Jump to content

Banka Vekaletnamesi Sorunu.

abdulhey_
 Share

Recommended Posts

Arkadaşlar yine değişik bir soru ile karşınızdayım.

(Yani internetten aldığınız bilgi ile iş yapmayın diyorlar ama bir sürü uzman bir sürü şey söylüyor yani kanser olabilirsin diyen bile var. Akıl var mantık var 5 yıldır sorunu yaşıyorum kanser olsam şimdiye Tahtalı köyde olurdum herhalde en sonunda ilgili bir grupta benim gibi birini buldum Allah bin kere razı olsun tek bir bilgi ile önemli bir sorunum halloldu. Biraz üstü kapalı yazdım anlayın.)

Neyse bu sefer konu Annemin maaşını bir bankaya taşıdım. Annemin okur yazar olmadığı gerekçesiyle kabul etmediler noterden ben vekil oldum vekaletname ile hesap açıldı. Yani hesap annemin üzerine ben vekil olarak evrakları imzaladım.

Fakat maaş günü gelince annem gitti pttden parmak basarak alıyordu banka memuru ancak oğlun alabilir demiş burada öyle bir şey söz konusu değil demiş. Bankamatik ten çektik.

Yani annem iyi kötü imza falan atar akli melekeleride yerinde çok şükür vekil olmak böyle bir kesin sonuç doğururmu? Yani vesayet değil vekalet bu vekalet böyle bir sonuç doğururmu? Teşekkürler.

Özel bankalar, para kazanamayacakları müşteriye promosyon ödemek istemiyor. 

Kanun bu konuda, ya noter ya iki şahit şartı koymuş. 

Sözleşme şartı olarak da mühür ve noterden mühür beyanı koymuş okur yazar olmayanlar için. 

Benim aklım başımda, imza atıvereyim tezi geçerli değil maalesef.. Kişi sözleşme hükümlerini anlamıyor ki.. 

Mühür kazıtıp, mühür beyanı çıkartma meselesini ilgili bankaya sorun. 

Mevzuatlarında böyle bir hüküm yoksa maalesef haklılar. 

amd_turkey, 16 dakika önce yazdı:

Özel bankalar, para kazanamayacakları müşteriye promosyon ödemek istemiyor. 

Kanun bu konuda, ya noter ya iki şahit şartı koymuş. 

Sözleşme şartı olarak da mühür ve noterden mühür beyanı koymuş okur yazar olmayanlar için. 

Benim aklım başımda, imza atıvereyim tezi geçerli değil maalesef.. Kişi sözleşme hükümlerini anlamıyor ki.. 

Mühür kazıtıp, mühür beyanı çıkartma meselesini ilgili bankaya sorun. 

Mevzuatlarında böyle bir hüküm yoksa maalesef haklılar. 

Kesin böylemi hukuki olarak bu konuda bilginiz varmı? Sözleşme hükümlerini kim biliyorki :) kaç tane kağıt imzaladım sayamadım bile. 

Mühür işini bilmemde noterde iki şahit ve vekalet veren yani annem parmak bastı. Bankadan para çekerken de parmak bassa olmazmı acaba? Bana tam yetki tanımış noter. Sorun olunca okudum onu bile okumamıştım. Kaldıki orada yazılan şartlar da zaten çoğu uygulanmıyor..

Yani sonuçta bu vasilik değil vekillik. Vekil demek anladığım kadarıyla Asil ile aynı yetkiye sahip olan kişi..?

Kendim bankacıyım. Kişi okur yazar değilse parmak basmasının hükmü yok. O parmak izi kime ait nasıl ispat edeceğiz? 

Bu sebeple parmak izi ve mühür beyannamesi diyoruz. 

Bizim sözleşme alma yükümlülüğümüz var. Annenizin durumunda sizle sözleşme imzalanmış vekalet esasına göre.. Anneniz yararlanıcı olsa da yukarıdaki sebeplerle işlem hakkı yok. 

Ah ah, 3 kuruş fazla promosyon alacaz diye emekliler başka banka tercih ediyor. Bazı bankalar da kendilerine tanınan zorlaştırıcı hükümleri sonuna kadar kullanıyor. 

Kamu bankalarında olsa 7500 değil 3500 alırdınız ama sadece mühür ve mühür beyanı ile promosyon işini hallederdiniz. Hastane vekalet noter uğraşmazdınız.. 

• Like 1

amd_turkey, 4 dakika önce yazdı:

Kendim bankacıyım. Kişi okur yazar değilse parmak basmasının hükmü yok. O parmak izi kime ait nasıl ispat edeceğiz? 

Bu sebeple parmak izi ve mühür beyannamesi diyoruz. 

Bizim sözleşme alma yükümlülüğümüz var. Annenizin durumunda sizle sözleşme imzalanmış vekalet esasına göre.. Anneniz yararlanıcı olsa da yukarıdaki sebeplerle işlem hakkı yok. 

Ah ah, 3 kuruş fazla promosyon alacaz diye emekliler başka banka tercih ediyor. Bazı bankalar da kendilerine tanınan zorlaştırıcı hükümleri sonuna kadar kullanıyor. 

Kamu bankalarında olsa 7500 değil 3500 alırdınız ama sadece mühür ve mühür beyanı ile promosyon işini hallederdiniz. Hastane vekalet noter uğraşmazdınız.. 

Ptt en son 850 TL veriyordu galiba bankacılık olarakta zaten yarı banka gibi. Annem 5250 TL aldı promosyon. 

Kimin parmak izi adı soyadı yazıyor işte onun altına parmak basıyordu PTT de.

Kamu bankacısısınız galiba. Hangisi iyi o konuya girmeyelim.  Bence pek fark yok (!)

Fazla zor olmadı hastaneye gitmedik. Sadece akraba olmayan şahit konusu biraz zorladı.

Söylediklerinizi anladım sanırım teşekkür ederim.

• Thanks 1

@abdulhey üstad, hatırladığım kadarıyla sizde emeklisiniz. Bankamatikten çekebildiğinize göre bankamatikten çekin Anneniniz e öyle verin. Ben Babaanneminkini öyle yapıyorum uğraşamam her seferinde yaşlı kadını yormaya.
@amd_turkey üstad bankacıymış daha iyi bilir kartların 4 senelik ömrü oluyor kendi maşınızı çekerken Annenizinkini de çekiverin bence 4 seneye kim öle kim kala.
Bu arada parmak izi en geçerli şey mühürden vekaletten her türlü doğrulama yönteminden daha geçerli hatta bankacı kadınla Babaannemin kendi telefon numarasını yaparken yeni kartına baya diretmiştim sonunda aldı parmak iziyle.
Sayın kanuncularımız bankaların parmak iziyle kim uğraşacak diye bişey getirmişler anladığım kadarıyla. Ondan kabul etmiyorlar herhalde eskiden parmak izi oldu mu hiçbir şey sormuyorlardı da sayın Bankacılar.

Edited by neskali
  • Thanks 1

neskali, 11 dakika önce yazdı:

@abdulhey üstad, hatırladığım kadarıyla sizde emeklisiniz. Bankamatikten çekebildiğinize göre bankamatikten çekin Anneniniz e öyle verin. Ben Babaanneminkini öyle yapıyorum uğraşamam her seferinde yaşlı kadını yormaya.
@amd_turkey üstad bankacıymış daha iyi bilir kartların 4 senelik ömrü oluyor kendi maşınızı çekerken Annenizinkini de çekiverin bence 4 seneye kim öle kim kala.
Bu arada parmak izi en geçerli şey mühürden vekaletten her türlü doğrulama yönteminden daha geçerli hatta bankacı kadınla Babaannemin kendi telefon numarasını yaparken yeni kartına baya diretmiştim sonunda aldı parmak iziyle.
Sayın kanuncularımız bankaların parmak iziyle kim uğraşacak diye bişey getirmişler anladığım kadarıyla. Ondan kabul etmiyorlar herhalde eskiden parmak izi oldu mu hiçbir şey sormuyorlardı da sayın Bankacılar.

Annemle ben gitmedim maaş almaya başka yakınım gitti. Yoksa ben zorlarım yani. Şimdi kimlik var bankamatik kartı var bunların nesi yetmiyor ben onu anlamadım?!

Benim anlamadığım özel bankalar müşteri odaklı çalışmıyor. En doğrusu yada hukukken kaçarı olmayan yolu seçiyorlar. Yoksa kişiye göre değişebileceğini düşünüyorum. Ben o bankanın 30 yıllık müşterisiyim. Bir dahaki aya halledebileceğimi düşünüyorum.

Aslında en basit yol evin yakınında bankamatikler var oralardan çekmek. Ama valide alınganlık yapıyor işte. İllaki direkt birinci elden alacak.. yada işte olmazsa hiçbir şekilde bankamatiklerden çeker geçerim.

• Like 2

abdulhey_, 6 dakika önce yazdı:

Annemle ben gitmedim maaş almaya başka yakınım gitti. Yoksa ben zorlarım yani. Şimdi kimlik var bankamatik kartı var bunların nesi yetmiyor ben onu anlamadım?!

Benim anlamadığım özel bankalar müşteri odaklı çalışmıyor. En doğrusu yada hukukken kaçarı olmayan yolu seçiyorlar. Yoksa kişiye göre değişebileceğini düşünüyorum. Ben o bankanın 30 yıllık müşterisiyim. Bir dahaki aya halledebileceğimi düşünüyorum.

Aslında en basit yol evin yakınında bankamatikler var oralardan çekmek. Ama valide alınganlık yapıyor işte. İllaki direkt birinci elden alacak.. yada işte olmazsa hiçbir şekilde bankamatiklerden çeker geçerim.

Anlıyorum üstad, yaşlılar ve garantici vazgeçilmezleri seni çok iyi anlıyorum. Dediğin gibi kademe kademe denersin çözümleri olmadı mecbur evin yakınından çekip götürüp vericen, çektiğin zaman makbuzda yazdırırsan bankamatikten Anneniz bir dahakine sıkıntı çıkaracağını sanmıyorum illa bende gidicem diye. 

Edited by neskali
  • Like 1

neskali, 2 saat önce yazdı:

Anlıyorum üstad, yaşlılar ve garantici vazgeçilmezleri seni çok iyi anlıyorum. Dediğin gibi kademe kademe denersin çözümleri olmadı mecbur evin yakınından çekip götürüp vericen, çektiğin zaman makbuzda yazdırırsan bankamatikten Anneniz bir dahakine sıkıntı çıkaracağını sanmıyorum illa bende gidicem diye. 

:) İnşallah ikna olur birader.  Valla yani 4 bin TL fazla alsın hem bankacılık olarakta iyi diye düşündüm fakat bu kadar olacağını bilseydim hiç karışmazdım. Eskilerden pasif agresif bir köylü kızı işte. :) Neyse teşekkürler.

• Thanks 1

Arkadaşım durumunla alakalı net olarak şunu söyleyim normal vekaletle bir çok işlemi yapabilirsin(birkaç işlem hariç mobil şifre vb..)lakin okur yazar olmayanın vekilliği vekalet veren şahsın tüm yetkisini tek ele yani vekil edeceği kişiye bırakır artık herşeyi vekili yapar kendisi yapamaz bu bildiğim tüm özel bankalarda geçerlidir fakat devlet bankalarında durum biraz daha esnek vekaleti veren şahsında beyanı da alınıyor imza veya mühür ve parmak basma yolu ile ve işlemleri kendiside işlem yapabiliyor.

• Like 1

focus2011, 2 saat önce yazdı:

Arkadaşım durumunla alakalı net olarak şunu söyleyim normal vekaletle bir çok işlemi yapabilirsin(birkaç işlem hariç mobil şifre vb..)lakin okur yazar olmayanın vekilliği vekalet veren şahsın tüm yetkisini tek ele yani vekil edeceği kişiye bırakır artık herşeyi vekili yapar kendisi yapamaz bu bildiğim tüm özel bankalarda geçerlidir fakat devlet bankalarında durum biraz daha esnek vekaleti veren şahsında beyanı da alınıyor imza veya mühür ve parmak basma yolu ile ve işlemleri kendiside işlem yapabiliyor.

Teşekkür ederim. Özel banka fakat kendim 30 yıllık müşterisiyim. Müşteri ilişkileri memurları na söylesem parmak basma ile alamazmı? Diğer arkadaşların da dediklerinden anladığım kurallar belli ve memurları da bağlıyor esas mesele bu galiba. İşte bunun resmen kayıt alınması gerekiyor diye düşünüyorum..?

abdulhey_, 3 saat önce yazdı:

Teşekkür ederim. Özel banka fakat kendim 30 yıllık müşterisiyim. Müşteri ilişkileri memurları na söylesem parmak basma ile alamazmı? Diğer arkadaşların da dediklerinden anladığım kurallar belli ve memurları da bağlıyor esas mesele bu galiba. İşte bunun resmen kayıt alınması gerekiyor diye düşünüyorum..?

Hocam devlette kuralları vatandaşın kolaylığına esnetebiliyorlar.Mesela hattım babamın üzerine engelli raporum var.Engelli tarifesinden yararlanmak istiyorum diyorum hat sizin üzerinize olmalı diyorlar vodafone ve turkcell fakat turktelekom1-2 evrakla işi çözdü o tarifeye geçirdi ben 2 yıl kullandım fiyat çok tuzlu olması çekim anlamında ciddi sıkıntılar çıkarmaya başlayınca normal kullancıı olarak vodafone geçtim ama benim şuan yine %25 indirim almam ve özel iletişim vergisinden muaf tutulmam gerek kanuna göre fakat vodafone hat babanızın üzerine kendi üzerinize devretmeniz gerek diye diretip kabul etmiyor.Özel bankadada aynısını yapıyorlar.Açıkcası duruma şaşırmadım.Rica minnetle çözülecek iş değil reisim öyle olsaydı şimdiye 50 kere çözerdin konu bile açmana gerek kalmazdı

Edited by SoNKraL_
  • Thanks 1

SoNKraL_, 3 dakika önce yazdı:

Hocam devlette kuralları vatandaşın kolaylığına esnetebiliyorlar.Mesela hattım babamın üzerine engelli raporum var.Engelli tarifesinden yararlanmak istiyorum diyorum hat sizin üzerinize olmalı diyorlar vodafone ve turkcell fakat turktelekom1-2 evrakla işi çözdü o tarifeye geçirdi ben 2 yıl kullandım fiyat çok tuzlu olması çekim anlamında ciddi sıkıntılar çıkarmaya başlayınca normal kullancıı olarak vodafone geçtim ama benim şuan yine %25 indirim almam ve özel iletişim vergisinden muaf tutulmam gerek kanuna göre fakat vodafone hat babanızın üzerine kendi üzerinize devretmeniz gerek diye diretip kabul etmiyor.Özel bankadada aynısını yapıyorlar.Açıkcası duruma şaşırmadım.Rica minnetle çözülecek iş değil reisim öyle olsaydı şimdiye 50 kere çözerdin konu bile açmana gerek kalmazdı

Ben de engelliyim. 25 Mbps'ye kadar interent paketim var Türk Telekom. Ayda 200 TL ödeyecekken engelli indirimiyle 126 TL ödüyorum.

akillialtay1995, Bir saat önce yazdı:

Ben de engelliyim. 25 Mbps'ye kadar interent paketim var Türk Telekom. Ayda 200 TL ödeyecekken engelli indirimiyle 126 TL ödüyorum.

hocam internette problem olmuyor hat kimin üzerine olursa olsun 1.sınıf hısım akrabaysanız engelli raporunu göndererek indirimden yararlanabiliyorsunuz.Ama sabit hatlarda bankalarda ve bazı özel kurumlarda devlet gibi esnek davranmıyorlar.Yoksa bende yaklaşık 8 yıl kadar engelli raporuyla hizmet aldım millet 65 liraya 35 mbps kullanıyordu ben sadece 30 lira ödüyordum.Millet 85 liraya çıktı ben 40 millet 108 liraya çıktı ben 50 vs vs 
Şuan ise indirimden yararlanmıyorum.Ama davet kodu sayesinde çok cüzi miktarlarla fatura ödeyerek maksimum verimde kullanıyorum :)

Edited by SoNKraL_

SoNKraL_, 2 saat önce yazdı:

Vodafone da sosyal politikalar bakanlığı nın kimliği engelli indirimi için yeterli oluyormu? Benim kardeşim in kimliği var hemde sürekli ibaresi var. Fakat Vodafone mağaza daki görevliler kimlik geçmiyor rapor gerekli diyor.  Sanki işe falan girecen. Basit bir hizmet indirimi için niye rapor istiyorlar? Saçma bence. 

Bu arada Vodafone yada işte hepsi son zamanda yüzde yüz zam yaptılar! Bende Vodafonedayım taahhüt yenileme yaklaştı. Taahhüt 2 yıl olduğundan bir yıl yırttım ama bu sefer ne yapacağız bakalım.  :)

abdulhey_, 1 saat önce yazdı:

Vodafone da sosyal politikalar bakanlığı nın kimliği engelli indirimi için yeterli oluyormu? Benim kardeşim in kimliği var hemde sürekli ibaresi var. Fakat Vodafone mağaza daki görevliler kimlik geçmiyor rapor gerekli diyor.  Sanki işe falan girecen. Basit bir hizmet indirimi için niye rapor istiyorlar? Saçma bence. 

Bu arada Vodafone yada işte hepsi son zamanda yüzde yüz zam yaptılar! Bende Vodafonedayım taahhüt yenileme yaklaştı. Taahhüt 2 yıl olduğundan bir yıl yırttım ama bu sefer ne yapacağız bakalım.  :)

Erişkin sağlık kurulu raporu diye aratın e-devlette evrağı indirin istediğiniz yerde çıktı alın ister kırsatiye olur ister resmi bi kurum olur vs vs rapor çıkartmak 5 dk sonuçta orjinalini alamazlar fotokopisi çekcekler e-devletten çıkardığınız rapor geçerli olur.Burda asıl mesele hat kimin üzerine olduğudur.Kardeşinizin üzerineyse sorun yok.

Tarifeler gerçekten uçmuş 37 liraya 5+2 7 gb internet + 750 dk kullanıyorum vergiyle beraber 41.3'e geliyordu vergiye okkalı bi zam yapmışlar telsiz kullanım ücreti 9.4 lira olmuş yani 46.4 lira fatura ödücez artık dahası operatör değiştirirsen yeni hat almış gibi görülüp her ay 21,7 lira vergi ödücekmişiz

Yani operatör değiştirmekte yalan oldu mevcut operatör ne dayatırsa kullanmak zorundasın Çok mantıklı bir kanun olmuş (!) hakkımı helal etmiyorum 😡

Edited by SoNKraL_
  • Thanks 1

SoNKraL_, 33 dakika önce yazdı:

Erişkin sağlık kurulu raporu diye aratın e-devlette evrağı indirin istediğiniz yerde çıktı alın ister kırsatiye olur ister resmi bi kurum olur vs vs rapor çıkartmak 5 dk sonuçta orjinalini alamazlar fotokopisi çekcekler e-devletten çıkardığınız rapor geçerli olur.Burda asıl mesele hat kimin üzerine olduğudur.Kardeşinizin üzerineyse sorun yok.

Tarifeler gerçekten uçmuş 37 liraya 5+2 7 gb internet + 750 dk kullanıyorum vergiyle beraber 41.3'e geliyordu vergiye okkalı bi zam yapmışlar telsiz kullanım ücreti 9.4 lira olmuş yani 46.4 lira fatura ödücez artık dahası operatör değiştirirsen yeni hat almış gibi görülüp her ay 21,7 lira vergi ödücekmişiz

Yani operatör değiştirmekte yalan oldu mevcut operatör ne dayatırsa kullanmak zorundasın Çok mantıklı bir kanun olmuş (!) hakkımı helal etmiyorum 😡

Teşekkür ederim bilmiyordum. Kolaymış.

Ekonomik ahlak yerlerde maalesef! Bunu samimi uzmanlarda söylüyor sürekli TV lerde. Allah sonumuzu hayır etsin..  Yani düzeldiğine dair bir emarede göremiyorum.  Dün Şok market e girdim bir kişi telefonundan etiketlere bakıyor. Hani bir uygulama çıkacaktı vatandaş telefonuna indirip oradan her şeyi kontrol edebilecekti. Ne oldu o uygulama fosmu çıktı  o da? Ben öyle bir şey sandım. Sordum meğerse market görevlisiymiş o 1000 ürün 1 ay sabit kalacakmış ya fiyat olarak onları belirliyormuş. Fakat fiyatları görünce bana hiç samimi gelmedi!  Yahu gerçekten çok pahalı her şey. Yani daha ne kadar zam yapacaklar?!  

Daha dramatiği bence çoğu esnaf bile olan bitenin pek farkında değil! Tabi onlar alıştılar artık sürekli fiyat yükseltince adrenalin yaşıyorlar herhalde. Herkes borsa falan diyor artık.  Aslında kendi ayaklarına sıkıyor herkes biraz. Onun borsası bunun borsası şu aslında borsadır.. hadi ya bilmiyorduk :) Bilmedikleri bir şey varki borsa genel olarak spekülasyon ve manipülasyon dan ibarettir!  

Neyse eyvallah.. İnşallah bir an önce bu sonu muallak puslu yoldan döneriz..

abdulhey_, 10 saat önce yazdı:

@SoNKraL_ e devletten rapor için dediğiniz şekilde arama yaptım başlık var fakat tıklayınca ; Kayıt bulunamamıştır. diyor. Niye öyle oldu acaba?

ilginç 1 yıl 4 ay kalan süresi olmasına rağmen bendede çıkmıyor raporlar iptalmi oldu acaba ?

Çünkü bilgisayar ve telefonda kayıtlı pdf dosyamdan baktım sıkıntısız görülüyor. başlıktada erişkinler için engelilik sağlık raporu yazıyor

SoNKraL_, 45 dakika önce yazdı:

ilginç 1 yıl 4 ay kalan süresi olmasına rağmen bendede çıkmıyor raporlar iptalmi oldu acaba ?

Çünkü bilgisayar ve telefonda kayıtlı pdf dosyamdan baktım sıkıntısız görülüyor. başlıktada erişkinler için engelilik sağlık raporu yazıyor

Sizin sürekli değil sanırım.? O durumda bir şekilde iptal olabilme ihtimali belki olabilir. Ama benim kardeşimin sürekli engellilik durumu. İptal olması pek söz konusu değil yani.  

Rapor istendiğinde yeni olarak nasıl alınıyor bilmiyorum. Ama tek Dr verebiliyorsa kolayca alınabilir. Yada emin değilim.  :) Kurul raporu diyor çünkü. Birde baya bir ücretide var.

Yani işte engelli kimlik kartı gecerli olsa hiç bunlara gerek kalmayacak. Bu bir indirim meselesi medeni ehliyet konusu değilki.. 

abdulhey_, 2 saat önce yazdı:

Sizin sürekli değil sanırım.? O durumda bir şekilde iptal olabilme ihtimali belki olabilir. Ama benim kardeşimin sürekli engellilik durumu. İptal olması pek söz konusu değil yani.  

Rapor istendiğinde yeni olarak nasıl alınıyor bilmiyorum. Ama tek Dr verebiliyorsa kolayca alınabilir. Yada emin değilim.  :) Kurul raporu diyor çünkü. Birde baya bir ücretide var.

Yani işte engelli kimlik kartı gecerli olsa hiç bunlara gerek kalmayacak. Bu bir indirim meselesi medeni ehliyet konusu değilki.. 

hocam yaklaşık 8 tane doktordan muayne görmüşüm kurul başkanı dahil 7 doktor imza atmış tek doktordan alınabilecek birşey değil sağlık kurulu raporu :)

Ayrıca engelli kimlik kartı diye bişi olmaması lazım ya şu yeni çipli dedikleri biyometrik resimli tc kimliğe otomatik işlemesi lazım

Tüm sistemlerede girilmesi lazım yani senin tcni girince adam orda sağlık kurulu raporu olduğunu engel oranı vs hepsini görebilmeli

Ama özel kurumlar devlet gibi esnek davranmıyor.Telekom zaten devlete bağlı bir kurum olduğu için sorun çıkartmıyor her ne kadar özelleştirilmiş olsada resmi olarak hala devlete bağlı yani :) 

Güncelleme E-devletten görülmüyor rapor ama 

Elinizde rapor var ise
Hasta tc numarası ve Rapor seri numarasıyla beraber

Please register to see this content.

burdan erişebiliyorsunuz.

• Thanks 1