Jump to content

Ben Bu Elektrikçilelere Ne Diyeyim?

YAGMURADAM

Recommended Posts

İnanın sövmemek için endimi zor tutuyorum.Eline kontrol kalemini alan elektrikçi mi oluyor? bizde anlamadım.Hatırlarsanız bilgisayarım reset atıyordu.Tamircim elektrik hattınızda topraklama yoktur dedi.Ondan olabilir dedi.Ben de prizi kontrol edeyim dedim.Açtım 3 tane kablo vardı.Bundan değilmiş diye düşündüm.O sırada ana şalteri indirmemiştim.Kontrol kalemini topraklama metaline değidirdim.220 volt elektrik vardı.Gözlerime inanamadım.Defalarca denedim.Adamlar elektrik olan kabloyu topraklama kablosu diye prizin topraklama girişine bağlamışlar.Elimi dokundursaydım çarpılmıştım.Hata bende devar.Şalteri indirmeliydim.Ama indirseydim bu hatayı bulamazdım.

Kısaca arkadaşlar bir esnaf yaptığı işi düzgün yapmalı.Herkes düzgün yapmalı.Elketrik şakaya gelmez.Ev sahipleride ucuza kapatmak için gözünü para hırsı bürümüş böylesine insanlığından yoksun kişilere itibar etmemelidir.

Not:İşini namusuyla yapan arkadaşlarım bu eleştrilerimin dışındadırlar.Onlara saygım sonsuz.Saygılarımla

valla yerden göğe kadar haklısın arkadaşım şu devirde işini doğru dürüst yapan adam kalmadı bide biliyormuş gibi bide bize artistik taslarla sonrada işlerini yarım yamalak yapar çıkarlar yada bizim başlarında durup beklemeliyiz emir vermeliyizki doğru dürüst yapsınlar yoksa adam atıyor nasıl olsa kimse anlamaz diye bide üstüne üstelik para vererek onları ödüllendiriyoruz neyse daha fazla lafı uzatmayacağım yoksa bu cümleler iyi bi yere varmıcak saygılar....

Son anda aklıma birşey geldi onuda eklemeden edemiyeceğim biz yeni eve taşındık 1 sene kadar oldu yeni taşındığımızda inşaatın elektirik tesisatını döşeyen adam topraklama yapmamış arkadaşlar yav elimizi hangi elektirikli alete sürsek ufaktan ufaktan elektirik çarpıyor hasbinallah adama gitti bi güzel ağzının payını verdikmi ya bişey olsaydı yav sen niye topraklamayı yapmıyorsun kardeşim o gün anladığımız zaman zaten bizim tanıdığımız dört dörtlük işini yapan elektirikçi bi usta çağırdıkta o yaptıda gitti sonrasını zaten anlattım....

Kesinlikle bir yanlışınız var bende elektirikçiyim eger ki faz hattını toprak yerine bagladıysa siz hiç birşey çalıştıramazdınız. Dogru yaptıgınıza emin misiniz ?

Yanlış anlaşılmasın kimseyi korudugumdan degil sizi uyarmak için söylüyorum yanlış baglantı yapmamanız adına..

o topraklama kablosunda gördüğün kontrol kaleminin lambasının yanması aslında evdeki başka bir cihazdaki kaçaktan dolayı..

Yani dokunsanda büyük ihtimalle çarpmıyacaktı seni. Ama yinede o lambanın yanmaması gerekirdi.. Kontrol kaleminin yanmasının sebebi ise

topraklama hattının düzgün yapılmayıp yani çekilen o kablonun toprağa aktarılmamasıdır. Kendini akıllı sanan bazı .....? elektrikçiler o kabloyu

su tesisatının borularına bağlıyo bazılarıda sadece görüntü olsun diye kabloyu buata kadar çekip hiç bir yere bağlamadan orda bırakıyor..

Arkadaşlar elektrik olduğundan eminim.Fazın ışığı bu sözüm ona topraklamanın ışığına baktım.Aynı şiddette yanıyor.O sırada o prize bağlı hiçbir şey yoktu.Kaçağa neden olacak bir cihazda çalışmyordu.Yüksek aım çecek cihazlar takılı değildi(Ufo gibi)Normalde sarı bir kablo olur.Onun yerine mavi bir kablo koymuşlar.Yanı 3 kablo var.İkisinde elektrik var.Birinde yok.Bir cihaza doğrudan çift faz gitmiyor.Topraklama hattı üzerinden gelen akım kontrol kaleminin ışığını yakıyor.Daha bugün sordum.Diyor ki

"Abi adam zamanında topraklama yaptırmamış.5. katta oturuyor.Ona topraklama nasıl yapalım.Biz de prizdeki elektrik olmayan kabloya köprü atıp topraklama yapıyoruz"

.Siz olsanız güvenir misiniz artık.Gittim kendi ellerimle topraklı kalın 3 metre boyunda kablo aldım.Sonra fişini ve altıyol aldım.Kendi ellerimle özene bezene kablolarını bağladım.Kafam rahat oldu.Altı girişli bir üçyola incecik kablo bağlamışlar.Bana yutturacak.Onu almadım kendim yaptım.Oh be dünya varmış.Saygılarımla

Güzel memleketimde herşeyin kolayına kaçma sevdalısı o kadar insan varki artık ANORMAL gelmiyor bunlar.. Hocam siz dua edin binanızın toprak hattı var. Allah bilir kaç binanın toprak hattı toprak diye nerelere bağlanıyordur...

Arkadaşlar elektrik olduğundan eminim.Fazın ışığı bu sözüm ona topraklamanın ışığına baktım.Aynı şiddette yanıyor.O sırada o prize bağlı hiçbir şey yoktu.Kaçağa neden olacak bir cihazda çalışmyordu.Yüksek aım çecek cihazlar takılı değildi(Ufo gibi)Normalde sarı bir kablo olur.Onun yerine mavi bir kablo koymuşlar.Yanı 3 kablo var.İkisinde elektrik var.Birinde yok.Bir cihaza doğrudan çift faz gitmiyor.Topraklama hattı üzerinden gelen akım kontrol kaleminin ışığını yakıyor.Daha bugün sordum.Diyor ki

"Abi adam zamanında topraklama yaptırmamış.5. katta oturuyor.Ona topraklama nasıl yapalım.Biz de prizdeki elektrik olmayan kabloya köprü atıp topraklama yapıyoruz"

.Siz olsanız güvenir misiniz artık.Gittim kendi ellerimle topraklı kalın 3 metre boyunda kablo aldım.Sonra fişini ve altıyol aldım.Kendi ellerimle özene bezene kablolarını bağladım.Kafam rahat oldu.Altı girişli bir üçyola incecik kablo bağlamışlar.Bana yutturacak.Onu almadım kendim yaptım.Oh be dünya varmış.Saygılarımla

Elektrikli birşeyin baglı olması o kadar önemli degil bina da bile baglı olsa yeterlidir. Örnek bir ampul üzerinden bile o elektrik döner ve siz orda elektrik varmış gibi görürsünüz. Elektrikçi arkadaşa güvenmeye bilirsiniz ama söyledigide dogru nasıl yapılsın ? Bu bizimde başımıza çok geldigi için söylüyorum. Diyorsunuz ki böyle güvenli olmaz faz degişirse direk elektirigi makina yüzeyine verirsiniz. Ama kimse dinlemiyor apartman izin vermiyor adam pahalı olur diyor vs. vs.

Siz farkedip yapmıssınız sanırım ama tavsiyem bir daha kontrol edin. Toprak hattınız yetersizse yine orda elektrik görürsünüz. Elektronik cihazlarda büyük problemler yaratır. Bilginize

Diyor ki

İşte türk aklı dedikleri tam olarak bu olsa gerek. Adamlar uğraşmak yerine kısa yoldan çözüm buluyorlar. Ama çözüm ne kadar geçerli ne kadar kullanışlı ona hiç bakmıyorlar. Boştaki bir kablo ne kadar topraklama yapar, ne kadar bizi tehlikelerden korur hiç kimse düşünmüyor malesef. Genede allah korumuş seni YAGMURADAM. Dediğin gibi kabloda elektrik olsa idi kötü şeylerin olması içten bile değildi.

Malesef günümüzde bu tip olaylar çok fazla meydana geliyor. İşi bilmek ve eksiksiz yapmak ayrı, İşi bildiğini zannetmek ve sallabaş yapmak ayrı. İşleri kime düzgün biçimde yaptıracağımız ise malesef allaha kalmış durumda !

Haydi kolay gele !

Bilgisayarın reset atmasının toprak tattıyla hiçbir alakası olmaz, sizin orda sadece elektrikçiler değil bilgisayarcılarda düzgün yapmıyor işini anlaşılan :)

Kıyamet alametidir işini düzgün yapan insanın bulunmaması.

akMurat bilgisayarımı benden iyi mi bliyorsunuz ki?640 gb lık hardiski takılı iken şu yazdığım mesajı bile yazamadan reset atardı.Aynı sistemi toprak hattını yaptıktan sonra takktım ve yaklaşık 5-6 saat oldu.Sistem ne donma yaptı ne de resetleme.Bu benim anakartımın hassaslığından ileri geliyor bir yerde.P5KC de hiç sorun yaşamazken,P5QC ciddi sorunlar yaşadım.

O bilgisayarcıya güveniyorum mu sanıyorsunuz maalesef hayır.Ne üç kağıtçılar bunlar.Gözümün önünde cclanerin 2.24 sürümün yüklüyordu.O bitti winampı yüklüyorlardı.Sürümü bir hali eskiydi.Dahası SP2 yüklüyorlar.Benim bilgisayarıma HP yazıcının sürücülerini yüklemişler.Görev yöneticimi açayım dedim.Nanay.Sisteme virüs bulaşmış.Allahtan oraya ******ürdüğümde yedek almıştım.İnanır mısınız sırf programlarmı almasınlar diye D ve E diskinde ne varsa sildim.Hiçbir şey bırakmadım.Sinir ettiler beni.Alsalardı içime dert olurdu.Ondan sonra da 1-2 ay sonra sistem çöker masum vatandaş yine ya format attırır ya da donanım değiştirmek zorunda kalır.Böylelerinin Allah belasını versin...Saygılarımla

Topraklama olmayan yapılarda, elektrikçinin anlatmak istediği gibi(tam anlatamamış sanırım) nötr ile prizin topraklama bağlantısı birbirine kısa devre bağlanır ve buna 'sıfırlama' adı verilir. Maksat, bir kaçak durumunda bunun hattın nötr bağlantısıyla sıfırlanmasını sağlamaktır(Nötrde sıfırdır zaten ve toprak bağlantısı bu nötr üzerinden devre tamamlayarak sıfırlanacaktır). Bu şekilde tam güvenli ve ideal topraklama olmasada yinede önemli ölçüde topraklama sayılabilir ve can güvenliği ile birlikte elektrikli aletlerin korunmasınıda sağlar. Yani yapınızda tesisat yönetmeliklerine göre bir topraklama yoksa(Bakır bir levhanın toprağa gömülmesi şeklinde oluyor) bu sıfırlama olarak adlandırdığımız bağlantıları mutlaka yaptırmalısınız(Prizlere..)/hatta biraz becerikli iseniz kendinizde yapabilirsiniz. Bilgisayarların bağlı olduğu prizler içinde mutlaka gereklidir.

Toprakta(sıfırlama ile bağlanan toprakta) yada nötrde kontrol kaleminin lambasının yanması -yağmuradamın iddia ettiği şekilde yanlış bağlanmadıysa- sadece nötr hatta eğer bir kopukluk varsa ondan olabilir. Ama ışık normal faz ışığına göre daha soluk olur. Belki çarpabilirde ancak çok etkili olmaz.

Yağmuradamın elektrikçisi acemi ve dikkatsiz/sorumsuz biri olup, yanlış bağlama yapabilir. Eğer durum bu değilse, dediğim gibi nötr hattındaki bir kopukluk yüzünden bir çeşit atlama gerilimini göstermiştir o kontrol kalemi. Bu durumdada yine elektrikçi kabahatlidir. Çünkü kontolünü mutlaka yapmalıdır.

Uzun oldu ama anlatabildim sanırım(Başkada anlatılamazdı zaten).

İşlemci fanı vidaları gevşeme yapabilir,termal macunu bitmiş olabilir v.s v.s.....Bu sebeplerdende pc reset atabilir !

Ama topraklama ve nötr leme arasında cok fark var, bilhassa elektronik cihazlarda arızaya sebep olur.

5 değil 10. katta olsa al bi 6 mm çapında atıyorum 20 metre kablo çak topraklama cubuğunu derim .

Hiç olmassa kafan rahat olur

Peki 220volt hem fazda hem topraklamada mı var ?

Yoksa sdece topraklamada mı.

Eğer sadece topraklamada ise cihazlar nasıl çalişti ?

Topraklama derken nötr'ü kasteddiğin anlaşılıyor. 220 volt gerilim tek başına fazda(kontrol kaleminin ışık verdiği telde) ölçülemez. Ölçülebilmesi için nötr'de gereklidir. Yani şehir şebekelerinde (monofaze/tek faz) nötr ile faz arasındaki gerilimin değeri 220 volttur. O faz tek başına olduğunda ve eğer toprağa/sıfıra ulaşamadığında hiçbir elektrikli aleti çalıştıramaz/ ve eğer sıfırlanmazsa/toprağa ulaşacak devreyi tamamlayamazsa, bir tehlikede oluşturamaz. Binlerce voltluk yüksek gerilim hatlarındaki tellere konan kuşların etkilenmemesini düşünelim. İşte bundandır. Sende bu tele çıplak elle asılı kalsan(Toprak ile bir temasın olmasa), asla zarar görmezsin. Anlaşılmıştır sanırım.

Bizim elektrik mühendisliği bölümünde topraklama hattının direnci olması gerekenden baya bi yüksekti.. Hemen her elektronik deneyinde bişeyleri haşat ediyorlardı.. ( Gerçi devreyi doğru yapsalar gerek olmuyacak ama kim ilk seferde devreyi doğru kurabiliyorki :) )

Arkadaşlar kontrol kalemi ikisinde de aynı şidette yanıyordu.Bundan eminim defalarca baktım.Sağdan soldan tam karşıdan baktım.Aynı hiçbir fark yok.Sönük yanma yok.Aynı odada diğer prizin ise topraklaması nötr kablosuna köprülenmşti.Ona taktım fişi ama onda da resetlenme devam etti.

Kısacası benim gördüğümü görseydiniz siz de inanamazdınız.Ben ışığın şiddetine bakıp 220 volt dedim.Ki bizim buralara 24 saat içinde tam 220 volt elektrik gelirse TEDAŞ müdürünü kutlayacağım.Bir ara ölçütrdük 200 volt ile 160 volt geliyordu.Bir atasözü vardır.

Deveye sormuşlar

Boynun niye egri?

O da demiş ki:

Nerem doğru ki?

işte o söz tamamen türkiyeyi anlatıyor..

ben eskiden büyük bir firmanın yan sanayisinde çalışıyordum yani büyük bir markanın işlerini yapıyorduk inanın yapan adam elektiriği oraya girdikden sonra öğrenmişdi ve kablolarda dandik dandikdi..sonra türk malları bozuluyor e yapan düzgün değilki..bunun gibi daha bir çok şeyle karşılaştım mesela bir makinanın dayanımının 20 olması gerkiyor ama adamlar 10'luk dayanıma sahip malzeme kullanıyorlar daha iki üç gün önce karşılaştığım bir olay öyle oluncada haliyle kazalar vs olaylar oluyor inanılmayacak kadar bunun gibi çok şeyler oluyor..üründe hata olduğunu söylediğimizde ise fiyat ve malzemenin çok kullanılmasından kaynaklanan maliyet fazlalığı söyleniyor..yabancılar ise aynı malzemeyi 30'luk dayanımda yapmış işte farkımız bu aynı mal ama farklı sonuç ve yaşamlar...burası türkiye..

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...