Jump to content
Son zamanlarda artan kullanıcı hesap hırsızlıkları sebebiyle tüm kullanıcılara şifre sıfırlama maili gönderilmiştir. Lütfen güveli şifreler seçiniz. Mevcut e-mail adresinize erişemiyorsanız, en aşağıdaki destek linkinden bize ulaşınız. ×

Easy2boot Multiboot Sistem

Senkron2
 Share

Recommended Posts

Şu an itibarı ile HP AIO PC, Lenovo Ideapad, Monster, Asus, Packard Bell laptoplarda artı iki tane kasada denemiş durumdayım. 2 tanesi legacy boot, diğerleri UEFI. Boot etmediği, Windows kurulumunun hata verdiği bir donanımla karşılaşmadım henüz ilginç bir şekilde. WINPE olarak Sergei Strelec, Hiren's Boot CD ve KmPE denedim; onlarda da ufacık bir sıkıntı olmadı. Ustalara tekrar sesleniyorum, eğilin bu sistemin üzerine ne olur.

• Like 1
  • Thanks 2

helehoyni, 1 saat önce yazdı:

Şu an itibarı ile HP AIO PC, Lenovo Ideapad, Monster, Asus, Packard Bell laptoplarda artı iki tane kasada denemiş durumdayım. 2 tanesi legacy boot, diğerleri UEFI. Boot etmediği, Windows kurulumunun hata verdiği bir donanımla karşılaşmadım henüz ilginç bir şekilde. WINPE olarak Sergei Strelec, Hiren's Boot CD ve KmPE denedim; onlarda da ufacık bir sıkıntı olmadı. Ustalara tekrar sesleniyorum, eğilin bu sistemin üzerine ne olur.

Tesadüfen ilk denediğim gün kendi kendime dedimki bu multiboot eksiksiz gibi :) emin olduktan sonra değerli forum arkadaşlarıma paylaştım, zamanla neler olur görmek lazım. Gerçekten muazzam emek verilerek hazırlanmış, herşey tüm detayları ile düşünülmüş. Şu da olsaymış denen bir eksik bırakmamışlar. @mephistooo2üstad ne düşünecek merak ediyorum. O böyle sorunsuz firesiz işleri geliştirmeyi seviyor. Daha önceki paylaşımlarına dikkat ettim başarısız işlerin arkasına koşmuyor. Yaptığı paylaşımlar kendi alanında en iyisi oluyor genelde. 

Edited by Senkron2
  • Like 2

Django, 12 saat önce yazdı:

ben videolu anlatımda böyle bir zulüm görmedim. insanı hayattan soğutup canından bezdirir. nerde @crasadure video anlatımları nerde bu ne idüğü belirsiz anlatım. 2 dk zor dayandım.

@crasadure şuna bir el at sana zahmet.

Videoya ihtiyaç duymadan yapabileceğiniz kadar basit bir yönlendirmesi var betik harika hazırlanmış. Tam olarak neresinde takılıyorsunuz anlamadımki

• Like 1

YENİ ÖZELLİK

Bu güzel multibootu daha üst kademeye taşıyarak kullanmak isteyenlere

Medicat 21.12 özelliğinin içeriği ve kurulumu hakkında video yayınlanmıştır. İzlemek yapmak isteyenler için aşağıya bırakıyorum iyi günler cümleten:give_rose:

Link

Please register to see this content.

• Like 1

Üstadlar ventoy geçiş oluyorda ben mi yapamıyorum. Sistemde ventoyda yükleniyor ama hep G2fm ile açılıyor. 

Edit : Arkadaşlar ilk kurlumu uğraşmamak için otomatik yapmıştım, menüde ventoy görünmüyordu.

Şimdi  flashı sıfırlayıp tekrar manuel kurulum yaptım ventoy geldi. 

Edited by iskader
  • Like 1

Senkron2 başkan, sadece lenovo yoga 13.3 bir laptop da çaktı.  Normalde sergei veya ventoy ile açılan cihaz, e2b ile ilk secureboot disabled yazan yerden ileri gitmiyor. 2 farklı bellek ile denedim. 

Bu arada, gayet başarılı bir altyapı. Normalde işime yarıyor 

• Thanks 1

Senkron2, 14 dakika önce yazdı:

Ekran görüntüsü atarmısın yardım etmeye çalışırım isterseniz

Boot ettiğimde bu ekran çıkıyor. Acer swift. Sadece uefi destekliyor. Yeni Bilgisayar. Win 10 64 bit.

Edited by hiboz

hiboz, 8 saat önce yazdı:

Boot ettiğimde bu ekran çıkıyor. Acer swift. Sadece uefi destekliyor. Yeni Bilgisayar. Win 10 64 bit.

Bios boot menüden secure boot özelliğini disable yaparsanız sorun kalkacaktır, çoğu sistemde sorun olmuyor ama ara ara aşamadığı da oluyor demekki. Biosunuzds disable yapma ayarı direkt olmayabilir, kurulum windows çeşidi soruyor olabilir. Aşina değilseniz tam marka model yazıp youtubeden bakmanızı öneririm illaki videosu vardır diye tahmin ediyorum

amd_turkey, 8 saat önce yazdı:

Senkron2 başkan, sadece lenovo yoga 13.3 bir laptop da çaktı.  Normalde sergei veya ventoy ile açılan cihaz, e2b ile ilk secureboot disabled yazan yerden ileri gitmiyor. 2 farklı bellek ile denedim. 

Bu arada, gayet başarılı bir altyapı. Normalde işime yarıyor 

Hocam bu sayfayı Türkçe olarak çevirip okumanızı tavsiye ederim, kurulumda gözden kaçırdığınız bir yerde Y tuşuna basmadıysanız ventoy kurmamıştır. Çünkü ventoy da var emulatorler içinde. Sizin bahsettiğiniz bilgisayar ventoy ile sorunsuz boot ediyorsa mantık olarak bu sistemin ventoyu devreye sokması gerekirdi. Dediğim gibi bakmak isterseniz kurulum adımları detaylı şekilde sayfanın alt kısımlarında yer almakta. Umarım farklı bir araca gerek kalmadan düzelir, geri dönüş için çok teşekkürler.

• Thanks 1

• 3 hafta sonra ...

Bir konuyu hortlatmayı, güncel hale getirmeyi sevmem ama üstatlarımız ya çok yoğun olsa gerek; ya da bu sistemin değerini test etme şansları olmadı. Boot etmediği bir bilgisayara denk gelmedim daha, hepsine de hem işletim sistemini kurdum hem de araçları kullandım. Başlarda dandik bir flash disk kullandım ve beceremedim; o da dediğim gibi flash diskin dandikliğinden kaynaklanmış. Sandisk, Kingston ve Corsair flash disklere; ayrıca harici HDD'lere attım bu sistemi ve hiç birisinde sıkıntı çıkmadı. 

• 2 hafta sonra ...
  • 1 ay sonra...
TR_by, 04.09.2022 - 18:56 yazdı:

@Senkron2 üstadım bu çalışmayı paylaşarak multiboot alışkanlıklarımı değiştirdin.

Öncelikle çalışmayı yapanın ellerine sağlık, foruma kazandırdığın için de sana teşekkürlerimi iletiyorum.

Kingston, Hi-Level, Sandisk, Lexar vb. birçok usb ile denedim, hem legacy hem de Uefi boot konusunda hepsinde sorunsuz.

Windows 7-8.1-10-11 tüm sistemlerde iso'dan ve install.wim'den kurulum denedim, tamamı sorunsuz.

Acronis True Image iso'dan yedekleme, geri yükleme sorunsuz.

WinPE leri iso'dan çalıştırma sorunsuz. (Buradaki tek sorun; WinPE ler iso'dan açıldığında minstAll çalışmaz, dolayısı ile minstAll daki programlar gelmez, bu konunun da multiboot ile alakası yok)

boot.wim, win7/8/10pe.wim dosyalarını usb sürücü kök dizine attıktan sonra e2b ana menüden bu dosyaları nasıl çalıştıracağız? g2fm veya ventoy menüsüne girip oradan mı çalıştıracağız. tşk.

Senkron2, 28.08.2022 - 11:56 yazdı:

Merhabalar;

Değerli forum arkadaşlarım, yalın ve modifiye 2 tip ventoy kullanırken farklı donanımlara kurulum yaptım bir çoğunda sorun yaşamamıştım fakat ara ara donanım seçmesi ve boot etmeyişi bir süre sonra bu sorunu benim için büyük problem haline getirmiştir. Alternatif arayışımda konu başlığındaki Easy2Boot isimli yapımı buldum ve flash diskime kurdum. Sorunsuz şekilde kullanıyorum. Kurulumdan sonra fark ettim ki flash diskimdeki program dosyaları içerisinde ISO klasöründe bulunan Win7 Win8 Win10 gibi klasörlerde muhtemel bir secureboot sorunu yaşama ihtimalinize karşın ayrı ayrı key sorunları için gerekli dosyalar koyulmuş. Ayrıca grub4efi - ventoy - AgFM (E2BDrive) gibi emulatorleri bir arada kullanıyor. Kurulumdaki betik dosyası internetteki bir çok multiboota göre daha profosyonelce hazırlanmış. Mutlaka denemenizi tavsiye ederim.

NOT : Kurulum esnasında mutlaka bilgisayarınızda internet olmalı, çünkü betik içerisindeki kodlar emulatorlerin en son sürümünü indirip kurmak için işlem yapacaktır.

Gerekli program linki :  güncel sürümü takip etmeniz için

Konuda ki sürümün direk indirme linki : 

Kurulum adımı 1

image.png.1b3e6398e269c8d781e651415c511ccd.png

Kurulum adımı 2

image.png.76ea97c2cafb376a967e326cc7b6d77d.png

Sisteminize hangi flash diski taktıysanız onu otomatik görecektir. Dil seçtikten sonra 3 yazan yere bastığınızda bu yukarıdaki gibi komut ekranı geldikten sonra kendisi formatlama kısmına gelerek size soracaktır. Tamam dediğinizde flash diski biçimlendirip hazır hale getirmek için ilk adım atılmış oluyor.

Kurulum adımı 3

image.png.3c9c4ccdd979ab2ad42768e40138ae2d.png

Ben burada Y ile ilerliyorum. Daha sonrasında biçimlendirdiği yerleri bölümlendirirken en büyük kısmı ilk bölüme veriyorum 1 gb gibi kalan boyutuda 2. kısıma veriyorum. Format biçimini de fat32 2. kısmı NTFS yapıyorum ki birisi isolar için gerekli fat32 de tüm donanımlara uyması için. Gerisi bildiğiniz gibi basitleştirilmiş bir kurulum şeklinde.

Kendi sitesinde yayınlanan kurulum ve kullanım videosu

Türkçe Kurulum

Easy2Boot için oluşturduğunuz sürücünüze Medicat 21.12 sürüm tüm özellikleri eklemek için aşağıdaki videodan yararlanabilirsiniz. (medicat nedir?) gibi kurulum aşamaları gibi sorunlarınızın hepsini videodan çözebilirsiniz.

LİNK

boot.wim, win7/8/10pe.wim dosyalarını usb sürücü kök dizine attıktan sonra e2b ana menüden bu dosyaları nasıl çalıştıracağız? g2fm veya ventoy menüsüne girip oradan mı çalıştıracağız. tşk.

• Like 1

hikmetim, 23 dakika önce yazdı:

Oluşturduğunuz multiboot diskinizde iso bölümü oluşunca içerisinde win win 10 win8 win7 winpe diye ayrı ayrı klasörler olmalı. İçerisine atabilirsiniz isoları okuduğu gibi wimide görecektir ventoydan denemekte fayda var olmazsa grubfm de bi seçenek. Bilgisayarınız uefi mi legacy mi bilemiyorum. 

Senkron2, 10 dakika önce yazdı:

Oluşturduğunuz multiboot diskinizde iso bölümü oluşunca içerisinde win win 10 win8 win7 winpe diye ayrı ayrı klasörler olmalı. İçerisine atabilirsiniz isoları okuduğu gibi wimide görecektir ventoydan denemekte fayda var olmazsa grubfm de bi seçenek. Bilgisayarınız uefi mi legacy mi bilemiyorum. 

tamam hallettim tşk. sanalda denedim. yalnız prg. çok güzel kodla falan uğraşmıyorsun. boot.wim dosyalarını ISO\WIN klasörüne attım ana menüde çıktı ve çalıştı çok tşk.

hikmetim, Şimdi yazdı:

tamam hallettim tşk. sanalda denedim. yalnız prg. çok güzel kodla falan uğraşmıyorsun. boot.wim dosyalarını ISO\WIN klasörüne attım ana menüde çıktı ve çalıştı çok tşk.

boot.wim menüsü

hikmetim, Şimdi yazdı:

boot.wim menüsü

win kurulum menüsü

• Like 2

mcboot ile simdiye kadar acamadıgım sistem yok. buradaki winpe leri de ekledim. bcd dosyalarından da editledim menude karsıma cıkıyorlar.

nhvboot, ventoy, altay... hepsinin usbsi var. sırayla winpe acmadan deniyorum baktım olmadı mcboot affetmiyor...

sırası gelmişken bcd dosyasını bootice programı bcd editte easy mode da acıyorum ve resimdeki ayarları yaparak ekliyorum.

Edited by recsin
  • Like 1

• 1 ay sonra...
lamont, 10.01.2023 - 13:31 yazdı:

@Senkron2kardeşim bunu harici hdd usb den yapabiliyormuyuz çünkü multi boot da UEFI yeni cihazlarda soru yaşıyoruz bu sorunu çözmeme lazım yardımcı olaiblirmisiniz

artık uzun zamandır bunu kullanıyorum. Ventoy tabanlı tavsiye ederim.

Senkron2, 23 dakika önce yazdı:

artık uzun zamandır bunu kullanıyorum. Ventoy tabanlı tavsiye ederim.

hem legacy hemde uefı aynı andamı destekliyor ?

UEFI Multiboot sorunun bir türlü çözemedik bios dan illa boot secure disable yapmamız gerekiyor harici HDD için söylüyorum flash disklerde sorun yok 

• Like 1

lamont, 22 saat önce yazdı:

hem legacy hemde uefı aynı andamı destekliyor ?

UEFI Multiboot sorunun bir türlü çözemedik bios dan illa boot secure disable yapmamız gerekiyor harici HDD için söylüyorum flash disklerde sorun yok 

secure boot olanlarıda içindeki sahte lisansla hallediyor hocam. Uefi - legacy fark etmiyor eski tipten yeni tip bilgisayarlara kadar problemsiz boot ettiği için şimdi bunu kullanıyorum. Exfat biçiminde.