Jump to content
Son zamanlarda artan kullanıcı hesap hırsızlıkları sebebiyle tüm kullanıcılara şifre sıfırlama maili gönderilmiştir. Lütfen güveli şifreler seçiniz. Mevcut e-mail adresinize erişemiyorsanız, en aşağıdaki destek linkinden bize ulaşınız. ×

Multiboot Ile Uefi Ve Mbr Sorunu

lamont
 Share

Recommended Posts

Arkadaşlar UEFI ve MBR her ikisinini aynı flash bellekden kurdurma gibi bir seçenek varmı seçmeli olarak Multiboot ta kuurulum sırasında soracak uefı kurulummu yoksa mbr yapabilirmiyiz özellikle yeni laptoplarda sadece UEFI kurulabiliyor bu sorunları nasıl aşabiliriz...

multiboot kısmı dürrü-derya gibi hocam her bilgiyi bulabilirsin.

uefi-legacy konusu bir sürü parametresi olan konu

bazı pc sadece bios bazısı sadece eufi bazısı da csm hem bios hem uefi

usbden boot edince boot sırası bolumunde iki flash gorursun hangisini tıklarsan onu kurarsın vs vs vs

sordugun bu ise umarım cevap olmustur...

amd_turkey, 3 saat önce yazdı:

Easy2boot yada ventoy ya da üstatların Multiboot paylaşımları ile usb den hem uefi hem mbr sistem kurarsınız 

yalnız benim söylemek istedigim şudur ayar yapmadan biosdan direk kuruluma başlayacak yani soracak uefı mi kuracan mbr mi ben seçecem ona göre w7 w8 w10 w11 direk kuruluma başlayacak AIOBoot Yazılımı nasıl ?

AIOBoot kullanıyorum efili veya legacy kurulumlarda, otomatik olarak kendi seçiyor ilk açılışta da efi ise usbdiskten ona göre seçiyorsunuz otomatik olarak başlar. Bu ventoy içinde geçerli her iki programda efi kurulumları için usbdiskte bölüntü oluşturduğundan, makinenin legacy veya efi durumuna göre açılış yapar.

AIOBoot uygulamasında sistemleri kendiniz yazdırarak ekleme yapabilirsiniz. Ventoy durum daha da kolay usbdiske yazdırılmış olan ventoy uygulamasında ise, iso dosyalarını usbdisk anadizinine atmak yeterli gelmektedir. Ekleme yaparken iso dosyalarının adları latince dil düzeninde olması gerekli. :) 

• Thanks 2

lamont, 03.12.2022 - 01:43 yazdı:

Arkadaşlar UEFI ve MBR her ikisinini aynı flash bellekden kurdurma gibi bir seçenek varmı seçmeli olarak Multiboot ta kuurulum sırasında soracak uefı kurulummu yoksa mbr yapabilirmiyiz özellikle yeni laptoplarda sadece UEFI kurulabiliyor bu sorunları nasıl aşabiliriz...

Merhaba lamont UEFI ve LEGACY mi demek istedin. Yoksa GPT ve MBR mi? Eğer UEFI ve LEGACY demek istedi isen bunu belirleyen şey senin bios ayarların, biosunun LEGACY kurulum desteği yok ise malesef LEGACY kurulum yapamassın.

Ama bahsettiğin disk yapısı olan GPT ve MBR ise 

1. UEFI bir kurulum yapacağın zaman uefi kurulumun partition sayısı sebebi ile mecburen disk yapın GPT olacak. 

2. LEGACY bir kurulum yapacağın zaman disk yapısını ister GPT ister MBR yapabilirsin. Windows 10-11 kullandığını varsayıyorum.

Bir not düşeyim. Kurulumu belirleyen flash bellek değildir Biostur. Bios UEFI moda alınmış ise ona lagacy windows kurulumu yapamassın. Tersi de geçerli Legacy modda ise UEFI Kuramassın. Çünkü Bios UEFI modda efi dosyalarını arar boot eder. Legacy alındığında da efi dışındaki desteklediği boot dosyalarını arar.

Ancak şu mümkün.

Bir usb bellek legacy boot edilmişse. Legacy boot dosyalarını atmasını.

Uefi boot edilmişse UEFI boot dosyalarını atmasını komutlayabilirsin.

Aşağıda bunu yapan sistemi tanıttım

Kolay gelsin.

bilirsinya, 06.12.2022 - 14:47 yazdı:

Merhaba lamont UEFI ve LEGACY mi demek istedin. Yoksa GPT ve MBR mi? Eğer UEFI ve LEGACY demek istedi isen bunu belirleyen şey senin bios ayarların, biosunun LEGACY kurulum desteği yok ise malesef LEGACY kurulum yapamassın.

Ama bahsettiğin disk yapısı olan GPT ve MBR ise 

1. UEFI bir kurulum yapacağın zaman uefi kurulumun partition sayısı sebebi ile mecburen disk yapın GPT olacak. 

2. LEGACY bir kurulum yapacağın zaman disk yapısını ister GPT ister MBR yapabilirsin. Windows 10-11 kullandığını varsayıyorum.

Bir not düşeyim. Kurulumu belirleyen flash bellek değildir Biostur. Bios UEFI moda alınmış ise ona lagacy windows kurulumu yapamassın. Tersi de geçerli Legacy modda ise UEFI Kuramassın. Çünkü Bios UEFI modda efi dosyalarını arar boot eder. Legacy alındığında da efi dışındaki desteklediği boot dosyalarını arar.

Ancak şu mümkün.

Bir usb bellek legacy boot edilmişse. Legacy boot dosyalarını atmasını.

Uefi boot edilmişse UEFI boot dosyalarını atmasını komutlayabilirsin.

Aşağıda bunu yapan sistemi tanıttım

Kolay gelsin.

benim söylemek istedigim bazı yeni notebooklar illa rüfus la GPT şekilde yazdırılmış flash bellekleri görüyor onun dışındaki hiç bir şeyi görmüyor aıo boot da UEFI bios için illa bios girip ayar yapmamız gerekiyor bunu yapmadna nasıl çözebilriz ?

dediginize uygun en yakını
Usb ventoy  dur.
usb yi ventoy ile biçimlendirin

istediğiniz iso yu oldugu gibi usb ye kopyalayın...

daha sonra bilgisayara takın 
boot menü de  usb niz  iki adet sürücü olarak görünecektir.( ornek olarak kingston usb)

boot menu

hardisk boot
CDRom boot
usb kingston  boot
uefi usb kingston boot

böylece mbr kuracaksanız usb kingston
uefi gpt kuracaksanız  uefi usb kingston u seçin..

çogu bilgisayar destekler..
ama yine de en sağlıklısı 
örnek olarak windows 10 için

rufus ile  1 usb ye  Win10 iso su seçip mbr  secerseniz  legacy bioslu tüm pclerde kurulur
ayrı bir usb ye de Win10 iso su  seçip  otomatik GPT gelir Uefi bioslu tüm pclerde kurulur ...
ayrıca security boot a takılmaz
tpm ye takılmaz
bu bilgisayar windows 10 desteklemez uyarısına takılmaz ...

• Like 1