.

• Like 1

22 yıllık adamı işten çıkardılar hırsızlıkla suçlandı nasıl oldu bilinmez dolabında altın buldular yapmayacak bir adamdı borç alsa hemen öderdi o kadar iyi bir adamdı 22 yıllık tazminat cok olunca bu sebepten yaptılar bence bu aralar işler az ödemeler yüksek bahaneden sudan sebepler bulup atmaya çalışıyorlar kavga etmeden hakaret vede sözlü tartışma yüz kızartıcı suç yapmadığın sürece tazminat alırsın birde 3600 15 yıl çalışman varsa siğortadan kağıt getirip haklarını alırsın kolay gelsin iyi günler

İş yeri her ne sebep olursa olsun çıkartma halinde çalışana tazminat vermek durumunda. Kendim uzun yıllar evvel çalıştığım iş yerinden kendim ayrılmama rağmen tazminatımı maaş aldığımız bankaya transfer edip yüklemişler tazminat hakkımı. Bu belki iş yeri ile alakalı olabilir ilk akla bu geliyor. Ancak , bu işin raconu işten çıkartan şirket firma her neyse mutlak şekilde çalışan kişiye hakkını tanzim etmelidir. Yok performans vs. düşükmüş falan bunlar bahaneler parasız çıkartmaya zemin hazırlamak için hareketler ibaret. Sosyal güvenlik uzmanları veya bu yönde çalışan avukatlara danışılabilir fikir alınabilir. iş yeri tazminat vermiyorsa eğer sunulan belgelere imza atmaksızın, gereken iş hukuku ile dava açılmalıdır genellikle çalışanın yanında olan davalar , çalışandan yana olumlu sonuçlanmakta yani dava açmak çözüm olacaktır.

Edited by forjest
  • Like 3

merhaba

İşveren 6 ay içerisinde disiplener yaptırım gerektiren durumlarda 2 defa çalışandan tutanak dahilinde savunma alabilir. Bu durumda savunmanda yazacağın şeyler önem arz eder. İşveren performansını yakalayamadığın durumlarda şayet senin savunmadan yazdığın  gerekçeleri göz önünde bulundurmadan iş çıkışı yapar ise işe iade davası açabilir ayrıca sanıyorum 8 maaş katına kadar geri alabilirsin. Her ne kadar işveren iş kanununda belirtilen 25 maddeyi öne sürerek işten çıkartma yapacak ise (yüz kızartıcı vb) bu durumda bunu ispat etmek ile yükümlüdür. Diğer taraftan performans düşüklüğü sebebine bağlı olarak işten çıkartma yapabilir ancak dava açıldığında kaybedeceğinin bilincinde olmalıdır. İş kanunları işçi tarafında olmasına rağmen, bazı işverenler işten çıkış yapar iken , çıkış kodu dediğimiz bir ayrıma gider ise bu sefer işsizlik maaşı alamazsın. 

korayumit, 2 saat önce yazdı:

merhaba

İşveren 6 ay içerisinde disiplener yaptırım gerektiren durumlarda 2 defa çalışandan tutanak dahilinde savunma alabilir. Bu durumda savunmanda yazacağın şeyler önem arz eder. İşveren performansını yakalayamadığın durumlarda şayet senin savunmadan yazdığın  gerekçeleri göz önünde bulundurmadan iş çıkışı yapar ise işe iade davası açabilir ayrıca sanıyorum 8 maaş katına kadar geri alabilirsin. Her ne kadar işveren iş kanununda belirtilen 25 maddeyi öne sürerek işten çıkartma yapacak ise (yüz kızartıcı vb) bu durumda bunu ispat etmek ile yükümlüdür. Diğer taraftan performans düşüklüğü sebebine bağlı olarak işten çıkartma yapabilir ancak dava açıldığında kaybedeceğinin bilincinde olmalıdır. İş kanunları işçi tarafında olmasına rağmen, bazı işverenler işten çıkış yapar iken , çıkış kodu dediğimiz bir ayrıma gider ise bu sefer işsizlik maaşı alamazsın. 

Hocam selamlar.Hocam ortada düşük performans yok.Yani söyle şöyleyeyim benim performansım zaten işe ne bileyim satışa v.s dayalı birşeyde değil. Yöneticinin kendi gözlemi sadece.Ortada düşük performansa dair bir veride yok.Dediğiniz gibi 2 kere savunma alındı.Daha sonra beni İK aradı ve önüme sözleşme fes belgeisini koydu bende imzalamadım bunu.Oda noter ile çıkış yapılacağı belirtti. Yani bu durumda dava açsam sonuç ne olur. Ne kadar sürer dava süreci. Bir kaç işçi avukatıyla görüştüm. Şimdi davayı açarken ücretler nedir onuda bilmiyorum.Birde kredi borcum varken çıkardılar. Yani borcumda var bunun üzerine. Avukat parası falan nasıl öderim onuda bilmiyorum.

Arkadaşlar tebligat geldi bu arada.İş Kanununun 25/II Maddesine göre tazminatsız ve bildirimsiz olarak feshedildiğini , hak edişlerinizin banka hesabınıza yatacağını bildiririz diyor.

Dostum DM den numaramı yolladım ulaşabilirsin. 25/2 maddesinden çıkarttı ise işsizlik ödeneğine malesef başvuramıyorsun.  Performans düşüklüğüne ilişkin 25/2 maddesi emsal gösterilemez. 25/2 maddesi etik, ahlaki nedenlerle işten çıkartmaya karşılık gelir. Tabi işin muhteviyatını bilmiyorum. Ortada hırsızlık vb yok ise burada kötü niyet aranamaz. Ayrıca; kurum veya kuruluş performans düşüklğününün önüne geçebilmesi adına çalışanına eğitim v.b uygulamalarla destek vermediği sürece çalışandan performansa dayalı bir çalışma bekleyemez. Tebligat edilene ulaştığı andan itibaren vekalet ile avukata başvurman gerekiyor. Sonrasında süreç başlar.  İşe iade davası sonucunda tazminat dahil  hepsini donlarına kadar alırsın. 

bir avukata danış ne diyecek özel avukatlar tabi baya ücret alır devlet avukatı olsun adliye gidipte araştıra bilirsin enistem de hakları verilmeden başka firmaya devretmisler onlarda biz ödemeyiz demişler sonra hepsi toplanıp bir avukata gidip hemen avukat işlemlere başlamış işe bile gitmeme hakkınız var demiş işe gitmediler çıkış yapılacak vs avukat kormayın dedi biraz zaman aldı avukat davayı kazan dı tabi % 20 alırım demişti bilene danışmak iyi kolay gelsin allah yardımcın olsun