Jump to content
Son zamanlarda artan kullanıcı hesap hırsızlıkları sebebiyle tüm kullanıcılara şifre sıfırlama maili gönderilmiştir. Lütfen güveli şifreler seçiniz. Mevcut e-mail adresinize erişemiyorsanız, en aşağıdaki destek linkinden bize ulaşınız. ×

Hepbirlikte El Ele Multiboot Oluşturalım

kurucay2000
 Share

Recommended Posts

Öncelikle Herkese Hayırlı Bayramlar!

Sevgili dostlar bu konuyu açmamın nedeni, çeşitli sitelerin (özellikle vietnam siteleri) hazırlamış olduğu multiboot imajların zaman zaman tnctr de yayınlanmaktadır. Fakat bu imajlar ne kadar doğru ve güvenilir olacağı tartışılır. Bu da beni veya benim gibi düşünenleri hem sevindirip hemde çok üzmektedir. Sevindirmesinin nedeni, bu ve buna benzeyen sitelerden ilham alacak kaynak olması, üzmesi ise biz neden böyle multiboot imajlar yapmıyoruz ve paylaşmıyoruz. Haydi hepbirlikte bilgileri paylaşarak tr tabanlı multiboot imajlar yapalım. Bu konuda biliyorum ki tnctr de birçok üstadımızın (ventoy da olduğu gibi) bilgi, video ve program paylaçacağını umuyor ve desteklerini bekliyorum. Saygılarımla...

Aslında yaptıkları Winpe içine taşınabilir programlar yerleştirmek. 

Bizimkilerin vietnam sitelerinden eksiği yok. Köylü, serhat, emre, awenger ve mephisto beylerin gayet güzel çalışmaları var aslında. 

Onlar, sadece altyapıyı yapıyor. Diğerleri gibi ıvırı zıvırı doldurmuyor

• Like 2
  • Thanks 1

Ventoy zaten açık kaynak olan bir multiboot uygulaması, özelleştirilmeye de müsait aslında, kendi haliylede multiboot oluşturmak artık çocuk oyuncağı şeklinde. Usbdiske kurulum yapılıyor geriye sadece iso dosyalarını, usbdiske kopyalamak kalıyor. Kendim AIO boot kullanıyorum şu ana kadar hiç pişman etmedi desem yeridir. Sıfırdan bir multiboot uygulaması oluşturmak fena olmazdı ancak, var olan multiboot programlarının yeterli geleceğini düşünüyorum. Şahsi fikrim. :) 

@amd_turkey köylü ve diğer üstadların çalışmalarına bakıyor ve takip ediyorum. Fakat WinPE'nin nasıl yapılışı ile ilgili ayrıntılı türkçe video ve kaynak bulamadım. Aomei programı çok sınırlı ve kendi kalıbını yerleştiriyor. Ben ise köylü üstadım oluşturmuş olduğu türkçe WinPE'yi nasıl yaptığı programları nasıl eklediği bununla ilgili video ve döküman desteği beklemekteyim. Saygılarımla...

s.a arkadaşlar çok programa gerek yok vede winpe ne kadar kullandığına bağlı ben genelde açılmayan sistemlerden veri kurtarma veya windowsu onarmaya geçiyorum arada bir merek ettiğim program vs bişi varsa winpe ortamında deniyorum  ne kadar çok multibot var bu rus vietnam sitelerinde bence çok yapılıyorsa çokta sıkıntılıdır en son köylü abimin çalışmasını indirmiştim win7 pe  mephisto üstadın çalışması elimde var yapancı olarakta Bob.Ombs.Modified var sen eğer güzel bişi yapıp koyarsan illaki indirim burası bana yeter başka yere gerek yok hayırlı forumlar.

• Like 1

kurucay2000, 2 saat önce yazdı:

@amd_turkey köylü ve diğer üstadların çalışmalarına bakıyor ve takip ediyorum. Fakat WinPE'nin nasıl yapılışı ile ilgili ayrıntılı türkçe video ve kaynak bulamadım. Aomei programı çok sınırlı ve kendi kalıbını yerleştiriyor. Ben ise köylü üstadım oluşturmuş olduğu türkçe WinPE'yi nasıl yaptığı programları nasıl eklediği bununla ilgili video ve döküman desteği beklemekteyim. Saygılarımla...

PE oluşturmayı bende bilmiyorum. Köylü abinin PE sine ilave program eklemen zor değil. Msinstall diye bir altyapı kullanıyor. Önce yeni programın portable versiyonunu bulman ve sonrasında Msinstall ı düzenlemen lazım 

• Like 1

forjest, 14 saat önce yazdı:

Ventoy zaten açık kaynak olan bir multiboot uygulaması, özelleştirilmeye de müsait aslında, kendi haliylede multiboot oluşturmak artık çocuk oyuncağı şeklinde. Usbdiske kurulum yapılıyor geriye sadece iso dosyalarını, usbdiske kopyalamak kalıyor. Kendim AIO boot kullanıyorum şu ana kadar hiç pişman etmedi desem yeridir. Sıfırdan bir multiboot uygulaması oluşturmak fena olmazdı ancak, var olan multiboot programlarının yeterli geleceğini düşünüyorum. Şahsi fikrim. :) 

usta sen hangi multiboot u kullanıyorsun rica etsem paylaşırmısın çünki senin kullandığın şüphesiz çok iyidir

Windows tabanlı basit bir win pe istersen kendiniz de oluşturabileceğiniz kolay kullanımlı bir yazılım var

ama daha gelişmiş isterseniz @mephistooo2 , @köylü , @karadurak arkadaşların zaman zaman paylaşımları var 

Linux tabanlı live pe  Türkçe destekli isterseniz Rescuezilla var

Please register to see this content.

Vede bunları bir arada kullanmak isterseniz Ventoy yazılımını kullanarak kendinize usb multiboot oluşturabilirsiniz 

Edited by 34ero

nutica, 6 saat önce yazdı:

usta sen hangi multiboot u kullanıyorsun rica etsem paylaşırmısın çünki senin kullandığın şüphesiz çok iyidir

Mesajımda belirtmiştim kendim AIOBoot kullanıyorum. 500gb'lık harici taşınabilir olan diskimin 100gb'tını ayırdım bu bölüme de AIOBoot'u kurdum iso ve wim dosyalarını atıyorum bu uygulama üzerinden kullanıyorum format işlemlerimde. 32 GBLık olan usbdiskimde de, Ventoy kurulu buda aynı şekilde işimi görmekte fazlasıyla. USBDisk programları adıyla forum içerisinde konuda açmıştım evveliyatında incelemek istersen eğer (USBDisk programları) > buradan ulaşabilirsin. Kolay kullanımı olması nedeniyle sanıyorum ventoy bu bakımdan daha pratik ve kolay kullanıma sahip bunuda bilmek gerekli diye düşünüyorum. Saygılarımla.

AIOBoot kullanımı ile ilgili olarak videolu anlatımım ayrıca mevcut izleyerekte bakabilirsiniz.

Spoiler

sağol tşkr ederim ben 61 yaşında yaşlı bir adamım videodakini becerebilsem senin gibi usta olurdum ben senin kullandığın multiboot iyidir diye yüklersen bizde faydalanırız usb flaşımıma atar kullanırım demiştim bilgi için tşkr ederim

• Like 1

nutica, Bir saat önce yazdı:

sağol tşkr ederim ben 61 yaşında yaşlı bir adamım videodakini becerebilsem senin gibi usta olurdum ben senin kullandığın multiboot iyidir diye yüklersen bizde faydalanırız usb flaşımıma atar kullanırım demiştim bilgi için tşkr ederim

Önemli olan multiboot içeriğindeki sistemler veya recovery araçları vs. değil. Burada multiboot uygulamasını, usbdiske yazdırıp 2.aşamada da disk içerisine elde bulunan sistemleri içerisine atmak. Videoda detaylı olarak gösterildi zaten. Özelleştirilmiş olduğum 65 gb lık multiboot nasıl paylaşılır veya yazdırılır bu imkansız. :) 

forjest, 25 dakika önce yazdı:

Önemli olan multiboot içeriğindeki sistemler veya recovery araçları vs. değil. Burada multiboot uygulamasını, usbdiske yazdırıp 2.aşamada da disk içerisine elde bulunan sistemleri içerisine atmak. Videoda detaylı olarak gösterildi zaten. Özelleştirilmiş olduğum 65 gb lık multiboot nasıl paylaşılır veya yazdırılır bu imkansız. :) 

tşkr ederim