Jump to content
Son zamanlarda artan kullanıcı hesap hırsızlıkları sebebiyle tüm kullanıcılara şifre sıfırlama maili gönderilmiştir. Lütfen güveli şifreler seçiniz. Mevcut e-mail adresinize erişemiyorsanız, en aşağıdaki destek linkinden bize ulaşınız. ×

Driver Güncellemelerinizi Nasıl Takip Ediyorsunuz?

Funch
 Share

Recommended Posts

Sistemimizde bir sürü bileşen var sadece ekran kartı, ses kartı vs değil chip set bios vs gibi bütün bileşenlerinizin güncel olması önemli. Siz bunu nasıl takip ediyorsunuz hepsini tek tek etmesi imkansız gibi bir şey sonuçta bir program vs mi kullanıyorsunuz yoksa windows böyle bir şey sağlıyor mu?

Winndows bünyesinde bir çok güncel driverı barındırıyor . Fakat en sağlıklı yöntem donanım üreticilerinin sitesinden güncel driverı indirmek . Chipset , ekran kartı sürücülerini üretici firma zaman zaman yeni sürümler yayınlıyor.  Driver programları var ama ne kadar başarılı tartışılır bazen yanlış driver kurup mavi ekran veya hata vermesine sebebiyet verebilir. En sağlıklı yöntem anakart üreticisinin sitesini takipte kalmak benim fikrim. 

• Like 3

Snappy Driver Manager kullanarak sürücüleri yükleyip, güncellemesi varsa eğer onuda dahil ediyorum. Eskiden olsa bu nimetler yokken illaki anakart sürücülerinin verildiği üretici şirketin web sitesinden elde edebiliyorduk ya da elimizdeki verilen cd'ler üzerinden yüklemeler yapıyorduk. Zaman değişti ekte verdiğim programlar driver'ları otomatik olarak netten donanım kimliğini kontrol ederek indirip yüklemekte ve kullanıcıya da, zaman kazandırmakta bir nevi. + Olarak Windows işletim sistemlerini update güncelleme kanallarından da sürücülerin güncel olanlarını ayrıca tarama yaparakta temin edilebilmekte buda bir seçenek sonuç olarak.

Bazı Popüler Driver Yükleyicileri:

1. IOBit Driver Booster

2.Driver Talent Pro

3.Snappy Driver Manager.

4.Smart Driver Manager 

Please register to see this content.

windows-7-2022-11-24-20-17-11.png

Edited by forjest
  • Like 1
  • Thanks 2
  • Haha 1

forjest, 24.11.2022 - 20:51 yazdı:

Snappy Driver Manager kullanarak sürücüleri yükleyip, güncellemesi varsa eğer onuda dahil ediyorum. Eskiden olsa bu nimetler yokken illaki anakart sürücülerinin verildiği üretici şirketin web sitesinden elde edebiliyorduk ya da elimizdeki verilen cd'ler üzerinden yüklemeler yapıyorduk. Zaman değişti ekte verdiğim programlar driver'ları otomatik olarak netten donanım kimliğini kontrol ederek indirip yüklemekte ve kullanıcıya da, zaman kazandırmakta bir nevi. + Olarak Windows işletim sistemlerini update güncelleme kanallarından da sürücülerin güncel olanlarını ayrıca tarama yaparakta temin edilebilmekte buda bir seçenek sonuç olarak.

Bazı Popüler Driver Yükleyicileri:

1. IOBit Driver Booster

2.Driver Talent Pro

3.Snappy Driver Manager.

4.Smart Driver Manager 

Bu tarz programlar ile sürücü güncellenmeyeceğini sistemin dengesini bozduğunu sizin gibi birinin biliyor olması gerekiyordu diye düşünüyorum. Bu cevabınızdan sonra yaptığınız paylaşımları da 3.sınıf olarak görmeye başlayabilirim. 

neskali, 23 saat önce yazdı:

Driver Easy ile takip ediyorum hiç yanıltmadı beni yıllardır.

DriversCloud öneririm sana.

• Haha 1

The_Undertaker, 13 saat önce yazdı:

Bu tarz programlar ile sürücü güncellenmeyeceğini sistemin dengesini bozduğunu sizin gibi birinin biliyor olması gerekiyordu diye düşünüyorum. Bu cevabınızdan sonra yaptığınız paylaşımları da 3.sınıf olarak görmeye başlayabilirim. 

driver talent ile driver booster konusunda haklısınız ama snappy driver manager driverpack'ın en büyük rakibidir.Piyasanın en sağlam driver programlarından biridir.
Smart Driver Manager'i hiç duymadım o yüzden yorum yapamıcam ama

Drivermax , Driver easy ve Snappy Driver Manager bu piyasanın duayeni olduğunu işinde en iyi olduklarını söyleyebilirim.

Sistemin yapısını dengesini bozuyor işini iyi yapmayanlar bozuyor evet driver booster,driver talent,auslogcis driver updater vs vs bi çok program yazabilirim

Ama ben 130dan fazla pcde üstte ismini sürekli zikrettiğim 3 programıda kullandım ne bir kasma,donma sorunu yaşadım ne bir mavi ekran verdirdi ne hatalı driver kurdurdu.

• Like 1

SoNKraL_, 43 dakika önce yazdı:

Ama ben 130dan fazla pcde üstte ismini sürekli zikrettiğim 3 programıda kullandım ne bir kasma,donma sorunu yaşadım ne bir mavi ekran verdirdi ne hatalı driver kurdurdu.

Saçma sapan bu tür programlar kurulduğu içindir. Bende i3 3.nesil 3gb ramli packardbell laptop max 1.30sn de hazır hale geliyor. Bu tür saçma sapan programları kullanmyı terk ederseniz sizin laptop da kendine gelerek bu olağanüstü anormal açılış sürelerinden kurtulmuş olur. Laptopunuza işkence etmeyi bırakmanızı öneririm.

Edited by SENTENZA

3. Parti programları kuran programlar sistemi çöpe çeviriyor genelde. Hepsinin son sürüm olması çok önemli değil. Windows Update fazlasıyla yeterli. Çok güncel bir ekran kartı kullanmıyorsanız BIOS ve Chipset'i 1-2 ayda bir kontrol etmeniz yeterli. Aynı şekilde GPU'yu da takip ediyorum.

• Like 1

SENTENZA, 3 saat önce yazdı:

Saçma sapan bu tür programlar kurulduğu içindir. Bende i3 3.nesil 3gb ramli packardbell laptop max 1.30sn de hazır hale geliyor. Bu tür saçma sapan programları kullanmyı terk ederseniz sizin laptop da kendine gelerek bu olağanüstü anormal açılış sürelerinden kurtulmuş olur. Laptopunuza işkence etmeyi bırakmanızı öneririm.

Bi kere ben laptobumda bu programların hicbirini kullanmadım driverleri elimle tek tek kurdum setupları var Lenovonun orjinal kendi sitesinden önerdiklerini indirdim ve ona rağmen böyle oldu sadece bi tane usb driverinde sorun çıktı onuda driver easy kurup gecirdim sonra yine ariza cikardi bu seferde tamamen kaldırıp hibit unistaller ile orjinal sitesinden çok ugrasip buldum düzelttim ve o sorunuda çözdüm laptobumda sli ekran kartı var sliyi devredışı birakinca süre 1 dk 48 saniyeye düştü sorumlu ekran kartiymiş kronik bi sorunmuş hddyi boş yere suçlamışım

The_Undertaker, 17 saat önce yazdı:

Donanımsal farklılıklara göre değişiklik gösterebilir. Bazen windows update bile sorun yaratabilmektedir. Bunun için bir önlem yok sadece doğru programı sistem için kullanmak önem arz etmekte. Seçilen uygulama doğru kullanıldığında herhangi bir sorun olmayacaktır. Uzun yıllardırda hepsini kullanan biriyim şu ana kadar hata vb. durumlara denk gelmedim. Çeşitlilik bol alternetifler iyidir. İlk ve son kullanıcı için. Benim favorim şimdilik Snappy driver manager arşivimde  tam sürümü mevcut onlarca makinelerde deneyip kullandım bir kaç dakikada sürücüleri yükleyip cihazları kullanıma sunmakta olan bir program. Drivers cloud hiç duyulmamış bir program ilkkez duyuyorum iyiyse bunuda arşivimize ekleriz önce denemem gerekli tabiki. :) 

• Like 4
  • Haha 1

windows update ile donımda sorun olmazsa devam ederiz + driver pack eski pc lerde kullanırım genel 10 ve 15 yıllık pc win10 kurunca bazen kurulmayan olur yada manuel ararım üretici sitesinden aldıgınız yeni bir cihazın sürücüsü zaten sitesinde mevcut kişisel 3 adet pc yi windows updateden kuruyorum herhangi sorunda yaşamadım bu ve bunun gibi işlerden anlamayan acele ederse parasını kaptırır kuzenim parsını kaptırdı ögrenin nette dünyanın bilgisi var 

• Like 2

Aslında böyle bir soru ile karşılaşınca herkesin benim gibi yaptığını düşünürdüm. Yukarıda bahsedilen driver yükleme uygulamalarının çoğunu kullandım. Ama çok sorun yaşadım. Bunlardan en büyüğü sistem çökmesiydi. 

Ta ki @forjest ustanın Ccleaner programını kurana dek. 

1. Programı kurup tüm sürücülerimi güncelliyorum.

2. Komut istemini yönetici olarak çalıştırıyorum.

3.Önce Masa üstünde 'MyDrivers' adında bir klasör oluşturuyorum.

4. Sonra şu komutu veriyorum " dism /online /export-driver /destination:%USERPROFILE%\Desktop\MyDrivers " (tırnak işareti yok!)

5. Yukarıdaki komut Masaüstünde oluşturduğum 'MyDrivers' klasörüne tüm sürücüleri yedekliyor.

6. Bu klasörü harici bir ortama atıyorum. 

7. Sık sık format attığım için Windows'un kuramadığı sürücüyü bu klasörü göstererek kuruyorum. 

8. Dilerseniz aşağıdaki metni .BAT uzantılı bir dosya haline getirerek tüm yedekleme işlemini tek tıkla yapabilirsiniz:

@ECHO OFF
md "%USERPROFILE%\Desktop\MyDrivers"
dism /online /export-driver /destination:%USERPROFILE%\Desktop\MyDrivers
EXIT

• Like 1
  • Thanks 1

akillialtay1995, 21 saat önce yazdı:

Bu adımı nasıl yapıyorsun?

Aygıt yöneticisini aç (Win 11 için: Bu Bilgisayar>Sağ tık>Özellikler>Aygıt yöneticisi) . Ünlem ya da soru işareti olan sürücüyü güncelleştir diyorsun. Bunun için de söz konusu sürücü üzerinde çift tık>Sürücü sekmesi>Sürücüyü Güncelleştir>Bilgisayarımdaki sürücülere göz at'a tıkla. (Diğeri internette arama yapar. Onu geç. ) Açılan pencerede MyDrivers klaörünü göster ve 'Aç' Bu kadar. Çok kısa sürede kurar. Ekran sürücülerini kurarken ekran açılıp kapanabilir. Normaldir.

casper0007, 21 saat önce yazdı:

Bilgisayara başlat CMD yönetici olarak üsteki kodu yapıştır yaparsan masaüstüne sürücüleri klasöre yedekler

Arkadaşımız Format sonrası Windows'un kuramadığı sürücüleri nasıl kurduğumu sormuş. Kendisini yanıtladım. Evet o komut Masaüstüne PC'deki tüm sürücüleri yedekler. Benim anlatmak istediğim bu klasörü, varsa  D sürücüsü ya da harici bir depolama aygıtına atarak format sonrası eksik sürücüleri kurmak. Sürücü güncellemelerini ise daha önce sözünü ettiğim Ccleaner Pro ile yapıyorum. Sağlıcakla kalın.

Edited by raskolnikov

raskolnikov, 28.11.2022 - 20:21 yazdı:

Aslında böyle bir soru ile karşılaşınca herkesin benim gibi yaptığını düşünürdüm. Yukarıda bahsedilen driver yükleme uygulamalarının çoğunu kullandım. Ama çok sorun yaşadım. Bunlardan en büyüğü sistem çökmesiydi. 

Ta ki @forjest ustanın Ccleaner programını kurana dek. 

1. Programı kurup tüm sürücülerimi güncelliyorum.

2. Komut istemini yönetici olarak çalıştırıyorum.

3.Önce Masa üstünde 'MyDrivers' adında bir klasör oluşturuyorum.

4. Sonra şu komutu veriyorum " dism /online /export-driver /destination:%USERPROFILE%\Desktop\MyDrivers " (tırnak işareti yok!)

5. Yukarıdaki komut Masaüstünde oluşturduğum 'MyDrivers' klasörüne tüm sürücüleri yedekliyor.

6. Bu klasörü harici bir ortama atıyorum. 

7. Sık sık format attığım için Windows'un kuramadığı sürücüyü bu klasörü göstererek kuruyorum. 

8. Dilerseniz aşağıdaki metni .BAT uzantılı bir dosya haline getirerek tüm yedekleme işlemini tek tıkla yapabilirsiniz:

@ECHO OFF
md "%USERPROFILE%\Desktop\MyDrivers"
dism /online /export-driver /destination:%USERPROFILE%\Desktop\MyDrivers
EXIT

hocam bunu bir video çekip yapsanız daha da güzel olurdu en azından benim gibi üşengeçler senede bir kez windows u kuranlar için özellikle güzel olur

Deep&Blue, Bir saat önce yazdı:

hocam bunu bir video çekip yapsanız daha da güzel olurdu en azından benim gibi üşengeçler senede bir kez windows u kuranlar için özellikle güzel olur

Teşekkür ederim ilginize. Video  çekmeyi hiç denemedim. Öğrenmek ve girişimde bulunmak için sizden daha üşengecim. Yaş itibarıyle benden geçti. İşlemlerde takıldığınız yer olursa tek tek anlatabilirim. 

• Like 1