Jump to content
Son zamanlarda artan kullanıcı hesap hırsızlıkları sebebiyle tüm kullanıcılara şifre sıfırlama maili gönderilmiştir. Lütfen güveli şifreler seçiniz. Mevcut e-mail adresinize erişemiyorsanız, en aşağıdaki destek linkinden bize ulaşınız. ×

Kaynak Tüketen Microsoft Edge Ayarlarını Kapatma - Ps

deli_petro06
 Share

Recommended Posts

Zevkler kişiye göre değişir tercihlerde tabi ama neredeyse bilindik her tarayıcıyı kullandım, Edge aralarında açık ara en iyisi kaynak tüketimi olsun hız olsun hele ki sekmelerin uykuya alınması gibi özelliklerle diğer bir çok tarayıcıdan 2-3 adım önde olduğunu düşünüyorum

• Like 1
  • Thanks 2

StRonK, 1 saat önce yazdı:

Zevkler kişiye göre değişir tercihlerde tabi ama neredeyse bilindik her tarayıcıyı kullandım, Edge aralarında açık ara en iyisi kaynak tüketimi olsun hız olsun hele ki sekmelerin uykuya alınması gibi özelliklerle diğer bir çok tarayıcıdan 2-3 adım önde olduğunu düşünüyorum

Bir sürü tarayıcı denedim. Bunların içerisinde KB' lık boyutu olan tek amacı aramak olan tarayıcılar da denedim. Şu an aktif 4 tarayıcı kullanıyorum. (Comodo Dragon Portable, Slimjet Browser Portable, Brave ve Opera GX) Koreli' si Çin' lisi, Rus' u çok fazla sayı da tarayıcı denemelerim oldu. Benim için Edge ilk 5' e zor girer. (Bir özellik üzerinden düşünülürse bilemiyorum.) Edge, Chrome, Chromium tamamen algı yaptığı için bu kadar popüler olduklarını düşünüyorum. Okuduğum bir çok konu da virüslerin en kolay bulaştığı tarayıcılar. Ben Edge' yi tüm kullandığım sistemlerden siliyorum. Muadili olarak Comodo Dragon kuruyorum. Comodo Dragon benim için Edge' den Brave' den, Chrome' den çok çok üstün tarayıcıdır. Çoğu tarayıcı geliştiricisi Chrome en iyi algıyı yapıyor diye Chrome tabanlı tarayıcılar geliştiriyorlar. Comodo Dragon' da Chrome tabanlı, Mozilla tabanlı ve + olarakta taşınabilir olarak kurma seçenekleri var. Ham halleri ile Edge ve Comodo Dragon arasında ben çok büyük farklar göremiyorum. Ve Comodo Dragon' un ham kurulumu yapıldığında bir sürü güvenlik yazılımı da yüklü olarak geldiğini unutmamak gerekiyor...

Benim favori tarayıcılarım Slimjet Browser ve Comodo Dragon. Taşınabilir olarak kullanıyorum. Edge' nin kaynak tüketimini de tek başına düşünmemek gerekiyor. Bağlantılı olduğu bir sürü bileşen var. Edge' nin kaynak tüketim değerleri konusunda da Microsoft' un manipülasyon yaptığı kanatindeyim. Bu şu şekilde olabilir. Edge çalışırken tükettiği kaynağın bir kısmını diğer bileşenler üzerinden dağıtılabilir. Geçmişte bu forum da Windows işletim sistemlerinde "Görev Yöneticisi" değerlerinin manipüle edildiğini düşündüğümü yazmıştım. Yanlış hatırlamıyorsam winaero tweaker uygulamasının geliştiricileri de hesap makinası gibi bazı uygulamaları indirme kısımlarında aynı şeyden bahsediyorlar. Görev Yöneticisi'nin değerlerinin doğru olmadığı manipüle edildiği gibi bir takım şeyleri de burada okumuştum. Sırf bu yüzden kullandıkları işletim sistemlerinden "Modern Görev Yöneticisi"ni silip yerine eski görev yöneticisini kuranların olduğunu okuyorum. Ben Microsoft' un yaptığı her işte bir üç kağıt olduğunu düşünüyorum. Sonuçta kendi geliştirdiği tarayıcı konusunda manipüle ederek popüler hale getirmesi daha kolay...

Bir özelliğini kullanıyorum ondan çok beğeniyorum diyene bir şey diyemiyorum. Ancak kaynak tüketimi konusunda katılmıyorum. Testleri yapanlar hep Windows üzerinden yapıyorlar. Yanlış bilmiyorsam artık Linux için de Edge yüklenebiliyor. Bir de orada test edip karar vermek gerekiyor. Edge değerlerinin manipülasyon olduğunu ve Microsoft' un algı yapmakta çok mahir olduğunu düşünüyorum. + son dönemdeki Microsoft çalışanlarının da çok kaliteli işler çıkaracak kadar kalifiye olduklarını düşünmüyorum...

Türkiye' de bu tarayıcıların manipülasyonunu yapmak çok basit. Popüler uygulama, en çok indirilen tarayıcı diye slogan üretmek yeter. İndiren kişi indirme sayısının yüksek olmasının milyarlarca Windows kullanıcısı olmasından ve Windows kurulurken kurulu gelmesini düşünmez. Türkiye' de insanlar farkında değiller ancak Microsoft pazar payı her geçen gün düşüyor. En son bir haber okudum. Linux' un pazar payı Microsoft' un tekelleşmiş olmasına rağmen % 20 civarlarına çıkmış. Dünya da ciddi bir Linux kullanımı var. Bunu Windows özelleştirme kanallarında farkettim. Bir an da bu kanallar Linux özelleştirmesi paylaşmaya başladılar. Microsoft' a, Microsoft' un değerlerine (kendi geliştirdiği uygulamalar için) inanmıyorum...

• Like 2
  • Thanks 1