Jump to content

Windows 11 Lite Build 22621.755 | Güncel | Kasım 2022 | X64

Emre028
 Share

Recommended Posts

Makinem iyi olsaydı düşünmeden w11 sistemini kurardım ancak w10 pro lite sistemle devam ediyorum kullanmaya gittiği yere kadar. Cihazları yeni olanlar için w11 mantıklı olacaktır. Konudaki sistemi 3 makineye kurdum yeni nesillerdi oldukça stabil ve hızlı çalıştıklarını gözlemledim. Eski makineler için w10'da kalmak mantıklı. :) 

mad_080, 16 dakika önce yazdı:

İyi akşamlar yanlışlıkla microsoft store sildim tekrar nasıl yükleyebilirim.

Windows 10 için ancak 11'de de yükleneceğini düşünüyorum denemek gerekli ben ekledim yinede umarım işinizi görecektir. Yüklenmezse eğer farklı çözüm eklenir.

Windows 11 üzerinde yönetici olarak powershell komut satırını çalıştırıp, alttaki kodla yeniden yüklenmesi sağlanmakta ayrıca.

Get-AppXPackage *WindowsStore* -AllUsers | Foreach {Add-AppxPackage -DisableDevelopmentMode -Register "$($_.InstallLocation)\AppXManifest.xml"}

Kaynak:

Please register to see this content.

Edited by forjest
  • Thanks 1

forjest, 2 saat önce yazdı:

Windows 10 için ancak 11'de de yükleneceğini düşünüyorum denemek gerekli ben ekledim yinede umarım işinizi görecektir. Yüklenmezse eğer farklı çözüm eklenir.

Windows 11 üzerinde yönetici olarak powershell komut satırını çalıştırıp, alttaki kodla yeniden yüklenmesi sağlanmakta ayrıca.

Get-AppXPackage *WindowsStore* -AllUsers | Foreach {Add-AppxPackage -DisableDevelopmentMode -Register "$($_.InstallLocation)\AppXManifest.xml"}

Kaynak:

oldu hocam teşekkürler. bu sürümde katılımsız adobe reder lite tr sürümü ing olarak kuruluyor hocam sizce düzeltilebilir mi. sanırım 22h2de bu sorun var.

mad_080, 54 dakika önce yazdı:

oldu hocam teşekkürler. bu sürümde katılımsız adobe reder lite tr sürümü ing olarak kuruluyor hocam sizce düzeltilebilir mi. sanırım 22h2de bu sorun var.

Adobe reader kullanıcısı değilim açıkcası bilgimde yok neden kurulmasınki şaşırtıcı  pro sürümü deneyin birde zip pass 123.

sistemden kaynaklı olacağını zannetmiyorum katılımsız programdan kaynaklı olabilir bu. Farklı alternatiflerde değerlendirilebilir.

• Thanks 1

forjest, 5 dakika önce yazdı:

Adobe reader kullanıcısı değilim açıkcası bilgimde yok neden kurulmasınki şaşırtıcı  pro sürümü deneyin birde zip pass 123.

sistemden kaynaklı olacağını zannetmiyorum katılımsız programdan kaynaklı olabilir bu. Farklı alternatiflerde değerlendirilebilir.

Foxit Reader eski sürüm v5 tr katılımsız yüklenebiliyor hocam adobede bir sorun var sanırım. Adobenin de lite tr 11.0.11 ve 11.0.23 katılımsız sürümlerini kullanıyordum alışkanlıktan.

mad_080, 27 dakika önce yazdı:

Foxit Reader eski sürüm v5 tr katılımsız yüklenebiliyor hocam adobede bir sorun var sanırım. Adobenin de lite tr 11.0.11 ve 11.0.23 katılımsız sürümlerini kullanıyordum alışkanlıktan.

Sadece pdf okuma düzenlemeler için foxit reader tek başına yeterli gelecektir. Adobe reader oldum olası sevmem.

• Haha 1

aasma038, 11.11.2022 - 01:23 yazdı:

EMRE Hocam Ellerin dert görmesin Yıllardır usanmadan bıkmadan bizlere Şu bilgisayar ekranı arkasından Bizlere herkese Yardımlarda bulunuyorsunuz inan bir basitce bir şeyler olsa Bilgisayarımızda hele birde anlamıyorsan Vay haline  bunu bütün servisler için Söylüyom İnan Kasayı Götürdüğün An Artık düşün Vicdanları olanlar bile Vicdansızlaşıyorlar Emre Hocam Derin dursun Kemiğini Soyuyorlar Neyse bu Daha Neki İki kelimeyi Söylemiyor inan iki kelimeyi Söyleseler ben halledeceğim ama Kasayı getirmen lazım bakmak lazım diyorlar Neyse Mezara götürüp birlikte Gömülsün bilgileri Paylaşım yok RABBİM Sizlerden Ve sizler gibi Paylaşım Yapan Elleri Öpülesi Ağbiylerimden RABBİM Razı olsun Ben 68 yaşındayım inan 40 Yıldı Bilgisayar kullanıyorum Bunların yüzünden Bu hırsızların yüzünden  inan çok şükür sizler gibi EMRE Hocam Güzel mubarek insanlar olunca bunlara iş düşürmüyoruz Geçmişte TV Yayınlarınız Vardı Hep izlerdim Sonradan internet üzerinden sizlere ulaşmağa başladım bunlara inan RABBİM Ellerine düşürmesin Ellerinizden Öpüyorum Hakkınızı Helal Edin Sizleri TNCTR Camiasını Seviyoruz Çok yazdım kusura Bakmayın saygı ve selamlarımla ...Herkes Anlattığım Gibi Tabiyki Değil Ama paylaşırsan RABBİM Paylaştığının Mukafatını Verir Bir Paylaşın İnan Bin Verir Sevap Verir AMİN

Hocam güzel yazmışsınız ellerinizden öperim ama bilgisayar kısmında biraz mübalağ etmişsiniz sanki :)Türkiye'de ben bilgisayarı 1997de gördüm oda 25 yıl yapıyor siz commodore 64 atari dönemlerinide işin içine katarsanız 40 yıl kabulüm ama kişisel makineleri diyorsanız 1991de avrupada yaygınlaşan makineler bildiğim ve gördüğüm kadarıyla Türkiye'de 1997de evlere girmeye başladı :) ki ben 4 yaşındayım o zaman daha eskiyse öncesini bilemiyorum.91'i baz alırsak gene 40 yıl etmiyor gerçide :D Hatta bunu windows tarihindende ele alabiliriz windows 95 windows 98 windows milenyum xp vista win 7 win 8 win8.1 win 10 win 11 diye devam eder :)
windows mantığından yürürsek 95 yılında kişisel bilgisayar oluyor gene 40 yıl etmiyor 🤣

fırtına06, 18 saat önce yazdı:

Intel n3060 işlemci bilgisayarıma Windows 10 lite ile akıcı çalışıyor. ama bu 11 lite ile çok yavaş hızlı bir lite sistem var mi teşekkürler 

8.1 uyumu varsa en yüksek verimi o sistemde alırsınız haricinde 10 kullanmanız daha sağlıklı 11den uzak durun derim

mad_080, 11 saat önce yazdı:

foxit eski sürüm kullanmak yerine  pdf x change viewer kullanmanızı öneririm ücretsiz ve türkçedir.

Edited by SoNKraL_
  • Haha 1

SoNKraL_, 2 saat önce yazdı:

Hocam güzel yazmışsınız ellerinizden öperim ama bilgisayar kısmında biraz mübalağ etmişsiniz sanki :)Türkiye'de ben bilgisayarı 1997de gördüm oda 25 yıl yapıyor siz commodore 64 atari dönemlerinide işin içine katarsanız 40 yıl kabulüm ama kişisel makineleri diyorsanız 1991de avrupada yaygınlaşan makineler bildiğim ve gördüğüm kadarıyla Türkiye'de 1997de evlere girmeye başladı :) ki ben 4 yaşındayım o zaman daha eskiyse öncesini bilemiyorum.91'i baz alırsak gene 40 yıl etmiyor gerçide :D Hatta bunu windows tarihindende ele alabiliriz windows 95 windows 98 windows milenyum xp vista win 7 win 8 win8.1 win 10 win 11 diye devam eder :)
windows mantığından yürürsek 95 yılında kişisel bilgisayar oluyor gene 40 yıl etmiyor 🤣

8.1 uyumu varsa en yüksek verimi o sistemde alırsınız haricinde 10 kullanmanız daha sağlıklı 11den uzak durun derim

foxit eski sürüm kullanmak yerine  pdf x change viewer kullanmanızı öneririm ücretsiz ve türkçedir.

Belge yazdırırken diğer pdf görüntüleyicilerinden tam ekran çıkarmama gibi durumlarla karşılaştım tam ekran ayarı yapmak gerekiyor. adobede böyle bir sıkıntı yaşamadım.

SoNKraL_, 3 saat önce yazdı:

fazla takılma bu durumlara eğer 1969 yılında bu işe başlamışsa ilk bilgisayarı görmüş demektir  ve 53 yıl olmuş bilgisayar deyince laptop veya masa üstü değil fabrika ve diğer program ile yazılıp çalışan her şey bilgisayar olarak geçer,

Bu link bilgisayarın tam tarihi 

Bu da türkiye ye gelmiş hali 

Bende 1998 den beri kullanıyorum askerliği düşüyorum 15 ay 2 sene düştüm 22 yıldır kullanıyorum kısa cümle win11 kullanmak isteyen arkadaşlar kullanırsınız ya yavaş çalışacak yada donanım eksik kalacak nete girsem yeter diyorsun ilerde buda olmuyacak varsa imkanınız 9. 10 11. nesil cihaz alınız ilerki zamanda sorun yaşamayınız ben bile para veya kredi çekip 11 nesil bir cihaz almayı düşünüyorum 5. veya 10 yıl sonra çok hurda olucak pc dünyasında anlayan anlar hepinize iyi forumlar.

• Like 1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Share

• Similar Content

• By qxqx
      Windows 10 Lite Full Türkçe Ağustos 2022 Güncel

Windows 10 Lite Full Türkçe Haziran 2022 Güncel
      Windows 10 Lite full, eşi benzeri görülmemiş bir sistemdir. Windows 10 Pro (21H2) 19044.1947 sürümü üzerine gereken tüm işlemler yapıldı. En hızlı windows 10 deneyimi için saçma sapan bileşenler sistemden tümüyle kazındı. Windows update silindi, windows mağazası ve xbox bileşenleri tümüyle silindi. Defender sistemden tamamen arındırıldı. Bu sayede gereksiz performans düşüklüğü asla yaşanmayacak. Tamamıyla performans canavarı windows 10 lite olmak için yapılmış bu sistemde aradığınız o hafiflik ve sadelik sizin olacak. Cortana seviyesi en aza indirildi. Legacy components ve direct play aktif edildi. Media player silindi. Duvar kağıtlarından ve sistem seslerinden tamamen arındırıldı. Telemetry yok edildi. Windows biyometrik servis silindi.
      Tüm windows 10 uygulamaları sistem içerisinden çıkartıldı. Windows 10 Lite ile siz de o çok istediğiniz hızlı ve hafif windows 10 deneyimini yaşayacaksınız. Kullanıcı hesabı denetimi (UAC) devre dışıdır. Bitlocker sürücü şifrelemesi silindi. Disket desteği ve sürücüleri silindi. Microsoft edge kaldırıldı. İnternet Explorer 11 duruyor! Bildirim merkezi kapatıldı ! Windows search arama kapatıldı. Windows başlangıç gecikmesi kapatıldı.
      Bu windowsun amacı düşük donanımlara hitap etmektir. Bu yüzden büyük bir kırpma işlemi uygulandı. Kullanan arkadaşlar geri bildirim yaparsa çok mutlu olurum. Otomatik Aktivasyon İçermez. Sistemi çalacak arkadaşlar içerisine reklam gömdüm
      Önemli NOT!
      İçerisine hiç bir program eklenmemiştir.
      Software klasör desteği vardır. İçerisine katılımsız programları atıp windows kurulumu sonrası kurdurabilirsiniz.
      Masaüstüne Gelen Araç İle Sistemi Aktive Edebilirsiniz.
      Windows 10 Lite KiNGHaZe Tarafından Sizler İçin Oluşturuldu.

————————————————————-
      Boyut: 3.08 GB
      Sıkıştırma: Zip / Şifresiz
      Tarama: Webroot / Durum Temiz
      ————————————————————–

Lite Full İndir
      Lite Full İndir
      Lite Full İndir
      ————————————————————–
      Güncelleme Tarihi: 18.08.2022
      Win10_Lite_21H2_AIO_18.08.2022

Build: 19044.1947
      Türkçe ve İngilizce Dil İçerir
      ————————————————————–

Paylaşım ALINTIDIR >>----> KAYNAK  linkinden paylaşım yerine gidebilirsiniz... Gereksiz yorumlar yapmayın...
      KiNGHaZe Arkadaşımıza Güncellemesi ve Değerli Çalışması için Çok Teşekkürler Emeğine Ellerine Sağlık...
    • By qxqx
      Windows 11 Pro Lite 21H2 Build 22621.169 LiteOS Nexus (No TPM)

Windows 11 Pro Lite 21H2 Build 22621.169 LiteOS Nexus (No TPM)

Windows 11 Lite is a Windows 11 build that has been customisable to remove applications that do not need Windows 11 smoother operations, support for low-profile machines. The Windows 11 interface is quite similar to Windows 10X (a version of Windows 10 discontinued). Windows 11 will now place icons on the Start Menu bar, including the Start button and search button (Cortana) in the middle, rather than on the left as on the current version of Windows. Microsoft, however, allows users to customize the left side as Windows 10. The interface of the search section also has a large difference from Windows 10.

The version of Windows 11 Xtreme LiteOS is based on the modified version of Windows 11, especially to improve gaming performance on low-level PCs.
      Features of Windows 11 Lite
      A complete, secure, secure operating system for every user Go with a Start Menu, Taskbar and Search new New animation is added when moving and dragging windows Additional features to perform multitask with windows like split up, create different task windows, etc. The touch control is significantly improved The load with new sounds You will also have access to the dark mode The corners of the various bars will be rounded New icons are added to make it more appealing than previous versions. Many new Widget added in this version. loaded with the latest tools and features to bring you the ideal work environment There is a great possibility to meet the needs of many different users in different projects and tasks Supply menu starts to have multiple buttons so you can access different tools and devices immediately Bring the Microsoft Cortana voice-driven digital assistant to desktop computers, to help you interact with your device more easily without picking up your finger Support Xbox game streaming support speed and performance improved graphics performance Provide a great browser to use the Internet safely and quickly Provide Universal apps with the OS, including Image, Video, Music, Maps, People & Messages, all of the same activities on the tablet, phone and PC Have the best protection and real-time scanning to fight the virus and the latest malware Can scan, detect, remove, and protect the PC automatically Allow you to view all your notifications in one place Provides all your notifications in one place Provides your own eyes to help you work. More efficient. FEATURES
      Compact Integrated + LZX (algorithm) Bloatware FREE!! Optimized Pagefile/Services/Scheduled/Search Indexer Privacy Optimizations & Performante mode! Ghost Toolbox! (Add or Remove Windows Store and Much More!) Support any Other Language & Keyboard Support UWP Games / UWP Apps (ex. Forza/GOW/etc etc) Updatable (can update to latest build windows 11!) Window update can be paused until 2077! REMOVE/DISABLES COMPONENTS
      Removes Windows Apps and System Apps Removes Windows Security / Defender / Smartscreen Disable Remote Desktop / Tablet keyboard / NFC / Clipboard / Focus Assist (Superlite only) Disable Print spooler (If you need printers please set Auto in Services) Removes OneDrive Disable Action Center / Notifications (Superlite only) Disable Telemetry (Superlite only) Removes Errors reports (Superlite only) Disable UAC (Never notify) Removes WinSxS backup Removes Winre (can add using Ghost Toolbox) minimal system requirements:
      processors: 1 GHz or more Memory (RAM): 4 GB (For 64 Bit) minimum volume: 16 GB of blank disk space.  
      Operating System:   Windows Classify:   FULL VERSİON Update:   28-07-2022 Posted by:   Microsoft Size:   2.6 GB Password:    taiwebs.com
      https://s2.dl-file.xyz/dl/goo/MS1pYTA0YlhpZEpwRlRsVlJxa0FqSXEwYzM0VG5rMWNn
      https://s2.dl-file.xyz/dl/goo/MS11dklfT0syVmQxbEtYU3pTNFVqYXlvdllhNUYtVGxZ
      https://s9.dl-file.xyz/download/files/1659166427/V2luZG93czExTGl0ZU9TTmV4dXMudjIyNjIxLjE2OS5Ob1RQTS50YWl3ZWJzLmNvbS56aXA=
      KAYNAK  -  KAYNAK

• By qxqx
      Windows 11 Pro Lite 21H2 Build 22621.169 Phoenix LiteOS Ultra Lite

Windows 11 Pro Lite 21H2 Build 22621.169 Phoenix LiteOS Ultra Lite

Windows 11 Lite is a Windows 11 build that has been customisable to remove applications that do not need Windows 11 smoother operations, support for low-profile machines. The Windows 11 interface is quite similar to Windows 10X (a version of Windows 10 discontinued). Windows 11 will now place icons on the Start Menu bar, including the Start button and search button (Cortana) in the middle, rather than on the left as on the current version of Windows. Microsoft, however, allows users to customize the left side as Windows 10. The interface of the search section also has a large difference from Windows 10.

The version of Windows 11 Xtreme LiteOS is based on the modified version of Windows 11, especially to improve gaming performance on low-level PCs.
      A complete, secure, secure operating system for every user Go with a Start Menu, Taskbar and Search new New animation is added when moving and dragging windows Additional features to perform multitask with windows like split up, create different task windows, etc. The touch control is significantly improved The load with new sounds You will also have access to the dark mode The corners of the various bars will be rounded New icons are added to make it more appealing than previous versions. Many new Widget added in this version. loaded with the latest tools and features to bring you the ideal work environment There is a great possibility to meet the needs of many different users in different projects and tasks Supply menu starts to have multiple buttons so you can access different tools and devices immediately Bring the Microsoft Cortana voice-driven digital assistant to desktop computers, to help you interact with your device more easily without picking up your finger Support Xbox game streaming support speed and performance improved graphics performance Provide a great browser to use the Internet safely and quickly Provide Universal apps with the OS, including Image, Video, Music, Maps, People & Messages, all of the same activities on the tablet, phone and PC Have the best protection and real-time scanning to fight the virus and the latest malware Can scan, detect, remove, and protect the PC automatically Allow you to view all your notifications in one place Provides all your notifications in one place Provides your own eyes to help you work. More efficient. FEATURES
      Compact Integrated + LZX (algorithm) Bloatware FREE!! Optimized Pagefile/Services/Scheduled/Search Indexer Privacy Optimizations & Performante mode! Ghost Toolbox! (Add or Remove Windows Store and Much More!) Support any Other Language & Keyboard Support UWP Games / UWP Apps (ex. Forza/GOW/etc etc) Updatable (can update to latest build windows 11!) Window update can be paused until 2077! REMOVE/DISABLES COMPONENTS
      Removes Windows Apps and System Apps Removes Windows Security / Defender / Smartscreen Disable Remote Desktop / Tablet keyboard / NFC / Clipboard / Focus Assist (Superlite only) Disable Print spooler (If you need printers please set Auto in Services) Removes OneDrive Disable Action Center / Notifications (Superlite only) Disable Telemetry (Superlite only) Removes Errors reports (Superlite only) Disable UAC (Never notify) Removes WinSxS backup Removes Winre (can add using Ghost Toolbox) minimal system requirements:
      processors: 1 GHz or more Memory (RAM): 4 GB (For 64 Bit) minimum volume: 16 GB of blank disk space. Operating System:   Windows
      Classify:    FULL VERSİON
      Update:    13-07-2022
      Posted by:    Microsoft
      Size:    1.5 GB
      Password:    taiwebs.com
      Download Full Tek Linkler:
      Download 1
      Download 2
      Download 3
      KAYNAK  -  KAYNAK 
    • By qxqx
      Windows 11 Pro 21H2 Build 22000.708 x64 Lite No-TPM Normal / WPE May 2022

Windows 11 Pro 21H2 Build 22000.708 x64 Lite No-TPM Normal / WPE May 2022
      Description
      Windows 11 Lite is a lightweight version of the latest generation of Microsoft's long-established operating system, Windows. Windows 11 is a modernized version of Windows 10 with several new features that, according to Microsoft, are faster than Windows 10. However, there are always users who do not need a lot of features of Windows and prefer to use a lighter operating system, but at the same time have no choice but Windows. Windows 11 Lite is designed for just these people. These lightweight versions of Windows 11, by removing many unnecessary tools, made it possible for less hardware resources to be wasted and for users to be able to use their maximum system processing power for installed software and games. .
      Lightweight versions of Windows 11 are for gamers, professional users, and admins who do not have much to do with unnecessary Windows components, and their presence or absence is not much different for them! Windows 11 also officially needs relatively high-end hardware specifications, which means that users who are still using older systems will not be able to experience the new Microsoft operating system well. Lightweight Windows 11 allows this group of users to experience the latest version of this ancient operating system. Lightweight Windows also usually includes software called Toolkit, which allows you to enable disabled features or reinstall deleted features.
      Overall improvement of operating system performance and stability Increase operating system privacy Remove additional system software No need for TPM and Secure Boot modules in some versions Remove Onedrive in some versions Remove notification panel and Action Center in some versions Remove UWP software in some versions Provides both normal and customizable bootable versions (WPE) Toolbox software for managing Windows, restoring or activating features and software Maintain and support UWP software and games in some versions And … Windows 11 Lite Tips
      Some of these windows do not have any browser, so it is better to download a browser and save it in USB storage or another drive from your hard drive so that you do not have problems downloading the browser after installing the new operating system. Lightweight Windows 11 often does not require a TPM module. This version can be installed as UEFI. This version is only 64-bit. The edits in each version along with specific information about it (omissions, hints, etc.) are listed below the download links for each version. required system
      Processor 1 gigahertz (GHz) or faster with 2 cores or more cores on a compatible 64-bit processor or System on a Chip (SoC). 4 gigabytes of RAM (GB). Storage 64 GB or larger storage System firmware UEFI, Secure Boot capable. TPM Without TPM or with TPM (enabled in bios)
      (WPE Bootable or Normal Bootable is Supported Non-TPM / TPM) Graphics card Compatible with DirectX 12 or later with WDDM 2.0 driver. Display High definition (720p) display that is greater than 9 ”diagonally, 8 bits per color channel. Pictures

Installation guide
      Burn the ISO file to DVD or USB (using software such as Rufus ) and install Windows through it.
      download link
      Windows 11 Pro Lite 21H2 Build 22000.708 x64 (Normal Bootable) May 2022
      Download Part 1 - 1 GB
      Download Part 2 - 1 GB
      Download Section 3 - 1 GB
      Download Section 4 - 151 MB
      Windows 11 Pro Lite 21H2 Build 22000.708 x64 (WPE Bootable) May 2022
      Download Part 1 - 1 GB
      Download Part 2 - 1 GB
      Download section 4 - 14 MB
      General Info
      OS Build: 22000.708
      Edition: PRO SUPERLITE + COMPACT + DEFENDER + W / O DEFENDER
      Version: 21H2
      Arch: x64
      Lang: en-US
      NOTE: This version does not have any Internet browser , please get one before install also can get it from Ghost Toolbox.
      NOTE: No upgrade Fresh install only.
      NOTE: REQUIRED INTERNET TO USING GHOST TOOLBOX.
      NOTE: If SSD not detect during setup installation please try normal bootable version.
      NOTE: If you are getting “no images are available” for OEM Hardware like DELL / Lenovo / HP / ACER you can delete autounattend.xml from USB drive, or download ei.cfg paste into sources folder in USB drive.
      FEATURES
      - Compact Integrated + LZX (algorithm)
      - Bloatware FREE !!
      - Optimized Pagefile / Services / Scheduled / Search Indexer
      - Privacy Optimizations & Performance mode!
      - Ghost Toolbox! (Add or Remove Windows Store and Much More!)
      - Support any Other Language & Keyboard
      - Support UWP Games / UWP Apps (ex. Forza / GOW / etc)
      - Updatable (can update to latest build windows 11!)
      - Window update can be paused until 2077!
      - With custom Icons packs / Windows Themes pack!
      - GHOST CUSTOM BOOTABLE! (WPE)
      REMOVE / DISABLES COMPONENTS
      - Removes Windows Apps and System Apps
      - Removes Windows Security / Defender / Smartscreen
      - Disable Remote Desktop / Tablet keyboard / NFC / Clipboard / Focus Assist - (Superlite only)
      - Disable Print spooler (If you need printers please set Auto in Services)
      - Removes OneDrive
      - Disable Action Center / Notifications - (Superlite only)
      - Disable Telemetry - (Superlite only)
      - Removes Errors reports - (Superlite only)
      - Disable UAC (Never notify)
      - Removes WinSxS backup
      - Removes Winre (can add using Ghost Toolbox)
      System Requirements
      TPM: Without TPM or with TPM (enabled in bios)
      (WPE Bootable or Normal Bootable is Supported Non-TPM / TPM)
      What's New
      - UpdateOS Build 22000.708
      - Update StartAllBack for SE
      - Update Defender Engine
      * Security intelligence 1.367.792.0
      - Added UWP Desktop Apps Installer
      - Added UWP Desktop VCLibs Dependencies
      Windows 11 Pro 21H2 Build 22000.613 x64 Lite No-TPM PreActivated
      Download Part 1 - 1 GB
      Download Part 2 - 1 GB
      Download Section 4 - 455 MB
      Removed Components
      - Most of bloatware apps
      - Access Control List
      - ActiveX Compatibility Flags (Killbits)
      - ActiveX Installer Service
      - Agent Activation Runtime
      - AllJoyn Router Service
      - Application Virtualization (App-V)
      - Assigned Access
      - Auto-Rotation Manager
      - ActiveX Compatibility Flags (Killbits)
      - AutoPlay
      - BioEnrollment
      - BitLocker Drive Encryption
      - BranchCache Client
      - Camera Barcode Scanner
      - Cache and temp files
      - Content Delivery Manager
      - CEIP
      - Cloud Notifications
      - COM + (Component Services) 32 bit
      - Computer Management - 32 bit
      - Data Usage service
      - Device Guard
      - Device Lockdown (Embedded Experience)
      - Diagnostics and Troubleshooting
      - Disk failure diagnostics
      - Eye control
      - FeedbackHub
      - GetHelp
      - Internet Explorer
      - IME
      - Ease Of Access Themes
      - Embedded Mode
      - Easy Transfer
      - Face Recognition
      - Fax
      - File History
      - Floppy disk
      - First-logon animation
      - Guarded Host
      - Hyper-V
      - Hyper-V Guest
      - Infrared devices
      - Internet Explorer
      - iSCSI Initiator
      - Local Profile Assistant Service
      - Location Service
      - Map Control
      - Manual Setup
      - Map Control
      - Microsoft Edge
      - MultiPoint Connector
      - Natural Authentication
      - NDIS Packet Capturing
      - NFS Administrative Tools
      - Offline Files
      - On-Screen Keyboard
      - OneDrive
      - Payments
      - ParentalControls
      - Performance Monitor
      - People
      - Phone Service
      - Photo Viewer - 32 bit
      - Point of Service (POS)
      - Picture password
      - Print Management
      - Retail Demo Content
      - Remote Assistance
      - Remote Desktop
      - Remote Registry
      - Rights Management support
      - Search App
      - Sensors
      - Security Center
      - Send To Mail and Desktop
      - SolitaireCollection
      - SoundRecorder
      - Shared modem settings (mdmgl * .inf)
      - Skype ORTC
      - Smartcard
      - Speech TTS
      - Speech API
      - Spell Checking
      - Speech Recognition
      - Steps Recorder
      - Support directory
      - Storage Spaces
      - Storage Quality of Service (Storage QoS)
      - SoundRecorder
      - Sync Center
      - System Reset for Windows
      - Support directory
      - Tablet PC
      - Table Text Service
      - Telephony
      - Telemetry Client
      - Tips (Get Started)
      - TV Tuner codecs and support
      - Wallet Service
      - WebClient
      - Windows Biometric Service
      - Windows Recovery
      - Windows To Go
      - WinPE
      - Windows Performance Recorder
      - Windows Disc Image Burning Tool
      - Windows Firewall (management console) - 32 bit
      - Windows Mixed Reality
      - Windows Help content
      - Windows Reader (PDF)
      - Windows Mail
      - Windows Media Player
      - Windows System Assessment Tool (WinSAT)
      - Windows Web Experience Pack
      - Windows Remote Management (WS-Management)
      - Windows Push Notifications Service (System)
      - Windows Defender
      - Windows Web Experience Pack
      Extras
      - theme added
      - Dark mode for apps enabled
      - Dark mode for windows enabled
      - Auto play is disabled
      - Ballon notifications is disabled
      - CD burning features is disabled
      - People in taskbar is disabled
      - Fast start up is enabled
      - Experimentetion is disabled
      - Location services is disabled
      - Cortana (all) is disabled
      - Feedback frequency is disabled
      - Photo viewer is restored
      - UAC disabled
      - Let apps use other devices open apps and continue experiences is disabled
      - Let apps use user advertising ID is disabled
      - Let microsoft provide more tailored experiences is disabled
      - Let windows collect my activities for this pc is disabled
      - Let windows track app launched to improve start and search results
      - Send microsoft info about how I write to help us improve typing is disabled
      - Shared experiences is disabled
      - Bing web results is disabled
      - Shell bags is disabled
      - Get tips and suggestions as you use windows is disabled
      - Allow apps access (all) is disabled
      - Automatic installation of sponsored app is disabled
      - Automatically connect to hotspots is disabled
      - Let apps use other devices open apps and continue experiences is disabled
      - Get tips and suggestions as you use windows is disabled
      - Meet now taskbar widget is disabled
      - News and interests are disabled
      - Quiet hours is disabled
      - Windows collect my activities from this pc (timeline) is disabled
      - Telemetry is disabled
      - more tweaks have been applied for better performance
      Registry
      - added God Mode in Desktop Context Menu
      - added personalize to context menu (you can change your themes from there)
      - added safe mode to context menu
      - added PowerShell to Context Menu
      - added Open command window here as administrator
      - added Computer Management to Desktop Context Menu
      - added Control Panel to desktop context menu
      - added Windows Tools to desktop context menu
      - added Take Ownership to context menu
      - added System Tools to desktop context menu
      - added App Mode to desktop context menu
      - added Display settings to desktop context menu
      - added Choose Power Plan to Desktop Context Menu
      - added Compact OS Desktop Context Menu
      - added Kill all not responding tasks to context menu
      - added Empty Recycle Bin context menu
      - added SFC / SCANNOW context menu
      - added Shut down to desktop context menu
      - added Windows Tools Context Menu
      - added Windows Mode to desktop context menu
      - added Grant Admin Full Control
      - added Win + X Classic Menu Desktop
      File password (s): www.downloadly.ir
      Size  3.48 GB
      KAYNAK
    • By qxqx
      Windows 10/11 21H2 SuperLite (x64) WinPE

x64 | Language: English | File Size: 5.8 GB
      Windows 10/11 v21H2 (WinPE) is an installation build of Windows 10 and Windows 11 in the same ISO file that supports WinPE for pre-installation recovery. This build of Windows 10/11 has been tweaked and optimized for low-end PCs.
      Windows PE, which stands for Windows Preinstallation Environment, is a light version of the Microsoft operating system that can be loaded at system startup and used to administer it in emergency conditions.
      In the past we’ve often talked about Windows PE and we’ve mentioned that some software allows you to create a startup disk without the need for any additional components: AOMEI Backupper, just to name one.
      As we have seen, however, it is possible to create a Windows PE boot medium using a number of unofficial tools and even insert utilities and scripts to facilitate the management of Microsoft operating system installations and brilliantly solve
      Thus, it is possible to create a tool based on the Windows kernel for booting any machine to be used as a real Swiss Army knife
      The “recipe” that has been developed makes it possible to create an ISO file to be inserted into a USB flash drive (for example, with Rufus: see Rufus, user’s guide to creating bootable media and USB flash drive with multiple operating systems: how to create it) to boot from a Windows environment and run a whole series of troubleshooting utilities.
      The assembly includes 2 versions of Windows 10 and Windows 11
      Windows 10 Pro v21H2 build 19044.1561 SuperLite x64
      Windows 11 Pro v21H2 build 22000.526 SuperLite x64
      Both versions of Windows 10 and Windows 11 have the same interface.
      What's New
      February 2022 updates included
      Download Windows 10/11 WinPE - 5.8 GB
      TEST EDİLMEDİ...
  • Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...