Jump to content

Saf Windows Mu? Yoksa İnce Ayarlı Mı ?

TimeShift
 Share

Recommended Posts

Tamamen kullanım amacına ve donanıma bağlı bu söylediğiniz. Saf Windows kanımca 7,8,10,11  farketmez donanımı kuvvetli makinelerde sorun çıkarmayacaktır. (Wndws defender, symain ve Wndws search gibi canavarlar var çünkü) Sayarı kullanım önceliğinize görede ince ayarlı yada değil değişir. Ben ince ayar severim. (Mcrsft herşeyi doğru yapamıyor çünkü) Eski makinelerde tamamen soyulmuş ince ayarlı Wndws tercih etmek iyi olur kanaatindeyim. Her sürüm daha çok donanım kaynağı demek. Ama ne olursa olsun. Bahsettiğim üçlüyü asla kurmam ve kullanmam.

Edited by MamLeter
  • Like 5
  • Thanks 1

MamLeter, 11 saat önce yazdı:

Tamamen kullanım amacına ve donanıma bağlı bu söylediğiniz. Saf Windows kanımca 7,8,10,11  farketmez donanımı kuvvetli makinelerde sorun çıkarmayacaktır. (Wndws defender, symain ve Wndws search gibi canavarlar var çünkü) Sayarı kullanım önceliğinize görede ince ayarlı yada değil değişir. Ben ince ayar severim. (Mcrsft herşeyi doğru yapamıyor çünkü) Eski makinelerde tamamen soyulmuş ince ayarlı Wndws tercih etmek iyi olur kanaatindeyim. Her sürüm daha çok donanım kaynağı demek. Ama ne olursa olsun. Bahsettiğim üçlüyü asla kurmam ve kullanmam.

2 Tane sistem var birisi i5 11400f 3070ti diğeri 3700x 5700xt 2 sistemde de 1TB m2 ssd mevcut

Eskiden msdn indirip cmd tarzı bir programla gereksiz olan kullanmadığım şeyleri kapatıyordum şimdi ismini hatırlamadığım için programı bulamadım o programda en son hata alıyordum. Hızdan dolayı değilde stabilite ve gereksiz hizmetlerden dolayı vs ince ayarlı mantıklı geliyordu.Dün i5 li sisteme orjinal msdn yükledim ince ayarlıdan daha hızlı çalıştı

Belirttiğin tipteki sistemi ben kullansaydım msdn orjinal windows üzerinden giderdim. Ve çeşitli araçlarla sisteme uygun ayarlar belirleyip devam ederdim. Mesela Privacy sexy uygulaması kullanarak kendine uygun ayarları seçerek ileri de kullanabileceğin bir bat dosyası oluşturabilirsin. Haricinde Windows 10 için winaero tweaker (bunda da hazır şablon oluşturabiliyorsun), Optimizer v.b. çok kolay anlaşılır uygulamalarla da ince ayarlarını yapardım. Windows orjinal haliyle bile bir çok açığa sahip. Buna sadece forumlar da tanıdığın insanların yapacağı hatalı işlemler yada bilinçli olarak yerleştirilmiş bir şey olup olmadığını düşünmekten kurtulursun. En iyi sistem en başından sonuna kadar kendi hazırladığın sistemdir. Çünkü günümüz de en önemli şey güvenliktir. Kendi sistemini kendin hazırlaman olası sorunlar da sorunun nerede olduğunu anlamana ve o açığı kapatmana yardımcı olur. Bilgisayar bileşenlerininde sınırlarını öğrenmeye başladıkça ortaya mükemmel şeyler çıkıyor. Bu forum da olduğu gibi bu sistem çok gizli ıvır zıvır slogan atarak pazarcı gibi sistem paylaşanlara asla güvenmem. Artık kendi sisteminizi hazırlamak çok basit. En basitinden Ntlite ile bir takım ayarları çok basit bir şekilde hazırlayabilirsin. Ve o hazır şablonu saklayıp her iso gerektiğinde kullanıp 5-10 dk da hazırlayabilirsin. Buna kullanacağın reg, bat dosyaları v.s de dahil...

• Like 1
  • Thanks 1

eski pc ler için ince ayarlı şart yeni nesil için saf zaten yeter ben defender belasından hariç sorun etmiyorum tabi kullanılmayan ve gereksiz arka planda çok çalışan var microsoft windowsu kurup bize bırakmıyor örnek internete bağlayım 5 dakikada  kahve yapim diyorum daha güncelleme yapmadan ekran kartını kuruyor burada microsoft güven zaten düşürüyor unutmayın yeni olan her şeyin illa güvenlik açığı yada hatası olur herkes kendi bilincinde kullanması gerek eski zamanları özlüyorum windows xp sp3 hatasını bile düzeltip kullanıyordum hey gidi günler hey hepiniz allah a emanet olun iyi forumlar

TimeShift, 2 saat önce yazdı:

2 Tane sistem var birisi i5 11400f 3070ti diğeri 3700x 5700xt 2 sistemde de 1TB m2 ssd mevcut

Eskiden msdn indirip cmd tarzı bir programla gereksiz olan kullanmadığım şeyleri kapatıyordum şimdi ismini hatırlamadığım için programı bulamadım o programda en son hata alıyordum. Hızdan dolayı değilde stabilite ve gereksiz hizmetlerden dolayı vs ince ayarlı mantıklı geliyordu.Dün i5 li sisteme orjinal msdn yükledim ince ayarlıdan daha hızlı çalıştı

O program

Please register to see this content.
olabilir. UUmp Dump ta işinize yarar sanırım. Üstadın bu konusunu okumanızı öneririm. (Normal sürümlerde de işe  yaradı bende) :

1153011742_2022-10-623-43-40.jpg.bbf0f9c6ceec401696d955cfd418c312.jpg

1146185749_2022-10-623-44-50.jpg.259af255e7a169a204764dc849553e8d.jpg

Örnek :

ConvertConfig.ini içeriği :

[convert-UUP]
AutoStart    =1
AddUpdates   =1
Cleanup      =1
ResetBase    =0
NetFx3       =1
StartVirtual =0
wim2esd      =0
wim2swm      =0
SkipISO      =0
SkipWinRE    =1
LCUwinre     =0
UpdtBootFiles=0
ForceDism    =0
RefESD       =0
SkipEdge     =1
AutoExit     =1

[Store_Apps]
SkipApps     =0
AppsLevel    =0
CustomList   =1

[create_virtual_editions]
vAutoStart   =1
vDeleteSource=0
vPreserve    =0
vwim2esd     =0
vwim2swm     =0
vSkipISO     =0
vAutoEditions=

CustomAppsList.txt içeriği :

### UWP Store applications, for integration into builds 22563 and later

### Choose the wanted apps from below by removing # prefix

### Common Apps / Client editions all
Microsoft.WindowsStore_8wekyb3d8bbwe
Microsoft.StorePurchaseApp_8wekyb3d8bbwe
# Microsoft.SecHealthUI_8wekyb3d8bbwe
Microsoft.VCLibs.140.00_8wekyb3d8bbwe
# Microsoft.Windows.Photos_8wekyb3d8bbwe
# Microsoft.WindowsCamera_8wekyb3d8bbwe
# Microsoft.WindowsNotepad_8wekyb3d8bbwe
Microsoft.Paint_8wekyb3d8bbwe
# Microsoft.WindowsTerminal_8wekyb3d8bbwe
Microsoft.DesktopAppInstaller_8wekyb3d8bbwe
# MicrosoftWindows.Client.WebExperience_cw5n1h2txyewy
# Microsoft.WindowsAlarms_8wekyb3d8bbwe
Microsoft.WindowsCalculator_8wekyb3d8bbwe
# Microsoft.WindowsMaps_8wekyb3d8bbwe
# Microsoft.MicrosoftStickyNotes_8wekyb3d8bbwe
Microsoft.ScreenSketch_8wekyb3d8bbwe
# microsoft.windowscommunicationsapps_8wekyb3d8bbwe
# Microsoft.People_8wekyb3d8bbwe
# Microsoft.BingNews_8wekyb3d8bbwe
# Microsoft.BingWeather_8wekyb3d8bbwe
# Microsoft.MicrosoftSolitaireCollection_8wekyb3d8bbwe
# Microsoft.MicrosoftOfficeHub_8wekyb3d8bbwe
# Microsoft.WindowsFeedbackHub_8wekyb3d8bbwe
# Microsoft.GetHelp_8wekyb3d8bbwe
# Microsoft.Getstarted_8wekyb3d8bbwe
# Microsoft.Todos_8wekyb3d8bbwe
# Microsoft.XboxSpeechToTextOverlay_8wekyb3d8bbwe
# Microsoft.XboxGameOverlay_8wekyb3d8bbwe
# Microsoft.XboxIdentityProvider_8wekyb3d8bbwe
# Microsoft.PowerAutomateDesktop_8wekyb3d8bbwe
# Microsoft.549981C3F5F10_8wekyb3d8bbwe
# MicrosoftCorporationII.QuickAssist_8wekyb3d8bbwe
# MicrosoftCorporationII.MicrosoftFamily_8wekyb3d8bbwe

### Media Apps / Client non-N editions
# Microsoft.ZuneMusic_8wekyb3d8bbwe
# Microsoft.ZuneVideo_8wekyb3d8bbwe
# Microsoft.YourPhone_8wekyb3d8bbwe
# Microsoft.WindowsSoundRecorder_8wekyb3d8bbwe
# Microsoft.GamingApp_8wekyb3d8bbwe
# Microsoft.XboxGamingOverlay_8wekyb3d8bbwe
# Microsoft.Xbox.TCUI_8wekyb3d8bbwe
# Clipchamp.Clipchamp_yxz26nhyzhsrt

### Media Codecs / Client non-N editions, Team edition
Microsoft.WebMediaExtensions_8wekyb3d8bbwe
Microsoft.RawImageExtension_8wekyb3d8bbwe
Microsoft.HEIFImageExtension_8wekyb3d8bbwe
Microsoft.HEVCVideoExtension_8wekyb3d8bbwe
Microsoft.VP9VideoExtensions_8wekyb3d8bbwe
Microsoft.WebpImageExtension_8wekyb3d8bbwe

### Surface Hub Apps / Team edition
# Microsoft.Whiteboard_8wekyb3d8bbwe
# microsoft.microsoftskydrive_8wekyb3d8bbwe
# Microsoft.MicrosoftTeamsforSurfaceHub_8wekyb3d8bbwe
# MicrosoftCorporationII.MailforSurfaceHub_8wekyb3d8bbwe
# Microsoft.MicrosoftPowerBIForWindows_8wekyb3d8bbwe
# Microsoft.SkypeApp_kzf8qxf38zg5c
# Microsoft.Office.Excel_8wekyb3d8bbwe
# Microsoft.Office.PowerPoint_8wekyb3d8bbwe
# Microsoft.Office.Word_8wekyb3d8bbwe

Edited by MamLeter

CustomAppsList.txt oluşturacaksın üstadın konusunu okuyarak benim yaptığım örnek içine bunları yazıp kaydedeceksin metin dosyası olarak. Uuump dan indirdiğin zip dosyasını klasöre çıkaracaksın içinde files diye bir klasör var. Kendine göre düzenledğin, CustomAppsList.txt dosyasını buraya atacaksın. Zipi açtığında hemen ana klasörde resimde gösterdiğim ConvertConfig.ini dosyası var ona sağ tıklayıp notepadle açacaksın, üstadın konusunda ne anlama geldikleri açıklanıyor kendine göre düzenleyip, kaydedeceksin yine .ini diye. (metin dosyası olarak değil) Bu iki dosyayı düzenleyip yerine koyduktan sonra indirme işlemini başlatacaksın. Böylece uumpdan indirirken istediğin şekilde özelleşmiş olarak inecek. Sonrasında sadece ince ayar kalıyor. Denemelerimde normal sürümlerde de iş gördü. Ancak MsEdgeyi kaldıramıyor, onu gördüm. Defender ve geri kalan herşeyi hallediyor. Sonrası ntlite, dism++, msgm toolkit sysprep vb... dahada özelleştirilebilir. Artık kolay oluyor. (Unutmadan hatırlatayım, bu tip işlerde ntfx 3,5 eklemeyi hep en sonda yapmayı tercih edin.)

• Like 2

8-10 yıllık ve üzeri sistemler için modlanmış ince ayarlı sistemler mantıklı olacaktır. Son çıkan özelliklere sahip pcler içinse farketmez orijinal kurmak iyi. Bir iki tane ayarı kapatmak gerekirse eğer oda yapılır (Defender'ı kapatmak gibi) kullanılır sistem. Elimde bir kaç tane windows iso dosyası var gelen veya kendim için kullandığım zaman aralarında en uygunu hangisiyse eğer onu kuruyorum geçiyorum.

Spoiler

Extreme Performance Optimizer Versiyon 5.0

Please register to see this content.

666927181_2022-10-0716_39_36-Tnctr-Toolbox(Tnctrzel)-Page2-TNC-TRalmalar-TNC-TR.png.034281fd3bba107860a1db2ff8339436.png

Edited by forjest
  • Like 2