Jump to content
Son zamanlarda artan kullanıcı hesap hırsızlıkları sebebiyle tüm kullanıcılara şifre sıfırlama maili gönderilmiştir. Lütfen güveli şifreler seçiniz. Mevcut e-mail adresinize erişemiyorsanız, en aşağıdaki destek linkinden bize ulaşınız. ×

Easy2boot Multiboot Sistem

Senkron2
 Share

Recommended Posts

Aynı soruna bende çok denk geldim. Bazı lenovo laptoplarda ve Casper’da USB belleğimi linpus diye görüyor. Hiç bot etmiyor. Bende buna çözüm bulamadım. Oyüzden 2 tane bellek kullanıyorum. Biri köylü üstadın yaptığı ventoy. Diğerinde yine yanlışım yok ise  köylü üstadın Windows 11pe v2 sistemi kullanıyorum. O boot etmeyen linpus hatası verenleri bununla kuruyorum. Ventoylu olan USB belleği örneğin markası SanDisk ise.linpus SanDisk gibi görüyor. Ama boot etmiyor 

• Like 2

mustafakarasan, 6 saat önce yazdı:

Aynı soruna bende çok denk geldim. Bazı lenovo laptoplarda ve Casper’da USB belleğimi linpus diye görüyor. Hiç bot etmiyor. Bende buna çözüm bulamadım. Oyüzden 2 tane bellek kullanıyorum. Biri köylü üstadın yaptığı ventoy. Diğerinde yine yanlışım yok ise  köylü üstadın Windows 11pe v2 sistemi kullanıyorum. O boot etmeyen linpus hatası verenleri bununla kuruyorum. Ventoylu olan USB belleği örneğin markası SanDisk ise.linpus SanDisk gibi görüyor. Ama boot etmiyor 

Yaklaşık 2 yıldır multiboot kullanıyorum, illaki ufak tefek sorunları olanlara denk geldiğim olmuştur. Şimdiye kadar paylaştığım konudaki kadar memnun kaldığım multiboot görmedim. Çünkü piyasadaki tüm emulatorleri bir araya toplamış çok detaylı ve işlevsel hale getirmişler. Şahsen herkese 1 kere bile olsa denemesini tavsiye ediyorum. @mephistooo2 üstadın betik düzenlemeye niyeti varsa bu çalışmadan devam etmesini temenni ederim. 

ilerleyen zamanlarda bir çok farklı donanımda bilgisayar yine gelecektir elime bakalım ozaman neler olacak zamanla göreceğim. Şimdilik diyeceklerim bukadar.

• Like 3

keyfoagam, 5 saat önce yazdı:

İlk bölüm ntfs olup içine eays2boot klasör içeriği de atılmış oluyor. Bu bölüm temiz olsa olurmu acaba?

Muhtemelen olacaktır çünkü emulatörler 2. Fat32 kısmında. Fakat ntfs olan yeride temizlemenizi önermem açıkçası, secureboot çözümleri için her windows yapısına özel sertifikalandırma ve key düzeneği yapılmış.

Yinede tercih son kullanıcının elbette:)

• Like 1

Sitedeki MultiBoot'ların tüm sürümlerini denediğimi söyleyebilirim. Kimisinin UEFI desteği yok, kimisi Lenovo Laptop'ta boot etmiyor, kimisi ise sadece Wim kalıbını kullanıp ISO'daki diğer ince ayarlara erişemiyor. Yanlış anlaşılmasın; üstatlarımızın emeklerine saygım sonsuz, çokça da faydalandım; nankörlük edip çamur atmak değil amacım. Kendime göre yeteri derecede İngilizce bildiğimi sansam da yarım yamalak hazırladığım USB ile boot etmeyen laptoplarda boot oldu, işletim sistemi de kuruldu; fakat yazılımdan anlayıp modifiye etmek, kod yazmak bambaşa yetenek.

Sözün özü üstatlarımız bu yeni sistemin üzerine eğilip birazcık geliştirse tadından yenmeyecek bir şeyler çıkacak ortaya. Umarım mesajlarımızı okuyup dikkate alırlar. Hepinize saygılar.

Edited by helehoyni
  • Like 3

helehoyni, 6 saat önce yazdı:

Sitedeki MultiBoot'ların tüm sürümlerini denediğimi söyleyebilirim. Kimisinin UEFI desteği yok, kimisi Lenovo Laptop'ta boot etmiyor, kimisi ise sadece Wim kalıbını kullanıp ISO'daki diğer ince ayarlara erişemiyor. Yanlış anlaşılmasın; üstatlarımızın emeklerine saygım sonsuz, çokça da faydalandım; nankörlük edip çamur atmak değil amacım. Kendime göre yeteri derecede İngilizce bildiğimi sansam da yarım yamalak hazırladığım USB ile boot etmeyen laptoplarda boot oldu, işletim sistemi de kuruldu; fakat yazılımdan anlayıp modifiye etmek, kod yazmak bambaşa yetenek.

Sözün özü üstatlarımız bu yeni sistemin üzerine eğilip birazcık geliştirse tadından yenmeyecek bir şeyler çıkacak ortaya. Umarım mesajlarımızı okuyup dikkate alırlar. Hepinize saygılar.

Bir gece yanımda flash diskimden başka birşeyim yokken ve önümdeki laptopa sistem kurmam gerekirken "linpus lite" hatası ile karşılaşıp boot edemeyişimle paylaşımdaki yapıya denk gelişim benim açımdan milat oldu. Herkese tavsiye ederim hatta devamlı farklı sistemlere kurulum yapan arkadaşlar da devamlı denerse hep bir elden çok fazla donanımda kurulum denemesi yapmış oluruz. Daha sağlıklı şekilde sonuç elde edilir. Ventoy ve grubfm dışında daha fazla emulator barındırıyor olması bu multibootu cazip hale getiriyor.

sayın : @crasadure @köylü @awengers44 @serhat100 multibootlar konusunda hepimizden önce ilgileniyordular ve fazlasıyla bilgi sahipleri. Dilerseler modifiye için göz atabilirler elbette.

• Like 3

Lenovo IdeaPad laptop'ta ""WARNING: WRITE PROTECTED OR MISSING  (HD0,1)/autounattend.xml ??? agFM may not work correctly! Press ENTER to continue..." hatası verip boot etmedi. autounattend.xml dosyasını kontrol ettim yerli yerinde duruyor; yazma korumalı da değil. Anlaşılan ben bu şirketin Lenovo laptoplarında multiboot kullanamayacağım bu gidişle; bu sefer umutluydum oysa ki.

helehoyni, 5 saat önce yazdı:

Lenovo IdeaPad laptop'ta ""WARNING: WRITE PROTECTED OR MISSING  (HD0,1)/autounattend.xml ??? agFM may not work correctly! Press ENTER to continue..." hatası verip boot etmedi. autounattend.xml dosyasını kontrol ettim yerli yerinde duruyor; yazma korumalı da değil. Anlaşılan ben bu şirketin Lenovo laptoplarında multiboot kullanamayacağım bu gidişle; bu sefer umutluydum oysa ki.

lunpus lite error hatasını tamamen çözüyor bu çalışma fakat lenovoların bahsettiğiniz serisine bağlı hatayı görmediğim için ne desem yanlış olur. Bunu duyduğuma üzüldüm fakat iki bölümden oluşan flashdiskin sistem dosyaları olan kısmı fat32 mi bakabilirmisiniz? Çünkü özelleştirme seçenekleri açık betikteki ilerleme durumuna göre dosya biçimi değiştirilebiliyor.

boot etmiyor dediğiniz nokta tam olarak neresi acaba? Ventoy veya grubfm veya agFm arayüzü geliyor kurulum iso sunu seçebiliyorsunuz ondan sonraki adımlardamı kalıyorsunuz veya hiç boot etmiyor direk hatamı veriyor

Edited by Senkron2

Senkron2, 48 dakika önce yazdı:

lunpus lite error hatasını tamamen çözüyor bu çalışma fakat lenovoların bahsettiğiniz serisine bağlı hatayı görmediğim için ne desem yanlış olur. Bunu duyduğuma üzüldüm fakat iki bölümden oluşan flashdiskin sistem dosyaları olan kısmı fat32 mi bakabilirmisiniz? Çünkü özelleştirme seçenekleri açık betikteki ilerleme durumuna göre dosya biçimi değiştirilebiliyor.

boot etmiyor dediğiniz nokta tam olarak neresi acaba? Ventoy veya grubfm veya agFm arayüzü geliyor kurulum iso sunu seçebiliyorsunuz ondan sonraki adımlardamı kalıyorsunuz veya hiç boot etmiyor direk hatamı veriyor

Üstadım Linpus Lite ile karşılaşmadım daha önceki alternatifleri gibi; direkt görünüyor flash disk. Flash diskten boot edip bir süre beklettikten sonra bu hatayı veriyor UEFI kurulumda ana menüyü yüklemeden. Sistem dosyaları olan kısım FAT32 bölümü. 

1722550131_EkranAlnts.PNG.b9ba85f5c4ccb8764172c1c611c32641.PNG

Edited by helehoyni

helehoyni, 29 dakika önce yazdı:

Üstadım Linpus Lite ile karşılaşmadım daha önceki alternatifleri gibi; direkt görünüyor flash disk. Flash diskten boot edip bir süre beklettikten sonra bu hatayı veriyor UEFI kurulumda ana menüyü yüklemeden. Sistem dosyaları olan kısım FAT32 bölümü. 

1722550131_EkranAlnts.PNG.b9ba85f5c4ccb8764172c1c611c32641.PNG

Ekran görüntüsünü görmek iyi oldu anlamam için, şu makaleyi okumanızı tavsiye ederim.

Please register to see this content.

Öncelik olarak mümkünse kingston marka flash disk ile deneyin en önemlisi usb 2.0 portu var ise 3.0 3.1 yerine 2.0 dan boot edin usb hdd olarak değil removable disk olarak boot ettirin. İşlem hatası yapmadığınızdan eminseniz son olarak da sisteminizi efi değilde legacy yapıp denermisiniz?

Bu bahsettiklerimi şu yüzden istedim, emulator çalışmış sistemdeki biosa ulaşıp hakkında bilgide vermiş. Bu kısımlara hiç gelemese çabalamaya gerek yok diyecektim fakat emulator bir noktada tıkanmış, aşılabilir gibi. Keşke donanım yanımda olsa uğraşmak zevkli olurdu.

Edited by Senkron2
  • Like 2

Senkron2, 7 dakika önce yazdı:

Ekran görüntüsünü görmek iyi oldu anlamam için, şu makaleyi okumanızı tavsiye ederim.

Please register to see this content.

Öncelik olarak mümkünse kingston marka flash disk ile deneyin en önemlisi usb 2.0 portu var ise 3.0 3.1 yerine 2.0 dan boot edin usb hdd olarak değil removable disk olarak boot ettirin. İşlem hatası yapmadığınızdan eminseniz son olarak da sisteminizi efi değilde legacy yapıp denermisiniz?

Makaleyi okumuştum. USB 2.0 portu mevcut değil maalesef. İşlem hatası yaptığımı zannetmiyorum fakat kullandığım flash disk biraz dandik, yarın evden Kingston getirip deneyeyim. 

• Like 1

helehoyni, 58 dakika önce yazdı:

Tepem attı, 1TB'lık Seagate Expansion Drive'ın içinde ne var ne yok silip içine uyguladım sistemi. Boot sorunsuz, kurulum sorunsuz. Sorun flash diskin dandikliğinden kaynaklanmış sanırım.

Size özellikle kingston denermisiniz dememin sebebi aslında tam olarak buydu. Donanımsal olarak dünyada kullanılan bootable nekadar cihaz varsa bioslarına çoğunlukla uygun olan aygıtları kingston markası üretiyor maalesef. İşi garantiye almak için kingston flash disk tercih etmeniz kendinizi garantiye almanız açısından iyi olur. Sorunun ortadsn kalkmış olmasına sevindim. Sanırım bu sistem donanım seçmeden her türlü bilgisayara boot yapabiliyor 😊 güle güle kullanın

Django, 8 dakika önce yazdı:

hiçbir şekilde boot yapamadım. köylü ve mephistooo2 üstatların çalışmalarını kullanmaya devam. beniç için zaman kaybı oldu beceremedim.

Hocam o yapımlar kötü değil hiç öyle bir konuşma yapmadım kıyaslamaya sokmadım dahi. Bu sistemin üzerine yoğunlaşırsalar daha iyi olur hatta. Şuan piyasadaki tüm emulatorleri barındırdığı için donanımların hemen hemen hepsine boot yapabiliyor. Sizin için iyi olur tabikide tercih meselesi kurulum işi basit biraz daha uğraşmanızda fayda var takıldığınız yerlerin fotoğrafını atarsanız yardımcı olmak için cevap verebilirim.

Edited by Senkron2
  • Like 1
  • Thanks 3

Senkron2, 01.09.2022 - 17:55 yazdı:

Hocam o yapımlar kötü değil hiç öyle bir konuşma yapmadım kıyaslamaya sokmadım dahi. Bu sistemin üzerine yoğunlaşırsalar daha iyi olur hatta. Şuan piyasadaki tüm emulatorleri barındırdığı için donanımların hemen hemen hepsine boot yapabiliyor. Sizin için iyi olur tabikide tercih meselesi kurulum işi basit biraz daha uğraşmanızda fayda var takıldığınız yerlerin fotoğrafını atarsanız yardımcı olmak için cevap verebilirim.

takılan birşey yok ancak kesinlikle hiçbir şekilde boot edilemiyor. modifiyesiz ventoy, rufus, köylü ve mephistooo2 çalışmaları ile yaptığımın aynısını yapıyorum. bunlarda sorunsuz boot edilirken bu  east2boot hiçbir şekilde boot olmuyor.

• Like 1

Django, Bir saat önce yazdı:

takılan birşey yok ancak kesinlikle hiçbir şekilde boot edilemiyor. modifiyesiz ventoy, rufus, köylü ve mephistooo2 çalışmaları ile yaptığımın aynısını yapıyorum. bunlarda sorunsuz boot edilirken bu  east2boot hiçbir şekilde boot olmuyor.

Anladığım kadarı ile hata görsellerini görebilsem yardım etmeye çalışırdım fakat hal böyleyse söyleyecek pek birşey kalmıyor :) iyi günlerde kullanın hocam

• Like 1

@Senkron2 üstadım bu çalışmayı paylaşarak multiboot alışkanlıklarımı değiştirdin.

Öncelikle çalışmayı yapanın ellerine sağlık, foruma kazandırdığın için de sana teşekkürlerimi iletiyorum.

Kingston, Hi-Level, Sandisk, Lexar vb. birçok usb ile denedim, hem legacy hem de Uefi boot konusunda hepsinde sorunsuz.

Windows 7-8.1-10-11 tüm sistemlerde iso'dan ve install.wim'den kurulum denedim, tamamı sorunsuz.

Acronis True Image iso'dan yedekleme, geri yükleme sorunsuz.

WinPE leri iso'dan çalıştırma sorunsuz. (Buradaki tek sorun; WinPE ler iso'dan açıldığında minstAll çalışmaz, dolayısı ile minstAll daki programlar gelmez, bu konunun da multiboot ile alakası yok)

• Like 1
  • Thanks 2

TR_by, 13 saat önce yazdı:

@Senkron2 üstadım bu çalışmayı paylaşarak multiboot alışkanlıklarımı değiştirdin.

Öncelikle çalışmayı yapanın ellerine sağlık, foruma kazandırdığın için de sana teşekkürlerimi iletiyorum.

Kingston, Hi-Level, Sandisk, Lexar vb. birçok usb ile denedim, hem legacy hem de Uefi boot konusunda hepsinde sorunsuz.

Windows 7-8.1-10-11 tüm sistemlerde iso'dan ve install.wim'den kurulum denedim, tamamı sorunsuz.

Acronis True Image iso'dan yedekleme, geri yükleme sorunsuz.

WinPE leri iso'dan çalıştırma sorunsuz. (Buradaki tek sorun; WinPE ler iso'dan açıldığında minstAll çalışmaz, dolayısı ile minstAll daki programlar gelmez, bu konunun da multiboot ile alakası yok)

Güle güle kullan üstadım, şimdiye kadar yapılan en fazla emülatör barındıran tek multiboot. Piyasadaki satılan bir çok marka model laptop - masaüstü - windows tablet gibi cihazlara kurulum yapıyorum. Maalesef ventoy veya grubfm ikisinin yetmediği boot edemediği durumlarla karşılaşınca rufus a mahkum oluyordum. Haliyle her ventoy güncellemesi bir umut oluyordu boot sorunu düzelmiştir diyordum ama anladık ki ventoy boot edemediği cihazların problemini aşamıyor. Bu multiboota yabancı bir adamın tavsiye postunda denk gelince hemen denedim sonuç şahane, paylaşmak herkesi faydalandırmak istedim. Ön yargılarını kırıp deneyenler memnun kalıyor. Bunu görmek bile sevindirici, saygılar sevgiler :) 

Zamanla anlayacağım ama bakalım her marka modelden cihazlar gelmeye devam etsin boot edemediği olacakmı yoksa rufus gibi tam bir başarı gösterecekmidir :) 

• Like 1

Senkron2, 14 dakika önce yazdı:

Güle güle kullan üstadım, şimdiye kadar yapılan en fazla emülatör barındıran tek multiboot. Piyasadaki satılan bir çok marka model laptop - masaüstü - windows tablet gibi cihazlara kurulum yapıyorum. Maalesef ventoy veya grubfm ikisinin yetmediği boot edemediği durumlarla karşılaşınca rufus a mahkum oluyordum. Haliyle her ventoy güncellemesi bir umut oluyordu boot sorunu düzelmiştir diyordum ama anladık ki ventoy boot edemediği cihazların problemini aşamıyor. Bu multiboota yabancı bir adamın tavsiye postunda denk gelince hemen denedim sonuç şahane, paylaşmak herkesi faydalandırmak istedim. Ön yargılarını kırıp deneyenler memnun kalıyor. Bunu görmek bile sevindirici, saygılar sevgiler :) 

Zamanla anlayacağım ama bakalım her marka modelden cihazlar gelmeye devam etsin boot edemediği olacakmı yoksa rufus gibi tam bir başarı gösterecekmidir :) 

Rufus modifiyeli isoları malesef yükleyemiyordu.

keyfoagam, 4 dakika önce yazdı:

Rufus modifiyeli isoları malesef yükleyemiyordu.

Doğrudur hocam ben o sıkıntılara denk gelmedim açıkçası. Belkide fixlenmiş halini kullanmışımdır haberdar bile olamadan.

• Like 1

Senkron2, 16 saat önce yazdı:

Hocam emeginize saglik. Emre hocamin hazirlamis oldugu win 11 calismasini rufus ile dell gaming 7000 serisi pcme bir turlu yukleyememistim win dosyalarini kopyalama esnasinda belli bir yerden sonra hata veriyordu format programlar vb. islemleri usenmesem hemen denemek istiyorum. İlerde belki dener sonucu burdan paylasabilirim veya denemis hocalarimda olabilir. emre hocam 78setup tavsiye etmisti ama bir turlu anlamadim nasil hazirlandigini. Belki bu calisma sorunu cozecektir.

Edited by mad_080
  • Like 1