Jump to content

Format Atamama Sorunu Hk.

Rancho
 Share

Recommended Posts

Merhaba,

Kullanmakta olduğum 2 adet asus h110 anakartlı kasam var, bu kasalara hiçbir şekilde format atamadım. 

win10 format attığımda 2.restart sonrası yani tam kullanıcı ekleme işlemi ekrana gelmeden önceki boot ekranında kitlenip kalıyor.

İşlemci değiştirdim, ram değiştirdim, power supply değiştirdim, ssd değiştirdim, format attığım usb yi değiştirdim, değiştirmediğim bi tek anakart kaldı, daha önce böyle bir sorunla karşılaşan var mıdır 

Bios güncelleme işlemini de yaptım. 

başka bir kasada format atıp ssd yi bu bilgisayarlara taktığımda masaüstü pencere yöneticisi programı işlemci ve ram i %100 kullanıp hiçbir işlem yapmaya izin vermiyor.

Bu donanım yüzünden değil zannedersem. Kullandığınız iso Lite, mod gibi ise, özelleştirilirken windowsa kurulum ekranı için gerekli olan bir parça çıkartılmış sanıyorum, takıldığı o ekranda format medyasını çıkartın(varolan dosyalar zaten hardiske kopyalanmıştır) yeniden başlatın ve internete bağlanmasına izin verin eksiği tamamlayabilirse devam eder. Gene aynı hata oluyorsa isoyu değiştirin, özelleştirilmiş bile olsa sağlamlığı bilinen isoyla formatı deneyin.

Edited by MamLeter
  • Like 1

Acronis kullanabilirsiniz. Windows 10 kurulu bir sistemden yedek alın, format atacağınız sisteme acronis ile bootable başlatarak alınan sistem yedeğinizi direkt olarak recovery moduyla sisteme çakabilirsiniz. Normal windows kurulumu kadar üstelik uzunda sürmez. Elimde uefi legacy vs. format yedeklerim var acronis bu işi bir kaç dakikada halletmekte. Bana gelen makinelerde sistem yedeklerimi kullanıyorum şu ana kadar herhangi bir sorun yaşamadım.

1. Acronis bootable başlatılır. Ad new disk yoluyla diskin tamamı seçilir.

2.Sistem yedeği recovery modu seçilerek, sistem seçilir.

3.Son olarak sistemin yüklenmesi için, start verilir.

Bahsini ettiğim bu yöntem hem hızlı ve hemde sorunsuz şekilde gerçekleşmektedir. Format ile arasında dağlar kadar fark var zamandan tasarruf etmek için en iyi yöntemlerden diye düşünüyorum. Soracağınız birşey olursa eğer  buradan cevap vermeye çalışırım. Uefili olan sistemler için acronis'in son sürümleri kullanıması önerilir.  Eski sistemse eğer düşük versiyonlu olan acronis true image home bootable tercih edilmelidir.

Kendi kullandığım acronis bootable programının iso dosyasıdır: 

Please register to see this content.
 Usbdiske yazdırılarak yedek ve alınan yedeklerin geri yüklenmesini sağlayabilirsiniz.

Saygılarımla. :) 

• Like 3

forjest, 1 saat önce yazdı:

Acronis kullanabilirsiniz. Windows 10 kurulu bir sistemden yedek alın, format atacağınız sisteme acronis ile bootable başlatarak alınan sistem yedeğinizi direkt olarak recovery moduyla sisteme çakabilirsiniz. Normal windows kurulumu kadar üstelik uzunda sürmez. Elimde uefi legacy vs. format yedeklerim var acronis bu işi bir kaç dakikada halletmekte. Bana gelen makinelerde sistem yedeklerimi kullanıyorum şu ana kadar herhangi bir sorun yaşamadım.

1. Acronis bootable başlatılır. Ad new disk yoluyla diskin tamamı seçilir.

2.Sistem yedeği recovery modu seçilerek, sistem seçilir.

3.Son olarak sistemin yüklenmesi için, start verilir.

Bahsini ettiğim bu yöntem hem hızlı ve hemde sorunsuz şekilde gerçekleşmektedir. Format ile arasında dağlar kadar fark var zamandan tasarruf etmek için en iyi yöntemlerden diye düşünüyorum. Soracağınız birşey olursa eğer  buradan cevap vermeye çalışırım. Uefili olan sistemler için acronis'in son sürümleri kullanıması önerilir.  Eski sistemse eğer düşük versiyonlu olan acronis true image home bootable tercih edilmelidir.

Kendi kullandığım acronis bootable programının iso dosyasıdır: 

Usbdiske yazdırılarak yedek ve alınan yedeklerin geri yüklenmesini sağlayabilirsiniz.

Saygılarımla. :) 

Hocam size gelen makinelere kullandığınız sistem yedeğini de paylaşabilirmisiniz?

• Like 1

oneooo, 3 saat önce yazdı:

Hocam size gelen makinelere kullandığınız sistem yedeğini de paylaşabilirmisiniz?

Mevcut makineye sistem kurulur, kurulan sistemin yedeği acronis ile ayrı bir bölüme yedek alınır. Elimdeki yedekler bildiğimiz işletim sistemlerinin saf ve driver'sız hali olarak yedekler alındı yedeklendi. Aynı işlemi sizde yapabilirsiniz hem deneme yanılma olur yöntemin öğrenilmesi içinde iyi bir deneyimleme olacaktır. Sistem yedeklerimi paylaşamıyorum bulut hesaplarımın çoğu doldu artık ondan birazda. Yedek alırken Uefi'li makineden ayrı, legacy kurulumlu olandan ayrı olarak yedeklemeleri almanız önerilir.

• Like 2

• 3 hafta sonra ...
Rancho, 30.07.2022 - 08:28 yazdı:

Merhaba,

Kullanmakta olduğum 2 adet asus h110 anakartlı kasam var, bu kasalara hiçbir şekilde format atamadım. 

win10 format attığımda 2.restart sonrası yani tam kullanıcı ekleme işlemi ekrana gelmeden önceki boot ekranında kitlenip kalıyor.

İşlemci değiştirdim, ram değiştirdim, power supply değiştirdim, ssd değiştirdim, format attığım usb yi değiştirdim, değiştirmediğim bi tek anakart kaldı, daha önce böyle bir sorunla karşılaşan var mıdır 

Bios güncelleme işlemini de yaptım. 

başka bir kasada format atıp ssd yi bu bilgisayarlara taktığımda masaüstü pencere yöneticisi programı işlemci ve ram i %100 kullanıp hiçbir işlem yapmaya izin vermiyor.

Çözüme ulaşmadığınızı varsayarak. Sanırım bu yazı işinize yarayabilir.

Bazen yanlış bir sürücü yüklenmesi sebebi ile bilgisayar mavi ekran verip açılmayabilir bu gibi durumlarda ilk akla gelen şey , sorunlu sürücüyü kaldırmak için bilgisayarı güvenli modda yeniden başlatmaktır.

varsa Sistem geri yükleme mekanizmasını da deneyebilirsiniz. Peki ama ya Sistem geri yükleme kapalıysa veya işe yaramadıysa ve Bilgisayar Güvenli Mod da da başlamıyorsa ne yaparsınız ? Benzeri bir senaryo ile karşılaştık , Yeni nesil Freedos yüklü bir bilgisayara Windows kurmak isterken diskleri görmediği için Formatlama ekranında , sürücüleri yükle diyerek Kurduğumuz sürücüler bire bir uyumulu değilmiş 

Diski görmüyorsa sürücü yükle

Böylesi bir durumda yapılması gereken şey ise zaten hiçbir şekilde açılmayan Bilgisayardan hatalı yüklenen Intel rapid sürücülerini kaldırmak , ortada ne bir sistem var ne geri yükleme nede güvenli kip.