Jump to content
Son zamanlarda artan kullanıcı hesap hırsızlıkları sebebiyle tüm kullanıcılara şifre sıfırlama maili gönderilmiştir. Lütfen güveli şifreler seçiniz. Mevcut e-mail adresinize erişemiyorsanız, en aşağıdaki destek linkinden bize ulaşınız. ×

Biostan Tuş Kombinasyonu Ile Bilgisayarı Başlatma Sorunu

abdulhey_
 Share

Recommended Posts

Biostan tuş kombinasyonu ile bilgisayarı başlatmaya ayarladığımda ne yapsam aktif olmuyor ve hangi tuşa basarsam ayarladığımla değilde onunla başlıyor. Ayarladığım kombinasyonla veya seçenekle açılması için ne yapmalıyım.? Bu arada usb girişli klavyem PS/2 dönüştürücü ile kasaya takılı biçimde. Daha önce ayarladığım seçenekle açılıyordu. Şimdi neyi eksik yada yanlış yapıyorum bilmiyorum. fotoğrafı şu:

Ekran görüntüsü 2022-07-14 135559.jpg

MamLeter, 7 saat önce yazdı:

F5 ile varsayılan ayarlara dönün. Sonra tuş ayarlamayı tekrar deneyin.

Olmadı. Ps/2 çeviriciyi mausedan çıkarıp klavyeye taktım ondan olabilirmi? Çünkü yeni mause alınca ps/2 li çalışmadı yeni mause.   Yani yeni mause u ps/2 çevirici ile ps/2 girişine takınca çalışmıyor. Onunla ilgili olabilirmi acaba? 

MamLeter, 6 saat önce yazdı:

Olabilir. Biosta ayarı var mı? Onu kontrol edin.

Neyin ayarı varmı anlamadım? olan ilgili ayar yukarıda verdiğim resimde  işte. ps/ 2 çevirici takınca burada ps/2 seçeneğide çıkıyor ve tabi o satır altındada başlatma seçenekleri çıkıyor. Power key, bir tuş kombinasyonu, bir şey daha vardı hatırlayamadım. Fakat benim ilk bilgisayarımda ki İntel pentium işlemci 348 mb rami olan :) onda bile bir sürü seçenek vardı. bU asus cm 6870 gerçi buda eskidi artık. Ama hiç değilse hala son temel teknolojileri içeriyor.

Klavyeden uyandırma açık yada kapalı (on-off) gibi bir ayarı kastetmiştim benim bios tamamen farklı o ayarların biri bile yok yardımcı olamıyorum. Ama Asus sitesinde geri bildirimlere verilen cevaplarda olabilir bir cevap. Bir de Space Bar dışında bir tuş ayarlamayı deneyin. 

MamLeter, 6 dakika önce yazdı:

Klavyeden uyandırma açık yada kapalı (on-off) gibi bir ayarı kastetmiştim benim bios tamamen farklı o ayarların biri bile yok yardımcı olamıyorum. Ama Asus sitesinde geri bildirimlere verilen cevaplarda olabilir bir cevap. Bir de Space Bar dışında bir tuş ayarlamayı deneyin. 

Tamam işte dediğiniz ayar bu verdiğim resimdeki ayar. 

Aslında klavyeden her tuşla açılması orada On olarak görünsede bence ayarın devredışı olduğunu gösterir. Ha işte birde space bar var ama ona ayarlı değil zaten.  Muhtemelen farenin ps/2 çevirici ile bağlanmaması ile ilgili. Ama daha önce oluyordu şimdi yeni aldığım farede fareyi ps/2 ile bağlayınca fare hiç bir şekilde çalışmıyor. Bu işten anlayan arkadaşlar vardır illaki ve basit bir çözümü vardır muhtemelen ama yardımcı olmuyor eski dostlar.. :(

Hiç bir ayarla oynamadan Yeni aldığım fareyi çıkartıp tutarsız çalışan kendi kendine işlem yapan fareyi taktım biostaki ayarlamaya göre çalıştı. her tuşa basınca klavyede çalışmadı biostan seçtiğim tuş kombinasyonu ile çalıştı. demekki sorun fareyle ilgili ama işte eski farede belirli bir çalışmadan sonra sa p ıtı yor.