Jump to content
Son zamanlarda artan kullanıcı hesap hırsızlıkları sebebiyle tüm kullanıcılara şifre sıfırlama maili gönderilmiştir. Lütfen güveli şifreler seçiniz. Mevcut e-mail adresinize erişemiyorsanız, en aşağıdaki destek linkinden bize ulaşınız. ×

Yumi Exfat Sistemli Multiboot

Senkron2
 Share

Recommended Posts

Deneyimlerinize katılıyorum. Tüm multiboot uygulamaları içinde en verimli ve sağlıklı çalışan budur.

Aslında bu ürün altyapı olarak Ventoy mimarisi kullanıyor. Yüzlerce sistem içinde sorun yaşadığım yalnızca 2-3 tane garip cihaz oldu. Bunlar AMI veya Insyde tipi BIOS kullanan HP modelleri, UEFI desteklemeyen birkaç 2010 öncesi cihazdı. Boot sırasında kilitlenmeler ve Linux için systemd, casper yürütmelerde sorunlar yaşadığım cihazlar oldu. Fakat yüzdeye vurursan en sorunsuz olanı yine budur.

Programın, daha doğrusu mimarinin tek problemi USB cihazı birden çok partition olarak kullanması. Bunun birkaç olumsuz sonucu var.

1. ISO bulunan bölümü kesin olarak kaç GB kullanacağınızı her zaman bilemiyorsunuz. Bazen birden fazla ISO eklemeniz gerekiyor fakat yer sorunu çıkıyor.

2. ISO ve diğer boot dosyalarının atıldığı partition UEFI desteği için mecburen FAT32. Bu da 4,27GB üstündeki dosyalar için problem.

3. Diğer partition ExFAT olması hem çok büyük avantaj hem dezavantaj. Okuma yazma hızı, büyük dosya desteği vs mükemmel olsa da, Win10 öncesi sistemlerde (aynı çıkarılabilir aygıtta birden fazla partition görmeme) sorunu, Linux üzerinde ExFAT için yazılım kurma mecburiyeti gibi sıkıntılar var. Yalnızca yeni nesil cihazlarda ve işletim sistemlerinde sorunsuz kullanabiliyorsunuz. Eğer teknik servis gibi çalışıyorsanız ExFAT ve çoklu partition elinize ayağınıza dolanıyor.

Edited by FiberoptikZagor
  • Like 2

AIOboot kullanıyorum bende uzun yıllardırda sorun yaşamdım hiç. Çeşitlilik güzeldir elbette farklı uygulama arayışları vs. olmalıdır. Yumi ventoy alt yapısını kullandığını kullanmadığımdan dolayı yeni duyuyorum. Aslında ventoyun kendisi kullanım olarak kolay ve elverişli bir uygulama. Buradaki detay sanıyorum eski yeni cihazlara yönelik uyumluluk olsa gerek. Easy2boot programınıda ben öneririm multiboot işlemleri için oldukça kullanışlı. Kaynak: 

Please register to see this content.

Spoiler

Easy2Boot Main Menu

Edited by forjest
  • Like 2
  • Thanks 1

ben de kurdum henuz deneme sansım olmadı

kurulumda ilk once ventoytodisk uygulaması gelmedi ilk mesajdaki 3. resimki menü geldi

flaşı gorunce hazırlansınmı gibisinden mesaj geldi evet deyince ilk resimdeki menü geldi ve ventoy gibi uyguladım oldu

recsin, 17 dakika önce yazdı:

ben de kurdum henuz deneme sansım olmadı

kurulumda ilk once ventoytodisk uygulaması gelmedi ilk mesajdaki 3. resimki menü geldi

flaşı gorunce hazırlansınmı gibisinden mesaj geldi evet deyince ilk resimdeki menü geldi ve ventoy gibi uyguladım oldu

3. görsel geldiğine göre ilgili flashta daha önceden ventoy multiboot kuruluydu sanırım.

• Like 1

Arkadaşlar Bir Sorun var  unutuyoruz harici hardisklerde UEFI sorun çıkartıyor AIOBOOT flashları bölümlendirdigi gibi Harici HDD leride Bölümlese süper olacak lakin bunu yapmıyor çünkü 160 mb fat32 bölüm ayırıyor digeri ntfs yapıyor mbr için şimdi diyeceksinizki ntfs neden ısrar ediyorsun Harici hdd yazma koruması sadece ntfs destekliyor protectect programı bu yüzden sıkıntı oluyor bunu aşmaya çalışıyorum

lamont, 16 saat önce yazdı:

Arkadaşlar Bir Sorun var  unutuyoruz harici hardisklerde UEFI sorun çıkartıyor AIOBOOT flashları bölümlendirdigi gibi Harici HDD leride Bölümlese süper olacak lakin bunu yapmıyor çünkü 160 mb fat32 bölüm ayırıyor digeri ntfs yapıyor mbr için şimdi diyeceksinizki ntfs neden ısrar ediyorsun Harici hdd yazma koruması sadece ntfs destekliyor protectect programı bu yüzden sıkıntı oluyor bunu aşmaya çalışıyorum

hocam bu çalışma exFAT bahsettiklerinizle bir tutmayın.

• Like 1

programı kurdum  flash belleği boot ettim boot test ile testini yaptım sıkıntı yok lakin laptopumda denediğim zaman flash belleğim boot ekranında görünmüyor laptop modelim hp dv6.Laptopum sadece pascal multiboot yüklü flasımı görüyor sorun ne olabilir bilgisi olan üstadlara danışmak istiyorum

daha öncede bu formda laptopumun sadece pascal mulbibootu açtığını diğer şekilde yaptığım multibootları(ventoy winsetup.....)açmadığını ve pascal multibootun hangi programla yapıldığını sormuştum arkadaşlarda easy2boot demişti onunlada multiboot yaptım lakin onuda görmedi biryek hazır olarak indirdiğim pascal multibootu görüyor.yardımcı olursanız sevinirim üstadlar

focus2011, 3 saat önce yazdı:

programı kurdum  flash belleği boot ettim boot test ile testini yaptım sıkıntı yok lakin laptopumda denediğim zaman flash belleğim boot ekranında görünmüyor laptop modelim hp dv6.Laptopum sadece pascal multiboot yüklü flasımı görüyor sorun ne olabilir bilgisi olan üstadlara danışmak istiyorum

Bios ayarlarından anlıyorsanız boot kısmını gözden geçirmeniz gerekiyor. Usb 3.0 ve Usb 2.0 barındıran bir bilgisayar olduğunda, boot ayarlarından sonra flash diskinizi Usb 2.0 girişine takarak test etmelisiniz.

focus2011, 5 saat önce yazdı:

daha öncede bu formda laptopumun sadece pascal mulbibootu açtığını diğer şekilde yaptığım multibootları(ventoy winsetup.....)açmadığını ve pascal multibootun hangi programla yapıldığını sormuştum arkadaşlarda easy2boot demişti onunlada multiboot yaptım lakin onuda görmedi biryek hazır olarak indirdiğim pascal multibootu görüyor.yardımcı olursanız sevinirim üstadlar

buradaki gibi yapıp sonucu lütfen yazınki sorun hakkında yardımcı olalım.

• Thanks 1

lamont, Bir saat önce yazdı:

harici usb hdd de sorun oluyor aioboot çünkü bölümleme yapmıyor sadece flash belleklerde yapıyor

Siz o bölümleri yazıramazsanız gerekli boot oluşmaz. O sebeple siyah ekranda kalıyorsunuz, fakat harici hdd ve harici flash diskte kullanıyorum. Bölümleri oluşturuyor. Youtube içeriklerinde yumi kurulumları ile ilgili video vardır diye düşünüyorum. Bakmanızda yarar var.

• Like 1

mmtsahindmn, 8 saat önce yazdı:

ventoy ile hemen hemen aynı gibi, xp de kuruluyor mmu

Evet çekirdeği ventoy + grubfm. 1.0.78 stabil sürümle çalışıyor.

eski yeni nesil çeşitli donanımlarda denendi win8.1 - 10 - 11 kurulumlarda uefi / legacy sorun yaşamadım. Şayet ileride problem yaşarsam yeni multiboot arayışım devam edecektir. Forumda beğendiğim basit arayüzlü bir proje olursa yine tavsiye için paylaşım yaparım.

Edited by Senkron2
  • Thanks 2

Senkron2, 3 saat önce yazdı:

Evet çekirdeği ventoy + grubfm. 1.0.78 stabil sürümle çalışıyor.

eski yeni nesil çeşitli donanımlarda denendi win8.1 - 10 - 11 kurulumlarda uefi / legacy sorun yaşamadım. Şayet ileride problem yaşarsam yeni multiboot arayışım devam edecektir. Forumda beğendiğim basit arayüzlü bir proje olursa yine tavsiye için paylaşım yaparım.

Uefi de secureboot geçebiliyormu ?

• Like 2

lamont, 6 saat önce yazdı:

Uefi de secureboot geçebiliyormu ?

Evet hocam bazı anakartlarda bios yapısı gereği secureboot kapatılamıyor, denk geldiğinde zorlanmadım kurulum yaptım.

Edited by Senkron2
  • Like 1