Jump to content

Easy2boot Multiboot Sistem

Senkron2
 Share

Recommended Posts

Shadowscape, 26.09.2023 - 11:08 yazdı:

Yumi exfat mbr / uefi kurulum yapabiliyor. Bazı donanımlarda sorun çıkarmasada ben bazı donanımlarda sorun yaşamıştım. Bir kaç farklı billgisayarda test ettim çünkü. Youtube'da videosu var nasıl yapıldığına dair. Ya da ghost spectre Win11 videosunda da nasıl yapıldığı anlatılıyor. Şu anda en rahat olanı ventoyu mbr/uefi kullanmak. Kendi makinanızda kullanılacaksa sadece uefi olarak yazmakta mantıklı. Aslında yumi exfat'ta Ventoy kullanıyor usb nin içerisinde ventoy klasörü var.

Elimde ki iso hem legacy hem uefi kuruluma uygun. dediğiniz gibi exfat/mbr yaparsam uefi ve legacy systeme kurabilir miyim yani.

Pusat34Bjk, 31 dakika önce yazdı:

Elimde ki iso hem legacy hem uefi kuruluma uygun. dediğiniz gibi exfat/mbr yaparsam uefi ve legacy systeme kurabilir miyim yani.

Evet . Yumi'nin sitesinden Yumiexfat olanı indirip usb diskinize uygularsanız. Hem uefi hem mbr kurulum yapabiliyorsunuz.  Aşağıda açıklamada da yazıığı gibi exfat olan hem bios hem uefi yazıyor kendi sitesinde. Yalnız şunu belirtmem gerekiyor Boot ekranında doğru methodu seçmeniz gerekir. Umarım yardımcı olabilmişimdir.

image.png.f4650b7e3e0dbf00144a8c2551f06440.png

Shadowscape, 3 dakika önce yazdı:

Evet . Yumi'nin sitesinden Yumiexfat olanı indirip usb diskinize uygularsanız. Hem uefi hem mbr kurulum yapabiliyorsunuz.  Aşağıda açıklamada da yazıığı gibi exfat olan hem bios hem uefi yazıyor kendi sitesinde. Yalnız şunu belirtmem gerekiyor Boot ekranında doğru methodu seçmeniz gerekir. Umarım yardımcı olabilmişimdir.

image.png.f4650b7e3e0dbf00144a8c2551f06440.png

dediğiniz gibi yapınca uefi kurulum yapalamıyor bu resim çıkıyor usb seçeneklerinde uefi olarak çıkmıyor.

Please register to see this content.

Pusat34Bjk, 3 dakika önce yazdı:

dediğiniz gibi yapınca uefi kurulum yapalamıyor bu resim çıkıyor usb seçeneklerinde uefi olarak çıkmıyor.

iso dosyasını seçerek usbye kopyalattınız mı ? 

Shadowscape, 1 dakika önce yazdı:

iso dosyasını seçerek usbye kopyalattınız mı ? 

Burda anlatmış 

Ayrıca altta resimdeki gibi Başında UEfi olan seçeneği seçtiniz mi ? 

image.png.24dc363592945fda38675e92b7355c0d.png

• Like 1

Shadowscape, 19 dakika önce yazdı:

Ventoyu kurun olmazsa. Ama yumi çalışıyor eminim çalışmasa önermezdim. 

12. DAkkadan itibren nasıl yaptığını gösteriyor. 

hem legacy hem uefi sistemde kurulduğuna eminiz değil mi hocam ve program disk yapısnı mbr (otomatik) kendi yapıyor değil mi

Edited by Pusat34Bjk

Senkron2, 24.09.2023 - 22:38 yazdı:

Yapılması gereken herşey hazır, son olarak secure bootu disable yapmanız kafi.

Hocam Medicat 21.12 sanırım genel programları easy2boot içine atıyor. bir kaç sorum olacaktı.

öncelikle bu malum 30 gb yer istiyor üstüne isoları atarsak en aşağı 64gb lık usb mi gerekir. 

bir diğer sorum ise

Medicat.cmd ye sürüklediği şey bilgisayarımda gözüken easy2boot kurulmuş usb mi  diski mi atıyor. simgesinden onu anlıyorum çünkü diğer simge png simgesi zaten.

Edited by Pusat34Bjk
  • Like 1

mustafakarasan, 25.09.2023 - 10:59 yazdı:

IMG_20230924_232555_014.jpg

bu resimde secureboot kilitli görünüyor.bunu geçmek için.alttaki key management içine girin orda clear diye bir menü var ona tıklayıp yes deyin secureboot kapanır

Other Os yi seçince hiç bir sorun kalmadı. her şeyi kullanbiliyorum hocam. kaldırsam daha mı iyi olur sizce.

crasadure, 25.09.2023 - 07:15 yazdı:

neden 2 video hocam üstte ki yetmez mi

Pusat34Bjk, 9 saat önce yazdı:

Other Os yi seçince hiç bir sorun kalmadı. her şeyi kullanbiliyorum hocam. kaldırsam daha mı iyi olur sizce.

neden 2 video hocam üstte ki yetmez mi

Çözümünüzü bulduysanız sorun kalmamıştır. Önemli olan; sorunları öğrenmeniz ve bu soruna sebep olan faktörleri videoları izleyerek, anlayıp; bir daha aynı sorunla başka bir bilgisayarda karşılaşmanız durumunda, ne yapacağınızı bilmeniz önemlidir

• Like 1

Pusat34Bjk, 19 saat önce yazdı:

Hocam Medicat 21.12 sanırım genel programları easy2boot içine atıyor. bir kaç sorum olacaktı.

öncelikle bu malum 30 gb yer istiyor üstüne isoları atarsak en aşağı 64gb lık usb mi gerekir. 

bir diğer sorum ise

Medicat.cmd ye sürüklediği şey bilgisayarımda gözüken easy2boot kurulmuş usb mi  diski mi atıyor. simgesinden onu anlıyorum çünkü diğer simge png simgesi zaten.

Genel olarak yazdıklarınızı inceledim, multibootları kurarken bir çok problem yaşadığınızı görüyorum. İlk kurulumlarda karmaşık gelebilir aslında çok basit yöntemlerle kurulabiliyor, bilgisayarınıza multiboot için kullanmak istediğiniz flash diski takıp bana uzaktan erişim için teamwiever kurulumu yaparak id ve pass verirmisiniz. Ben ayarı yaptıktan sonra flashınızı kullanırken legacy/uefi modda denemesini kendiniz yapabilirsiniz.

Edited by Senkron2
  • Like 1

Senkron2, 1 saat önce yazdı:

Genel olarak yazdıklarınızı inceledim, multibootları kurarken bir çok problem yaşadığınızı görüyorum. İlk kurulumlarda karmaşık gelebilir aslında çok basit yöntemlerle kurulabiliyor, bilgisayarınıza multiboot için kullanmak istediğiniz flash diski takıp bana uzaktan erişim için teamwiever kurulumu yaparak id ve pass verirmisiniz. Ben ayarı yaptıktan sonra flashınızı kullanırken legacy/uefi modda denemesini kendiniz yapabilirsiniz.

Yardımlarınızla çözdüm olayı ustam sağolasın 

• Like 1

Senkron2, 22 saat önce yazdı:

Hocam yumi exfat programında uefi sistemde hiç sorun yok. Extra bilgi ( programı try an iso bölümünden isoyu gösterip kurmana gerek yok YUMİ klasörü içine klasör oluşturup(system,iso vb) oraya atıyor ve install diye metin belgesi oluşturuyor içinede kök dizini yazıyor BİLİRSİNİZ. sanıyorsun ki sadece burada olursa çalışır. Ben yumi içinde ki herşeyi sildim kendi yazdığım klasörlere yazdım hiç sorun olmadı.

sorun legacy sistemde iso kur aşamasına gelince kurtarma modu devreye giriyor bios da 1. Boot usb 2. Boot hdd seçtim acaba ondan mıdır.

• Like 1

Pusat34Bjk, 21 saat önce yazdı:

sorun legacy sistemde iso kur aşamasına gelince kurtarma modu devreye giriyor bios da 1. Boot usb 2. Boot hdd seçtim acaba ondan mıdır.

Aslında sorunun emulatörden değil de biosunuzdaki legacy sisteme uyumlu ayarların eksiksiz yapılması gerektiğine kanaat getirdim. Profesyonel bir şekilde sisteminizdeki bios ayarları uygulanırsa efi/legacy fark etmeksizin çalışacaktır. Başka bir donanım kullanma imkanı doğarsa eğer bios ayarları daha kısıtlı ve basit olan, denediğinizde demek istediğimi net anlayabilirsiniz.

Özellikle asus boardların efi sistemini aktif etseniz de donanımların hangi ayara öncelik vermesi gerektiği gibi ayarlarda var. Only Uefi veya First Legacy gibi seçenekler vardır. Bu verdiğim örneğin diğer kısımlarda uzantılarıda olabiliyor boarda göre değişir. 

Senkron2, 4 dakika önce yazdı:

Unutmadan şunuda söylemekte yarar var atladığınızı düşünerek yazma gereği duydum. Siz boot içerisinde 2 tane flash ismi görünen  yerden boot ederken UEFI yazanı başlatıyorsanız biosunuzda UEFI ayarları tam olmalı. Legacy olanı boot ediyorsanız biosunuz LEGACY için tamamiyle ayarlanmış olmalı. Biostan UEFI ayarları yapılıyken her 2 şekildeki sistemide kurabilen anakartlar var ama dediğim gibi işin garantisi yazdığım şekildedir.

• Like 1

Senkron2, 28.08.2022 - 11:56 yazdı:

Merhabalar;

Değerli forum arkadaşlarım, yalın ve modifiye 2 tip ventoy kullanırken farklı donanımlara kurulum yaptım bir çoğunda sorun yaşamamıştım fakat ara ara donanım seçmesi ve boot etmeyişi bir süre sonra bu sorunu benim için büyük problem haline getirmiştir. Alternatif arayışımda konu başlığındaki Easy2Boot isimli yapımı buldum ve flash diskime kurdum. Sorunsuz şekilde kullanıyorum. Kurulumdan sonra fark ettim ki flash diskimdeki program dosyaları içerisinde ISO klasöründe bulunan Win7 Win8 Win10 gibi klasörlerde muhtemel bir secureboot sorunu yaşama ihtimalinize karşın ayrı ayrı key sorunları için gerekli dosyalar koyulmuş. Ayrıca grub4efi - ventoy - AgFM (E2BDrive) gibi emulatorleri bir arada kullanıyor. Kurulumdaki betik dosyası internetteki bir çok multiboota göre daha profosyonelce hazırlanmış. Mutlaka denemenizi tavsiye ederim.

NOT : Kurulum esnasında mutlaka bilgisayarınızda internet olmalı, çünkü betik içerisindeki kodlar emulatorlerin en son sürümünü indirip kurmak için işlem yapacaktır.

Gerekli program linki :  güncel sürümü takip etmeniz için

Konuda ki sürümün direk indirme linki : 

Kurulum adımı 1

image.png.1b3e6398e269c8d781e651415c511ccd.png

Kurulum adımı 2

image.png.76ea97c2cafb376a967e326cc7b6d77d.png

Sisteminize hangi flash diski taktıysanız onu otomatik görecektir. Dil seçtikten sonra 3 yazan yere bastığınızda bu yukarıdaki gibi komut ekranı geldikten sonra kendisi formatlama kısmına gelerek size soracaktır. Tamam dediğinizde flash diski biçimlendirip hazır hale getirmek için ilk adım atılmış oluyor.

Kurulum adımı 3

image.png.3c9c4ccdd979ab2ad42768e40138ae2d.png

Ben burada Y ile ilerliyorum. Daha sonrasında biçimlendirdiği yerleri bölümlendirirken en büyük kısmı ilk bölüme veriyorum 1 gb gibi kalan boyutuda 2. kısıma veriyorum. Format biçimini de fat32 2. kısmı NTFS yapıyorum ki birisi isolar için gerekli fat32 de tüm donanımlara uyması için. Gerisi bildiğiniz gibi basitleştirilmiş bir kurulum şeklinde.

Kendi sitesinde yayınlanan kurulum ve kullanım videosu

Easy2Boot için oluşturduğunuz sürücünüze Medicat 21.12 sürüm tüm özellikleri eklemek için aşağıdaki videodan yararlanabilirsiniz. (medicat nedir?) gibi kurulum aşamaları gibi sorunlarınızın hepsini videodan çözebilirsiniz.

LİNK

Ventoyla bunun arasinda fark nedir ? 

• Confused 1