Jump to content

Amd Hd 5830 Alınır Mı?

deli_petro06
 Share

Recommended Posts

Cümleten Selamun Aleyküm arkadaşlar...

Bugün işlemci macunum bittiği için bir bilgisayarcıdan almaya gittim. Konuşurken konu ekran kartına geldi. Sistem çok eski olduğu için karar veremiyorum. Bilgisayarcı benim ekran kartımı alacak ve 300-400 Tl civarlarında fark vereceğim. Sizce değer mi?

Anakart: Asus H61m Pro

İşlemci: İntel i3 3220 

Ram: 4 GB Kingston 1333 MHZ

Bendeki Ekran Kartı: AMD HD 6570 - 2 GB - 128 Bit

Değişiklik İçin Düşünülen: AMD HD 5830 - 1 GB - 256 Bit

Sadece ekran kartı değişecek. Bilmiyorum 300-400 Tl verip değiştirmek performans açısından bir değişiklik olur mu? Sonuç olarak her iki ekran kartı da çok eski ancak HD 5830 bendeki HD 6570' e göre biraz daha oyun odaklı gibi duruyor. Değiştirsem mi? Değiştirmesem mi? Karar veremedim. Unutmadan, bendeki ekran kartının fanı küçük. Eğer alırsam HD 5830' daki fan büyük ve elektrik kullanımı biraz yüksek diye okudum. Bendeki sisteme uyar mı? Donanımdan çok anlamıyorum. Aslında Nvidia düşünüyorum. Ama aynı paraya bayağı eski ekran kartları veriyor...

bencede gereksiz 256 bit için değmez degiştireceğin eski model  sendeki üstü 4gb 128 bitli 7000 serili olursa yap o alınmaz ekran kartın arızalı filan değilse devam et teknik işlerle uğraşan bu işlerden anlamazsan kazıklayan olur zaten en yakın kişiler kazıklanıyor bende iyi birini bulana kadar çok kazık yedim kolay gelsin iyi forumlar

şunu yada bunu al diye bir önerim yok elindeki bütçeyle buna sen karar verebilirsin ancak mümkün mertebe güncel olması iyi olur.

örneğin sana teklif edilen kart kas gücü olarak elindeki kart'tan iyi görünsede sahip olduğu grafik teknoloji güncel en tırt ekran kartının bile epey gerisinde bunu hesaba kat

ayrıca cebinden çıkacak 300-400 tl dışında saat başına fazladan 136 watt güç tüketecek,

yanisi evet elindekiyle pek bi oyun deneyimi yaşamazsın ama eğer bu alışverişi yaparsan kazançlı çıkmazsın.

Edited by Zapotek
  • Thanks 2

Zapotek, 2 saat önce yazdı:

şunu yada bunu al diye bir önerim yok elindeki bütçeyle buna sen karar verebilirsin ancak mümkün mertebe güncel olması iyi olur.

örneğin sana teklif edilen kart kas gücü olarak elindeki kart'tan iyi görünsede sahip olduğu grafik teknoloji güncel en tırt ekran kartının bile epey gerisinde bunu hesaba kat

ayrıca cebinden çıkacak 300-400 tl dışında saat başına fazladan 136 watt güç tüketecek,

yanisi evet elindekiyle pek bi oyun deneyimi yaşamazsın ama eğer bu alışverişi yaparsan kazançlı çıkmazsın.

Cevap için teşekkür ediyorum. Tam olarak aradığım cevap diyebilirim. Şu an güncel bir sistem alma şansım yok. Ancak en başından beri bu ekran kartı vereceğim para karşısında bir şey katar mı düşüncesi vardı. Bu ekstra elektrik tüketimi konusu düşünmeye başladığımdan bu yana kafamı en çok kurcalayan konulardan. Elimdeki ekran kartı ile teklif edilen ekran kartının benchmark sonuçları aslında çok farklı. Teklif edilen ekran kartı hemen her konu da x3 kat daha performanslı görünüyor. Ancak performans denilen şey tek başına olmadığı için bir ekran kartının  +- ne katabilir. Saat başı elektrik tüketimi çok fazlaymış...