Jump to content

Vmware Workstation 17 De Ilk Gördüğüm Fark.

TosunPASA
 Share

Recommended Posts

merhaba

1997 de ilk tanıştım vmware ile

o zamanlar linux bilen bir arkadaşım slacware kurarak linux ile tanışmam için kurmuş ve vmware in varlığını öğrenmiş idim. o yıldan bu yıla winrar/ofis den hala önemli bir yazılım oldu benim için

vmware in 16 versiyonunda varmıydı hatırlamıyorum. ben daha çok 14 de oluşturduğum sanal sistemleri yeni versiyonda açarak inceleme yapıyordum

dün TR_by ın yeni hazırladığı multi windows 8-10-11 ini denemek için 17 versiyonu indirip yükledim. ve içerisinde yeni iso yu denemek istedim

o da ne.... yeni disk seçeneklerine nvme yi ekledikleri gibi.. vmfile a şifre girme zorunluluğu getirmişler. ilk planda şifresiz kurmaya uğraşsam da maalesef başaramadım. klasik 1-8 arası file şifresi girerek sanal sistemi oluşturup iso yu denedim. pc yi sanal laştırma ile uğraşırken sanal sistem içindeki lenovo driver larını silme anın maalesef nedenini bilemediğim şekilde nvidia driverını bozdu. sanal sistem gerçek sistemi etkiledi.. garib bir durum. bunu 2 defa yaşadım. dolayısı ile 2. monitöre erişimi de kaybettim .. derken sanal sistemin ayarlarını yapıp .. bir yandan da yeni win11 iso yu denemeye çalışıyordum.

win11 kurulumu bitti. sanal sistemdeki driver ları sildikden sonra gerçek pc yi reboot edeyim dedim... ve reboot sonrasında yeni w11 i incelemek istediğimde......... da da da daaaaaa

vmware benden yeni oluşturduğum sanal sisteme ait vmfile a erişim şifresi istedi. ve seçenekler arasında şifre hatırlama özelliği de eklemişler. yoksa.. bu sanal sistemi her çalıştırmada şifre girmek zorunda kalacak idik.

sizler için 1-2 ekran görüntüsü aldım

image.png.eb3a5d3c4cdcc85d73d8818a37ffc4d9.png

image.png.69458e0885cebfd71de9c4b2beab05ea.png

bu arada usb olarak 3.1 desteği var. daha yukarısı ne kadar fark getirir getirmez tartışılır... ekran desteği 4k.. buda ??????

image.png.b355341028e8fe67945d5f8c3a6eebbc.png

işte bu kısmı bilmiyorum. nedir.. faydası - zararı - gerekliliği..  amacı.. amaçsızlığı konusunda bilen varsa...

bu arada malum sanal w11 e yeni bir disk ekledim.. bu aşamada benden 2. disk bölümü için şifre istemedi.. buda ilginç bir detay olabilir. sistemin kurulacağı disk güvenliği için olabilir. 

Screenshot_20221117_044826.png

whatsnew diye arama yaptığımda bana

Windows 11

Support for Windows 11 Hosts and Guests – Create Windows 11 VMs on Linux and Windows 11 hosts. To provide this support, we delivered an mproved Virtual Trusted Platform Module and new ‘fast’ VM Encryption type.

Fast Encryption

Along with VM ‘Full Encryption’, we are introducing a ‘Fast Encryption’ capability to deliver maximum performance for VMs that use a vTPM.

Auto Start VMs

This new feature allows you to configure Virtual Machines to start automatically when your PC boots.

Encryption for Player

To deliver a Windows 11 supported TPM, VM encryption features have been extended to Workstation Player product to seamlessly create Windows 11 virtual machines

Workstation can generate and also remember the encryption password

OpenGL 4.3 Graphics

• In Linux and Windows VMs Workstation now supports OpenGL 4.3 graphics

New Guest OS Support

In addition to Windows 11, we’ve added support for a plethora of new Guest Operating Systems with this release, including:

• Windows server 2022
  • Ubuntu 22.04, 20.04, 22.10
  • Debian 11.5, 12,
  • Fedora 37, 36,
  • RHEL 9
  • FreeBSD 12, 13

selamlar herkese

• Thanks 1

ya işte bunun için çok seviyorum "Akıl Akıldan Üstündür"

özellikler kısmında onu denedim. yani tmp yi addon'lardan silmek aklıma gelmedi.. ama deneriz.... dedik ve yeni bir sanal oluşturmak istedim

image.png.6fd171edc6645268d2e5dea7135b09ca.png

image.png.1f87d84a3068f7ed258c00c9accd0a82.png

sonuç bu.. yani şifre kısmını ne seçerseniz seçin geçemiyorsunuz.. mutlaka sizden vmfile için şifre istiyor kerata

hadi hayırlı olsun herkese.. 12345678  şifreler foraaaaa

Edited by tosunpasa
resim ekledim

default nvme geliyor saten.. önerilen o.. onu seçerek devam ettim.

seçilen disk önemsiz zaten. 17 versiyonda yeni açılan veya açılacak tüm (vmfile) dosyalar şifreli hale getirilmiş.. ama sistemin kurulacağı ilk disk için geçerli. ikinic disk eklediğimde şifre ekranı gelmiyor.

şu da olabilr. 1. diski silip 2. diske sistem kurulsa ne olur.. bilemiyorum .. buda bir ufak hile olabilir

tosunpasa, Bir saat önce yazdı:

ya işte bunun için çok seviyorum "Akıl Akıldan Üstündür"

özellikler kısmında onu denedim. yani tmp yi addon'lardan silmek aklıma gelmedi.. ama deneriz.... dedik ve yeni bir sanal oluşturmak istedim

image.png.6fd171edc6645268d2e5dea7135b09ca.png

image.png.1f87d84a3068f7ed258c00c9accd0a82.png

sonuç bu.. yani şifre kısmını ne seçerseniz seçin geçemiyorsunuz.. mutlaka sizden vmfile için şifre istiyor kerata

hadi hayırlı olsun herkese.. 12345678  şifreler foraaaaa

Tpm kaldırınca Encrypt kısmını da kaldırmalısın. Ayarlar kısmında bulunur.

forjest, 4 saat önce yazdı:

VMWare workstation 16  Pro'yu kullanıyorum tüm sistemleri rahat şekilde kurdum kullanıyorum. Bende şifre vs. falan çıkmadı hiç şimdiye kadar. :) 

Muhtemelen 17 de varsayılan olarak geliyor tpm ve şifre. Akşama bakayım bende.

Edit: Evet Windows 11 kurulumu için TPM ve Encrypt password zorunlu kılmış.

Jxexf8d.png

Edited by MrRush
  • Like 1

adbenim, 35 dakika önce yazdı:

Resimlerdede görünüyo,TPM bende yüklü değildir.

Şifre,mifre istemiyo.

Versiyon belli.

Win11_Pro_22621.900_tr-2022-12-06-19-02-53.png.ea622786b337a1a0d66104ac05258b0c.pngWin11_Pro_22621.900_tr-2022-12-06-18-58-48.png.4799b2f4d07f1c2160fbe9593dfd7629.png

Sanal disk oluştururken Windows 11 x64 seçeneği seçtin mi?

Sanal disk olarak Wimdows 10 x64 seçip windows 11 tpm bypass şeklinde kurarsan hiç birşey sormaz.

Edited by MrRush
  • Like 1

adbenim, 23 dakika önce yazdı:

İşin kolay yolu varken, niye zoru seçelim. 🙂

Sanal disk oluştururken, Wimdows 10 x64 seçip,bypasslı windows 11 kurdum.

Sanal disk Windows 11 x64 seçeneğini seçmeyin,sorun olmaz.

Eeeh o zaman sormaz tabii.

Konu win11 x64 disk oluştururken şifre istemeye zorlaması. Yeni gelen bir özellikten bahsediyoruz.

wooowww. konu sorun çıkmasın değildi.. getirdikleri yenilik idi.. 

ayrıca.. evde - iş yerinde özel bir sanal sistem kurmak isterseniz.. kimse şifreyi bilmeden karıştıramaz. yani eleman vmfile ı bile kopyalayıp götürse şifreyi bilmeden dosyalara erişemez

olay bu kadar diye düşünmüştüm.  🙄